ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

gmak14

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ,Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Στη δικιά μου περίπτωση ναι ήταν λάθος η αίτηση για Visa.

Βασικά αγχωθήκαμε λίγο με την περίπτωση ενός φίλου, όπου οι γονείς του είχαν βγάλει Esta, όμως στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης κατέβασαν τον άντρα από το αεροπλάνο , ενώ τη γυναίκα την άφησαν κανονικά.
Οι άνθρωποι δεν έχουν ακόμα καταλάβει το λόγο (ή τουλάχιστον δεν τον έχουν μεταφέρει σωστά σε μένα), και δεν υπήρχε κάποια από τις προφανείς αιτίες για να τον κατεβάσουν.
Οπότε, σκεφτήκαμε να βγάλουμε Visa ως πιο ισχυρό μέσο, όμως στην πορεία κατάλαβα ότι μάλλον κάναμε λάθος.

Anyway, πήρα τηλ. στην πρεσβεία, όπου μου είπαν:
  • τα χρήματα της αίτησης για Visa δεν είναι refundable :( (~130 euros/person)
  • η αίτηση ισχύει για 1 έτος - οπότε θεωρητικά μπορεί έτσι να αξιοποιηθούν αυτά τα χρήματα
  • η μόνη περίπτωση να έχω πρόβλημα με το Esta είναι αν έχω ταξιδέψει σε Ιράν/Ιράκ κλπ ή αν έχει απορριφθεί αίτηση για Visa στο παρελθόν
  • δεν επηρεάζεται η αίτηση για Esta από το αν υπάρχει παράλληλα αίτηση για Visa
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στη δικιά μου περίπτωση ναι ήταν λάθος η αίτηση για Visa.

Βασικά αγχωθήκαμε λίγο με την περίπτωση ενός φίλου, όπου οι γονείς του είχαν βγάλει Esta, όμως στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης κατέβασαν τον άντρα από το αεροπλάνο , ενώ τη γυναίκα την άφησαν κανονικά.
Οι άνθρωποι δεν έχουν ακόμα καταλάβει το λόγο (ή τουλάχιστον δεν τον έχουν μεταφέρει σωστά σε μένα), και δεν υπήρχε κάποια από τις προφανείς αιτίες για να τον κατεβάσουν.
Οπότε, σκεφτήκαμε να βγάλουμε Visa ως πιο ισχυρό μέσο, όμως στην πορεία κατάλαβα ότι μάλλον κάναμε λάθος.

Anyway, πήρα τηλ. στην πρεσβεία, όπου μου είπαν:
  • τα χρήματα της αίτησης για Visa δεν είναι refundable :( (~130 euros/person)
  • η αίτηση ισχύει για 1 έτος - οπότε θεωρητικά μπορεί έτσι να αξιοποιηθούν αυτά τα χρήματα
  • η μόνη περίπτωση να έχω πρόβλημα με το Esta είναι αν έχω ταξιδέψει σε Ιράν/Ιράκ κλπ ή αν έχει απορριφθεί αίτηση για Visa στο παρελθόν
  • δεν επηρεάζεται η αίτηση για Esta από το αν υπάρχει παράλληλα αίτηση για Visa
Oπότε κάνεις αίτηση για esta και αφήνεις τις αιτήσεις για visa να εκκρεμουν.. Οι αιτήσεις για esta συνήθως εγκρίνονται σε δευτερόλεπτα (την πρώτη φορά που έκανα περίμενα 2-3 μέρες, τις επόμενες μου εγκρίθηκαν αμέσως).. Αν, χτύπα ξύλο, κανεις και δεν εγκριθούν (που είναι σχεδόν απίθανο) θα εκμεταλλευτείς την αίτηση που εχεις κάνει για visa. Έτσι κι αλλιώς αν η εστα για κάποιον λόγο δεν εγκριθεί σε παραπέμπουν να αιτηθείς για Visa.
Τώρα για τον γνωστό σας που κατέβασαν στην Κωνσταντινούπολη μου φαίνεται περίεργο.. ίσως υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την esta του ή το διαβατήριό του, για να μην τον αφήσουν να πετάξει. Την είσοδο στις ΗΠΑ την αποφασίζουν οι συνοριοφύλακες στο αεροδρόμιο της Αμερικής και όχι στον ενδιάμεσο σταθμό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Στη δικιά μου περίπτωση ναι ήταν λάθος η αίτηση για Visa.

Βασικά αγχωθήκαμε λίγο με την περίπτωση ενός φίλου, όπου οι γονείς του είχαν βγάλει Esta, όμως στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης κατέβασαν τον άντρα από το αεροπλάνο , ενώ τη γυναίκα την άφησαν κανονικά.
Οι άνθρωποι δεν έχουν ακόμα καταλάβει το λόγο (ή τουλάχιστον δεν τον έχουν μεταφέρει σωστά σε μένα), και δεν υπήρχε κάποια από τις προφανείς αιτίες για να τον κατεβάσουν.
Οπότε, σκεφτήκαμε να βγάλουμε Visa ως πιο ισχυρό μέσο, όμως στην πορεία κατάλαβα ότι μάλλον κάναμε λάθος.

Anyway, πήρα τηλ. στην πρεσβεία, όπου μου είπαν:
  • τα χρήματα της αίτησης για Visa δεν είναι refundable :( (~130 euros/person)
  • η αίτηση ισχύει για 1 έτος - οπότε θεωρητικά μπορεί έτσι να αξιοποιηθούν αυτά τα χρήματα
  • η μόνη περίπτωση να έχω πρόβλημα με το Esta είναι αν έχω ταξιδέψει σε Ιράν/Ιράκ κλπ ή αν έχει απορριφθεί αίτηση για Visa στο παρελθόν
  • δεν επηρεάζεται η αίτηση για Esta από το αν υπάρχει παράλληλα αίτηση για Visa
Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε ποιος(στην πύλη προφανώς) και γιατί δεν τον άφησαν να ταξιδέψει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όποτε μονοδρομος ειναι μοναχα οταν καποιος εχει επισκεφτει προσφατα απαγορευμενη χωρα, η σχεδιαζει να μεινει περα απο 3 μηνες.... τα υπολοιπα ειναι παραλειψεις.
Η βιζα είναι για 10 χρονια. Δηλ 10 φορες ESTA... Αν καποιος λοιπον σαν εμενα πχ παει η περνάει καθε χρονο απο ΗΠΑ κ έχει τις προυποθεσεις για βιζα για ποιο λογο να κάνει 10 φορες αιτηση κ τα σχετικά χρηματα για εστα? Υποθετοντας φυσικα οτι η χωρα θα παραμεινει στο πρόγραμμα...
Οπως ειπα θα ασχοληθω παλι σε 10 χρόνια απο τωρα. Ο καθενας αναλογα με τις αναγκες του κανονιζει. Παλι βιζα θα επαιρνα αν διαλεγα.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
@gmak14 φίλε μου όπως σου έγραψαν παραπάνω.
Ακύρωσε άμεσα την βίζα γιατί θα σου την απορρίψουν. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου την δώσουν. Για την ακρίβεια θα πληγωθείς και όλας. Στην συνάντηση το πρώτο πράμα που θα σε ρωτήσει είναι: τι περιουσία έχεις και πόσα χρήματα έχεις στην τράπεζα. Έτσι όπως στο λέω ωμά.
Εάν απαντήσεις, κάποιο ποσό κάτω των αρκετων 10δων χιλιάδων ευρώ, Θα σου δώσει το διαβατήριο σου και θα σου τελείωσε η συνέντευξη και απορρίπτεσαι.

Μονόδρομος είναι η ακύρωση της βίζας και η κατάθεση εστα. Εάν έχεις μια πιθανότητα να μην σου επιτρέψουν να μπεις στην χώρα τότε έχεις 10 να μην σου χορηγήσουν βιζα.
Σκέψου ότι θα χάσεις 130 ευρώ, ενώ μόλις στην απορρίψουν θα χάσεις χιλιάδες ευρώ (Όσο και το κόστος όσων έχεις κλείσει).

Ενημέρωσε μας, όταν προκύψει κάτι νεότερο.

Φίλε @Samion προφανώς εάν πληροίς τις προϋποθέσεις για 10ετή βίζα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Στην συνάντηση το πρώτο πράμα που θα σε ρωτήσει είναι: τι περιουσία έχεις και πόσα χρήματα έχεις στην τράπεζα. Έτσι όπως στο λέω ωμά.
Φίλε @Samion προφανώς εάν πληροίς τις προϋποθέσεις για 10ετή βίζα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης!
1.Για το συγκεκριμενο μελος πιθανό. Για να μην μένουν εντυπώσεις σε αλλους, νομιζω ο taver το εθεσε σωστα πιο πανω. Σταθερή δουλεια, σταθερο εισοδημα, σπιτι κ οικογένεια εδω. Τοσο απλα. Χωρις να εχεις πολλαααα. Αν εχεις τα παραπανω κανεις δεν ρωταει τπτ. Εμένα που τα ειχα, χωρις να υποβαλω καμμια φορολογικη δηλωση, ουτε Ε9, με ρωτησε μονο γιατι παω 3 μερες...ειπα οτι ειχα χρονο αυτη τη φορα κ ειπα να το κανω μακρες διακοπες. Την προηγούμενη ειχα παει 1,5 μερα.
2. Θενκς για την επιβεβαιωση. Απάντησα στο ποστ ν.348 που μιλαγε για παραλειψεις κ αφηνε λαθος εντυπωσεις σε επιδοξους κατοχους βίζας.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Προφανώς και περίπτωση σαν τη δική σου που πας κάθε χρόνο αξιζει επίσης βίζα. Το ερώτημα ήταν ρητορικό προς το 90% που πάει στη Νέα Υόρκη για βόλτα πχ γιορτές ή καμία επίσκεψη σε συγγενείς. Όσο για τα δικαιολογητικά όντως σταθερή δουλειά ειναι αρκετή σαν απόδειξη. Τελος το παραλείψεις ήταν μια διαπίστωση στο ότι οι περισσότεροι που αιτηθηκαν βίζα, το έκαναν επειδή δεν ήξεραν για την Εστα η θεώρησαν πιο δυνατό χαρτί τη βίζα..
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δε βρίσκω το λόγο να μην είσαι ειλικρινής. Στην τελική φωτογράφος είσαι, για αυτό πήγες. Δε βλέπω σοβαρές πιθανότητες να σε κόψουν.
Δεν είμαι φωτογράφος στο επάγγελμα. Αν το hobby μπορεί να τους πείσει... then fine. Εν τω μεταξύ είδα πρόσφατα πως μάλλον θα προσθέσουν και το Chad. USA ίσως δεν πάω σύντομα αλλά το Chad το έχω στα πλάνα next year.
 

sundaysunday

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Μιας και είμαι αυτή που έκανα το ταξίδι μαζί με τον gmak14 (νέο μέλος και εγώ), μπορώ να σας ενημερώσω ότι κάναμε αίτηση για ESTA τελικά, η οποία βγήκε κανονικά μέσα σε 1-2 μέρες, και με αυτή ταξιδέψαμε χωρίς κανένα πρόβλημα στις ΗΠΑ. Μάλιστα μέσω ΗΠΑ πήγαμε και στην Κούβα όπως το είχαμε προγραμματίσει - και η διαδικασία για την τουριστική βίζα της Κούβας ήταν πάρα πολύ απλή και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Eτσι το'χω κανει & εγω 2 φορες, απο Μεξικο Κουβα με €140 πηγαινε ελα & €10-13 η βιζα τσακ μπαμ στο αεροδρομιο! Πολυ πιο ευκολα απο να ανεβαινω απο το νησι στην Αθηνα για βιζα! Αλλα τι Κουβα τι Βιετναμ σαν δολαριο σε βλεπουν! Το ιδιο ειναι!
 

BookLover98

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση. Είχα βγάλει ESTA TO 2017 (Και λήγει τον Φεβρουάριο 2018) ταξίδεψα από Αθήνα-> Ρώμη-> Αμερική στις 17 Νοεμβρίου 2017 και βρίσκομαι μέχρι και σήμερα στην Αμερική, θα κλείσω εισιτήριο από Αμερική για Αθήνα (θα φύγω πριν να λήξει η ESTA μου). Η ερώτηση μου είναι μετά από πόσο χρονικό διάστημα μπορώ να εισέλθω και πάλι στις ΗΠΑ? (για τουρισμό) Θέλω να έρθω πάλι αρχές Μαρτίου 2018 για δυόμιση μήνες περίπου. Γίνεται να εισέλθω στις ΗΠΑ μετά από 3 εβδομάδες? Θα υπάρξει κανένα θέμα? Ευχαριστώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση. Είχα βγάλει ESTA TO 2017 (Και λήγει τον Φεβρουάριο 2018) ταξίδεψα από Αθήνα-> Ρώμη-> Αμερική στις 17 Νοεμβρίου 2017 και βρίσκομαι μέχρι και σήμερα στην Αμερική, θα κλείσω εισιτήριο από Αμερική για Αθήνα (θα φύγω πριν να λήξει η ESTA μου). Η ερώτηση μου είναι μετά από πόσο χρονικό διάστημα μπορώ να εισέλθω και πάλι στις ΗΠΑ? (για τουρισμό) Θέλω να έρθω πάλι αρχές Μαρτίου 2018 για δυόμιση μήνες περίπου. Γίνεται να εισέλθω στις ΗΠΑ μετά από 3 εβδομάδες? Θα υπάρξει κανένα θέμα? Ευχαριστώ.
Αφού θα λήξει η ΕΣΤΑ τον Φεβρουάριο,για τον Μάρτιο θα βγάλεις καινούρια.΄Ετσι δεν είναι;Αν εγκριθεί γιατί να έχεις πρόβλημα να ξαναμπείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom