Εταιρίες low cost

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Όταν για να πας Λονδίνο θέλεις 300 ευρώ και μία low cost σε πάει με 80, είναι σίγουρο ότι τα 220 ευρώ που γλυτώνεις, δεν αντιπροσωπεύουν το θλιβερό φαγητό που σερβίρουν οι περισσότερες εταιρείες
Πηγαίνεις Λονδίνο με 80 ευρώ μόνο αν κλείσεις το εισητήριό σου 4 μήνες πριν..όσο πιο αργά αγοράσεις εισητήριο τόσο περισσότερο πληρώνεις, αν δεις σήμερα στην easyjet ας πουμε για μια πτήση της επόμενης εβδομάδας δεν νομίζω ότι δεν θα δώσεις τα ίδια με την British!

επίσης για την Ολυμπιακή που τάχα είναι η καλύτερη εταιρεία κτλ: αγοράζω εισητήριο 3 μήνες πριν την πτήση για Παρίσι με επιστροφή 300 ευρώ, στην επιστροφή είμασταν στο αεροδρόμιο 10 ώρες, αεροπλάνο γιοκ, μας έλεγαν 1000 ηλίθιες δικαιολογίες και στο τέλος με τα πολλά ήρθε ένα από αυτά τα αρχαία αεροπλάνα (κάποιας ισπανικής εταιρείας νομίζω)που επινοικίαζε η Ολυμπιακή (δεν ξέρω αν το κάνει ακόμη)!! οπότε ένοιωσα απίστευτη ανασφάλεια!!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Επιτρέψτε μου να κάνω κάποιες παρατηρήσεις εκτός της ουσίας του πράγματος αφού έχω ξαναπεί ότι είμαι τελείως άσχετη από αεροπλάνα και αεροπορικές εταιρείες. Traveladdict είναι φανερό μετά από όλη αυτή τη συζήτηση ότι δεν χρησιμοποιείς σωστά τον όρο Low cost (ή loco) εταιρείες. Οι εταιρείες αυτές έχουν πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και δεν μπαίνουν στο τσουβάλι με τις υπόλοιπες που αναφέρεις. Ίσως να ήταν πιο δόκιμο να χρησιμοποιείς σαν όρο τις "μικρές ιδιωτικές εταιρείες" που είναι κάτι πιο γενικό. Επίσης να παρατηρήσω ότι τα fora τα chat rooms και τα διάφορα websites στο ιντερνέτ, δεν θεωρούνται σε καμμία περίπτωση αξιόπιστες πηγές. Και εγώ μπορώ να γράψω εδώ ανώνυμα ότι το χασάπικο του μπάρμπα μου του Γιάννη του Παπαδόπουλου είναι μεγάλη φόλα, αυτό δε σημαίνει ότι η πληροφορία μου είναι αξιόπιστη επειδή είναι γραπτή. Ελάχιστα αξιόπιστες είναι και οι πληροφορίες που παίρνει κανείς από τα ρεπορτάζ και τους δημοσιογράφους εκτός αν αυτοί είναι επώνυμοι και αναφέρουν τις πηγές τους.
Τέλος πιστεύω ότι χαρακτηρισμοί του τύπου "είσαι άσχετος γιαυτό μη μιλάς" ή "εσύ από πού τα παίρνεις" είναι τουλάχιστον άστοχοι για το ήθος τόσο του συγκεκριμένου φόρουμ όσο και των συγκεκριμένων μελών.
Δεν εκφέρω γνώμη για το άν κάποιου είδους εταιρείες είναι πιο ασφαλείς από τις άλλες, εσείς ξέρετε πολύ καλύτερα από μένα, απλά διευκρινίζω κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες χάριν του διαλόγου, για να μην λέτε συνέχεια τα ίδια πράγματα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τέλος πιστεύω ότι χαρακτηρισμοί του τύπου "είσαι άσχετος γιαυτό μη μιλάς" ή "εσύ από πού τα παίρνεις" είναι τουλάχιστον άστοχοι για το ήθος τόσο του συγκεκριμένου φόρουμ όσο και των συγκεκριμένων μελών.
Συνυπογράφω το ποστ σου και κάνω μια παρατήρηση επί προσωπικού...

Στο χωριό μου λένε τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι... Οι Έλληνες συνηθίζουν να έχουν γνώμη για όλα... Κάκιστη συνήθεια που δύσκολα αποβάλετε... Το έχω ως μότο στη ζωή μου... Αν δεν ξέρω κάτι καλά δεν μιλάω... Δηλαδή π.χ είμαι άσχετος από αυτοκίνητα... Αν αρχίσω και γράφω για αυτοκίνητα όσο και να διαβάσω 2-3 μέρες στο internet και σάχλες θα γράψω και θα γελοιοποιηθώ... Προτιμώ την σιωπή λοιπόν για να μην γίνω ρόμπα...

Αν ορισμένοι πεισματικά επιμένουν σε ένα θέμα που αποδεδειγμένα δεν κατέχουν, εγώ δεν μπορώ να διορθώνω συνέχεια τα λάθη τους πόσο μάλλον όταν δεν τα καταλαβαίνουν αλλά και από την άλλη δεν μπορώ να αφήνω να μένουν εντυπώσεις σε ένα τόσο σοβαρό θέμα... Νομιμοποιούμε λοιπόν πιστεύω μετά από μια, δυο , τρεις φορές να πω "ρε φίλε είσαι άσχετος από το θέμα, σε παρακαλώ σταμάτα γιατί και ανακρίβειες γράφεις και άδικα τρομοκρατείς τον κόσμο".
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Traveller έχουμε ξαναμιλήσει γι'αυτό το θέμα στο παρελθόν. Όπως σου έχω πει εγώ ασπάζομαι την άποψη του Βολταίρου: "Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λές" (καλά κόψτε κάτι :)).
Σίγουρα πάντως έναν άνθρωπο που έχει γυρίσει τις μισές χώρες του πλανήτη, ως επι το πλείστον φαντάζομαι αεροπορικώς, δεν μπορείς να τον πεις και άσχετο με τα αεροπλάνα. Δεν ξέρω αν έχει τις δικές σου ειδικές γνώσεις με τις οποίες μας καταπλήσεις κάθε φορά, αλλά τουλάχιστον εμπειρία έχει. Το έχει αποδείξει εξάλλου με όλες τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έχει δώσει κατά καιρούς.
Αυτό που σου λέω πάντα και εξακολουθώ να πιστεύω είναι ότι τα επιχειρήματά σου είναι τόσο στέρεα που αρκούν για να τεκμηριώσουν την άποψή σου. Περεταίρω νύξεις επί προσωπικού είναι το λιγότερο περιττές.
Εμένα πάντως για να ξαναγυρίσω στο θέμα μας θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τις πιο αξιόπιστες loco εταιρείες τόσο στην Ευρώπη όσο και σε άλλες ηπείρους (πχ Αμερική).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aπόψεις αγαπητή μου... την δική μου την κατέθεσα... νεύρα είναι αυτά , στο τέλος γίνονται ζαρτιέρες... Βολταίρος v/s θυμόσοφου λαού σημειώσατε Χ...

Μια υποσημείωση μόνο... η αγαπημένη μου μητέρα έχει ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη αεροπορικώς, καθώς και πολλές φορές στην Αμερική αλλά πίστεψέ με δεν έχει μυρουδιά από εταιρίες και αεροπλάνα... ομοιότητες συμπτωματικές...

Επί του προκειμένου... Στο θέμα μας το μέγεθος πάντα παίζει πρωτεύοντα ρόλο... Μην σοκάρεστε , τι εννοώ... Οι μεγαλύτερες είναι και οι καλύτερες... Στην Ευρώπη κολοσσοί είναι η Βρετανικών συμφερόντων Εasyjet με την Ιρλανδικών συμφερόντων Ryan Air και κατά πόδας ακολουθούν η Δανέζικη Sterling η Γερμανική Air Berlin και η Τσέχο και Σλοβάκικη SkyEurope... Την τελευταία δεν την βλέπω και πολυ καλά τελευταία... τα οικονομικά της προβλήματα διογκώνονται...

Στην Ασία και την Αυστραλία την κούρσα οδηγεί η Μαλαισιανή Αir Asia και ακολουθούν η Tiger Air από την Σιγκαπούρη η Kingfisher από την Ινδία και η Virgin Blue από την Αυστραλία...

Στις Η.Π.Α γνωστότερες είναι ο κολοσσός SouthWest, η Jet Blue και προσφάτως η Virgin America. Στην Ν.Αμερική η Βραζιλιάνικη Gol και στην Αφρική η Ν.Αφρικάνικη Kulula...

Aπό όλες αυτές τις εταιρίες που ανέφερα καμιά δεν εμπλέκετε σε θανατηφόρο ατύχημα εκτός της Βραζιλιάνικης Gol... Το ατύχημα της Βραζιλιάνικης εταιρίας καμμιά σχέση δεν έχει με την συντήριση του αεροσκάφους μια που αυτό ήταν ολοκαίνουργιο 17 ημερών και κατέπεσε γιατί συγκρούστηκε στον αέρα με ένα μικρότερο πάνω από τον αμαζόνιο... μιλάμε για όσκαρ ατυχίας...

Eλπίζω να σε κάλυψα...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επίσης να παρατηρήσω ότι τα fora τα chat rooms και τα διάφορα websites στο ιντερνέτ, δεν θεωρούνται σε καμμία περίπτωση αξιόπιστες πηγές. Και εγώ μπορώ να γράψω εδώ ανώνυμα ότι το χασάπικο του μπάρμπα μου του Γιάννη του Παπαδόπουλου είναι μεγάλη φόλα, αυτό δε σημαίνει ότι η πληροφορία μου είναι αξιόπιστη επειδή είναι γραπτή. Ελάχιστα αξιόπιστες είναι και οι πληροφορίες που παίρνει κανείς από τα ρεπορτάζ και τους δημοσιογράφους εκτός αν αυτοί είναι επώνυμοι και αναφέρουν τις πηγές τους.

Γνωρίζω ότι στο ίντερνετ κυκλοφορούν πολλές αναλήθειες, αλλά δεν νομίζεις ότι είναι λάθος να ξεκινάμε έτσι? Με την ίδια λογική, δεν πρέπει να δίνουμε βάση σε ότι διαβάζουμε και σ’αυτό το forum, γιατί μπορεί όλοι να λένε ψέματα. Μπορεί να λες εσύ, μπορεί να λέω εγώ, μπορεί να λέει ο traveller.
Ξεκινάμε λοιπόν με άλλη βάση και εμπιστευόμαστε αυτά που διαβάζουμε και ακούμε, γιατί τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος ύπαρξης των fora.
Και μη μπαίνουμε σε διαδικασίες politically correct και ότι και καλά πρέπει να είναι ενυπόγραφα τα άρθρα. Πρώτοι από όλους εμείς, εδώ μέσα υπογράφουμε με ψευδώνυμα. Ποιο το όφελος λοιπόν?
Μπαίνουμε στο travelstories για να ανταλλάξουμε πληροφορίες, να μάθουμε και να περάσουμε καλά. Αν αρχίσουμε τα δικολαβίστικα, τότε βράσε όρυζα αγαπητή bloody mary.
Πρώτα απ'όλα λοιπόν, μετράει η καλή πίστη.
Δεύτερον, για να τελειώνουμε με αυτή την έκθεση ιδεών, ζητώ συγγνώμη αν φόβισα κάποιους, ή αν στενοχώρησα κάποιους άλλους και κυρίως τον traveller, με τον οποίο δεν έχω τίποτα το προσωπικό, ούτε τον γνωρίζω τον άνθρωπο. Είπαμε τις γνώμες μας απλά.

Τώρα, μια και είμαστε στο θέμα low cost και επειδή υπάρχουν αρκετοί που μπερδεύτηκαν, και κυρίως γιατί λέχτηκε ότι δεν κατέχω το θέμα, θα πρέπει να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:
Υπάρχουν πολλές εταιρείες: υπάρχουν οι απλές ιδιωτικές εταιρείες, υπάρχουν αυτές που κάνουν πτήσεις τσάρτερ, υπάρχουν και οι low cost.

Στις απλές ιδιωτικές εταιρείες περιλαμβάνεται και η δική μας Aegean. Πρόκειται για σοβαρούς αερομεταφορείς, που ανταγωνίζονται τις μεγάλες κρατικές εταιρείες. Κατά καιρούς έχουν προσφορές και έχουν καλό σέρβις στις πτήσεις τους. Τέτοια εταιρεία είναι και η ιταλική Air One, που πάει να καλύψει τα κενά της Alitalia.

Οι εταιρείες τσάρτερ είναι πάρα πολλές και νοικιάζουν τα αεροπλάνα τους για πτήσεις τσάρτερ. Είναι αυτές που κατακλύζουν τα ελληνικά νησιά το καλοκαίρι. Συνηθως πετούν σε θέρετρα και σε τουριστικές περιοχές. Οι πτήσεις που πετάνε κατά δεκάδες στο Ροβανιέμι τα Χριστούγεννα είναι συνήθως τσάρτερ. Αυτές έχουν παρουσιάσει μεγάλα κέρδη, με αποτέλεσμα να προσπαθούν να τις μιμηθούν οι απλές ιδιωτικές, αλλά και οι low cost. H Aegean για παράδειγμα, νοικιάζει τα αεροπλάνα της για πτήσεις τσάρτερ.

Και ερχόμαστε στο επίμαχο: οι low cost εταιρείες είναι εταιρείες που πετούν με πολύ χαμηλό κόστος σε διάφορες πόλεις και θέρετρα. Χρησιμοποιούν συνήθως δευτερεύοντα αεροδρόμια για να ρίξουν το κόστος. Δεν έχουν υπηρεσίες μέσα στο αεροπλάνο, το λεγόμενο no frills, και δεν έχουν πολλούς υπαλλήλους, γιατί τα εισιτήρια κλείνονται κυρίως μέσω ίντερνετ.
Στις low cost περιλαμβάνονται και οι γίγαντες EasyJet και RyanAir. Αλλά υπάρχουν δεκάδες low cost. Άλλες, όπως η Sky Europe, παραμένουν καθαρά low cost, άλλες όπως η Spanair, ταλαντεύονται μεταξύ των low cost, των απλών ιδιωτικών και των τσάρτερ. Τέτοια επίσης είναι και η Air Berlin, που ειδικεύεται σε πτήσεις σε δευτερεύοντα αεροδρόμια και τουριστικά θέρετρα της Μεσογείου, της Καραϊβικής, της Νοτιοανατολικής Ασίας και του Ατλαντικού. Επίσης η γερμανική Germanwings, η δανέζικη Air Sterling και η αυστριακή Lauda Air.
Οι περισσότερες, για να βγάλουν τα έξοδα τους, νοικιάζουν τα αεροπλάνα τους και εκτελούν και πτήσεις τσάρτερ. Τέτοια για παράδειγμα είναι η Norwegian Air.
To θέμα των low cost είναι τόσο μπερδεμένο, που κανείς δεν γνωρίζει ποια είναι καθαρά low cost και ποια καθαρά τσάρτερ. Το κοινό σημείο των τσάρτερ και των low cost είναι οι πολύ χαμηλές τιμές και έτσι πολλές φορές μπαίνουν οι μεν στα χωράφια των δε.
Η EasyJet και RyanAir προς το παρόν δεν κάνουν πτήσεις τσάρτερ.
Low cost εταιρείες είναι οι περισσότερες τριτοκοσμικές εταιρείες, λόγω ανυπαρξίας, ή χρεοκοπίας των μεγάλων κρατικών εταιρειών και λόγω της απόλυτης ανάγκης φτηνών εισιτηρίων.
Η Spanair, για την οποία έγινε τόση φασαρία είναι μία εταιρεία που πουλάει φτηνά εισιτήρια για πολύ συγκεκριμένους προορισμούς.
Σύμφωνα με το επίσημο site της εταιρείας, πετά αποκλειστικά σε τουριστικά θέρετρα, όπως τα Κανάρια και οι Βαλεαρίδες. Εξυπηρετεί επίσης Σκανδιναβούς τουρίστες που πετούν στην Ισπανία. Κάνει και δύο δρομολόγια κατά τους θερινούς μήνες σε δύο θέρετρα της Καραϊβικής, δημοφιλή στους Ισπανούς τουρίστες: την Κούβα και το Σάντο Ντομίγκο.
Τα χαρακτηριστικά της ( φτηνά εισιτήρια, πτήσεις σε τουριστικά θέρετρα και εποχικά δρομολόγια ) την κατατάσσουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ στις low cost εταιρείες, αν και ΤΥΠΙΚΑ δεν είναι – κυρίως για να μη χάσει τη συνεργασία της με την Star Alliance.
Γιαυτό το λόγο διέκοψε και τις πτήσεις της προς τη Βόρεια Αμερική. Είναι υποχρεωμένη να αφήσει τα δρομολόγια - φιλέτα στους μεγάλους της συμμαχίας, (βλέπε Lufthansa). Συνεργαζόμενη με την Star Alliance, μπορεί να προσφέρει δρομολόγια και σε άλλες πόλεις, πάντα συνεργαζόμενη με άλλες εταιρείες.

Η διαφωνία μου δεν αφορά ΟΛΕΣ τις low cost εταιρείες, αλλά εκείνες που μόλις είδαν τη ζήτηση να αυξάνεται μπήκαν στο χορό και όποιον πάρει ο χάρος. Σαν τα βίντεο κλαμπ που φύτρωναν σαν τα μανιτάρια δηλαδή.
Ας πούμε, η αμερικάνικη Tower Air, με την οποία είχα την τύχη να ταξιδέψω και που είναι στην αγορά από το 1970 και δεν είχε κανένα ατύχημα και σερβίρει και καλό φαγητό, παραμένει μια low cost εταιρεία, που σέβεται τον εαυτό της και κυρίως τους πελάτες της.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άντε πάλι τα ίδια... Συνεχίζεις... κανένα πρόβλημα... αφού θες να τα ακούς άκουσε τα...

Στο θέμα charter και Spanair...

Πτήσεις charter εκτελούν όλοι.... οι charter εταιρίες, οι loco σε ελάχιστες περιπτώσεις, οι ιδιωτικές εταιρίες και οι κρατικές εταιρίες όσο κι αν σας φαίνετε περίεργο... μην μπερδεύεις τις εταιρίες charter με τις charter πτήσεις...

Η Spanair είναι καθαρά ιδιωτική εταιρία και καμμιά σχέση δεν έχει με loco... είναι η Aegean και η Air One της Ισπανίας... ο στόλος της είναι περίπου όσο της Ολυμπιακής και της Aegean μαζί, ανήκει κατά 94% στην SAS και βεβαίως εκτελεί πτήσεις charter όπως όλοι... αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι είναι εταιρία charter ή loco... H Spanair ΕΚΑΝΕ κανονικές και όχι charter υπερατλαντικές πτήσεις μέχρι το 2002... Τις σταμάτησε τότε λόγω της κρίσης που δημιουργήθηκε μετα τα γεγονότα της 11/9/01... Η Spanair από τότε ΔΕΝ εκτελεί κανένα υπερατλαντικό δρομολόγιο γιατί απλά δεν έχει αεροπλάνα που μπορούν να υποστηρίξουν τέτοια δρομολόγια... και όχι βέβαια γιατί η συμμαχία της το απαγορεύει... Τώρα που είδες εσύ ότι πετάει στην Κούβα και τον Αγ.Δομίνικο άλλο καπέλο... Η εταιρία βέβαια πετά κανονικά στην Αυστρία, την Γερμανία, την Αγγλία , την Δανία, την Ιρλανδία, την Νορβηγία, την Πορτογαλία,την Σουηδία και την Ελβετία... με κανονικότατες πτήσεις... Ε που αλλού έπρεπε να πετάει για να είσαι ευχαριστημένος?? Εννοείτε βέβαια ότι κάνει και πτήσεις ενδοισπανικές αλλά αυτό από που κι ως που την κατατάσει σε loco και charter?? Ακριβώς όπως η Aegean πετά στα νησία μας έτσι και Spanair πετά στα δικά τους νησιά...

Πιστεύω ότι το θέμα Spanair εξαντλήθηκε ... δεν επανέρχομαι... τα είπα, πιστεύω ότι τα κατάλαβες αν επιμένεις με γειά σου με χαρά σου αλλά η αλήθεια είναι ότι η Spanair είναι η μεγαλύτερη ιδιωτική εταιρία της Ισπανίας και ΔΕΝ είναι ούτε loco ούτε charter....

Η Norwegian τώρα είναι καθαρά loco και δεν νοικιάζει κανένα αεροπλάνο της, εκτελεί τις πτήσεις της μια χαρά μόνη της... που τα βρίσκεις δεν μπορώ να καταλάβω...

H Ryan δεν εκτελεί charter, έγραψες και πάλι λάθος κάνεις... Στον τελικό του πρωταθλητριών πέρσι είχαμε charter flights από την Ryan εδώ στην Αθήνα. Λιβερπουλ-Αθήνα...

Το θέμα των loco είναι μπερδεμένο μόνο στο μυαλό σου και πουθενά αλλού... Οι ρόλοι είναι ξεκαθαρισμένοι... άλλο loco άλλο charter άλλο ιδιωτικές εταιρίες και άλλο κρατικές...Εσύ μπερδεύεσαι και κανένας άλλος...

Οι περισσότερες τριτοκοσμικές εταιρίες δεν είναι καθόλου loco είναι καθαρά ιδιωτικές εταιρίες και σε πολλές περιπτώσεις δεν πουλούν καθόλου φτηνά αν θες να ξέρεις... Από που το βρήκες πάλι αυτό... Έχεις κάνει πτήσεις στην Αφρική απότι λες έχεις ιδέα πόσο κάνει μια πτήση π.χ από το Ναϊρόμπι στο Χαράρε ή από το Γιοχάνεσμπουργκ στο Βιεντχούκ... Ευρωπαϊκότατες είναι οι τιμές και ξέρεις γιατί ? γιατί απευθύνονται στην ελίτ και όχι στον κόσμο που και 10 ευρώ να είχε η πτήση πάλι δεν θα είχε λεφτά να την πάρει...

Πάμε τώρα στην TOWER AIR... Το κερασάκι στην τούρτα... Αμερικάνικη εταιρία εβραικών συμφερόντων... Αξιοπρεπής εταιρία που σερβίρει καλό φαγητό και παραμένει μια loco που σέβετε τον εαυτό της...Ωραία τα λες μόνο που η TOWER AIR έχει κλείσει από το 2000...

Τraveladdict για να μην θυμώσει η bloody mary δεν θα πω τίποτε άλλο... πιστεύω συνενοηθήκαμε....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όπως επιθυμείς.
Προσπάθησα να κατεβάσω τους τόνους, αλλά ξαναεισέπραξα μία επιθετικότατη και αγενέστατη απάντηση. Αυτός που επιτίθεται κατά τέτοιο τρόπο, έχει συνήθως άδικο ξέρεις. Επαναλαμβάνω, ότι σε οτιδήποτε αναφέρθηκα, το βρήκα από το ίντερνετ και την επίσημη ιστοσελίδα της Spanair.
Ταξιδεύω συνεχώς εδώ και 20 χρόνια με δεκάδες εταιρείες και έχω μαζέψει εκατοντάδες χιλιάδες μίλια στις κάρτες μου. Αν πιστεύεις ότι τα έχω χαμένα και δεν ξέρω τι μου γίνεται, καλά κάνεις.
Βαριέμαι να συνεχίσω, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Θα σε παρακαλούσα μόνο να μην είσαι τόσο ανάγωγος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Traveladdict το γινάτι βγάζει μάτι... Εδώ και δύο μέρες συστηματικά γράφεις ανακρίβειες και τρομοκρατείς τον κόσμο ότι οι loco είναι ερείπια και σκοτώνουν τον κόσμο... Στο είπα μία, δύο , τρεις, στο είπα ευγενικά , στο είπα με αγένεια, σου έφερα παραδείγματα , στο είπαν και άλλοι, τι άλλο να κάνω δηλαδή... Με έχεις πρήξει...

Τίποτε δεν βρήκες από το internet ούτε από καμμιά επίσημη ιστιοσελίδα γιατί αυτά που λες είναι εξωφρενικά... Τι να πρωτοθυμηθώ..Στο internet βρήκες για την Tower που έχει κλείσει από το 2000?? Στο internet βρήκες τα δεκάδες θανατηφόρα ατυχήματα με τις loco? Στο internet διάβασες ότι η Flash Air είναι Ευρωπαική loco??Στο internet είδες οτι η Norwegian δίνει τα αεροπλάνα της για charter??Στην επίσημη ιστιοσελίδα της Spanair διαβασες ότι είναι loco και πετάει για Κούβα και Αγ.Δομίνικο??? Ανεξάντλητος είσαι ρε μπαγάσα...

Δεν λέω τίποτε άλλο γιατί όπως σωστά είπες όποιος κατάλαβε κατάλαβε... απλά μόνος σου γίνεσαι ρόμπα ρε αδελφέ και είναι κρίμα...

Τέλος χρόνου , τέλος θέματος...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Οι υστερίες δεν ωφελούν. Ηρέμησε.
Όλοι καταλάβαμε. Διαπίστωσες ότι υπάρχουν και άλλοι με εμπειρία στα ταξίδια, που ξέρουν τα ίδια, ή και πιο πολλά από σένα. Και αυτό πρέπει σε χαλάει φοβερά.
H ανασφάλεια και ο φόβος απώλειας των μέχρι τώρα πρωτείων από κάποιον που έχει κάνει περισσότερα ταξίδια από σένα, γεννά τέτοιους αδικαιολόγητους και παιδιάστικους ανταγωνισμούς.
Θα σου απαντήσω με την απάντηση που κάποτε έδωσες στην go2dbeach, που απλά σου έκανε μία αξιοπρεπή παρατήρηση: όταν με το καλό κάνεις τα ταξίδια που έχω κάνει εγώ, τότε θα μπορείς να κρίνεις αυτά που λέω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θαύμασα ειλικρινά το χάρτη σου και θαμπώθηκα από τα αξιόλογα και πάρα πολλά ταξίδια σου... Κι εκεί που από την ζήλεια μου πήγα να σκάσω από το κακό μου, που είχα αποφασίσει να υποκλιθώ στο ταξιδιωτικό μεγαλείο σου και να χαθώ στη μιζέρια μου μια και έχασα τα ταξιδιωτικά πρωτεία μου, πάγωσα... Είδα πως το ταξίδι όνειρο σου είναι η Βενεζουέλα και η Σρι Λάνκα... Με γελούν τα μάτια μου είπα... Κοιτώ και ξανακοιτώ τον χάρτη σου... Δεν μπορεί, τι λάθος φοβερό έχει γίνει... ποιός σαμποτάρει τον μεγάλο ταξιδιώτη, ποιός κατά λάθος σίγουρα, πρόσθεσε αυτές τις δυό χώρες στο χάρτη?

Τελικά αποφάσισε μεγάλε ταξιδευτή, πήγες στη Βενεζουέλα και την Σρι Λάνκα ή έχεις όνειρό σου να πας... Τουλάχιστον διόρθωσε το χάρτη ή το ταξίδι όνειρο να μην ξεφτυλίζεσαι φόρα παρτίδα... Α και να σκεπάζεσαι το βράδυ στον ύπνο σου μην κρυώσεις και σου χαλάσουνε τα όνειρα...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μεσα απο μια αντιπαραθεση τιτανων με πολλα ταξιδια στην πλατη, το νοημα βγηκε το κοινο καταλαβε.
Μαθαμε γι`αυτες τις αεροπορικες εταιριες και πηραμε γνωσεις που δεν θα τις βρισκαμε πουθενα αλλου τοσο συγκεντρωμενες και τεκμηριωμενες.
Δεν προκειται να συμφωνησετε ποτε και το ξερετε.

Ειστε και οι δυο πολυτιμοι για τις ταξιδιωτικες γνωσεις και εμπειριες σας.
Οποιαδηποτε αντιπαραθεση απο δω και περα δεν ωφελει,μονο αμαυρωνη την εικονα σας.

Εδω διαφωνειτε,αλλα σιγουρα εχετε και πολλα κοινα σημεια σαν ταξιδευτες που εισαστε.
Θα ευχομουν την επομενη φορα αντι να διασταυρωθουν τα ξιφη σας να ενωθουν και αν γινοτανε να γραφοτανε μια ιστορια η κατι τετοιο...απο κεινου.

Φιλικα Xenos.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom