Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Κάποια στιγμή, σε ένα ΙΚΑ, μου είχαν πει ότι και χωρίς την κάρτα δικαιούσαι όλες τις παροχές. Όμως πρέπει να γίνει τηλεφώνημα στο "ΙΚΑ" για να σε βρούνε κτλ. (δεν θυμάμαι τι ακριβώς μου είχαν πει) Μου φαίνεται λογικό. Ισχύει;
2.Από τεράστια βαρεμάρα έχω σταματήσει να προμηθεύομαι την κάρτα. Συμφωνώ με τον @Samion. Η διαδικασία θα μπορούσε να είναι αυτοματοποιημένη ή τουλάχιστον η αίτηση θα μπορούσε να γίνεται ηλεκτρονικά.
1. ισχύει αν ο παροχος δεν ειναι γραφειοκρατης...προσκομιζεις το πιστοποιητικο εκ των υστερων. γενικα ειναι μπλεξιμο, μην το κανετε.
2. η γερμανικη. αυστριακη, ιταλικη καρτα απλα ειναι τυπωμενη στο πισω μερος της εθνικης καρτας ασφαλισης κ την εχεις χωρις να την εχεις ζητησει. τοσο δυσκολο ειναι να τα γραψουν στα αγγλικα στο πισω μερος?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εμένα μου έτυχε να πάω σε νοσοκομείο στην Αυστρία χωρίς να έχω την κάρτα μαζί μου. .
εμενα δεχτηκαν την εκ των υστερων υποβολη του πιστοποιητικου-καρτας. προς αποφυγην σιγουρα...παρτε την καρτα ετησιως εστω κι αν ταξιδευετε για 1 μερα στην ΕΕ. ποτε δεν ξερεις τι επιφυλασσει η μοιρα...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εμένα μου έτυχε να πάω σε νοσοκομείο στην Αυστρία χωρίς να έχω την κάρτα μαζί μου. Δεν πήρανε τηλέφωνο στο ΙΚΑ. Με χρεώσανε κανονικά (150€). Οταν γύρισα στην Ελλάδα και έβγαλα κάρτα τους έστειλα τον αριθμό με fax. Το νοσοκομείο επέστρεψε τα χρήματα στο ΙΚΑ αλλά το ΙΚΑ μέχρι να μου τα επιστρέψει πέρασε ένας χρόνος και αυτό κατόπιν αίτησής μου και μεγάλης επιμονής μου.

Γι αυτό θα συνιστούσα να έχετε πάντα την κάρτα μαζί σας (έστω την προσωρινή, ισχύει για ένα μήνα).
Ναι κάπως έτσι το ήξερα και εγώ. Ένας φίλος είχε παρόμοια εμπειρία.
 

cargo_niki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ιταλίας
Τον Σεπτέμβριο του 2016, χτύπησα το πόδι μου στην Βουλγαρία, ήρθε ασθενοφόρο και με πήρε, με πήγαν στο νοσοκομείο, μου έβγαλαν ακτινογραφίες (τις οποίες μου έδωσαν σε cd) μου κάλεσαν και ταξί για να με πάει στο φαρμακείο και στο ξενοδοχείο.
Δεν μου ζήτησαν κάρτα, ούτε και μου χρέωσαν τίποτε. Δεν βρήκαν τι έπαθα βέβαια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Από αυτά που κατάλαβα (έχω πάρει 3-4 φορές κάρτα):
- Η διάρκεια της κάρτας εξαρτάται από το μήνα χορήγησής της σε συνδυασμό με τη λήξη της ασφαλιστικής ενημερότητας που έχουμε (Φεβρουάριο του επόμενου έτους). Πχ μία φορά την πήρα Οκτώβριο και διαρκούσε μέχρι τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους.. άλλη φορά που την πήρα Δεκέμβρη αντίστοιχα έληγε Φεβρουάριο .
Ξερει κανείς αν ισχύει ακόμα αυτό; Εχει να κανει με την ληξη της ασφαλειας δηλαδη; Γιατί μας είπαν ότι ισχύει μόλις για ένα μήνα και θα τη χρειαστώ για ένα χρόνο σίγουρα o_O
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ξερει κανείς αν ισχύει ακόμα αυτό; Εχει να κανει με την ληξη της ασφαλειας δηλαδη; Γιατί μας είπαν ότι ισχύει μόλις για ένα μήνα και θα τη χρειαστώ για ένα χρόνο σίγουρα o_O
Επειδή βγάζω κάθε χρόνο ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης να σας μεταφέρω την εμπειρία μου.
Μια μισθωτούς ΙΚΑ με συνεχόμενη απασχόληση η ασφαλιστικη κάλυψη λήγει τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους. Δηλαδή, είτε βγάλω την κάρτα Μάρτιο, είτε Δεκέμβριο του 2017, η κάρτα μου θα λήγει 28-02-2018.
Για τους ασφαλισμένους στο πρώην Τ.Σ.Α.Υ. (γιατροί, φαρμακοποιοί κλπ) η ευρωπαϊκή κάρτα λήγει στις 31 Δεκεμβρίου του έτους που εκδίδεται.
Το σίγουρο είναι ότι το προσωρινό χαρτί που σου δίνει το ΙΚΑ μέχρι να έρθει η κανονική κάρτα ισχύει μόνο για 1 μήνα.
Για τα υπόλοιπα ταμεία δεν γνωρίζω τι γίνεται, αλλά φαντάζομαι ότι θα ισχύει κάτι ανάλογο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ξερει κανείς αν ισχύει ακόμα αυτό; Εχει να κανει με την ληξη της ασφαλειας δηλαδη; Γιατί μας είπαν ότι ισχύει μόλις για ένα μήνα και θα τη χρειαστώ για ένα χρόνο σίγουρα o_O
Άλλο πράγμα η ασφαλιστικη ενημερότητα για είσπραξη χρημάτων που έχει διάρκεια ανάλογα με το τι χρωστάς στον ασφαλιστικό σου φορέα και άλλο πράγμα η διάρκεια της ασφαλιστικης σου κάλυψης που εξαρτάται από την σχέση εργασίας και τον χρόνο απασχόλησης στο έτος.
Σε ποιο ταμείο είστε ασφαλισμένοι;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Επειδή βγάζω κάθε χρόνο ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης να σας μεταφέρω την εμπειρία μου.
Μια μισθωτούς ΙΚΑ με συνεχόμενη απασχόληση η ασφαλιστικη κάλυψη λήγει τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους. Δηλαδή, είτε βγάλω την κάρτα Μάρτιο, είτε Δεκέμβριο του 2017, η κάρτα μου θα λήγει 28-02-2018.
Για τους ασφαλισμένους στο πρώην Τ.Σ.Α.Υ. (γιατροί, φαρμακοποιοί κλπ) η ευρωπαϊκή κάρτα λήγει στις 31 Δεκεμβρίου του έτους που εκδίδεται.
Το σίγουρο είναι ότι το προσωρινό χαρτί που σου δίνει το ΙΚΑ μέχρι να έρθει η κανονική κάρτα ισχύει μόνο για 1 μήνα.
Για τα υπόλοιπα ταμεία δεν γνωρίζω τι γίνεται, αλλά φαντάζομαι ότι θα ισχύει κάτι ανάλογο.
Κατάλαβα, άρα αν θες νέα κάρτα που να σε καλύπτει για τους επόμενους μηνες πρέπει να την εκδόσεις παλι τον Φεβρουάριο,σωστά;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@alice Ναι. Εφόσον είσαι μισθωτός ΙΚΑ την ανανεώνεις κάθε Φλεβάρη για τους επόμενους 12 μήνες. Για τα άλλα ταμεία που μπήκαν στον ΕΦΚΑ δεν γνωρίζω πως θα λειτουργεί πλέον. Πάντως σε κάθε περίπτωση η κάρτα λήγει με την ληξη της ασφαλιστικης κάλυψης.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
@alice Ναι. Εφόσον είσαι μισθωτός ΙΚΑ την ανανεώνεις κάθε Φλεβάρη για τους επόμενους 12 μήνες. Για τα άλλα ταμεία που μπήκαν στον ΕΦΚΑ δεν γνωρίζω πως θα λειτουργεί πλέον. Πάντως σε κάθε περίπτωση η κάρτα λήγει με την ληξη της ασφαλιστικης κάλυψης.
Ποσο καιρό κάνει να βγει περίπου;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ποσο καιρό κάνει να βγει περίπου;
Φέτος η κάρτα μου από το ΙΚΑ ήρθε σχετικά γρήγορα. Στις 2 εβδομάδες! Εξαρτάται όμως από το ταμείο ασφάλισης. Π.χ. στο ΤΣΑΥ την εκδίδουν επιτόπου την ίδια μέρα που υποβάλεις την αίτηση.
Πάντως ταξιδεύεις και με την προσωρινή που ισχύει 1 μήνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.344
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom