Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τωρα ειδα που ειναι ακριβως. Εκει ειχε ενα σουβλατζιδικο μεχρι σχετικα προσφατα. Το μπεργκερ γινεται φαινεται το νεο μας σουβλακι:p
Πού είχε σουβλατζίδικο βρε ξεμυαλισμένο; Τα παλιά τα χρόνια υπήρχε λίγο πιο κάτω η "Βιεννέζικη γωνιά" και ακριβώς δίπλα απ'το μπεργκεράδικο ήταν το "Σκηνικό" (θυμάσαι; ). Τώρα ήρθαν κάτι ατάλαντοι ψευτοσελέμπριτυ και ανοιξαν στη θέση του το "garden4". Αχ, πού 'ναι τα χρόνια, ωραία χρόνια...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.343
Για να τα ξεκαθαρίζω ένα προς ένα...

1. Μαύρη πέτρα? Ε όχι! Σήμερα ήμουν πάνω! Αλλά όχι για να περιδρομιάσω ή να μπεκρουλιάσω, ο σκοπός ήταν αθλητικός (βλέπε τέννις στο βουνό, αν και συναχωμένος). Σκάσαμε από τη ζέστη βέβαια.
2. Εκεί είχε σουβλατζίδικο σου λέω!
3. Με την αναφορά σου στη Βιεννέζικη Γωνιά με πήγες πολλάαααα χρόνια πίσω :rolleyes:
4. Το Σκηνικό το έχω χτίσει, σε παρακαλώ, πώς δε θυμάμαι....
5. Αυτό το καφέ όπου ήταν το Γκρέυ, είναι στοιχειωμένο? Ποτέ δε στεριώνει....
6. Τελικά το μπεργκεράδικο είναι τόσο καλό όσο λένε?:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ξερει κανεις αν υπαρχει εστιατοριο με τσεχο ουγγρικη κουζινα στη Θεσσαλονικη? Με εγγλέζικη? Πολλα θελω ε....
Yπάρχει ένα. Δε το προτείνω όμως, όσες ευκαιρίες και να δώσω στην τσέχικη κουζίνα όλες πάνε στράφι. Αν όμως θέλεις για τους λόγους σου να το επισκεφτείς λέγεται Lokal και είναι στην αρχή της Αλ. Σβώλου .
http://www.tavernoxoros.gr/lofi?t2791
Ο χώρος καλούτσικος είναι, θυμίζει κεντροευρωπαικο στυλ. Έχει μερικές μπυρες και 5-6 βασικά πιάτα.
Για εγγλέζικη κουζίνα δεν ήξερα ότι υπάρχει καν :) αλλά αν θες fish and chips πήγαινε στα μπακαλιαράκια στο λιμάνι :p
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για να τα ξεκαθαρίζω ένα προς ένα...

1. Μαύρη πέτρα? Ε όχι! Σήμερα ήμουν πάνω! Αλλά όχι για να περιδρομιάσω ή να μπεκρουλιάσω, ο σκοπός ήταν αθλητικός (βλέπε τέννις στο βουνό, αν και συναχωμένος). Σκάσαμε από τη ζέστη βέβαια.
2. Εκεί είχε σουβλατζίδικο σου λέω!
3. Με την αναφορά σου στη Βιεννέζικη Γωνιά με πήγες πολλάαααα χρόνια πίσω :rolleyes:
4. Το Σκηνικό το έχω χτίσει, σε παρακαλώ, πώς δε θυμάμαι....
5. Αυτό το καφέ όπου ήταν το Γκρέυ, είναι στοιχειωμένο? Ποτέ δε στεριώνει....
6. Τελικά το μπεργκεράδικο είναι τόσο καλό όσο λένε?:haha:
1. Χάλασε η πυξίδα σου και βρέθηκες στα βόρεια; Σήμερα ήταν για μπάνιο.;)
2. Δώσε ονόματα και διευθύνσεις γιατί δεν έχω καταλάβει για ποιο μιλάς.
3. Με το "τέννις στο βουνό" με πήγες εσύ πολλά χρόνια πίσω. Τότε που ήταν ελεύθερα τα γήπεδα, πριν γίνει αυτό το ιδιότυπο κλαμπ (μη χέσω).
4. Μαζί το χτίσαμε! Ξέρεις ε; Με τη Μαρία ήμασταν συμμαθήτριες στο δημοτικό.
5. Δεν πατάω το ποδαράκι μου εκεί, γι' αυτό το 'χει φάει η μαρμάγκα.:p
6. Είναι όντως πολύ καλό. Άντε ελάτε!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λοιπόν θα σας ξεκαθαρίσω εγώ τα πράγματα, που δεν το έχω κουνήσει από το χωριό μας:
α) όντως στην θέση του juicy grill υπήρχε σουβλατζίδικο
β) εκτός από τη Βιεννέζικη γωνιά, ποιος θυμάται την ταβέρνα που ήταν στη θέση του πρώην Σκηνικού, νυν garden4; Βοηθάω λεγόταν το "Στέκι της Γιώτας"
γ) το juicy grill είναι όντως καλό, έχει τεράστιες μερίδες, με πατάτες. Ο χώρος δεν λέει κάτι και έχει λίγα τραπέζια. Παρ' όλα αυτά, για κάποιο λόγο, δεν έχει γίνει για εμάς στέκι. Πάμε ή παίρνουμε για το σπίτι πολύ αραιά.
δ) στο θέμα φαγητό ο Χολαργός υστερεί οικτρά (φωτεινές εξαιρέσεις λίγες: πχ Παλιά ιστορία, το lava του Χολαργού @Nedelja ξέρεις εσύ) . Καλύτερα να επικεντρωθούμε στα έθνικ της Τρούμπας και κατά προτίμηση στο τάι.

Είμαστε εντελώς off.:cool:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Yπάρχει ένα. Δε το προτείνω όμως, όσες ευκαιρίες και να δώσω στην τσέχικη κουζίνα όλες πάνε στράφι.
Γιατί μωρέ; Πάντως στη Αθήνα το τσέχικο στους Αμπελοκήπους (ΒΟΗΕΜΙΑ λέγεται) έχει αρκετά καλό φαγητό, αν και έχω κάποια χρόνια να το επισκεφτώ. Το μόνο αρνητικό είναι ότι βρίσκεται πίσω απ' τη ΓΑΔΑ.:D

δ) στο θέμα φαγητό ο Χολαργός υστερεί οικτρά (φωτεινές εξαιρέσεις λίγες: πχ Παλιά ιστορία, το lava του Χολαργού @Nedelja ξέρεις εσύ) . Καλύτερα να επικεντρωθούμε στα έθνικ της Τρούμπας και κατά προτίμηση στο τάι.

Είμαστε εντελώς off.:cool:
Αμέσως εσύ να βγάλεις το χωριό μας σκάρτο. :p By the way ακουσα καλά λόγια για το "Κουκουνάρι" που βρίσκεται στη Μεσογείων κοντα στο Ιασώ. Το 'χω στα άμεσα σχέδια αλλά είναι για άκαπνους.
Για το έθνικ της Τρούμπας με έχει καπαρώσει ο @jimp με το καθαρό σώβρακο.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.048
Α, βρήκες σύμμαχο για το χαμπουργκεράδικο @jimp ! Δεν αλλάζω γνώμη όμως και λέω κανονίστε κάτι στην Τρούμπα που είναι και περιοχή με ιστορία στην παστρικότητα (sic) να ερθει και το παιδί καθαρό καθαρό και έρχομαι κι εγώ να ελέγξω.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Βόρεια Προάστεια μαζευτείτε ζαμπουνικό το καταντήσατε το thread!
Εγώ πάντως ως γνήσιο λαϊκό παιδί που φτάνει μέχρι κέντρο το πολύ, να πω οτι το ινδικό της Τρούμπας τα σπάει! Έχω αναφερθεί πολλάκις, κάνει και delivery στη φτωχογειτονιά μου καταστροφή...για τις κυρίες με τα γυάλινα γοβάκια (λέγε με @varioAthens ) μην το σκέφτεστε όλο και κάποια θέση θα σας κρατήσω δίπλα στο τζάκι...:D

Επίσης δοκίμασα και το Blue Bamboo το νέο ταϋλανδέζικο στα Πετράλωνα, φαγητό αρκετά καλό ειδικά το green curry πολύ αρωματικό, αλλά και το pineapple fried rice και τα phad thai πολύ νόστιμα, νομίζω καλύτερο από το Andaman με διαφορά!
Ο χώρος λιτός πράγμα που του δίνει έξτρα πόντους για μένα, απέναντι είναι και το Κλουβί ότι πρέπει για κοκτεϊλάκι χώνεψης, μόνο αρνητικό οτι έχει τη μπύρα τα 33οml 5 ευρώ! Ντροπή και αίσχος...:haha:
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Fenia το link που εβαλες λεει οτι το μαγαζι εχει κλεισει! Αγγλικη κουζινα εννοω κατι πλευρα με μπαρμπεκιου σως φιλετα με σως παλι και αλλα παρομοια.Δεν ειναι αγγλικα πιατα αυτα;

Στην Τσεχια μου ειχε αρεσει παπια με σαλαμι και τα κνουντλ τα βραστα ψωμακια.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Αν μπορείτε και θέλετε όσοι έρχεστε Πετράλωνα, κάντε (ευγενικές) παρατηρήσεις στα μαγαζιά που κάνουν κατάληψη σε όλο το πεζοδρόμιο.
Εμείς σας θέλουμε όλους παρέα, αλλά θέλουμε και να περπατάμε χωρίς να φοβόμαστε τα ΙΧ :)

Δυστυχώς το κράτος δεν λειτουργεί και το εύκολο χρήμα είναι αρωγός της καταστροφής (άλλης) μιας γειτονιάς.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αν μπορείτε και θέλετε όσοι έρχεστε Πετράλωνα, κάντε (ευγενικές) παρατηρήσεις στα μαγαζιά που κάνουν κατάληψη σε όλο το πεζοδρόμιο.
Εμείς σας θέλουμε όλους παρέα, αλλά θέλουμε και να περπατάμε χωρίς να φοβόμαστε τα ΙΧ :)
Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα και όπως καταλαβαίνεις όχι απλά θα είμαστε off topic αλλά μετά θα πρέπει και να αυτομπαναριστώ...:D
Ισχύει απόλυτα... πολύ λυπηρό πραγματικά, προσωπικά έχω σταματήσει να πηγαίνω σε μαγαζί που ήταν στέκι μου και είχα και πιο προσωπικές σχέσεις με τους ιδιοκτήτες γι αυτόν ακριβώς το λόγο!:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.768
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom