Εσείς θα πηγαίνατε?

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Στο αγαπημένο Babylondon βρίσκεις όλες τις φυλές του Ισραήλ. Εδώ βρήκα λοιπόν και τον Carlos (ή Mustafa) πολύ καλό φίλο από τη σχολή. Ο Carlos είναι από μητέρα Ισπανίδα και πατέρα Αφγανό. Η βάση του είναι στην Ισπανία, αλλά κάθε λίγα χρόνια επισκέπτεται την δεύτερη πατρίδα του. Η επόμενη επίσκεψη του έχει οριστεί για το καλοκαίρι. Λίγοι και διαλεγμένοι φίλοι του, μεταξύ των οποίων και εγώ, λάβαμε πρόσκληση να τον ακολουθήσουμε στο ταξίδι του αυτό. Στην Καμπούλ θα φιλοηξενηθούμε από την εκεί οικογένεια του, θείους κλπ.

Χωρίς να υπολογίσουμε παράγοντες όπως το κόστος, η άδεια κλπ, μιλώντας είτε για την Καμπούλ είτε για ανάλογα μέρη, η ερώτηση εχει ως εξής: εσείς θα πηγαίνατε?

ΥΓ. Το θέμα αυτό βασίζεται σε απολύτως πραγματικό δίλημμα στο οποίο βρέθηκα, και το καταθέτω κυρίως ως αφορμή για συζήτηση παρά για να με βοηθήσετε να πάρω αποφάσεις -άλλωστε τις έχω ήδη πάρει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αφου δεν παιρνουμε υποψη μας παραγοντες οπως το κοστος, η αδεια κτλ. δεν νομιζω οτι υπαρχει λογικη στην αρνητικη απαντηση. Τι καλυτερο να βρεθεις σ' ενα τοπο με οδηγο ενα καλο φιλο; Και μαλιστα σ' εναν τοπο που δυσκολα θα επαιρνε κανεις την αποφαση να τον επισκεφθει μονος...

Ναι θα πηγαινα. Κι αν θελει o Carlos μπορει να με κανει φιλο:xmas_cheesygrin:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.033
Εννοείται!!! Προορισμός δύσκολος για να πας μόνη σου έτσι κι αλλιώς ενώ ταυτόχρονα θα έχεις την τύχη να φιλοξενηθείς από ντόπια οικογένεια! Δεν έχω καλύτερο!!! Μόνο πρόσεχε μην σε ερωτευθεί κανείς και σε τουλουμιάσει με το ζόρι να παραμείνεις!!! :xmas_cheesygrin:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συγνωμη, εγω πως δεν το ξερω αυτο?? Ειναι δυνατον να το μαθαινω απο το φορουμ?? Εμ , βεβαια ο ενδιαφερομενος το μαθαινει παντα τελευταιος....
Εννοειται , να πας ... δυστυχως δεν μπορω να σε ακολουθησω...
Πρωτα ομως διαβασε το Kite Runner να παρεις μια γευση απο την χωρα as it used to be...:xmas_sad:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
εγώ πάλι αν ήμουν εσυ θα πήγαινα με τον μουσταφά στο παρίσι σε 12 μερες 22ωρες και κατι ψιλά για καραμέλες και αν περναγα καλά θα πήγαινα και στην καμπούλ
Αλλά μόνο φορώντας αλεξίσφαιρο ........
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν το συζητώ..
θα πήγαινα ..με χίλια..ευκαιρία..και με κάρλος και σαντάνα και ολα ..
παρε δώρα για τους φίλους και τις θειάδες εκεί..θα κάνουν τρελή χαρά..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα ήταν η ευκαιρία που θα περίμενα για να πάω. Πώς αλλιώς να πήγαινα; Εγώ με έναν φίλο; Πολύ σκούρα θα τα έβρισκα τότε. Ενώ αυτή είναι πραγματικά ευκαιρία, θα ήταν αμαρτία να την παραβλέψω... Μακάρι να βρεθώ στη θέση σου κάποια στιγμή!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αααχ...σ΄ένα φόρουμ με τρελαμένους ταξιδιώτες περιμένεις να ακούσεις αρνητική απάντηση ?:xmas_cheesygrin:
Νομίζω ότι πρέπει να εκμεταλλευθείς την ευκαιρία, καλή συντροφιά από φίλους, φιλοξενία σε οικογενειακά καταλύματα, όλα συντελούν για το φευγιό σου...
Πέρα όμως από τον αρχικό ενθουσιασμό, προσωπικά δηλώνω άγνοια για τα επιμέρους :xmas_mrgreen: εκτός από τις ειδήσεις που διαβάζουμε κατά καιρούς... Γι αυτό πάω να το ψάξω επισταμένα το θέμα και θα επανέλθω...:xmas_rolleyes:
Στο μεταξύ ελπίζω οι γνωρίζοντες σε βάθος και με σοβαρά επιχειρήματα να σε διαφωτίσουν...οι υπόλοιποι είμαστε έτοιμοι να σου κουνήσουμε το μαντήλι :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ντοροθυ , θα φορουσα μια ωραιοτατη γκρι αρζάν μπουργκα και θα πηγαινα με 1000 !!!
αλλωστε εμεις οι μανιατισσες με τα χρωματα που εχουμε , μια χαρά περναμε για ντοπιες ....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μήπως γίνονται δεκτοί και λίγοι εκλεκτοί φίλοι των λίγων και εκλεκτών φίλων του Κάρλος;;
Χωρίς δεύτερη σκέψη ΝΑΙ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Για την εμπειρία και μόνον και αφου υπάρχουν και τοπικά "κονέ" σίγουρα ναί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.172
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom