Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Εδώ σου λέει το άρθρο...και όπως είπα το ξέρω. Και από γνωστά μου άτομα ταξιδεύουν έτσι χωρίς κάρτα από άγνοια πολλές φορές,και θα έχουν αποθηκευμένους και κωδικούς τάξις;;;
εφιστά την προσοχή και τη γνώση σε άτομα που ,Δεν......
...είτε επειδή δεν πολυταξιδεουν είτε απλά δεν ήξεραν,...
Χωρίς ασφάλεια ζωής δεν θα έπρεπε να αφήνουν κανέναν να ταξιδέψει.

Και στην ενιαία Ευρώπη θα πρέπει να βρουν τρόπο να μην χρειάζεται καν η κάρτα, αφού τα στοιχειά μας μπορούν να τα έχουν.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χωρίς ασφάλεια ζωής δεν θα έπρεπε να αφήνουν κανέναν να ταξιδέψει.

Και στην ενιαία Ευρώπη θα πρέπει να βρουν τρόπο να μην χρειάζεται καν η κάρτα, αφού τα στοιχειά μας μπορούν να τα έχουν.
Ναι θαπρεπε .....
Γιατί το ξαναλέω ΝΑΙ, θα πληρώσεις αν δεν την έχεις ...για την οποιαδήποτε παροχή υπηρεσίας είτε νοσηλεία,είτε απλή εξέταση πχ ένα ξαφνικό κρυολόγημα χορηγησξ αντιβίωσης....το νοσηλευτικό ίδρυμα πρέπει να κόψει ένα παραστατικό παροχής υπηρεσιών,....αν μέσα σ' αυτές τις ώρες δεν καταφέρεις να ... βγάλεις την κάρτα το παραστατικό δεν θα σε περιμένει....θα εκδοθεί και θα πληρωθε στο όνομα σου και φυσικά θα τα πάρεις πίσω. Εν καιρώ από τον εφκα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εδώ σου λέει το άρθρο...και όπως είπα το ξέρω. Και από γνωστά μου άτομα ταξιδεύουν έτσι χωρίς κάρτα από άγνοια πολλές φορές,και θα έχουν αποθηκευμένους και κωδικούς τάξις;;;
εφιστά την προσοχή και τη γνώση σε άτομα που ,Δεν......
...είτε επειδή δεν πολυταξιδεουν είτε απλά δεν ήξεραν,...
Μα τωρα τι συζηταμε? Το κρατος σου προσφερει στιγμιαια το ευρωπαικο αποδεικτικο ασφαλισης σου, την καρτα δηλ, κ η απαντηση ειναι δεν ξερω πως να το κατεβασω, δεν εχω ιντερνετ, δεν εχω κωδικους ταξις κλπ? Ε παρε ενα τηλ στους δικους να στο κανουν σε 1 λεπτο στην Ελλαδα κ σου στειλουν το αποδεικτικο. Μην πνιγομαστε. Τη συστημα της καρτας λειτουργει αψογα κ δεν καταλαβαινω πως καποιος θα υποχρεωθει να πληρωσει δημοσιες δομες στην ΕΕ οπως ειπες. Δεν δικαιολογειται με τπτ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μα τωρα τι συζηταμε? Το κρατος σου προσφερει στιγμιαια το ευρωπαικο αποδειτκικο ασφαλισης σου, την καρτα δηλ, κ η απαντηση ειναι δεν ξερω πως να το κατεβασω, δεν εχω ιντερνετ, δεν εχω κωδικους ταξις κλπ? Ε παρε ενα τηλ στους δικους να στο κανουν σε 1 λεπτο στην Ελλαδα κ σου στειλουν το αποδεικτικο. Μην πνιγομαστε. Τη συστημα της καρτας λειτουργει αψογα κ δεν καταλαβαινω πως καποιος θα υποχρεωθει να πληρωσει δημοσιες δομες στην ΕΕ οπως ειπες. Δεν δικαιολογειται με τπτ.
Σού απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όλα ταλλα είναιι ναχουμ να λέμε..
Φυσικα. Σκοπος του θεματος ειναι η σωστη ενημερωση πρωτιστως. Και η καρτα βγαινει μεν σε 5-6 μερες αλλα κ οποιος δεν εχει κ κατι του τυχει σε χωρα της ΕΕ, βγαζει στιγμιαια το προσωρινο αποδεικτικο με ιδια ισχυ της καρτας με αιτηση στο gov.gr.
καλα ταξιδια κ αχρειαστη να ειναι. Αν κ φυσικα χρησιμοποιειται οχι μονο σε αιφνιδια παθηση αλλα σε καθε ιατρικως αναγκαια περιπτωση και σε προληψη φυσικα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.302
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Για ενημέρωση,έχει ολοκληρωθεί από την ΗΔΙΚΑ,το πρώτο βήμα διασύνδεσης των ελληνικών συστημάτων συνταγογράφησης με τα αντίστοιχα των άλλων χωρών της ΕΕ και έχει τεθεί σε παραγωγική λειτουργία ο διασυνοριακός κόμβος, μέσω του οποίου είναι δυνατή η εκτέλεση ηλεκτρονικών συνταγών φαρμάκων αρχικά μεταξύ Ελλάδας και Πολωνίας.Ετσι ένας Έλληνας που επισκέπτεται την Πολωνία θα μπορεί να απευθυνθεί σε οποιοδήποτε φαρμακείο της χώρας και να εκτελέσει μία ηλεκτρονική συνταγή δίνοντας μόνο τον ΑΜΚΑ του.Ο διασυνοριακός κόμβος αποτελεί τμήμα του ευρωπαϊκού δικτύου MyHealth@EU και αργότερα η δυναμικότητά του θα επεκταθεί, καθώς η Ελλάδα θα διασυνδεθεί με ακόμα 9 χώρες της ΕΕ, την Γαλλία, την Εσθονία, την Κροατία, το Λουξεμβούργο, τη Μάλτα, την Ολλανδία, την Πορτογαλία, την Τσεχία και τη Φινλανδία.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Οχι πάντα με τους κωδικούς εισόδου.... αυτό είναι το σφάλμα με IP Αμερικής. τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα της κάρτας. View attachment 445735
Μάλλον μπήκες από VPN που δε είναι το ίδιο με το να μπεις από κανονική σύνδεση. Πολλά VPN μπλοκάρονται γιατί συνήθως συνδέονται με παράνομες δραστηριότητες.

Οι υπηρεσίες του gov που έχω χρειαστεί λειτουργούσαν παντού στο εξωτερικό, τόσο Αμερική όσο και Ασία, με την εξαίρεση του ραντεβού εμβολίου κόβιντ που δεν σε άφηνε να το κλείσεις όταν ήσουν έξω αλλά αυτό στο έλεγε με κανονικό μήνυμα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Μάλλον μπήκες από VPN που δε είναι το ίδιο με το να μπεις από κανονική σύνδεση. Πολλά VPN μπλοκάρονται γιατί συνήθως συνδέονται με παράνομες δραστηριότητες.

Οι υπηρεσίες του gov που έχω χρειαστεί λειτουργούσαν παντού στο εξωτερικό, τόσο Αμερική όσο και Ασία, με την εξαίρεση του ραντεβού εμβολίου κόβιντ που δεν σε άφηνε να το κλείσεις όταν ήσουν έξω αλλά αυτό στο έλεγε με κανονικό μήνυμα.
Δεν χρησιμοποιώ συνήθως VPN όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό.
Δυο είναι τα τινά.
Το IP του πάροχου κινητής esim που χρησιμοποιώ η η ιδιωτική περιήγηση του IOS.
Αλλά σερφάροντας με γουιφι η και χωρίς ιδιωτική περιήγηση πάλι τα ίδια έκανε. Προφανώς στις υπηρεσίες που ήθελα δεν μπορούσα να έχω πρόσβαση. Μην θέλοντας να χάσω χρόνο έστειλα μειλ στον λογιστή μου και τέλος.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Συγγνωμη, να ρωτησω κάτι; Εδω κανετε λογο για ευρωπαϊκη χελθ ινσούρανς.

Αν ταξιδευουμε εκτος Ευρώπης, σε χώρα, από όπου μου ειπαν οτι πρεπει κατα την αφιξη να την εχω ετοιμη, εκδοθείσα, ποια διαδικασία ακολουθούμε; Δεν εχω εκδώσει ποτέ, πλήν στην Λευκορωσία όπου μου ειπαν οκ, πήγαινε εκδοσε τώρα , εκει σε εκείνο το γκισε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Συγγνωμη, να ρωτησω κάτι; Εδω κανετε λογο για ευρωπαϊκη χελθ ινσούρανς.

Αν ταξιδευουμε εκτος Ευρώπης, σε χώρα, από όπου μου ειπαν οτι πρεπει κατα την αφιξη να την εχω ετοιμη, εκδοθείσα, ποια διαδικασία ακολουθούμε; Δεν εχω εκδώσει ποτέ, πλήν στην Λευκορωσία όπου μου ειπαν οκ, πήγαινε εκδοσε τώρα , εκει σε εκείνο το γκισε.
Διαλέγεις ασφαλιστική/πρόγραμμα.Έχουν γραφτεί αρκετά εδώ.

Ταξιδιωτική ασφάλεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom