Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Pueblo Chido στη Νέα Σμύρνη, φανταστική διακόσμηση... και κάπου εκεί τελειώνουν τα καλα. :confused: Πολύ μέτριο φαγητό, ειδικά γι αυτή την τιμή.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
145
Likes
938
Σορολόπ, λύση ανάγκης τρόπον τινά στα παντέρημα μεσημεροκυριακάτικα Εξάρχεια. Συμπάθησα το τσουρέκι με κάστανο και πραλίνα, το προφιτερόλ με τη μπίτερ πραλίνα τίμιο και ελαφρώς άγλυκο, που για μένα προσμετράται θετικά. Οι τιμές όμως σε σχέση με τις μερίδες μινιατούρα είναι για τους ντεμέκ εναλλακτικούς τουρίστες της περιοχής και μόνο, οπότε από μένα είναι όχι (ξανά).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.927
Likes
40.762
Σορολόπ, λύση ανάγκης τρόπον τινά στα παντέρημα μεσημεροκυριακάτικα Εξάρχεια. Συμπάθησα το τσουρέκι με κάστανο και πραλίνα, το προφιτερόλ με τη μπίτερ πραλίνα τίμιο και ελαφρώς άγλυκο, που για μένα προσμετράται θετικά. Οι τιμές όμως σε σχέση με τις μερίδες μινιατούρα είναι για τους ντεμέκ εναλλακτικούς τουρίστες της περιοχής και μόνο, οπότε από μένα είναι όχι (ξανά).
Ξανα και ξανα οχι.

Αν νομιζεις οτι ειναι μονο για εναλλακτικους τουριστες, δεν ισχυει. Ειναι και για εναλλακτικους γηγενεις.
Αρκετα στα Εξαρχεια με τον μανδυα της εναλλακτικοτητας προσφερουν φαι για τα μπαζα.
Σημειωνω οτι χθες το βραδυ διασκεδαζαμε σε μαγαζι στην πλατεια περικυκλωμενο ασφυκτικα απο ΜΑΤ ενω το καπνισμα πηγαινε συννεφο αφοβα εντος, γιατι μαλλον ειχαν παρει το "δωρακι τους".
Σημεια των καιρων. Ειναι κοινο μυστικο οτι αυτος που θελει να καπνιζει στα ζεστα αυτον τον χειμωνα θα το κανει παρεα με τα ΜΑΤ, αν δεν τον ενοχλει ο βαρυτατος οπλισμος ακριβως απ' εξω.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
145
Likes
938
Αν νομιζεις οτι ειναι μονο για εναλλακτικους τουριστες, δεν ισχυει. Ειναι και για εναλλακτικους γηγενεις.
Αρκετα στα Εξαρχεια με τον μανδυα της εναλλακτικοτητας προσφερουν φαι για τα μπαζα.
Ισχύει, εγώ αναφερόμουν κυρίως στις τιμές Κολωνακίου στο συγκεκριμένο μαγαζί, το μέτριο προς κακό φαγητό σε πολλά μαγαζιά των Εξαρχείων το έχω ζήσει από τον καιρό που έμενα στις παρυφές της γειτονιάς, μέχρι που πήρα των ομματιών μου ελέω airbnb (ο νοικοκύρης μεγάθυμα θα μου άφηνε τα 25 τμ. από 250 ευρώ στα 500, κάθε μέρα ξυπνάω μετανιωμένη που έχασα τέτοια ευκαιρία ζωής). Ου γαρ έρχεται μόνο το gentrification.

Σημειωνω οτι χθες το βραδυ διασκεδαζαμε σε μαγαζι στην πλατεια περικυκλωμενο ασφυκτικα απο ΜΑΤ
Και σήμερα μες στη νέκρα περικυκλωμένη ήταν, ο δε φράχτης χάρμα οφθαλμών, εγώ λέω αντί μετρό να μείνει έτσι και να πάει κατευθείαν για υποψηφιότητα στην Ουνέσκο. Κλείνω το οφ τόπικ εδώ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Βαλεντίνα στη Καλλιθεα, διαχρονικά σταθερή ποιότητα και χαμηλές τιμές. Φοβερό σασλικ, ωραία τα πελμενι με τη σμετανα, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και το πλοβ που έχω να φάω από το ταξίδι στο Ουζμπεκισταν. Έκπληξη το υπέροχο κόκκινο κρασί από Μολδαβια και τα κελάρια της Κρικοβα, μας ήρθαν ωραίες αναμνήσεις με τη παρέα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.417
Likes
7.758
Απο ινδικο εχετε να προτεινετε καποιο καλο στην Αθηνα; Εκλεισε το αγαπημενο μου “Indian Masala” στην Ερμου και ενα αλλο που δοκιμασα στο σταθμο Ακροπολης, το “Namaste” αν και ηταν πολυ καλο το βρηκα πολυ τσιμπημενο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Απο ινδικο εχετε να προτεινετε καποιο καλο στην Αθηνα; Εκλεισε το αγαπημενο μου “Indian Masala” στην Ερμου και ενα αλλο που δοκιμασα στο σταθμο Ακροπολης, το “Namaste” αν και ηταν πολυ καλο το βρηκα πολυ τσιμπημενο.
Indian chef στη Συγγρου στο ύψος του ΦΙΞ.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
145
Likes
938
Απο ινδικο εχετε να προτεινετε καποιο καλο στην Αθηνα; Εκλεισε το αγαπημενο μου “Indian Masala” στην Ερμου και ενα αλλο που δοκιμασα στο σταθμο Ακροπολης, το “Namaste” αν και ηταν πολυ καλο το βρηκα πολυ τσιμπημενο.
Indian Haveli, Συγγρού κι αυτό, πολύ κοντά στο σταθμό Ακρόπολης, όποτε πάω είναι γεμάτο Ινδούς/Πακιστανούς. Νόστιμο και με σχετικά λογικές τιμές.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
145
Likes
938
Βαλεντίνα στη Καλλιθεα, διαχρονικά σταθερή ποιότητα και χαμηλές τιμές. Φοβερό σασλικ, ωραία τα πελμενι με τη σμετανα, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω και το πλοβ που έχω να φάω από το ταξίδι στο Ουζμπεκισταν. Έκπληξη το υπέροχο κόκκινο κρασί από Μολδαβια και τα κελάρια της Κρικοβα, μας ήρθαν ωραίες αναμνήσεις με τη παρέα.
Πρέπει με τον καιρό να έχω δοκιμάσει όλο τον κατάλογο (δεν είναι και τεράστιος, πράγμα καθόλου κακό) και τίποτε δε με έχει απογοητεύσει ως τώρα. Το μολδαβικό κρασί πραγματικά θαυμάσιο.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Λεσβιον στο Γαλατσι.Παραδοσιακο μαγαζι που ξεκινησε ως καφενειο ,με θαλασσινα και ουζομεζεδες ολα απο το νησι της Λεσβου και πανω απο 20 μαρκες στον καταλογο μυτιληνιου ουζου.Απλα και παραδοσιακα πιατα καλαμαρακια ,γαριδακι τσιπς, λαδοτυρι must ,γαυρος μαρινατος αλλα τελευταια το μενου εχει αλλαξει και με πιο μοντερνα πιατα ριζοτα θαλασσινων,ριζοτο με μαυρο μελανι κλπ.

Οτι πρεπει για μια χαλαρη βραδια να τα πειτε με την παρεα σας,επειδη ειναι μικρο το μαγαζι παρασκευες,σαββατες ειναι φισκα και θελει μαλλον κρατηση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πρέπει με τον καιρό να έχω δοκιμάσει όλο τον κατάλογο (δεν είναι και τεράστιος, πράγμα καθόλου κακό) και τίποτε δε με έχει απογοητεύσει ως τώρα. Το μολδαβικό κρασί πραγματικά θαυμάσιο.
Φεύγοντας πήρα και δυο μπουκάλια για το σπίτι, στα 10€ το καθένα είναι ληστεία. Ωραία κρασιά η Μολδαβια και επίσης φοβερό κονιάκ και πάμφθηνο για την ποιότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom