Εταιρίες low cost

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Για να δω τι πραγματικά γίνεται δοκίμασα για τις ημερομηνίες 21-29 Ιουλίου Αθήνα-Λονδίνο-Αθήνα σε Easy jet & Aegean και πήρα τις παρακάτω τιμές. Αρχική: EJ 210,00 Αe 172,00. Τελική στην πιστωτική 241,00 και 228,00 αντίστοιχα. Ίσως αν παίξει κανείς με τις ημερομηνίες και τα αεροδρόμια να έχει κάπια διαφοροποίηση. Δεν νομίζω όμως σημαντική. Τελικά αν λάβω υπ'όψη μου και την εμπειρία από τη Vueling τελικά οι low cost μάλλον έχουν καλές τιμές σε μήνες και εποχές που η πλειοψηφία δεν μπορεί. Ευτυχώς που παιδιά που δεν δουλεύουν (π.χ. φοιτητές) και μπορούν βρίσκουν χαμηλούς ναύλους.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.914
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πάντα πριν κάνεις κλικ ξέρεις τι θα πληρώσεις.
Κρυφά κόστη είναι οι φόροι, η ασφάλεια, ο επίναυλος ,η πιστωτική κάρτα, οι αποσκευές, η προτεραιότητα... Σου δίνουν μια τιμή 1 ευρώ και στην χρέωση το 1ευρώ γίνετε 101... Πάντα όμως ξέρεις τι χρεώνεσαι στο τέλος πριν πατήσεις το pay... Tα ίδια ακριβώς κόλπα με την ασφάλεια, τις αποσκευές, την προτεραιότητα και την πιστωτική τα κάνει και η Easy... Αν δεν προσέξεις πριν το τελευταίο κλικ την πάτησες...
...
Ετσι ακριβώς είναι...
Ηξερα τι ακριβώς θα πληρώσω πριν κάνω το τελικό κλικ

Αλλά η τιμή ξεκίνησε απο τα 75 ευρω για το αμιγως αεροπορικό εισιτήριο
και κατέληξε στο 120Ε, τελική τιμή.
75 το εισιτήριο, 6 η πιστωτική, τα υπολοιπα φόροι αεροδρομίου.
Αν έκανα και κρατηση θέσης θα πλήρωνα με την εν λογω εταιρία συν 9 ευρώ, και αν αγόραζα και 5 κιλά απόβαρο(σημ συν δηλαδή στα 20 που δικαιούμαι) θα πληρωνα 25 ευρώ αντί τα 35 που θα πληρωνα στο γκισέ.
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Εμείς ταξιδέψαμε με easyjet για Εδιμβούργο. Είχαμε κλείσει το ταξίδι Ιανουάριο και ταξιδέψαμε 15 Μαίου. Αν προσέξατε την ημερομηνία είναι ακριβώς η ημέρα της απεργίας των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας, αναγκαστήκαμε λοιπόν τελευταία στιγμή να αλλάξουμε πτήση Αθήνα Λονδίνο, φύγαμε μία μέρα περίπου πρίν γιατί αλλιώς θα χάναμε μια μέρα από το ταξίδι. Στην μεν πρώτη πτήση δεν είχαμε κάποια επιβάρυνση αλλά στην δεύτερη Λονδίνο Εδιμβούργο χρεωθήκαμε και penalty 20 λίρες το άτομο και πληρώσαμε ακριβότερο ναύλο 36 λίρες επιπλέον το άτομο, το δεύτερο δυστυχώς το πήραμε χαμπάρι όταν γυρίζαμε γιατί πάνω στον πανικό να αλλάξουμε πτήση και να προλάβουμε να φτάσουμε στο Ελ. Βελ. στην ώρα μας δεν κοιτάξαμε καλά όταν κάναμε τις κρατήσεις. Βέβαια είχαμε μιλήσει και τηλεφωνικά με υπάλληλο της εταιρείας ο οποίος δεν μας είπε τίποτα για τον ακριβότερο ναύλο. Δηλαδή η low cost μας πήγε ο κούκος αηδόνι γιατί κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη σε περίπτωση απεργίας, όλοι σε στέλνουν από τον έναν στον άλλο ενώ η Υ.Π.Α. έχει μπάρμπα στην Κορώνη δηλαδή ο πολιτικός της προιστάμενος είναι ο ίδιος ο υπουργός, άντε να βρείς άκρη. Εγώ πάντως με easyjet δύσκολα θα ξαναταξιδέψω γιατί την θεωρώ ακριβή για αυτά που προσφέρει, προτιμώ την σιγουριά της Lufthansa, και τουλάχιστον θα χωράνε τα πόδια μου και θα μπορώ να πιώ και ένα ποτήρι νερό. Ασε που άν προφτάσει κανείς τις προσφορές της συγκεκριμένης εταιρείας οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες από οποιαδήποτε low cost.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στην μεν πρώτη πτήση δεν είχαμε κάποια επιβάρυνση αλλά στην δεύτερη Λονδίνο Εδιμβούργο χρεωθήκαμε και penalty 20 λίρες το άτομο και πληρώσαμε ακριβότερο ναύλο 36 λίρες επιπλέον το άτομο, το δεύτερο δυστυχώς το πήραμε χαμπάρι όταν γυρίζαμε γιατί πάνω στον πανικό να αλλάξουμε πτήση και να προλάβουμε να φτάσουμε στο Ελ. Βελ. στην ώρα μας δεν κοιτάξαμε καλά όταν κάναμε τις κρατήσεις. Βέβαια είχαμε μιλήσει και τηλεφωνικά με υπάλληλο της εταιρείας ο οποίος δεν μας είπε τίποτα για τον ακριβότερο ναύλο. Δηλαδή η low cost μας πήγε ο κούκος αηδόνι γιατί κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη σε περίπτωση απεργίας, όλοι σε στέλνουν από τον έναν στον άλλο ενώ η Υ.Π.Α. έχει μπάρμπα στην Κορώνη δηλαδή ο πολιτικός της προιστάμενος είναι ο ίδιος ο υπουργός, άντε να βρείς άκρη.
Αν κατάλαβα καλά, στη μεν πρώτη πτήση λόγω της απεργίας, αλλάξατε τα εισιτήρια χωρίς παραπάνω κόστος και στη δεύτερη απλά είχαν εξαντληθεί οι θέσεις και πληρώσατε παραπάνω ναύλο. Που είναι το παράξενο? Η όποια εταιρία δεν έχει καμιά ευθύνη για την απεργία της Υ.Π.Α και απλά θα είχατε το δικαίωμα αν δεν μπορούσατε να πετάξετε άλλη μέρα να πάρετε πίσω τα λεφτά σας... Για την αλλαγή που κάνατε για Εδιμβούργο πάλι δεν φταίει η εταιρία ήταν δικιά σας επιλογή απλά σας χρέωσαν την διαφορά του ναύλου. Αν π.χ είχατε πάρει το φτηνό ναύλο της LH τότε το ποιο πιθανό θα ήταν να χάνατε όλα τα λεφτά σας μια που σε φτηνούς ναύλους ΔΕΝ επιτρέπετε η αλλαγή ημερομηνίας...
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Αυτό που δεν έχω καταλάβει με τις loco εταιρείες, είναι η ταξιδιωτική ασφάλιση (μέσω ασφ. εταιρείας)....
Επειδή το ψάχνω αυτό το καιρό, είναι απαραίτητη μια τέτοια ασφάλιση, ή πεταμένα λεφτά?
Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας με διαφωτίσει σχετικά......
 

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ωκεανίας
Βλέπω ότι η easyjet χρεώνει τις αποσκευές ανά τεμάχιο. Εννοεί τις βαλίτσες που αφήνουμε στο check in ή και τις χειραποσκευές; Εγώ που θέλω να ταξιδέψω μόνο με μία μικρή τσάντα που μπαίνει στο αεροπλάνο, θα χρεωθώ κάτι επιπλέον;;
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Λοιπόν με την easyjet μπορείς να έχεις μία βαλίτσα και μία χειραποσκευή.
Βεβαίως αυτό είναι εντελώς στα χαρτιά.
Δεν θέλω να πω με πόσες χειραποσκευές έχω μπεί σε πτήση της easyjet.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βλέπω ότι η easyjet χρεώνει τις αποσκευές ανά τεμάχιο. Εννοεί τις βαλίτσες που αφήνουμε στο check in ή και τις χειραποσκευές; Εγώ που θέλω να ταξιδέψω μόνο με μία μικρή τσάντα που μπαίνει στο αεροπλάνο, θα χρεωθώ κάτι επιπλέον;;
Η Easy χρεώνει τις αποσκευές ανα τεμμάχιο και όταν λέμε αποσκευές εννοούμε βαλίτσες.
Μπορείς να στείλεις τις βαλίτσες σου στα έγκατα του αεροσκάφους αρκεί να πληρώσεις επιπλέον. Εκείνο που ΔΕΝ χρεώνει είναι η χειραποσκευή και μάλιστα ανεξαρτήτου βάρους... ΄Προσοχή στις διαστάσεις της χειραποσκευής σου. Αν είναι μεγαλύτερη από το επιτρεπτό μέγεθος σε υποχρεώνουν να την στείλεις και πληρώνεις βέβαια το αντίστοιχο τίμημα. ΠΡΟΣΟΧΗ έλεγχος μεγέθους γίνετε και στο αεροπλάνο όποτε αν η χειραποσκευή σας είναι μεγαλύτερη από το επιτρεπτό και θα πληρώσετε και θα ταλαιποριθείτε...
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Εμείς ταξιδέψαμε με easyjet για Εδιμβούργο. Είχαμε κλείσει το ταξίδι Ιανουάριο και ταξιδέψαμε 15 Μαίου. Αν προσέξατε την ημερομηνία είναι ακριβώς η ημέρα της απεργίας των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας, αναγκαστήκαμε λοιπόν τελευταία στιγμή να αλλάξουμε πτήση Αθήνα Λονδίνο, φύγαμε μία μέρα περίπου πρίν γιατί αλλιώς θα χάναμε μια μέρα από το ταξίδι. Στην μεν πρώτη πτήση δεν είχαμε κάποια επιβάρυνση αλλά στην δεύτερη Λονδίνο Εδιμβούργο χρεωθήκαμε και penalty 20 λίρες το άτομο και πληρώσαμε ακριβότερο ναύλο 36 λίρες επιπλέον το άτομο, το δεύτερο δυστυχώς το πήραμε χαμπάρι όταν γυρίζαμε γιατί πάνω στον πανικό να αλλάξουμε πτήση και να προλάβουμε να φτάσουμε στο Ελ. Βελ. στην ώρα μας δεν κοιτάξαμε καλά όταν κάναμε τις κρατήσεις. Βέβαια είχαμε μιλήσει και τηλεφωνικά με υπάλληλο της εταιρείας ο οποίος δεν μας είπε τίποτα για τον ακριβότερο ναύλο. Δηλαδή η low cost μας πήγε ο κούκος αηδόνι γιατί κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη σε περίπτωση απεργίας, όλοι σε στέλνουν από τον έναν στον άλλο ενώ η Υ.Π.Α. έχει μπάρμπα στην Κορώνη δηλαδή ο πολιτικός της προιστάμενος είναι ο ίδιος ο υπουργός, άντε να βρείς άκρη. Εγώ πάντως με easyjet δύσκολα θα ξαναταξιδέψω γιατί την θεωρώ ακριβή για αυτά που προσφέρει, προτιμώ την σιγουριά της Lufthansa, και τουλάχιστον θα χωράνε τα πόδια μου και θα μπορώ να πιώ και ένα ποτήρι νερό. Ασε που άν προφτάσει κανείς τις προσφορές της συγκεκριμένης εταιρείας οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες από οποιαδήποτε low cost.
Kαλησπερα...Τελικά νομίζω οτι απλά είναι θέμα έγκαιρου προγραμματισμου.Ακόμη και οι μεγάλες εταιρείες,έχουν φθηνές λύσεις ! Αν και.."ότι πληρώνεις,παίρνεις.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Η Easy χρεώνει τις αποσκευές ανα τεμμάχιο και όταν λέμε αποσκευές εννοούμε βαλίτσες.
Μπορείς να στείλεις τις βαλίτσες σου στα έγκατα του αεροσκάφους αρκεί να πληρώσεις επιπλέον. Εκείνο που ΔΕΝ χρεώνει είναι η χειραποσκευή και μάλιστα ανεξαρτήτου βάρους... ΄Προσοχή στις διαστάσεις της χειραποσκευής σου. Αν είναι μεγαλύτερη από το επιτρεπτό μέγεθος σε υποχρεώνουν να την στείλεις και πληρώνεις βέβαια το αντίστοιχο τίμημα. ΠΡΟΣΟΧΗ έλεγχος μεγέθους γίνετε και στο αεροπλάνο όποτε αν η χειραποσκευή σας είναι μεγαλύτερη από το επιτρεπτό και θα πληρώσετε και θα ταλαιποριθείτε...
Γνωρίζετε αν οι μέγιστες επιτρεπόμενες διαστάσεις χειραποσκευής είναι ίδιες σε όλες τις αεροπ. εταιρείες ή καθε μια εχει τους δικούς της κανονισμους ; Είδα μια π.χ. με 55 χ 40 χ 23 cm και βάρος 8 Kg
 

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ωκεανίας
Άλλη μία ερώτηση: Θα πάρω μόνο χειραποσκευή... Μπορώ να πάρω μαζί μου ξυραφάκι? Αφρό ξυρίσματος? Κολώνια?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.849
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom