Εσείς θα πηγαίνατε?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.550
Likes
8.222
Μα ακριβώς επειδή δεν έχεις άντρα και παιδιά και δεδομένου ότι δεν θα κυκλοφορείς με καυτό σορτσάκι αλλά καλυμμένη πατόκορφα, είπαμε να πας!!! :xmas_wink:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αναρωτιέμαι, αν θα πηγαίνατε τόσο εύκολα στο Αφγανιστάν, σε ποιά μέρη θα αποφεύγατε να πάτε ή θα νιώθατε ανασφαλείς.
Πραγματικά, το μόνο μέρος στο οποίο θα ήμουν επιφυλακτικός στο να πάω θα ήταν η Β.Κορέα - αν ποτέ επιτρεπόταν να περάσω τα σύνορα... Δε θα απέφευγα να πάω, θα πήγαινα, αλλά τελικά εκεί θα ήμουν ανασφαλής...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πραγματικά, το μόνο μέρος στο οποίο θα ήμουν επιφυλακτικός στο να πάω θα ήταν η Β.Κορέα - αν ποτέ επιτρεπόταν να περάσω τα σύνορα... Δε θα απέφευγα να πάω, θα πήγαινα, αλλά τελικά εκεί θα ήμουν ανασφαλής...
Αντώνη μου λάθος πληροφόρηση έχεις.
Η Βόρειος Κορέα είναι ΤΟ ασφαλέστερο μέρος για να πάς.
Αφενός εγκληματικότητα μηδέν, αφετέρου είσαι δυτικός άρα δεν σε πλησιάζει άνθρωπος ΚΑΙ σε συνοδεύουν μόνιμα 2 "ξεναγοί" που έχουν την αποκλειστική ευθύνη ότι δεν παρεκλύνεις της ξενάγησης!!
Αν τώρα αποφάσιζες ότι θα ήθελες δημόσια να καταγγείλεις το καθεστώς ή να αρνηθείς πεισματικά να προσκυνήσεις ευλαβικά το άγαλμα του αιώνιου ηγέτη, ε, ναι , εκεί δεν σου εγγυώμαι σε ποιό γκουλάγκ θα κατέληγες ή αν θα σε πακέταραν στο πρώτο αεροπλάνο για Πεκίνο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη μου λάθος πληροφόρηση έχεις.
Η Βόρειος Κορέα είναι ΤΟ ασφαλέστερο μέρος για να πάς.
Αφενός εγκληματικότητα μηδέν, αφετέρου είσαι δυτικός άρα δεν σε πλησιάζει άνθρωπος ΚΑΙ σε συνοδεύουν μόνιμα 2 "ξεναγοί" που έχουν την αποκλειστική ευθύνη ότι δεν παρεκλύνεις της ξενάγησης!!
Αν τώρα αποφάσιζες ότι θα ήθελες δημόσια να καταγγείλεις το καθεστώς ή να αρνηθείς πεισματικά να προσκυνήσεις ευλαβικά το άγαλμα του αιώνιου ηγέτη, ε, ναι , εκεί δεν σου εγγυώμαι σε ποιό γκουλάγκ θα κατέληγες ή αν θα σε πακέταραν στο πρώτο αεροπλάνο για Πεκίνο.
Ακριβώς κάπως έτσι θα την πατούσα. Εννοώ με το να ξεχάσω να προσκυνήσω, δεν έχω συνηθίσει...... Αλλά σίγουρα θα ένιωθα άβολα, όπως είπα θα πήγαινα, αλλά θα ήμουν ανασφαλής, μην κάνω καμιά γκάφα και δε προσκυνήσω!!! Άδικα έχουν στήσει το άγαλμα οι άνθρωποι; :xmas_lol:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ακριβώς κάπως έτσι θα την πατούσα. Εννοώ με το να ξεχάσω να προσκυνήσω, δεν έχω συνηθίσει...... Αλλά σίγουρα θα ένιωθα άβολα, όπως είπα θα πήγαινα, αλλά θα ήμουν ανασφαλής, μην κάνω καμιά γκάφα και δε προσκυνήσω!!! Άδικα έχουν στήσει το άγαλμα οι άνθρωποι; :xmas_lol:
Θα σε σκουντάγαμε οι υπόλοιποι!! Να το ξεχάσεις δεν υπάρχει περίπτωση στο θυμίζουν οι ξεναγοί!! Άσε που είναι μέρος του σουρρεάλ σκηνικού το όλο δρώμενο. Εμπειρία. Να σου τα πουν όσοι έχουν πάει.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα σε σκουντάγαμε οι υπόλοιποι!! Να το ξεχάσεις δεν υπάρχει περίπτωση στο θυμίζουν οι ξεναγοί!! Άσε που είναι μέρος του σουρρεάλ σκηνικού το όλο δρώμενο. Εμπειρία. Να σου τα πουν όσοι έχουν πάει.
Πω πω βραδυάτικα, βάλθηκες να με κάνεις να μείνω άυπνος!! Απαπαπα, δε με παίρνουν τα χρόνια να πάω κ Β.Κορέα, είμαι ήδη 30!!! Και είναι αυκαιρία να σταματήσουμε για τη Β.Κορέα, γιατί το θέμα ήταν Αφγανιστάν. :roll:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κοίτα δεν είμαστε πολύ εκτός και οι δύο στον άξονα του κακού είναι.
Πάντως καμμία σχέση η μια με την άλλη. Αφγανιστάν θα πήγαινα αλλά ομολογώ ότι δεν θα ήμουν ξένοιαστος καβαλλάρης. Και για Ταλιμπάν δεν πείθω το ροζ γουρούνι!
Δωροθέα αν σε προβληματίζει και στο ελάχιστο μην πας. Άσε που η ζωή θα ήταν μαρτύριο κάτω από μπούρκα (είναι άραγε απαραίτητη για τις δυτικές ή αρκεί μαντήλα; τι λένε τα τελευταία reports?)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.170
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι ειναι το μονο τοπικ που βγηκε εκτος...
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Αν και εμένα προσωπικά δε με τραβάει σαν προορισμός και δε θα επέλεγα να πάω ακόμα και με παρέα, επειδή εσένα είναι τέτοιο το αντικείμενο της επιθυμητής δουλειάς σου και των σπουδών σου, θα πρότεινα να το σκεφτείς σοβαρά να πας, ακόμα και καλυμμένη με μπούρκα. Το αφεντικό μου εδώ πάει συχνά στο Αφγανιστάν (έχει δουλειές εκεί) και δε τον έχω ακούσει φοβισμένο ποτέ για κάτι. Απ' ό,τι κατάλαβα αν είσαι με κάποιον που ξέρει, τότε δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα γιατί γνωρίζει πού μπορειτε να κυκλοφορήσετε και πού όχι...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Υπάρχει περίπτωση αν δεν πας εσύ να πάω εγώ στην θέση σου;

Όχι έ; καλά λοιπόν θα σου πω αμερόληπτα την γνώμη μου.
Να πας, δεν θα πας για τα αξιοθέατα, για την φύση και την διασκέδαση, θα πας για την αίσθηση, να δεις πως είναι να ζεις στο Αφγανιστάν.
Έχεις την ασφάλεια ότι θα φιλοξενηθείς από ντόπιους, αν επιβιώνουν αυτοί καθημερινά εκεί, θα τα καταφέρεις και εσύ για 10 μέρες.
Είναι από τις λίγες ευκαιρίες που θα έχεις να ζήσεις από κοντά έναν τόπο που δύσκολα θα μπορούσες να τον δεις διαφορετικά, γιατί με οργανωμένο τουρισμό δεν θα πας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.341
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom