Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ). Γνωριζεις τι είναι;

Γνωριζεις ότι εάν είσαι υπήκοος κράτους μέλους της ΕΕ και αρρωστήσεις ξαφνικά ενόσω διαμένεις προσωρινά στο εξωτερικό -για διακοπές, επιχειρηματικό ταξίδι ή σπουδές- δικαιούσαι κάθε είδος υγειονομικής περίθαλψης που πρέπει να σου παρασχεθεί πάραυτα, προτού επιστρέψεις στην πατρίδα σου;

Γνωριζεις ότι εχεις τα ίδια δικαιώματα υγειονομικής περίθαλψης με τους πολίτες που είναι ασφαλισμένοι στη χώρα όπου βρίσκεσαι;

Γνωριζεις ότι οταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό πρέπει πάντοτε να παίρνεις μαζί σου την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ);
Η κάρτα αυτή αποτελεί απτή απόδειξη ότι είσαι ασφαλισμένος σε κάποιο κράτος μέλος της ΕΕ και θα απλουστεύσει τις διαδικασίες πληρωμής και επιστροφής των εξόδων.
Εφοσον λοιπον ταξιδευεις στο εξωτερικο,ΠΡΕΠΕΙ να φροντισειs να προμηθευτεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (ΕΚΑΑ) για

Υγειονομική κάλυψη κατά τη διάρκεια σύντομης διαμονής στο εξωτερικόhttp://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/temporary-stays/index_el.htm
http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/temporary-stays/index_el.htm
Ιατρική επίσκεψη ή περίθαλψη σε νοσοκομείο στο εξωτερικό
http://europa.eu/youreurope/citizen...lthcare/going-to-hospital-abroad/index_el.htm
Και μην ξεχνάτε ότι για έκτακτη ανάγκη οπουδήποτε στην ΕΕ μπορείτε να καλέσετε για βοήθεια το 112 από οποιοδήποτε σταθερό ή κινητό τηλέφωνο, δωρεάν.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ενημερωσου για
ΟΔΗΓΊΑ 2011/24/ΕΕ
ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΫ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΊΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΊΟΥ της 9ης Μαρτίου 2011
περί εφαρμογής των δικαιωμάτων των ασθενών στο πλαίσιο της διασυνοριακής υγειονομικής περίθαλψης

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?qid=1431961837669&uri=CELEX:32011L0024
Συχνές ερωτήσεις - Υγειονομική κάλυψη για σύντομη διαμονή στο εξωτερικό
http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/temporary-stays/faq/index_el.htm
Υποβάλλοντας αίτηση για μια κάρτα Πώς μπορείτε να αποκτήσετε την κάρτα;
Για να λάβετε την κάρτα πρέπει να απευθυνθείτε στον φορέα ασφάλισης υγείας στον οποίον είστε ασφαλισμένος/η και ο οποίος είναι αρμόδιος να αναλάβει τα έξοδα υγειονομικής σας περίθαλψης. http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=563&langId=el
Σε ορισμένες χώρες, η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας εκδίδεται μαζί με το βιβλιάριο ασθενείας. Σε άλλες, πρέπει να τη ζητήσετε ξεχωριστά,αλλα δεν χρειάζεται να πληρώσετε τίποτε. Δικαιούστε να τη λάβετε δωρεάν από τον ασφαλιστικό σας φορέα προτού αναχωρήσετε από την πατρίδα σας.
Μια λεπτομερης αναγνωση των καταγραμμενων διευθυνσεων,θα απαντησει σε ολες τις τυχον αποριες σου.
Καλη ενημερωση κι εφαρμογη των προτεινομενων.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Ευχαριστω για την ενημερωση.
Τελικα ειναι πολλα τα θεματα,που αγνοω (ουμε?) την υπαρξη τους,χαμενα στην πληθωρα των πληροφοριων του χωρου μας.Μηπως θα επρεπε να δημιουργηθει ενας std τροπος επικεφαλιδων στις δημοσιευσεις μας,ωστε στην συνεχεια να δημιουργηθει ενα πιο ορθολογικο ευρετηριο,κατα αλφαβητικη σειρα,για αμεση ευρεση ανα θεμα,αναμεσα στα πολλα παρομοια;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
το ασχημο ειναι οτι υσχυει μονο για 6 μηνες...πρεπει να τρεξω παλι δηλαδη..
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Παντως στην διευθυνση http://www.ggka.gr/e111_main.htm (εγκυκλιο Φ. 60000/οίκ. 12854/897 του 2004), οριζεται ως ετησια η διαρκεια της,πλην εξαιρεσεων.
Επισης περιλαμβανει αρχειο word (e111_eg02-1),οπου καταγραφονται επακριβως οι περιπτωσεις χρησης και μη της καρτας (1.1. Απόφαση αριθμ. 189) .
Ενημερωση λοιπον,για να γνωριζουμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστω για την ενημερωση.
Τελικα ειναι πολλα τα θεματα,που αγνοω (ουμε?) την υπαρξη τους,χαμενα στην πληθωρα των πληροφοριων του χωρου μας.Μηπως θα επρεπε να δημιουργηθει ενας std τροπος επικεφαλιδων στις δημοσιευσεις μας,ωστε στην συνεχεια να δημιουργηθει ενα πιο ορθολογικο ευρετηριο,κατα αλφαβητικη σειρα,για αμεση ευρεση ανα θεμα,αναμεσα στα πολλα παρομοια;
Όταν δημιουργούμε ένα καινούργιο θέμα καλούμαστε να του δώσουμε ένα τίτλο. Καθώς πληκτρολογούμε, από κάτω ακριβώς, εμφανίζεται μια λίστα με Υφιστάμενα Σχετικά Θέματα. Θα ήταν πολύ βολικό να της ρίχνουμε μια ματιά :)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Από αυτά που κατάλαβα (έχω πάρει 3-4 φορές κάρτα):
- Η διάρκεια της κάρτας εξαρτάται από το μήνα χορήγησής της σε συνδυασμό με τη λήξη της ασφαλιστικής ενημερότητας που έχουμε (Φεβρουάριο του επόμενου έτους). Πχ μία φορά την πήρα Οκτώβριο και διαρκούσε μέχρι τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους.. άλλη φορά που την πήρα Δεκέμβρη αντίστοιχα έληγε Φεβρουάριο .
- Τύπωσα από το διαδίκτυο και συμπλήρωσα την αίτηση και όταν πήγα στο γραφείο του ΙΚΑ εκεί είχαν άλλη αίτηση... .. τελικά μου συμπλήρωσαν εκ νέου την αίτηση που είχαν εκεί .. :harakiri:
- καλού κακού, προσέχουμε πάντα, να συμπληρώνονται τα αλφαβητικά μας στοιχεία (στα αγγλικά) όπως είναι στο διαβατήριο ή την αστυν. ταυτότητα που θα χρησιμοποιήσουμε

-και τέλος αχρείαστη να είναι!...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Και κάτι αλλο... Δεν εχω προλάβει να ανανεώσω την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφαλείας Ασθένειας. Δε βλέπω να προλαβαίνω μεχρι τη μερα αναχώρησης... Είμαι κάπως αλλιώς καλυμμένος σαν πολίτης της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
Πας στο ΙΚΑ και σου δινουν μια βεβαιωση με την οποια εισαι καλυμμενος μεχρι να ερθει ταχυδρομικα η καρτα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πας στο ΙΚΑ και σου δινουν μια βεβαιωση με την οποια εισαι καλυμμενος μεχρι να ερθει ταχυδρομικα η καρτα
τοσα χρονια εχουν περασει και ακομα το κρατος ταλαιπωρει τους πολιτες του με αυτη την καρτα που θα μπορουσε ανετοτατα να εκδιδεται αυτοματα με την εθνικη καρτα υγειας, να υπαρχει μία κ μονο καρτα για ολους κ ολες τις χρησεις, οπως η αδεια οδηγησης. προσωρινες βεβαιωσεις για να γελανε μαζι μας οι πολιτες των "κανονικών" ευρωπαικων χωρων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κάποια στιγμή, σε ένα ΙΚΑ, μου είχαν πει ότι και χωρίς την κάρτα δικαιούσαι όλες τις παροχές. Όμως πρέπει να γίνει τηλεφώνημα στο "ΙΚΑ" για να σε βρούνε κτλ. (δεν θυμάμαι τι ακριβώς μου είχαν πει) Μου φαίνεται λογικό. Ισχύει;
Από τεράστια βαρεμάρα έχω σταματήσει να προμηθεύομαι την κάρτα. Συμφωνώ με τον @Samion. Η διαδικασία θα μπορούσε να είναι αυτοματοποιημένη ή τουλάχιστον η αίτηση θα μπορούσε να γίνεται ηλεκτρονικά.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Κάποια στιγμή, σε ένα ΙΚΑ, μου είχαν πει ότι και χωρίς την κάρτα δικαιούσαι όλες τις παροχές. Όμως πρέπει να γίνει τηλεφώνημα στο "ΙΚΑ" για να σε βρούνε κτλ. (δεν θυμάμαι τι ακριβώς μου είχαν πει) Μου φαίνεται λογικό. Ισχύει;
Εμένα μου έτυχε να πάω σε νοσοκομείο στην Αυστρία χωρίς να έχω την κάρτα μαζί μου. Δεν πήρανε τηλέφωνο στο ΙΚΑ. Με χρεώσανε κανονικά (150€). Οταν γύρισα στην Ελλάδα και έβγαλα κάρτα τους έστειλα τον αριθμό με fax. Το νοσοκομείο επέστρεψε τα χρήματα στο ΙΚΑ αλλά το ΙΚΑ μέχρι να μου τα επιστρέψει πέρασε ένας χρόνος και αυτό κατόπιν αίτησής μου και μεγάλης επιμονής μου.

Γι αυτό θα συνιστούσα να έχετε πάντα την κάρτα μαζί σας (έστω την προσωρινή, ισχύει για ένα μήνα).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom