Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Στροφή έχω να πάω κάτι χρόνια...Πρόσφατη εμπειρία κάποιος;

Στροφή εστιατόριο στην Αθήνα αρχική σελίδα
Πήγα εγώ το Δεκέμβριο, ακριβό το βρήκα, καλή ποιότητα αλλά όχι τίποτε ευρηματικά πιάτα, απλή ελληνική κουζίνα με καλές πρώτες ύλες, προφανώς απευθύνεται σε (ποιοτικούς) τουρίστες, αλλά για μένα 45-50€ για να φάω ντάκο ή χωριάτικη με κοκκινιστό ή μπιφτέκια είναι too much, τα δίνω για να φάω κατι πιο ιδιαίτερο. Για τον τουρίστα που δεν τα έχει ξαναφάει και τα θέλει ποιοτικά κι όχι τουριστίκ, με θέα την Ακρόπολη, είναι ταμάμ.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Δοκίμασα το Muse στο κέντρο, πρόκειται για bistro στην είσοδο boutique hotel. Λίγο περίεργο να τρως απέναντι από τη ρεσεψιόν αλλά έδινε μια ζωντάνια αυτό το μπες-βγες πελατών. Η κουζίνα πειραγμένη ελληνική, καλές και οι δύο σαλάτες, κακά τα ραβιόλι μουσακά, καλά τα υπόλοιπα, αλλά το κόστος (περίπου 40€/άτομο) υπερβολικό για την ποσότητα και την ποιότητα, με το κουπόνι και την έκπτωση του e-food που έπεσε στα 25€ ήταν ΟΚ, αλλά και πάλι έχουμε καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά. Πολύ καλό σέρβις και καλά κοκτέιλ, πολύ ήσυχο, μάλλον δεν πηγαίνει κανείς για φαγητό εκεί.

Μετά από αρκετά κακά μεξικάνικα στην Αθήνα, βρήκα κι ένα που μου άρεσε: chilangos στο Χολαργό. Γύρω στα 25-30€ το άτομο, πολύ ποιοτικό φαγητό, γενναιόδωρες μερίδες, πραγματικά καλές σαλάτες και σούπερ γλυκό. Με λες και εντυπωσιασμένο για αθηναϊκό μεξικάνικο.
στο dos hermanos κηφισια έχεις πάει? αν ναι συγκριτικά πως είναι? αν όχι γιατί παιδί μου δεν πήγες?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Απέναντι από το Χωλ πάντως στη Πραξιτέλους που ήταν το take-away drinks μου σε οοολες τις καραντίνες, υπάρχει και το Migada, αρκετά τίμιο Μεξικάνικο street food. Το chimichanga του το σύγκρινα ευχάριστα με τα chimichangas σε Αριζόνα και Καλιφόρνια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
στο dos hermanos κηφισια έχεις πάει? αν ναι συγκριτικά πως είναι? αν όχι γιατί παιδί μου δεν πήγες?
Πήγα πριν αρκετό καιρό, σαφώς κατώτερο του chilangos για μένα, αλλά πήγα πριν 6 χρόνια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απέναντι από το Χωλ πάντως στη Πραξιτέλους που ήταν το take-away drinks μου σε οοολες τις καραντίνες, υπάρχει και το Migada, αρκετά τίμιο Μεξικάνικο street food. Το chimichanga του το σύγκρινα ευχάριστα με τα chimichangas σε Αριζόνα και Καλιφόρνια.
Το δοκιμάσαμε δυο φορές προ καραντίνας κι ήταν πολύ καλό για τα λεφτά του. Δυο φορές μετά το πρώτο λοκντάουν με απογοήτευσε και δεν ξαναπήγα. Θα του ξαναέδινα ευκαιρία πάντως.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κάποιο ρεστοράν με θέα την Ακρόπολη;

Έχω πάει δυο-τρεις φορές στο «Αττικός» GH Attikos | Restaurant

Κάτι ανάλογο;
Απ' τις καλύτερες θέες της Ακρόπολης έχει το Sense. Τιμές ανάλογες του επιπέδου του μενού, που είναι εξαιρετικό (tasting menus).
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Άλλη μια taquería στο Περιστέρι είναι η La Piñata. Όχι μόνο μεξικάνικα αλλά κι διάφορα πιάτα από κεντρική, νότια και βόρεια αμερική. Ο ιδιοκτήτης είναι Κοσταρικανός και οι άνθρωποι της κουζίνας είναι από λατινικές χώρες. Αυτές τις μέρες είναι κλειστό γιατί αλλάζει χώρο αλλά πολύ σύντομα θα είναι και πάλι ανοιχτό. Αρκετά αυθεντικές γεύσεις και επιπλέον είναι οικονομικότατο. Στο μαγαζί έχει κάποια στάντς και φυσικά ντελίβερι.
Υπέροχο, η quesadilla του από τα νοστιμότερα street food που έχω φάει ποτέ.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
στο dos hermanos κηφισια έχεις πάει? αν ναι συγκριτικά πως είναι? αν όχι γιατί παιδί μου δεν πήγες?
Εμένα μου αρέσει το dos hermanos, πήγαινα από πολύ παλιά, έχει και ωραία ατμόσφαιρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.390
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom