Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
To ANETON στην περιοχή του συντάγματος στο κέντρο!
Εξαιρετικό φαγητό με μεσογειακά ελληνικά και σε καποια πιάτα τοπικά υλίκα από ολη την Ελλάδα.
Χορταστικές μερίδες και τιμές περιπου 12-30 ευρώ.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Και Tamarind και Σευχελλες. Η πιο ενδιαφερουσα γειτονια του κεντρου.
To Tamarind δεν μου αρεσει, μονο παλια κατι τριτες που εκανε στριτ φουντ μενου. Δεν συγκρινεται δλδ με ταυλανδεζικα σαν το Νταρα Ται που δυστυχως εφυγε απο τον χωρο του και πηγε στο Six Dogs.

Επισης οι Σευχελλες εχουν χαλασει πολυ σε σχεση με το παρελθον.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Για πειτε κανενα ακομα μοντερνο μεζεδοπωλειο.

Περαν Φυσαρμονικας, Καραβαϊκης και Ρακορ δεν εχω ανακαλυψει καποιο.

Απο εθνικ ωραιο το ολοκαινουριο Ταιλανδη στα μελισσια σε ΑΠΙΘΑΝΟ αισθητικα χωρο, σαν καφενειο στην Μπανγκοκ κ ας ειναι λιγο σαν σκηνικο.

Επισης μου αρεσει το talas meze and apperitivo αγια Παρασκευη για τον τελειο χωρο παρολα αυτα απο μενου οκ μπρουσκετακια κ κατι αλλες μπουκιες εχει, δεν ειναι για χωνεψη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Για πειτε κανενα ακομα μοντερνο μεζεδοπωλειο.

Περαν Φυσαρμονικας, Καραβαϊκης και Ρακορ δεν εχω ανακαλυψει καποιο.

Απο εθνικ ωραιο το ολοκαινουριο Ταιλανδη στα μελισσια σε ΑΠΙΘΑΝΟ αισθητικα χωρο, σαν καφενειο στην Μπανγκοκ κ ας ειναι λιγο σαν σκηνικο.

Επισης μου αρεσει το talas meze and apperitivo αγια Παρασκευη για τον τελειο χωρο παρολα αυτα απο μενου οκ μπρουσκετακια κ κατι αλλες μπουκιες εχει, δεν ειναι για χωνεψη.
Dopios Restaurant - Local Cuisine with a Twist - Αθήνα

δια χειρός Πέσκια..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κλασσικό και διαχρονικό μεζεδοπωλείο η Λέσβος στην Εμμ.Μπενάκη.
Πολύ καλό! Αν σου άρεσε αυτό στο ίδιο στυλ και κάπως καλύτερο το στέκι του Λάκη κοντά στη Βικτώρια στο στενάκι μέσα στην Ελπίδος.


Επίσης τρομερά δυνατό στη τιμή του το οικείο στο Κολωνάκι στην Πλουτάρχου.

8-13 ευρώ το πιάτο αν θυμάμαι καλά, καλές μερίδες. Αν δεν πιεις θα πάει 20 με 25 ευρώ το άτομο. Ένα πιάτο ο καθένας μια σαλάτα στη μέση 2 αναψυκτικά και ένα ορεκτικό δεν νομίζω να πάει πάνω από 40 ευρώ.

Παραδοσιακή ελληνική κουζίνα. Τίποτα το εξεζητημένο, μουσακά, σαρδέλες, μπιφτέκια (άπαχα), κοκκινιστό μοσχαράκι κ.τ.λ. Αλλά τρομερά καλόμαγειρεμένα και πολύ καλές πρώτες ύλες. Το πιο δυνατό ελληνικό εστιατόριο που έχω φάει σε αυτή την τιμή στην Αθήνα. Πραγματικά για την ποιότητα του είναι πολύ φθηνό.

Είχε βραβευτεί και με ένα βραβείο μισελεν. Όχι αστέρι αλλά μια άλλη διάκριση που δίνεται στα value for money εστιατόρια. Μέχρι πρότινος ήταν τρία βραβευμένα με αυτή τη διάκριση: Αυτό, του Κοντιζα και ένα άλλο που δεν θυμάμαι.

Edit: Αααα βραβείο Bib Gourmand λέγεται αυτή η διάκριση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Του Κοντιζα αν λέμε το Nolan, απογοήτευση για μένα, στον Προβελεγγιο δεν έχω παει . Του Κουτσοπουλου το Feedελ σε σταθερή πτώση, έχει τρία χρόνια πολλά κάθε πέρσι και καλύτερα, οι μάγειρες του λένε ότι έχει ρίξει όλο το βάρος στο Σαμανο, το οποίο δεν έχω δοκιμάσει. Για να κλείσουμε την τριλογία το κριτών, του Ιωαννιδη είναι μάλλον το καλύτερο πια από τα 3, αλλά γίνονται και πατάτες, πχ μια φορά το ριζότο ήταν τίγκα στο αλάτι που αναγκαστηκαμε να το δώσουμε πίσω. Επίσης πολύ στρίμωγμα και 50 ευρώ για...ιταλική κουζίνα (γουαου) είναι λίγο too much.

Συμφωνώ για τις Σεϋχέλλες, σκιά του παρελθόντος , αν κι εξακολουθεί να είναι αποδεκτό, έχει πάντως και πάρα πολύ κόσμο.

Δεν του φαινόταν, αλλά σε συνεχείς επισκέψεις μας εντυπωσίασε το Osaka στη Μητροπόλεως, γύρω στο 30ρι.

Να πω ότι είμαι και απογοητευμενος από τα παγωτά στο κέντρο κανένα που να πω ότι αξίζει να σηκωθώ από το κρεβάτι μου αντί να πάρω με 1 ευρώ ένα magnum από το Flying Tiger. Αν κάποιος έχει βρει κανένα που να τον ενθουσίασε, είμαι όλος μάτια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να πω ότι είμαι και απογοητευμενος από τα παγωτά στο κέντρο κανένα που να πω ότι αξίζει να σηκωθώ από το κρεβάτι μου αντί να πάρω με 1 ευρώ ένα magnum από το Flying Tiger. Αν κάποιος έχει βρει κανένα που να τον ενθουσίασε, είμαι όλος μάτια.
Εμένα μου έχει αρέσει το Κόκκιον λίγες φορές που έχω πάρει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom