Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μοσχάρι είναι αυτό; Την τελευταία φορά που είχα πάει δεν σέρβιραν, μόνο κοτόπουλο και αρνί.... και πολλά χορτοφαγικά [σε αντίθεση με το άλλο που δεν σέρβιρε κανένα (!)]. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα φάει "x" κι αυτό... (έτσι κι αλλιώς, αυτά που μαγειρεύουμε εμείς καλύτερα είναι! :cool: ... άσε που με την πανδημία σε εσωτερικούς χώρους δεν μπαίνουμε...)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μοσχάρι είναι αυτό; Την τελευταία φορά που είχα πάει δεν σέρβιραν, μόνο κοτόπουλο και αρνί.... και πολλά χορτοφαγικά [σε αντίθεση με το άλλο που δεν σέρβιρε κανένα (!)]. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα φάει "x" κι αυτό... (έτσι κι αλλιώς, αυτά που μαγειρεύουμε εμείς καλύτερα είναι! :cool: ... άσε που με την πανδημία σε εσωτερικούς χώρους δεν μπαίνουμε...)
Όχι δεν είναι μοσχάρι και είναι το φαγάκι μου το σημερινό! Να σε πειράξω ήθελα γιατί όλο "χ" βάζεις σήμερα :)
Εγώ πάντως όταν πάω στην Ινδία θα πεινάσω σίγουρα :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ πάντως όταν πάω στην Ινδία θα πεινάσω σίγουρα :haha:
Κι άλλοι/ες έτσι έλεγαν/νόμιζαν και η πραγματικότητα τους διέψευσε... και δεν βλέπουν την ώρα να ξαναπάνε! ;)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κι άλλοι/ες έτσι έλεγαν/νόμιζαν και η πραγματικότητα τους διέψευσε... και δεν βλέπουν την ώρα να ξαναπάνε! ;)
Είναι μία κουζίνα που έχει πολλά μπαχαρικά και εγώ μπουκώνω έτσι....άντε να το φάω μία-δυο μέρες, αλλά στην Ινδία δεν θα πάω για 2-3 μέρες, οπότε το κόβω να "τρώω" μόνο αξιοθέατα και έχει και πολλά πανάθεμά την! :)

ΥΓ. Αγριογούρουνο είναι το παραπάνω και το έβαλα γιατί είσαι καλοφαγάς!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είναι μία κουζίνα που έχει πολλά μπαχαρικά και εγώ μπουκώνω έτσι....άντε να το φάω μία-δυο μέρες, αλλά στην Ινδία δεν θα πάω για 2-3 μέρες, οπότε το κόβω να "τρώω" μόνο αξιοθέατα και έχει και πολλά πανάθεμά την! :)
Ένα σχόλιο θα κάνω μόνο και θα το κλείσω γιατί είμαστε εκτός θέματος: Η εικόνα που έχουν οι περισσότεροι "δυτικοί" για την "Ινδική" κουζίνα ελάχιστη σχέση έχει με την πραγματικότητα καθόσον 1) στηρίζεται σε αυτά που γνωρίζουν από τα προσαρμοσμένα στις τοπικές γεύσεις "ινδικά" εστιατόρια και 2) αυτή η "Ινδική" κουζίνα είναι ένα αμάλγαμα της κουζίνας των 28 πολιτειών της χώρας που μπορεί να παρουσιάζουν πολλές και σημαντικές διαφορές μεταξύ τους (π.χ. το Punjab με το Tamil Nadu και το Ladakh έχουν ελάχιστες ομοιότητες μεταξύ τους).
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Συμφωνώ κι επαυξάνω για Παλιά Αθήνα, τα 2 μικρά αρνητικά (για κάποιους) είναι η απουσία εξωτερικού χώρου και η μή βολική τοποθεσία για τους τουρίστες / ταξιδιώτες, καθώς είναι εκτός κέντρου και σε περιοχή που δεν προσφέρει κάτι από τουριστικής άποψης
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
809
Likes
10.179
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Συμφωνώ κι επαυξάνω για Παλιά Αθήνα, τα 2 μικρά αρνητικά (για κάποιους) είναι η απουσία εξωτερικού χώρου και η μή βολική τοποθεσία για τους τουρίστες / ταξιδιώτες, καθώς είναι εκτός κέντρου και σε περιοχή που δεν προσφέρει κάτι από τουριστικής άποψης
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.Το μαγαζί είναι κρυμμένο σε ένα στενό κάθετο της Παπάφη, σε είσοδο πολυκατοικίας που δεν το πιάνει το μάτι σου,κατηφορίζεις μια μικρή μπάρα και μπαίνεις.Χώρος παλιάς οικογενειακής ταβέρνας.Το (ιδιαίτερο) όνομα του μαγαζιού έχει να κάνει με το γεγονός ότι η περιοχή εκείνη λεγόταν "Συνοικισμός Αθηνών", όταν οι πρώτοι πρόσφυγες είχαν πάει σε εκείνο το σημείο στην Τούμπα.Εκεί τρώμε σουτζουκάκια,ταλιάτα,συκώτι,πατάτες τηγανητές,καρπάτσιο,μπριζόλα αλλά φιορεντίνα,κοκορετσάκι.Εχει πολύ ενδιαφέρουσα κάβα με κρασιά απ'όλο τον κόσμο.Τα Ιταλικά τα συλλέγει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης ο Μανώλης σε ταξίδια που κάνει στην Ιταλία με το βανάκι του,όταν το μαγαζί είναι κλειστό,από τέλη Μαΐου έως Σεπτέμβριο δηλαδή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ κι επαυξάνω για Παλιά Αθήνα
Ταβερνάρα, συμφωνώ κι εγώ! Από τις πρώτες μάλιστα που εφάρμοσε τον αντικαπνιστικό νόμο με συνέπεια, κάτι που τότε έκανε εντύπωση.
Επίσης έχει κάτι ακόμα που μετράει για μένα πάρα πολύ στις ταβέρνες πέρα από τα νόστιμα πιάτα. Εξαιρετικό περιβάλλον.

Και αφού πιάσαμε τη γειτονιά αυτή (άνω και κάτω Χαριλάου δηλαδή :haha:), δε γίνεται να μη κάνουμε αναφορά στο Απειρωτάν, με τη τρομερή κουζίνα του, τις πολύ καλές τιμές του, το φιλικό προσωπικό του και το πολύ ωραίο χώρο, εσωτερικό και εξωτερικό.
Δε χρειάζεται άλλωστε να πω κάτι παραπάνω για ένα χώρο που σχεδόν πάντα «soldout».

@Dr Snoopy σήμερα ανακάλυψα (για μουσικούς λόγους) τη ταβέρνα «Σωτήρης» στις Συκιές, σ΄ ένα στενό κάθετο στην Επταπυργίου. Έχεις άποψη;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
«Σωτήρης» στις Συκιές,
Έχω επισκεφτεί αυτή τη ταβέρνα, δυστυχώς για δυσάρεστο λογο. Ότι μας σερβιραν ήταν μία χαρά και οι άνθρωποι του ευγενεστατοι! Αυτά θυμάμαι, αλλά ας πει γνώμη κάποιος που να έχει φάει εκεί για διασκέδαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom