ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Anna_Maria

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας !!
Εχω ταξιδέψει 3 φορές τη τελευταία πενταετία με Esta χωρίς κάποιο πρόβλημα .Συγκεκριμενα οι τελευταίες 2 φορές ηταν το 2017 .
Έκανα μια αίτηση για τη μητέρα μου τον Ιανουάριο η οποία εγκρίθηκε αμέσως και σκόπευε να ταξιδέψει αρχές Απριλίου . Μια ημέρα πριν το ταξίδι εφοςον είχα κανει Τσεκ ιν ακυρώθηκε το Esta της .
Κανεις δε δεινει κάποια εξήγηση .Η πρεσβεία και το προξενείο λένε ότι τον λόγο τον ξέρουν μόνο οι αρμόδιοι του Esta . Πήραμε τηλ. στη Ουάσιγκτον και ενώ βρήκαν όλα τα παραπάνω που γράφω δεν μας έδωσαν εξηγήσεις .
Μας παρέπεμψαν στην πρεσβεία για βίζα .
Ξέρετε να εχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο ;;
Το πιο πιθανό φαντάζομαι ειναι να απορριφθεί και η αίτηση για βίζα ...;;;
Ευχαριστώ πολύ !!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας !!
Εχω ταξιδέψει 3 φορές τη τελευταία πενταετία με Esta χωρίς κάποιο πρόβλημα .Συγκεκριμενα οι τελευταίες 2 φορές ηταν το 2017 .
Έκανα μια αίτηση για τη μητέρα μου τον Ιανουάριο η οποία εγκρίθηκε αμέσως και σκόπευε να ταξιδέψει αρχές Απριλίου . Μια ημέρα πριν το ταξίδι εφοςον είχα κανει Τσεκ ιν ακυρώθηκε το Esta της .
Κανεις δε δεινει κάποια εξήγηση .Η πρεσβεία και το προξενείο λένε ότι τον λόγο τον ξέρουν μόνο οι αρμόδιοι του Esta . Πήραμε τηλ. στη Ουάσιγκτον και ενώ βρήκαν όλα τα παραπάνω που γράφω δεν μας έδωσαν εξηγήσεις .
Μας παρέπεμψαν στην πρεσβεία για βίζα .
Ξέρετε να εχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο ;;
Το πιο πιθανό φαντάζομαι ειναι να απορριφθεί και η αίτηση για βίζα ...;;;
Ευχαριστώ πολύ !!
Έχει πάει σε κάποια από τις "απαγορευμένες" χώρες τύπου Σουδάν, Συρία, Λιβύη, Ιράν κλπ; Αν είναι έτσι δεν έχει δικαίωμα για ΕΣΤΑ και πρέπει να πάει για βίζα στην πρεσβεία. Δε θα το έπαιρνα και δεδομένο ότι θα απορριφθεί η αίτηση για βίζα.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Θέλει η μάνα μου να πάει Αμέρικα μαζί με την κόρη της. Το πρόβλημα είναι ότι τα τελευταία 5-6 χρόνια έχει πάει και Συρία και Ιράν (διακοπές με γκρουπ το τονίζω).
Οπότε αναγκαστικά θα πάει για αίτηση Visa.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρει και καλά έως καθόλου αγγλικά. ( μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα αλλά να μιλήσει και να φτιάξει προτάσεις ούτε λόγος).

Τώρα προφανώς, λόγω και κόρης, "θέλουν" να πάνε μεμονωμένο ταξίδι.
Έχει κανείς σας παρόμοια εμπειρία και εάν ξέρετε τι μπορεί να γίνει γι αυτό? Μπορεί πχ να πάει στη συνέντευξη και τρίτο πρόσωπο?

Έχει αρκετά χαρτιά να αποδείξει ότι δεν θέλει να μείνει Αμερική. Είναι συνταξιούχος 65+. και όλες τις εκδρομές που κάνει (τουλάχιστον 2 το χρόνο) τις κάνει πάντα με γκρουπ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φαντάζομαι το πρώτο που θα τη ρωτήσουν είναι πώς πήγε διακοπές με γκρουπ στη Συρία πριν από 5-6 χρόνια όταν ήδη είχε ξεκινήσει ο εμφύλιος και το αεροδρόμιο δε δέχονταν πια πτήσεις απ' τη Δύση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το αεροπλάνο δεν ειναι το μονο ΜΜΜ. Μπορει να πηγε με λεωφορειο απο τη Βυρηττο. Η χωρα δεχοταν κ δεχεται τουριστες.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Συρία- Ιορδανία είχε πάει. Τώρα το πώς πέρασε δεν ξέρω εγώ αλλά θα θυμάται η ίδια λογικά.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Δεν ξερω αν μπορει να μπει 2 η 3 προσωπο, δεν ειναι και καμμια εφορια η το τοπικο γραφειο του ΙΚΑ, απο language barrier/περιορισμο γλωσσας ΜΗΝ ανησυχεις! Εχει πιο πολλους Ελληνοφωνους εργαζομενους στο εκει προξενειο, παρα στην πλατεια Ομονοιας! Ουτε η πρωτη θα'ναι ουτε η τελευταια!
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλά αυτό το πιστεύω. Για να δούμε, θα πάει να ρωτήσει και ένα ταξιδιωτικό και βλέπει τι θα κανει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom