ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αφού έχει εκδοθεί η ΕΣΤΑ, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

gianlym

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση . απλα στην πρώτη σελίδα της ESTA αναφέρει ( Αν ταξίδευα στην Κούβα;)
και στις ερωτοαπαντησεις :
Πότε ορίστηκε η Κούβα Κράτος Χορηγός της Τρομοκρατίας;

Το Υπουργείο Εξωτερικών των Ηνωμένων Πολιτειών όρισε πρόσφατα την Κούβα ως κρατικό χορηγό της τρομοκρατίας στις 12 Ιανουαρίου 2021.

Και συνεχίζει

Πώς επηρεάζει ο χαρακτηρισμός της Κούβας ως Κράτος Χορηγός της Τρομοκρατίας το ταξίδι μου στις Ηνωμένες Πολιτείες χρησιμοποιώντας την εγκεκριμένη μου ESTA;

Εάν διαπιστωθεί ότι ένας ταξιδιώτης έχει επισκεφθεί μια χώρα που έχει οριστεί ως Κρατικός Χορηγός της Τρομοκρατίας, ο ταξιδιώτης δεν δικαιούται πλέον να συμμετάσχει στο Πρόγραμμα Visa Wavier και πρέπει να υποβάλει αίτηση για θεώρηση εισόδου στις Ηνωμένες Πολιτείες.



Το πρόβλημα μου είναι μην φτάσω Νέα Υόρκη κα μου πουν τράβα πίσω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρόκειται να ταξιδέψω για ΗΠΑ τον Μάιο 2023 για τουριστικούς λόγους. Εχω εκδύσει ΕΣΤΑ. Τον Οκτώβριο του 2022 ταξίδεψα στην Κούβα. Θέλω να ρωτήσω θα εχω πρόβλημα ? Σημειώνω ότι στις ερωτήσεις στο έντυπο ΕΣΤΑ η Κούβα δεν περιλαμβάνεται στις επτά χώρες που απαγορεύονται. Εάν δεν ισχύει η ΕΣΤΑ γνωρίζετε τι πρεπει να κάνω ?
Ναι, χρειάζεσαι VISA από την πρεσβεία. Δε μπορείς να μπείς στις ΗΠΑ με ESTA πλέον, αδιάφορο το αν έχεις ήδη ESTA ή αν δεν έχεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρόκειται να ταξιδέψω για ΗΠΑ τον Μάιο 2023 για τουριστικούς λόγους. Εχω εκδύσει ΕΣΤΑ. Τον Οκτώβριο του 2022 ταξίδεψα στην Κούβα. Θέλω να ρωτήσω θα εχω πρόβλημα ? Σημειώνω ότι στις ερωτήσεις στο έντυπο ΕΣΤΑ η Κούβα δεν περιλαμβάνεται στις επτά χώρες που απαγορεύονται. Εάν δεν ισχύει η ΕΣΤΑ γνωρίζετε τι πρεπει να κάνω ?
Η Κούβα τον Οκτώβριο του 2022 δε σφράγιζε διαβατήρια. Οπότε δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι πήγες (εκτός κι αν επέμενες να στο σφραγίσουν).

Ακόμη πιο σημαντικό, οι ΗΠΑ επί Μπάιντεν αποφάσισαν να μην εφαρμόσουν το νόμο Τραμπ ειδικά για την περίπτωση της Κούβας κι έχουν υιοθετήσει don't ask don't tell policy μόνο για την Κούβα από όλες τις χώρες που είναι στη λίστα προώθησης της τρομοκρατίας. Κοινώς, δε θα σε ρωτήσουν αν πήγες στην Κούβα, οπότε δε θα χρειαστεί και να το διαψεύσεις.

Ξέρω πια πάνω από 40 περιπτώσεις ανθρώπων που επισκέφτηκαν την Κούβα μετά το 2021 (οι μισοί περίπου ΜΕ σφραγίδα στο διαβατήριό τους) και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μπουν με ESTA στις ΗΠΑ. Το πιο κουφό είναι ότι ορισμένοι από αυτούς πήγαν... από την Κούβα απευθείας στις ΗΠΑ αλλά ακόμη και σε αυτούς δεν έγινε ερώτηση... αν είχαν πάει ποτέ στην Κούβα :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: . Οι Αμερικανοί, τουλάχιστον επί Μπάιντεν, δε θέλουν να εφαρμόσουν τοσυγκεκριμένο νόμο, αυτό ακριβώς μου είπε και φίλη υψηλά ιστάμενη στην αμερικανική πρεσβεία στην Αβάνα.

Τώρα, αν θες να είσαι εντάξει και με το γράμμα του νόμου, πας στην αμερικανική πρεσβεία και ζητάς μια δεκαετή τουριστική βίζα ακριβώς επειδή επισκέφθηκες την Κούβα και κυκλοφορείς άνετα χωρίς ESTA για την επόμενη δεκαετία, εμένα με έχει βολέψει.

ΥΓ: Η μόνη περίπτωση που ξέρω ότι αντιμετώπισε πρόβλημα ήταν Βρετανοί που πέταξαν από Κούβα για ΗΠΑ απευθείας με βίζα εργασίας για τις ΗΠΑ, εκεί το ότι πήγαν από την Κούβα δεν μπορούσε να παραληφθεί, λόγω διαδικασίας μετεγκατάστασης, δυστυχώς έχασαν και τη δουλειά τους τα παιδιά.
 

gianlym

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ευχαριστώ πολύ Yorgos ήσουν κατατοπιστικότατος. Θα προσπαθήσω να βγάλω visa γιατι δεν αντέχω τις εκπλήξεις. Μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό θέλει για να εκδοθεί ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ευχαριστώ πολύ Yorgos ήσουν κατατοπιστικότατος. Θα προσπαθήσω να βγάλω visa γιατι δεν αντέχω τις εκπλήξεις. Μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό θέλει για να εκδοθεί ?
έχω πολύ.καιρο να πάω. το θέμα είναι πόσο θα αργήσει το ραντεβού, αυτό μόνο αυτοί το ξέρουν να στο πουν, μετά το ραντεβού ήταν λίγες εργάσιμες μέχρι να είναι έτοιμη. οι πιθανότητες που δίνω πάντως να έχεις εκπλήξεις με την άφιξη σου σας ΗΠΑ είναι κάτω του 5%. μόλις σήμερα μου έγραψαν άλλοι 4 που έφτασαν χθες βράδυ Μαϊάμι από ΑΒΑΝΑ με ESTA , δεν τους είπε κανείς τιποτε και ξαναλέω πέταξαν από Αβάνα απευθείας.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
ευχαριστώ πολύ Yorgos ήσουν κατατοπιστικότατος. Θα προσπαθήσω να βγάλω visa γιατι δεν αντέχω τις εκπλήξεις. Μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό θέλει για να εκδοθεί ?
Κάπου είχα διαβάσει ότι πλέον θές 9-10 μέρες για το ραντεβού.
Εδώ πχ βγάζει σε 1-2 μέρες:
Visa Appointment Wait Times
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Πρόκειται να ταξιδέψω για ΗΠΑ τον Μάιο 2023 για τουριστικούς λόγους. Εχω εκδύσει ΕΣΤΑ. Τον Οκτώβριο του 2022 ταξίδεψα στην Κούβα. Θέλω να ρωτήσω θα εχω πρόβλημα ? Σημειώνω ότι στις ερωτήσεις στο έντυπο ΕΣΤΑ η Κούβα δεν περιλαμβάνεται στις επτά χώρες που απαγορεύονται. Εάν δεν ισχύει η ΕΣΤΑ γνωρίζετε τι πρεπει να κάνω ?
Στην θέση σου και αφού το ταξίδι είναι μετά από +2 μήνες θα έβγαζα βίζα για να είμαι ήσυχος.
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Καλησπερα
Χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους.
Θέλω την βοήθεια σας.
Σε σχεδόν 2 μήνες θελω να κάνω ένα ταξίδι στις Ηνωμένες Πολιτείες για διακοπές και να φιλοξενηθώ από συγγενείς μου που ζουν χρόνια εκεί.
Θα παραμείνω ένα μήνα.
Μπήκα να κάνω αίτηση για ΕΣΤΑ και αφού σημπληρωσα όλα τα στοιχεία προς το τέλος με ρωτάει αν έχω πάει στην Κούβα και καποιες άλλες χώρες μετά το 2011.
Είχα πάει στην Κούβα το 2014 στις άλλες χωρες όχι.
Ψάχνοντας για επιπλέον στοιχεία στην επίσημη σελίδα τους βρήκα ότι η Κούβα μπήκε στην λίστα αυτών των χωρών από το 2021 και οι επιπτώσεις είναι για όσους ταξίδεψαν μετά από αυτή την ημερομηνία όπου και χρειάζεται βίζα εισόδου για αυτούς.
Το ΕΣΤΑ όμως στην συμπληρωση του σε ρωτάει αν πηγές μετά το Μαρτη του 2011 και οχι αν πηγες μετα το 2021 που ενταχθηκε στην λιστα με τις υπολοιπες χωρες
Αν βαλεις οχι συνεχιζεις στην αιτηση αν δηλωσεις ναι ανοιγει περαιτερω με το ποτε για ποιο λογο ,κτλ.
Επικοινώνησα με το προξενιό όπου ένας υπαληλος μη ξέροντας τι ισχύει μου λέει ότι θέλω βίζα αφού έχω πάει Κούβα και μόλις τον ενημερώνω τι λέει η επίσημη σελίδα τους και την διαβάζει και ο ίδιος μου λέει ότι όντως έχω δίκιο και είναι για τους μετά το 2021 αλλά δεν ξέρει και αυτός τελικά τι από τα δυο ισχυουν και τι τελικά πρέπει να κάνω .
Άβυσσος τελικά.
Αν κάποιος από σας έχει ταξίδεψει πρόσφατα ΗΠΑ με ΕΣΤΑ ενώ έχει επισκεφθει την Κουβα στο παρελθόν πριν το 2021 ας με βοηθήσει και μένα τι πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν κάποιος από σας έχει ταξίδεψει πρόσφατα ΗΠΑ με ΕΣΤΑ ενώ έχει επισκεφθει την Κουβα στο παρελθόν πριν το 2021 ας με βοηθήσει και μένα τι πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ
Είμαι παρόμοια περίπτωση και προφανώς κατά την επικοινωνία μου με τους επίσημους φορείς δεν έβγαζα άκρη όπως εσύ. Είχα ταξιδέψει στην Κούβα το 2018 και δήλωσα όχι, προκειμένου να εκδοθεί η ΕΣΤΑ ως έχει παίρνοντας το ρίσκο που αναλογεί σε τέτοιες περιπτώσεις, μπαίνοντας χωρίς πρόβλημα στη χώρα τον Μάρτη του 2023.
Το διαβατήριο μου βέβαια ήταν καινούριο δίχως σφραγίδα Κούβας, όπως λογικά και το δικό σου, ωστόσο αυτό είναι το μόνο εύκολο να το διαπιστώσουν αν θέλουν.
Είναι φοβερή αυτή η δημιουργική ασάφεια των Αμερικανών που άλλα σου λέει στους κανονισμούς κι άλλα κατά τη συμπλήρωση, το θυμάμαι, πάντως και πάλι το ίδιο θα έκανα. Μπαίνοντας στη χώρα είδα πολύ «χειρότερες» περιπτώσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα
Χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους.
Θέλω την βοήθεια σας.
Σε σχεδόν 2 μήνες θελω να κάνω ένα ταξίδι στις Ηνωμένες Πολιτείες για διακοπές και να φιλοξενηθώ από συγγενείς μου που ζουν χρόνια εκεί.
Θα παραμείνω ένα μήνα.
Μπήκα να κάνω αίτηση για ΕΣΤΑ και αφού σημπληρωσα όλα τα στοιχεία προς το τέλος με ρωτάει αν έχω πάει στην Κούβα και καποιες άλλες χώρες μετά το 2011.
Είχα πάει στην Κούβα το 2014 στις άλλες χωρες όχι.
Ψάχνοντας για επιπλέον στοιχεία στην επίσημη σελίδα τους βρήκα ότι η Κούβα μπήκε στην λίστα αυτών των χωρών από το 2021 και οι επιπτώσεις είναι για όσους ταξίδεψαν μετά από αυτή την ημερομηνία όπου και χρειάζεται βίζα εισόδου για αυτούς.
Το ΕΣΤΑ όμως στην συμπληρωση του σε ρωτάει αν πηγές μετά το Μαρτη του 2011 και οχι αν πηγες μετα το 2021 που ενταχθηκε στην λιστα με τις υπολοιπες χωρες
Αν βαλεις οχι συνεχιζεις στην αιτηση αν δηλωσεις ναι ανοιγει περαιτερω με το ποτε για ποιο λογο ,κτλ.
Επικοινώνησα με το προξενιό όπου ένας υπαληλος μη ξέροντας τι ισχύει μου λέει ότι θέλω βίζα αφού έχω πάει Κούβα και μόλις τον ενημερώνω τι λέει η επίσημη σελίδα τους και την διαβάζει και ο ίδιος μου λέει ότι όντως έχω δίκιο και είναι για τους μετά το 2021 αλλά δεν ξέρει και αυτός τελικά τι από τα δυο ισχυουν και τι τελικά πρέπει να κάνω .
Άβυσσος τελικά.
Αν κάποιος από σας έχει ταξίδεψει πρόσφατα ΗΠΑ με ΕΣΤΑ ενώ έχει επισκεφθει την Κουβα στο παρελθόν πριν το 2021 ας με βοηθήσει και μένα τι πρέπει να κάνω.
Ευχαριστώ
Το νόμιμο είναι να πας να βγάλεις βιζα όπου θα δηλώσεις πως έχεις επισκεφθεί την Κουβα.

Όσοι ξέρω έχουν κάνει το... παρανομο: δε δήλωσαν πως πήγαν και δεν ξέρω ούτε έναν που να απορρίφθηκε η ESTA του.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.518
Νομίζω ότι υπάρχει ένα κενό. Δεν είμαι σίγουρος αν η Esta αναφέρεται σε αυτό που παραθέτω, αλλά σύμφωνα με το επίσημο Homeland security η Κουβα ΔΕΝ περιλαμβάνεται στις χώρες που εχουν υποχρεωση εκδοσης βιζα εχοντας κανει ταξίδι από το 2011 και μετά, αλλά σε μεταγενεστερη τροποποίηση όντως για το 2021. Αυτο τουλαχιστον ανακοινωθηκε το Σεπτεμβριο του 2023 .

Να το γράψω πιο ξεκάθαρα, η Κουβα μπήκε στη black list για ESTA μόνο για ταξίδια μετά το 2021, για όποιον πήγε πριν, δεν υπάρχει θέμα. Παρακάτω η περιγραφή και ο σύνδεσμος.

Under the Act, travelers in the following categories are no longer eligible to travel or be admitted to the United States, without a waiver, under the VWP:

Nationals of VWP countries who have traveled to or been present in Iraq, North Korea, Syria, Iran, Sudan, Libya, Somalia, or Yemen at any time on or after March 1, 2011 (with limited exceptions); and
Nationals of VWP countries who are also nationals of Iraq, Syria, Iran, North Korea or Sudan.

Visa Waiver Program Improvement and Terrorist Travel Prevention Act Frequently Asked Questions

Άσχετο, αλλά ενδεικτικό στο ποσό αλλάζουν τα πράγματα, πρόσφατα σε κάποια αίτηση που έκανα, όχι για ESTA, αναφέρονταν σε πρόσφατο ταξίδι ή υπηκοότητα της περιοχής του Ντονετσκ και της ανατολικής Ουκρανίας...

Η αλήθεια είναι ότι οι Αμερικανοί στα αεροδρόμια και στους επισημους σταθμούς εισόδου έχουν κάνει επιστήμη και φόβητρο την διαδικασία. Μετά από 8 χρόνια στις ΗΠΑ, με αμερικανικό διαβατήριο, γραμμένος στο πρόγραμμα Global entry , νιώθω σχεδον καθε φόρα ότι θα φάω πόρτα...... Ίσως έχει παίξει ρόλο ότι σε όλα μου σχεδον τα ταξίδια παλιότερα εντός Ευρώπης, παρότι σε ζώνη Σενγκεν, με έβγαζαν στην άκρη για έλεγχο, πιθανόν επειδη ήμουν μελαχρινός....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.752
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom