Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Καλησπέρα! Μολις επέστρεψα από ένα έκτακτο ταξίδι στην Αθήνα. Στο λίγο χρόνο που είχαμε δοκιμάσαμε το Frankie's στο Κολωνάκι. Τίμιο Ιταλικo, πολύ καλά ζυμαρικά αλλά η πίτσα του δεν με ενθουσίασε. Επίσης, περάσαμε απ' το Juicy Grill, φοβερό μπέργκερ και φιλέτο μοσχάρι. Πολύ καλή σχέση ποιότητας -ποσοτητας- τιμής. Δίπλα απ' το διαμέρισμα μας, βρήκαμε το Ninnolo με φοβερό παγωτό.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Είχα πάει χρόνια πριν με Dine Athens στο Frankie's, αξιοπρεπή όσα προσέφερε στο μενού των 30, τίποτε όμως που να με ενθουσιάσει σε βαθμό να θέλω να επιστρέψω για να δοκιμάσω από τον κανονικό κατάλογο. Από ιταλικά που πρωτοπήγα φέτος, σωστή σχέση ποιότητας - τιμής είχε η Cupola στο Παγκράτι. Τo menomale από την άλλη απογοήτευση, πέρα από την πράγματι εξαιρετική πίτσα.

Από ανάγκη, γιατί γι' αλλού κινήσαμε γι'αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει, βρέθηκα χθες στο Σερσέ λα Φαμ στο Σύνταγμα, καλό ροζέ κρασί, συμβατική αγιορείτικη μελιτζανοσαλάτα και ταλαγάνι με γλυκό τριαντάφυλλο, πολύ νόστιμο και καλομαγειρεμένο συκώτι, ευχάριστη έκπληξη το γλυκό Αλάσκα. Αν οι μερίδες πλην επιδορπίου δεν ήταν απαράδεκτα μικρές για την τιμή τους, ίσως να ξαναέδινα μια ευκαιρία.

Σε σχέση με άλλα που βρέθηκα πρόσφατα, Ζουμπουρλού σταθερή αξία για γλυκά, αλλά κυρίως αξεπέραστοι οι γκιουζλεμέδες, ειδικά αυτός με τον παστουρμά και τη γραβιέρα, της κολάσεως. Στα υπέρ ότι και οι τιμές διατηρούνται σε ανθρώπινα για την εποχή επίπεδα.

Verde Papagalo στον Κορυδαλλό: Όμορφος χώρος, γενναίες μερίδες, αρκετά ικανοποιητικό γευστικά. Στο σέρβις βέβαια ενυπάρχουν βλαχομπαρόκ κατά τη γνώμη μου στοιχεία, τύπου μπουκαλάκια μαύρου νερού αμαζονίου (προαιρετικά) 5 ευρώ, υπέρυθρες ακτινοβολίες για αποστείρωση, τελείωμα ψησίματος μπριζόλας παρουσία του πελάτου με φωτιές - και σπαθιά αν μπορούσαν εικάζω ότι θα προσέθεταν- και το γνωστό κάπως δουλοπρεπές ύφος το οποίο συνηθίζεται στα εστιατόρια που προσπαθούν να φανούν πιο σικ από ό,τι είναι. Δε μετανιώνω για την επιλογή, παρόλο που θεωρώ για κρέας αξεπέραστο στην περιοχή το Steak Alive, όπου θέλω όμως update για να έχω έγκυρη άποψη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Είχα πάει χρόνια πριν με Dine Athens στο Frankie's, αξιοπρεπή όσα προσέφερε στο μενού των 30, τίποτε όμως που να με ενθουσιάσει σε βαθμό να θέλω να επιστρέψω για να δοκιμάσω από τον κανονικό κατάλογο. Από ιταλικά που πρωτοπήγα φέτος, σωστή σχέση ποιότητας - τιμής είχε η Cupola στο Παγκράτι. Τo menomale από την άλλη απογοήτευση, πέρα από την πράγματι εξαιρετική πίτσα.

Από ανάγκη, γιατί γι' αλλού κινήσαμε γι'αλλού κι αλλού η ζωή μας πάει, βρέθηκα χθες στο Σερσέ λα Φαμ στο Σύνταγμα, καλό ροζέ κρασί, συμβατική αγιορείτικη μελιτζανοσαλάτα και ταλαγάνι με γλυκό τριαντάφυλλο, πολύ νόστιμο και καλομαγειρεμένο συκώτι, ευχάριστη έκπληξη το γλυκό Αλάσκα. Αν οι μερίδες πλην επιδορπίου δεν ήταν απαράδεκτα μικρές για την τιμή τους, ίσως να ξαναέδινα μια ευκαιρία.

Σε σχέση με άλλα που βρέθηκα πρόσφατα, Ζουμπουρλού σταθερή αξία για γλυκά, αλλά κυρίως αξεπέραστοι οι γκιουζλεμέδες, ειδικά αυτός με τον παστουρμά και τη γραβιέρα, της κολάσεως. Στα υπέρ ότι και οι τιμές διατηρούνται σε ανθρώπινα για την εποχή επίπεδα.

Verde Papagalo στον Κορυδαλλό: Όμορφος χώρος, γενναίες μερίδες, αρκετά ικανοποιητικό γευστικά. Στο σέρβις βέβαια ενυπάρχουν βλαχομπαρόκ κατά τη γνώμη μου στοιχεία, τύπου μπουκαλάκια μαύρου νερού αμαζονίου (προαιρετικά) 5 ευρώ, υπέρυθρες ακτινοβολίες για αποστείρωση, τελείωμα ψησίματος μπριζόλας παρουσία του πελάτου με φωτιές - και σπαθιά αν μπορούσαν εικάζω ότι θα προσέθεταν- και το γνωστό κάπως δουλοπρεπές ύφος το οποίο συνηθίζεται στα εστιατόρια που προσπαθούν να φανούν πιο σικ από ό,τι είναι. Δε μετανιώνω για την επιλογή, παρόλο που θεωρώ για κρέας αξεπέραστο στην περιοχή το Steak Alive, όπου θέλω όμως update για να έχω έγκυρη άποψη.

Αγαπάω verde papagalo, χρόνια το στέκι μου. γεύση, μερίδες, τιμές, ατμόσφαιρα, διακόσμηση, για εμένα από τα καλύτερα που έχω πάει στην Αθήνα.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Αγαπάω verde papagalo, χρόνια το στέκι μου. γεύση, μερίδες, τιμές, ατμόσφαιρα, διακόσμηση, για εμένα από τα καλύτερα που έχω πάει στην Αθήνα.
Έτσι ενθουσιώδης ήταν και ο συνδαιτημόνας μου, εγώ όπως είπα έμεινα αρκετά ευχαριστημένη από τα πιάτα, αλλά κάπως τσινάω όταν βλέπω δηθενιές με στόχο των εντυπωσιασμό ιθαγενών. Λόγω των πολύ θετικών εντυπώσεων της παρέας σίγουρα θα ξαναπάω, αλλιώς δε θα το έβαζα στις άμεσες προτεραιότητες, από την άποψη ότι πραγματικά η λίστα με μέρη που θέλω να (ξανα)δοκιμάσω είναι ατελείωτη, σε αντίθεση με το χρόνο και το πορτοφόλι μου, φευ.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Καλά Χριστούγεννα με υγεια !!

Πήρα γαλακτομπούρεκο από το Γαλυφιανακη, κλασσικά πολυ καλο.
Την επόμενη πηρα από τον Στάμου, πιο στεγνό , αλλά επίσης πολυ νόστιμο.

Λόγω του ότι έχω δοκιμάσει σπιτικό γαλακτομπούρεκο, κανένα από αυτά δεν πέρασε το επίπεδο του σπιτικου.

Πείτε καμια προταση για δυνατό γαλακτομπούρεκο, αν θέλετε :)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.730
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλά Χριστούγεννα με υγεια !!

Πήρα γαλακτομπούρεκο από το Γαλυφιανακη, κλασσικά πολυ καλο.
Την επόμενη πηρα από τον Στάμου, πιο στεγνό , αλλά επίσης πολυ νόστιμο.

Λόγω του ότι έχω δοκιμάσει σπιτικό γαλακτομπούρεκο, κανένα από αυτά δεν πέρασε το επίπεδο του σπιτικου.

Πείτε καμια προταση για δυνατό γαλακτομπούρεκο, αν θέλετε :)
Εκτός του κλασικού «Κοσμικόν» σε διάφορα μέρη της Αθήνας προσωπικά μου αρέσει πολύ το γαλακτομπούρεκο του «Ίλιον». Έχει κι αυτό διάφορα μαγαζιά κυρίως στις δυτικές γειτονιές της Αθήνας.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά Χριστούγεννα με υγεια !!

Πήρα γαλακτομπούρεκο από το Γαλυφιανακη, κλασσικά πολυ καλο.
Την επόμενη πηρα από τον Στάμου, πιο στεγνό , αλλά επίσης πολυ νόστιμο.

Λόγω του ότι έχω δοκιμάσει σπιτικό γαλακτομπούρεκο, κανένα από αυτά δεν πέρασε το επίπεδο του σπιτικου.

Πείτε καμια προταση για δυνατό γαλακτομπούρεκο, αν θέλετε :)
Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει ειναι στο Κοσμικόν, κυρίως του Παλαιού Φαλήρου και ίδιως αυτό με το κανταιφι ΓΑΛΑΚΤΟΜΠΟΥΡΕΚΟ – Kosmikon
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.008
Παροτι μου ειναι απεχθες ως γλυκο, η ιστορικη Στανη απο το 1931 στην Ομονοια εχει πιθανοτητες να ειναι κοντα στο παραδοσιακο.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει ειναι στο Κοσμικόν,
Στο Κοσμικον, τρώω από τότε που γεννήθηκα, όταν η ουρές του κόσμου ήταν έως την Αχαρνών .

paefstra, θα επισκεφτώ τη Στάνη, εχω ακουσει πως έχει, επίσης μελομακάρονα και κουραμπιέδες , που φημίζονται.

gkalla, θα το έχω υπόψιν το Ιλιον .

Πάντων αξίζει να φτιάξει κανεις, σπιτικό γαλακτομπούρεκο, περισσότερη ποσοτητα , καλύτερη ποιοτητα υλικών, λιγότερα έξοδα :)
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Στο Κοσμικον, τρώω από τότε που γεννήθηκα, όταν η ουρές του κόσμου ήταν έως την Αχαρνών .

paefstra, θα επισκεφτώ τη Στάνη, εχω ακουσει πως έχει, επίσης μελομακάρονα και κουραμπιέδες , που φημίζονται.

gkalla, θα το έχω υπόψιν το Ιλιον .

Πάντων αξίζει να φτιάξει κανεις, σπιτικό γαλακτομπούρεκο, περισσότερη ποσοτητα , καλύτερη ποιοτητα υλικών, λιγότερα έξοδα :)
Το Στάνη φημίζεται για τα γαλακτοκομικά του κυρίως. Ως γαλακτοπωλειο ξεκίνησε. Πιθανόν να έχει και καλούς κουραμπιέδες και μελομακάρονα δεν ξέρω δεν έχω πάρει από εκεί.

Κοσμικόν εγκρινω και γω. Πολύ δυνατό. Αλλά δεν παίρνω το κλασικό γαλακτομπούρεκο, παίρνω το κανταΐφι κρέμα που θυμίζει κιουνεφε.

Ο Στάμου δεν μου πολυαρεσει τόσο. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει πολλές φορές. Μόνο παγωτό έχω πάρει. Πρέπει να ξαναδοκιμάσω.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Οι κουραμπιέδες της Στάνης αξίζουν.Έχουν καλό βούτυρο.Το πουλάνε και ξεχωριστά.
Για πολυ δυνατούς κουραμπιέδες ( οι οποίοι είναι εδώ και πολλά χρόνια κορυφή) , που έχουμε ανθρωπο και μας έφερνε, είναι του Ιωσηφιδη από τη Νέα Καρβαλη, ευτυχώς τους φέρνει ο Σκλαβενίτης, ίσως οι πιο βουτηρατοι κουραμπιέδες.


Αξίζει να τους δοκιμάσει κάποιος :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom