Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Πριν από 1 μήνα επισκεφτήκαμε το :


Σισλι ( Αγία Παρασκευή) .


Πήραμε


1 ) Σαλάτα εποχής ( πολλη καλή, νόστιμη, με πολη λάδι , που είναι ένα μεγάλο θετικό, οχι σε αλλά μαγαζιά ππυ σου βάζουν μια σταγόνα) .

2 ) Χάινταρι ( πολιτικο τζατζίκι) : Πολυ γευστικό και νόστιμο.

3) Κανταιφι τυρόπιτα : Πολυ συμπαθητικη και νόστιμη, με απαλη γευση τυριού.

4) Παστουρμαδοπιτακια : Τέλεια γευση, με σωστό λάδι.

5) Χιουκουαρ Μπεγιεντι : Πολυ καλο το κρέας, με αρκετή κανέλα μέσα, σωστά μαγειρεμένο, ο πουρες μελιτζάνας, πολυ νόστιμος, αλλά ήταν λίγος, σε ποσοτητα .
6)Τουκουρούκ κεφτε ( Πολυ νόστιμα κεφτεδακια μοσχαρίσια) .

7 ) Πήραμε 1 νερό και 2 coca cola.


8) Για γλυκό πηραμε Κιουνεφε.

Απίστευτο γλυκο, παρα πολυ νόστιμο ( η αλήθεια είναι πως δεν είχα δοκιμάσει ξανά, το συγκεκριμένο γλυκο, απλά απίστευτο) .


Στο τέλος είχε 2 λικερακια, κέρασμα.


Συνολο 60.00 ευρώ.


Πολυ καλη επιλογή, αν και δεν έχω παει σε Μικρασιατικό μαγαζί άλλη φορά, παροτι στο σπίτι , μαγειρευουν με αυτόν το τρόπο ( Μικρασιατικά εννοώ) πολυ μελιτζάνα, πολυ σκόρδο , πολυ λάδι κλπ ) .


Είναι το μοναδικό μέρος που έφυγα χορτάτος, με παρα πολυ καλές εντυπωσεις , σίγουρα θα ξαναπάω.


Όποιος έχει καμία παρομοια προταση ( για Μικρασιατικό φαγητό) ας την πει :)
"Μικρα Ασια" , πλατεια Αμερικης.
Τηλ μερες πιο πριν γιατι εχει 5-6 τραπεζια μονο . Να παραγγειλετε κιουνεφε απο το τηλ γιατι τον φτιαχνουν εκεινη τη στιγμη. Στανταρ πιο φθηνο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
"Μικρα Ασια" , πλατεια Αμερικης.
Τηλ μερες πιο πριν γιατι εχει 5-6 τραπεζια μονο . Να παραγγειλετε κιουνεφε απο το τηλ γιατι τον φτιαχνουν εκεινη τη στιγμη. Στανταρ πιο φθηνο.
Παραγγέλνεις κι επι τόπου το κιουνεφε, δε χρειάζεται από πριν. Μόλις κάτσεις αρκεί.
Το καλύτερο μαγαζί για τουρκική κουζίνα, εξοχή προταση.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Ναι το έχω διαβάσει πως στη " Μικρα Ασια " στην Κυψέλη ( επίσης έχουν ανοίξει και το Παγκράτι μαγαζί) έχει πολυ καλο φαγητό και κιουνεφε επίσης, πολυ νόστιμο.

Πάντως η συνταγή για να φτιάξεις στο σπίτι κιουνεφε είναι πολυ ευκολη ( θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή) .

Ακόμα για Πολιτικα γλυκά :

1 ) Ο Κωνσταντινιδης έχει πολυ καλη ποιοτητα .

2 ) Ο Χατζής, έχει κορυφαία σιροπιαστά,,πολλη καλη πρωτη υλη, όπως και ο Κωνσταντινιδης, αλλά είναι πολλοι ακριβοί.

Μου έχουν πει για το Baklavas (πρώην Karaköy Güllüoglu) πως είναι πολυ καλο, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμη :)
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ο Güllüoglu έχει ίσως τον καλύτερο μπακλαβά από όλους. Αρκεί να αρέσει σε κάποιον το πολίτικο στιλ γιατί τον κάνουν λίγο διαφορετικό από εμάς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Ναι το έχω διαβάσει πως στη " Μικρα Ασια " στην Κυψέλη ( επίσης έχουν ανοίξει και το Παγκράτι μαγαζί) έχει πολυ καλο φαγητό και κιουνεφε επίσης, πολυ νόστιμο.

Πάντως η συνταγή για να φτιάξεις στο σπίτι κιουνεφε είναι πολυ ευκολη ( θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή) .

Ακόμα για Πολιτικα γλυκά :

1 ) Ο Κωνσταντινιδης έχει πολυ καλη ποιοτητα .

2 ) Ο Χατζής, έχει κορυφαία σιροπιαστά,,πολλη καλη πρωτη υλη, όπως και ο Κωνσταντινιδης, αλλά είναι πολλοι ακριβοί.

Μου έχουν πει για το Baklavas (πρώην Karaköy Güllüoglu) πως είναι πολυ καλο, αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμη :)
Εχω βρει εναν Τουρκο στα Κατω Πατησια, μια τρυπα κυριολεκτικα, που εχει τουρκικα γλυκα στη μιση τιμη. Αυριο θα παω προς τα εκει, να θυμηθω το ονομα του μαγαζιου και θα το ποσταρω.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.415
Εχω βρει εναν Τουρκο στα Κατω Πατησια, μια τρυπα κυριολεκτικα, που εχει τουρκικα γλυκα στη μιση τιμη. Αυριο θα παω προς τα εκει, να θυμηθω το ονομα του μαγαζιου και θα το ποσταρω.
Θα ποστάρεις εννοείς πως θα μας στείλεις με το ταχυδρομείο (post)? :haha:
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.927
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
,,,, για να δούμε και τους γευστικούς σου κάλυκες ! :bleh::xalara:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Εμενα σχεδον 9 χρονια διπλα στο ιστορικο εργαστηριο του "ρατσιστη της γειτονιας σας" που δεν ειδα να εχει καποιο προβλημα να χρησιμοποιει αλλοδαπους να κουβαλανε με τα χερια σε κιβωτια τα γλυκα στα σκαλακια του Λυκαβηττου, καπου 200 ανεβασματα τη μερα με τα ποδια, αφου δεν γινεται κι αλλιως, για να τα φορτωσουν στο φορτηγακι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom