Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Την ταβέρνα Γιαννούλα στην Κασσάνδρου την ξέρει κανένας;
Κλασσικό στέκι ιδιαίτερα για φοιτητές, διαχρονική αξία με κλασσικά πιάτα. Έχω να φάω χρόνια βέβαια, δεν έχω πρόσφατη άποψη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το Οψοποιών Μαγγανείαι μεταφέρθηκε πριν από λίγους μήνες από το κέντρο (Ριάδη) στην περιοχή Ποσειδωνίου (Κομοτηνής 6).
Θα αναφερθώ στις θετικές/αρνητικές αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο μαγαζί.

Θετικά:
Πολύ περισσότερα τραπέζια (περίπου 3πλάσιος χώρος)
Δυνατότητα για περισσότερα πιάτα, χειροποίητο χωμί κλπ.
Το πιο σημαντικό, βρίσκεις τραπέζι (με κράτηση συνήθως, αλλά βρίσκεις)

Αρνητικά:
Αυξημένες τιμές
Όχι πολύ καλό service & έλλειψη συντονισμού (κατά βάση λόγω απειρίας σερβιτόρων)
Πολύ περισσότερα τραπέζια (το οποίο ανέφερα και στα θετικά) - λίγο πιο απρόσωπο, λιγότερο "ζεστό".
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Κλασσικό στέκι ιδιαίτερα για φοιτητές, διαχρονική αξία με κλασσικά πιάτα. Έχω να φάω χρόνια βέβαια, δεν έχω πρόσφατη άποψη.
υπαρχει ακομα? κοιτα να δεισ
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.028
Likes
1.586
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αχνός στην Ολυμπου , απο τα καλυτερα μπιφτεκια της πολης
Τι λες! Υπάρχει ακόμα ο Αχνός! Καλοκαίρι του 1975 υποψήφιος φοιτητής ων συναντιόμουν εκεί με ένα φίλο ανελλιπώς κάθε μεσημέρι, τρώγαμε από ένα μπιφτέκι και μοιραζόμασταν μια σαλάτα και μια μπύρα! Είχα φάει 70-80 μπιφτέκια εκείνο το καλοκαίρι στον Αχνό!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Τι λες! Υπάρχει ακόμα ο Αχνός! Καλοκαίρι του 1975 υποψήφιος φοιτητής ων συναντιόμουν εκεί με ένα φίλο ανελλιπώς κάθε μεσημέρι, τρώγαμε από ένα μπιφτέκι και μοιραζόμασταν μια σαλάτα και μια μπύρα! Είχα φάει 70-80 μπιφτέκια εκείνο το καλοκαίρι στον Αχνό!
Απο το 1971 εχει ταισει στρατιες φοιτητων :)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Την ταβέρνα Γιαννούλα στην Κασσάνδρου την ξέρει κανένας;
Βεβαίως, και υπάρχει ακόμα, και την έχει αναλάβει πλέον ο γιός της Γιαννούλας, και το τζουκ μποξ είναι εκεί που ήταν!!
Χρυσή πληροφορία: τέλη δεκαετίας του '80 έως και αρχές '90 , στο υπόγειο του μαγαζιού από τα σκαλάκια άκρη στον τοίχο, υπήρχε καλτ "προβαδικο" για πανκ, ροκ κλπ μπάντες της πόλης, που το λειτουργούσε ο γιός, και η Γιαννούλα περίμενε υπομονετικά στο μαγαζί μπας και δώσει καμία μπύρα στα αλάνια!
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Ο Σταύρος (ο μικρός από του δύο γιούς της Γιαννούλας που έχει χρόνια που έφυγε από την ζωή) ήταν παιδικός μου φίλος μέχρι τα 10 μου χρόνια...εξαιρετικό παιδί και ναι η ταβέρνα κρατάει ακόμα το γνωστό της επίπεδο...το προβάδικο κυρίως το έτρεχε ο μεγάλος γιος.. μακρυμάλληδες με μεταλλάδικες κιθάρες ανα χείρας να στέκονται όρθιοι περιμένοντας επί της Κασσάνδρου ήταν καθημερινή εικόνα στη γειτονιά...
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ο Σταύρος (ο μικρός από του δύο γιούς της Γιαννούλας που έχει χρόνια που έφυγε από την ζωή) ήταν παιδικός μου φίλος μέχρι τα 10 μου χρόνια...εξαιρετικό παιδί και ναι η ταβέρνα κρατάει ακόμα το γνωστό της επίπεδο...το προβάδικο κυρίως το έτρεχε ο μεγάλος γιος.. μακρυμάλληδες με μεταλλάδικες κιθάρες ανα χείρας να στέκονται όρθιοι περιμένοντας επί της Κασσάνδρου ήταν καθημερινή εικόνα στη γειτονιά...
Έτσι ακριβώς! Ιστορικά μαγαζιά και άνθρωποι της πόλης μας!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
813
Likes
10.259
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
τη ταβέρνα «Σωτήρης» στις Συκιές, σ΄ ένα στενό κάθετο στην Επταπυργίου. Έχεις άποψη;
Οχι,@psilos3 δεν την ξέρω,τη σημειώνω όμως
αναφορά στο Απειρωτάν,
Καλούτσικη κουζίνα και πολύ ωραίος ο κήπος το καλοκαίρι
Το Οψοποιών Μαγγανείαι μεταφέρθηκε πριν από λίγους μήνες από το κέντρο (Ριάδη) στην περιοχή Ποσειδωνίου (Κομοτηνής 6).
Το παλιό μαγαζί το έτρεχαν η Κωνσταντίνα Βογιατζόγλου και ο Δημήτρης Μπολάνης ο οποίος το 2020 αποχώρησε.Η Κωνσταντίνα κράτησε τον τίτλο και μετέφερε το μαγαζί στην καινούργια τοποθεσία που ανέφερε ο @mourohavlos.Συμφωνώ μαζί του ότι το μόνο θετικό είναι η μεγαλύτερη ευρυχωρία του.Εχει αυξήσει δυσανάλογα τις τιμές,το service υστερεί και έχω την εντύπωση ότι το ίδιο συμβαίνει και στο φαγητό.Ο Δημήτρης άνοιξε στη Φιλίππου το L'albero de la vita,εκεί που ήταν παλιά ο Μυστικός Δείπνος.Ο χώρος είναι ζεστός και πολύ περιποιημένος,το φαγητό στην ίδια φιλοσοφία και πολύ καλό και οι τιμές σαφώς χαμηλότερες.
Είχα φάει 70-80 μπιφτέκια εκείνο το καλοκαίρι στον Αχνό!
Να και μια φωτογραφία για να τα θυμηθείς @McElk,σερβίρονται ακόμα με τον ίδιο τρόπο,η γλυκιά πάπρικα δίπλα και το βούτυρο επάνω του.
Αχνος2.jpg

Σε πρόσφατη επίσκεψη μου για αναζωπύρωση των αναμνήσεων διαπίστωσα ότι το μαγαζί είναι ο ορισμός του value for money.
Αχνος1.jpg

Και η ιστορία της Γιαννούλας που βρήκα ψάχνοντας.
Εχουν γραφεί αρκετά σχόλια για την ιστορική Γιαννούλα στο διαδίκτυο

Γιαννούλα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.107
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom