Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
+1 για Κοσμικόν.
Εντάξει, προσωπικά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να πάω να αγοράσω γαλακτομπούρεκο, αλλά πηγαίνω συχνά όταν κατεβαίνω στο χωριό μου επειδή αρέσει στον πατέρα μου και του πηγαίνουμε. :p
Μου κάνει πάντα εντύπωση πόσο γρήγορη είναι η εξυπηρέτηση παρά τις τεράστιες ενίοτε ουρές (από της Αγίας Παρασκευής παίρνω).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πήγα σήμερα για πρώτη φορά στο Nolan. Ξέρω ότι γενικά είναι αντικρουόμενες οι απόψεις, αλλά προσωπικά το βρήκα πάρα πολύ καλό! Πολύ νόστιμη, δημιουργική και παράλληλα αρκετά ελαφριά κουζίνα!
Στα πλην ότι δεν είναι πολύ vegetarian friendly. Εγώ τρώω και ψάρι και έτσι ήμουν κομπλέ, αλλά σε γενικές γραμμές ενώ υπάρχουν χορτοφαγικά πιάτα (πχ καμμένα λάχανα και κουνουπίδια με blue cheese που είναι κόλαση) δεν είναι τόσο χορταστικά.
Στα συν το σέρβις που ήταν εξαιρετικό! Πχ για μια ελάχιστη καθυστέρηση που υπήρξε, ξανα(υπερ)γέμισαν τα ποτήρια του κρασιού μας και γενικά όλα τα άτομα ήταν ευγενικά και συνάμα ανεπιτήδευτα.
Τιμή περίπου 30/άτομο χωρίς αλκόολ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πήγα σήμερα για πρώτη φορά στο Nolan. Ξέρω ότι γενικά είναι αντικρουόμενες οι απόψεις, αλλά προσωπικά το βρήκα πάρα πολύ καλό! Πολύ νόστιμη, δημιουργική και παράλληλα αρκετά ελαφριά κουζίνα!
Στα πλην ότι δεν είναι πολύ vegetarian friendly. Εγώ τρώω και ψάρι και έτσι ήμουν κομπλέ, αλλά σε γενικές γραμμές ενώ υπάρχουν χορτοφαγικά πιάτα (πχ καμμένα λάχανα και κουνουπίδια με blue cheese που είναι κόλαση) δεν είναι τόσο χορταστικά.
Στα συν το σέρβις που ήταν εξαιρετικό! Πχ για μια ελάχιστη καθυστέρηση που υπήρξε, ξανα(υπερ)γέμισαν τα ποτήρια του κρασιού μας και γενικά όλα τα άτομα ήταν ευγενικά και συνάμα ανεπιτήδευτα.
Τιμή περίπου 30/άτομο χωρίς αλκόολ.
Είχα πάει το 2018 και πριν λίγες μέρες άλλη μια φορά. Πολύ ωραίες γεύσεις σε σχετικά λογικές τιμές κι όντως όλη η ομάδα έχει πολύ επαγγελματική συμπεριφορά. Ωστόσο, βρήκα αρκετά απ' τα πιάτα του μενού να είναι ίδια με την πρώτη φορά (απ' όσο μπορώ να θυμάμαι) κι αυτό μου έκανε κάπως αρνητική εντύπωση, καθώς περίμενα ότι θα υπήρχε μια ανανέωση από τότε.

Και δίπλα το Sweet Nolan, αν και με τσιμπημένες τιμές, θα το ξαναδοκιμάσω. Πήρα lemon tart και πορτοκαλόπιτα και μου άρεσαν πολύ και οι δύο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Hervè, στα Πετράλώνα με την υπογραφή του σπουδαίου Herve Pronzato (Σπονδή). Μενού degustación 17 πιάτων, διάρκειας 3.5 ωρών, μια υπέροχη εμπειρία για όποιον μπορεί να τα διαθέσει (95€ το άτομο χωρίς τα ποτά). Προτείνεται ανεπιφύλακτα για μια σπέσιαλ περίσταση. Καλή χρόνια!
A80BB375-B851-476B-8725-7F3B142E8F85.jpeg
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Hervè, στα Πετράλώνα με την υπογραφή του σπουδαίου Herve Pronzato (Σπονδή). Μενού degustación 17 πιάτων, διάρκειας 3.5 ωρών, μια υπέροχη εμπειρία για όποιον μπορεί να τα διαθέσει (95€ το άτομο χωρίς τα ποτά). Προτείνεται ανεπιφύλακτα για μια σπέσιαλ περίσταση. Καλή χρόνια!
View attachment 417289
Συνυπογράφω, μου άρεσε πολύ (είχα πάει πέρυσι). Πρωτότυπες ιδέες, ιδιαίτεροι συνδυασμοί, νόστιμες γεύσεις, πολύ ευγενικό το σέρβις.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Hervè θεός.

Πέραν του ότι είναι γαστριμαργικά πρωτοπόρος και τρομερά ευφάνταστος είναι και πολύ ωραίος τύπος. Μια φορά που είχαμε πάει στο εσταιτόριο, συζητάγαμε αρκετή ώρα για ταξίδια στην νοτιοανατολική Ασία. Ο σεφ ( ο ίδιος ο Hervè Pronzato δηλαδή) έκανε πολλά χρόνια στην Μαλαισία και γενικά ταξίδεψε σε πολλά μέρη της ΝΑ Ασίας. Και από εκεί έφερε πολλά πράγματα που γενικά δεν τα συναντάς συχνά σε κουζίνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom