ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η επισκεψη σε Λιβανο δεν σημαινει οτι θελει βιζα μετα. Μονο Συρια από την περιοχη.
Και μόνο αν πήγε από το 2011 και μετά. Για παλιότερες επισκέψεις, μπορεί να πάει και με ESTA.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και μόνο αν πήγε από το 2011 και μετά.
Εκτος αν ηταν για διπλωματικο η επισημο στρατιωτικο σκοπο.
Και να μην εχουν κ τη διπλη υπηκοοτητα. Υπαρχουν ολες οι πληροφοριες στο σχετικο σαιτ.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΤΑ είναι ο Λίβανος η Λιβύη ?
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Last edited:

Noels

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα.θελβ να ρωτήσουμε επειδη πρόκειται να ταξιδέψω τον Δεκέμβρη για Αμερική μέσω έστα για τουριστικούς λόγους.δεν ξέρω αν μου επιτρέψουν την είσοδο γιατί έχω κανει την υποβολή για μόνιμη βίζα.αλλα είμαι σε αναμονή ακόμα.και είπα να πάω να δω τον άντρα μου και να ξαναγυρίσω.γνωριζεται τίποτα???
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Μιας και είμαι αυτή που έκανα το ταξίδι μαζί με τον gmak14 (νέο μέλος και εγώ), μπορώ να σας ενημερώσω ότι κάναμε αίτηση για ESTA τελικά, η οποία βγήκε κανονικά μέσα σε 1-2 μέρες, και με αυτή ταξιδέψαμε χωρίς κανένα πρόβλημα στις ΗΠΑ. Μάλιστα μέσω ΗΠΑ πήγαμε και στην Κούβα όπως το είχαμε προγραμματίσει - και η διαδικασία για την τουριστική βίζα της Κούβας ήταν πάρα πολύ απλή και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.
Καλημέρα και καλή χρονιά!Επειδή θα ταξιδέψω τέλος Μαρτίου για Μαιάμι για λίγες ημέρες και απο εκεί για Κούβα και μετά πάλι πίσω στο Μαιάμι και επιστροφή στην Ελλάδα πήρα τηλ. την Αμερικανική πρεσβεία εδώ στην Ελλάδα και μου είπε να κάνω μια αίτηση ηλεκτρονικά στο esta.cbp.dhf.gov για να ταξιδέψω στις ΗΠΑ.Αν εγκριθεί όλα οκ.Για το ταξίδι Μαίαμι-Κούβα δεν ήξεραν να μου πουν τι πρέπει να κάνω και πήρα τηλέφωνο και την κουβανική πρεσβεία και μου είπαν οτι μπορώ απο εδώ να βγάλω μια ταξιδιωτική ασφάλεια αλλά από την στιγμή που θα ταξιδέψω στην Κούβα μέσω των ΗΠΑ θα πρέπει να βγάλω visa από τις ΗΠΑ.Ετσι πήρα την delta airlines με την οποία θα πετάξω απο Μαιάμι για Κούβα και τους ρώτησα για visa και μου είπαν οτι θα την βγάλω από το αεροδρόμιο του Μαιάμι (να είμαι εκεί 3 ώρες πριν την πτήση μου είπαν) και οτι κοστίζει 50$.Και εσείς την visa για Κούβα απο το αεροδρόμιο αναχώρησης στις ΗΠΑ την βγάλατε;Πήρε αρκετό χρόνο ή όπως μου είπαν στην Delta την βγάζεις την ημέρα της αναχώρησης;Επίσης σαν επιλογή άδειας ταξιδιού εγώ έβαλα educational reason for degree αλλά απο την πρεσβεία της Κούβας μου είπαν οτι καλύτερα να επέλεγα educational exchange-people to people.Θα δω μήπως μπορώ να το αλλάξω μόλις κάνω check in...αλλιώς ελπίζω να μην έχω πρόβλημα...συγγνώμη που ρωτάω πολλά αλλά είναι πρώτη φορά που πάω και λιγο ψιλό αγχώνομαι...
 
Last edited by a moderator:

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλημέρα και καλή χρονιά!Επειδή θα ταξιδέψω τέλος Μαρτίου για Μαιάμι για λίγες ημέρες και απο εκεί για Κούβα και μετά πάλι πίσω στο Μαιάμι και επιστροφή στην Ελλάδα πήρα τηλ. την Αμερικανική πρεσβεία εδώ στην Ελλάδα και μου είπε να κάνω μια αίτηση ηλεκτρονικά στο esta.cbp.dhf.gov για να ταξιδέψω στις ΗΠΑ.Αν εγκριθεί όλα οκ.Για το ταξίδι Μαίαμι-Κούβα δεν ήξεραν να μου πουν τι πρέπει να κάνω και πήρα τηλέφωνο και την κουβανική πρεσβεία και μου είπαν οτι μπορώ απο εδώ να βγάλω μια ταξιδιωτική ασφάλεια αλλά από την στιγμή που θα ταξιδέψω στην Κούβα μέσω των ΗΠΑ θα πρέπει να βγάλω visa από τις ΗΠΑ.Ετσι πήρα την delta airlines με την οποία θα πετάξω απο Μαιάμι για Κούβα και τους ρώτησα για visa και μου είπαν οτι θα την βγάλω από το αεροδρόμιο του Μαιάμι (να είμαι εκεί 3 ώρες πριν την πτήση μου είπαν) και οτι κοστίζει 50$.Και εσείς την visa για Κούβα απο το αεροδρόμιο αναχώρησης στις ΗΠΑ την βγάλατε;Πήρε αρκετό χρόνο ή όπως μου είπαν στην Delta την βγάζεις την ημέρα της αναχώρησης;Επίσης σαν επιλογή άδειας ταξιδιού εγώ έβαλα educational reason for degree αλλά απο την πρεσβεία της Κούβας μου είπαν οτι καλύτερα να επέλεγα educational exchange-people to people.Θα δω μήπως μπορώ να το αλλάξω μόλις κάνω check in...αλλιώς ελπίζω να μην έχω πρόβλημα...συγγνώμη που ρωτάω πολλά αλλά είναι πρώτη φορά που πάω και λιγο ψιλό αγχώνομαι...
Καλησπέρα. . Μπορείς να κάνεις της αίτηση είτε online είτε στο αεροδρόμιο

https://www.ivisa.com/cuba-blog/can-i-get-a-cuba-visa-from-delta-airlines

Και την ασφάλεια και τη Visa μπορείς... Διάβασε το link που σου εστειλα
 
Last edited by a moderator:

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Καλησπέρα. . Μπορείς να κάνεις της αίτηση είτε online είτε στο αεροδρόμιο
Καλησπέρα!Θα το κοιτάξω και για online...έχει και κάποιες" άλλου τύπου" visas που κοστίζουν 110$ - 130$ - 150$ αλλά από ότι κατάλαβα αφορούν Αμερικανούς πολίτες που υπόκεινται σε άλλο καθεστώς.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την πληροφορία!Πολύ χρήσιμο site :) !
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα!Θα το κοιτάξω και για online...έχει και κάποιες" άλλου τύπου" visas που κοστίζουν 110$ - 130$ - 150$ αλλά από ότι κατάλαβα αφορούν Αμερικανούς πολίτες που υπόκεινται σε άλλο καθεστώς.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την πληροφορία!Πολύ χρήσιμο site :) !
Η delta είναι μακράν η πιο οικονομική για τη συγκεκριμένη βίζα. .. Καλό ταξίδι μα εχεις
 

Giorgos_5_82

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Η delta είναι μακράν η πιο οικονομική για τη συγκεκριμένη βίζα. .. Καλό ταξίδι μα εχεις
Ναι απο οτι φαίνεται κάποιες άλλες εταιρείες π.χ. American Airlines είναι πιο ακριβές όσον αφορά την βίζα.Σε ευχαριστώ πολύ.Και σε εσένα εύχομαι πολλά και όμορφα ταξίδια!
 

gianlym

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Πρόκειται να ταξιδέψω για ΗΠΑ τον Μάιο 2023 για τουριστικούς λόγους. Εχω εκδύσει ΕΣΤΑ. Τον Οκτώβριο του 2022 ταξίδεψα στην Κούβα. Θέλω να ρωτήσω θα εχω πρόβλημα ? Σημειώνω ότι στις ερωτήσεις στο έντυπο ΕΣΤΑ η Κούβα δεν περιλαμβάνεται στις επτά χώρες που απαγορεύονται. Εάν δεν ισχύει η ΕΣΤΑ γνωρίζετε τι πρεπει να κάνω ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom