Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επίσης μιας και το συζητάμε, για όποιον δε θέλει απλά να φάει αλλα και να ακούσει καμιά σοβαρή ρεμπέτικη πενιά σε πολύ ζεστό χώρο, ο Χατζή Μπαξές είναι μονόδρομος, βουτωντας χωρίς υπερβολή στην ιστορία της πόλης προπολεμικά, μέσα από το χώρο και τη μουσική, στα δυτικά της πόλης.

Εξίσου ωραίο κουτούκι είναι το Πήρε και Βραδιάζει κοντά στον Ευκλείδη, με ζωντανή μουσική σίγουρα κάθε Τρίτη και Πέμπτη, αλλά και το Ουζερί το Γεντί στα κάστρα, πίσω απο τη φυλακή του Γεντί Κουλέ, επίσης με ζωντανή μουσική.

Το φαγητό και στα τρία έρχεται δεύτερο, είναι όμως αρκετά καλό, όπως και το κρασί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Rediviva cucina povera στο τσιναρι στην ανω πολη. Συναιτεριστικο εστιατοριο με πολλα πιατα φτιαγμενα απο λαχανικα που καλλιεργουν μονοι τους στον κηπο τους. Αξιζει καλυτερα με καλο καιρο για την αυλη που εχουν απεναντι απο την εισοδο του μαγαζιου τους.
Για το massaya που ειπε πιο πανω η @evaT προσυπογραφω εχει υπεροχο φαγητο, εχω παει πανω απο δεκα φορες και εφαγα παντα τελεια. Καλυτερα να παει εκει καποιος με μεγαλη παρεα για να δοκιμασετε πολλα πιατα και γευσεις.
Κλωθω λιγο κρυμμενο εναλλακτικο μεζεδοπωλειο στην περιοχη της Μαρτιου σε γειτονια που γενικα πασχει. Πολυ καλο φαγητο, το κανεις στεκι αν εισαι της περιοχης.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Rediviva cucina povera στο τσιναρι στην ανω πολη. Συναιτεριστικο εστιατοριο με πολλα πιατα φτιαγμενα απο λαχανικα που καλλιεργουν μονοι τους στον κηπο τους. Αξιζει καλυτερα με καλο καιρο για την αυλη που εχουν απεναντι απο την εισοδο του μαγαζιου τους.
Για το massaya που ειπε πιο πανω η @evaT προσυπογραφω εχει υπεροχο φαγητο, εχω παει πανω απο δεκα φορες και εφαγα παντα τελεια. Καλυτερα να παει εκει καποιος με μεγαλη παρεα για να δοκιμασετε πολλα πιατα και γευσεις.
Κλωθω λιγο κρυμμενο εναλλακτικο μεζεδοπωλειο στην περιοχη της Μαρτιου σε γειτονια που γενικα πασχει. Πολυ καλο φαγητο, το κανεις στεκι αν εισαι της περιοχης.
cucina povera..Τι μας θύμισες...Υπήρχε με το ίδιο όνομα στην Αθήνα.Πολύ καλό(μεσογειακή) και πολλές επιλογές σε κρασί.΄Εχει κλείσει εδώ και χρόνια.
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
@Dr Snoopy βγαίνετε πολύ για φαγητό!!
Ωχ,με τσακώσανε :haha:
Δεν έχω ιδέα που είναι όλα αυτά τα μέρη που γράφετε αλλά θα τα έχω υπόψη .
Να και μερικές άλλες προτάσεις Ηλιόπετρα,+Τροφή,Χαρούπι,Extravaganza :)
Να συμπληρώσω το Μασάγια (συριακό) που είχαμε πάει αρχές καλοκαιριού με πολλά παιδιά εδώ από το τραβελστόρις και φάγαμε , ήπιαμε και τα περάσαμε σούπερ!
Μπράβο σας @evaT,πολύ καλή επιλογή το Massaya (σημαίνει το δειλινό),με τη συριακή κουζίνα από τη Μάριαμ.Η Μάριαμ είναι Συριακής καταγωγής (ο πατέρας και ο παππούς της είχαν εστιατόριο στη Συρία πριν έρθουν στην Ελλάδα). Δάσκαλος της Μάριαμ ήταν και ο Γιασσάν,μάγειρας στο θρυλικό Palmyra, το εστιατόριο που μετέφερε πρώτο τη Ανατολίτικη Κουζίνα στη Θεσσαλονίκη τη δεκαετία του 80.Εδώ αξίζει να δοκιμαστούν μααλούμπε (στρώσεις από μοσχαρίσιο κρέας, ρύζι και φέτες ψητής μελιτζάνας),κούμπε ( κεφτεδάκια με κιμά σοταρισμένο σε κουκουνάρι και κρεμμύδι που σβήνει με σιρόπι ροδιού και έχουν εξωτερικά τραγανή κρούστα από πλιγούρι ),Μαρία (αραβική πίτα με γέμιση πρόβειου κιμά, τριμμένο τυρί και σιρόπι ροδιού),ούζι κοτόπουλο με ρύζι και καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς, μάνσαφ (αρνίσιο κότσι μαγειρεμένο σε πρόβειο γιαούρτι, κουρκουμά, κάρδαμο και γαρύφαλο),σουάφ από μοσχάρι στα κάρβουνα και βέβαια κεμπάπ στα κάρβουνα.Μια και μιλάμε για ανατολίτικη κουζίνα μια άλλη καλή πολύ επιλογή είναι και το Hayat-Μικρή Πόλη στην Π.Π.Γερμανού με Τούρκικη κουζίνα(το έχει Τούρκος Κουρδικής καταγωγής).Εκεί θα δοκιμάσετε εζμέ(ψιλοκομμένη ντομάτα,πιπεριά,σκόρδο,κρεμμύδι μαιντανό,σάλτσα ντομάτας και πιπεριάς με ροδόνερο),μπαμπαγκάνους(πουρέ μελιτζάνας,πράσινη κόκκινη πιπεριά,ντομάτα,κρεμμμύδι,σκόρδο),μαντί,κάψαλον,κεμπάπ και στο τέλος κιουνεφέ και κανταίφι της ώρας με μπόλικο φυστίκι Αιγίνης.
όποιον δε θέλει απλά να φάει αλλα και να ακούσει καμιά σοβαρή ρεμπέτικη πενιά σε πολύ ζεστό χώρο,
Για τα δύο πρώτα συμφωνώ απόλυτα @psilos3, γραφικά, όμορφα και ζεστά κουτουκάκια με ζωντανή μουσική.Το Γεντί δεν το προτείνω,είναι μόνο για το καλοκαίρι που κάθεσαι έξω και το μέρος σε αποζημιώνει για τη θέα του γιατί το φαγητό σε απογοητεύει πλήρως.Να προσθέσω Το ρολόι στη Νεάπολη.Νόστιμα, απλά, καλοφτιαγμένα πιάτα,Τρίτη και Πέμπτη εξαιρετική ζωντανή μουσική χωρίς μικρόφωνα.Την Πέμπτη το ρεπερτόριο έχει κυρίως συνθέσεις του Τσιτσάνη γιατί παίζει και τραγουδάει ο Νίκος Στρουθόπουλος από την "Παρέα του Τσιτσάνη"
΄Οποιος τα έχει δοκιμάσει ας πει γνώμες.
Μόνο το Μανιτάρι αξίζει
Rediviva cucina povera στο τσιναρι στην ανω πολη
Συμφωνώ με την πρόταση σου,την Κλωθώ δεν τη ξέρω,το σημειώνω :)
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.630
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
στρώσεις από μοσχαρίσιο κρέας, ρύζι και φέτες ψητής μελιτζάνας
Αυτό το πιάτο με στιγμάτισε νομίζω :)
Εν τω μεταξύ τρομάζω να ρωτήσω για αλλα μαγαζιά με τόσες λεπτομέρειες που γνωρίζετε!
Το εξτραβαγκανζα το γνωρίζω ναι επίσης νομίζω δεν αναφέρθηκε ο Μόλυβδος στο κέντρο , το Σέμπρικο κ το Λούπινο και αν πει η γυναίκα να πάει σε όλα αυτά που γράψαμε πρέπει να μείνει 1 χρόνο στην πόλη!
@psilos3 απίθανο το Χατζή μπαξέ ειδικά για μεγάλη παρέα έχω περάσει πολλές όμορφες βραδιές εκεί αν κ μας πέφτει λίγο μακριά εμάς
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτό το πιάτο με στιγμάτισε νομίζω :)
Εν τω μεταξύ τρομάζω να ρωτήσω για αλλα μαγαζιά με τόσες λεπτομέρειες που γνωρίζετε!
Το εξτραβαγκανζα το γνωρίζω ναι επίσης νομίζω δεν αναφέρθηκε ο Μόλυβδος στο κέντρο , το Σέμπρικο κ το Λούπινο και αν πει η γυναίκα να πάει σε όλα αυτά που γράψαμε πρέπει να μείνει 1 χρόνο στην πόλη!
@psilos3 απίθανο το Χατζή μπαξέ ειδικά για μεγάλη παρέα έχω περάσει πολλές όμορφες βραδιές εκεί αν κ μας πέφτει λίγο μακριά εμάς
Οι καλοφαγάδες φαίνονται!!! Άστον να τα πει, να ξέρουμε και εμείς τι έχει και που, να έχουμε να διαλέγουμε από σίγουρο χέρι :haha:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
12.630
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οι καλοφαγάδες φαίνονται!!! Άστον να τα πει, να ξέρουμε και εμείς τι έχει και που, να έχουμε να διαλέγουμε από σίγουρο χέρι :haha:
Ουτε συζήτηση! Όταν χρειαστεί αυτό το νήμα θα ανοίξω δεν ψάχνω πουθενά αλλού :haha: :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
-Σε συνέχεια της ξένης κουζίνας Indian Chef (υπάρχει 3-4 χρόνια νομίζω) στη Σπύρου Λούη 2(Πλατεία Ναβαρίνου), το αγαπώ ειδικά για το Jalfezi του.
Συγγνώμη, αλλά το συγκεκριμένο Ινδικό είναι το χειρότερο που έχω φάει στην Ελλάδα και όχι μόνο. Ακόμη κι ένα αστείο της σειράς που έφαγα στην Πλάκα, καλύτερο ήταν! Μα είναι δυνατόν να σερβίρουν μοσχάρι σε Ινδικό εστιατόριο! Έλεος!

Αν ενδιαφέρεται κανείς για Ινδικό εστιατόριο στη Θεσσαλονίκη, το πλέον αξιοπρεπές είναι το Ναργκίς, στο στενάκι απέναντι από τον πρώην κινηματογράφο Έσπερο (που τώρα έγινε σουπερμάρκετ) στην Πρίγκηπος Νικολάου (Αλεξάνδρου Σβώλου).

.... κι επειδή διαβάζω για "ψαγμένα" μαγαζιά και δημιουργική (ελληνική) κουζίνα, μια λέξη θα πω "Κρίταμος". Google it.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom