Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Ευχαριστώ, Νένα. Ελπίζω κι οι Άγγλοι να έχουν την αβρότητα των Γάλλων, αν και πάνω απ'όλα εύχομαι να μη τη χρειαστώ (για καμιά δηλητηρίαση πάντα φοβάμαι στα ταξίδια) :D
υγ, ελπίζω να μη σου χάλασε το ταξίδι
κάτι ξέρω κ έχω "στόμα ερμητικά κλειστό" :D στα ταξίδια κ δεν τρώω εύκολα, κρατιέμαι σε γραμμή :haha:

Μου το χάλασε.. κ ξέρεις ο κούκος αηδονι στοιχίζει η κάρτα της disneyland αλλά μικρό το κακό γιατί "αναγκάστηκα" να ξαναπάω Παρίσι :haha:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πήγα στο ΙΚΑ...η κάρτα δεν ήταν εκεί, έρχεται από Αθήνα, είναι στο δρόμο, παίρνουν τηλέφωνο σε περίπτωση που ο ταχυδρόμος δε βρει το γραμματοκιβώτιό μας (δλδ δεν έχουμε), έπεσαν περιέργως πολλές αιτήσεις για τέτοιου είδους κάρτα :shock: Κοινώς θα φύγω με το χαρτί Α4 το οποίο, λέει, έχει τη σφραγίδα του φορέα και αυτό το ξέρουν οι Άγγλοι. Εγώ πάλι απλά εύχομαι να μη μου χρειαστεί.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πήγα στο ΙΚΑ...η κάρτα δεν ήταν εκεί, έρχεται από Αθήνα, είναι στο δρόμο,
Να χαρώ την αποκέντρωση! Γιατί όλες οι κάρτες της επικράτειας οφείλουν να εκδίδονται από την Αθήνα; Μόνο οι Αθηναίοι δηλαδή ξέρουν γραφή, ανάγνωση και αριθμητική;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να χαρώ την αποκέντρωση! Γιατί όλες οι κάρτες της επικράτειας οφείλουν να εκδίδονται από την Αθήνα; Μόνο οι Αθηναίοι δηλαδή ξέρουν γραφή, ανάγνωση και αριθμητική;
Χρειάζεται το ΙΚΑ πάνω από ένα εκτυπωτήριο καρτών? Στοιχίζουν ξέρεις ... (θα μπορούσε αυτό το ένα να είναι στη Θεσσαλονίκη ή αλλού, βέβαια και να στέλνουν από κει τις κάρτες σε όλη την Ελλάδα, αλλά για λόγους που δεν είναι της παρούσης βρίσκεται στην Αθήνα...)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χρειάζεται το ΙΚΑ πάνω από ένα εκτυπωτήριο καρτών? Στοιχίζουν ξέρεις ... (θα μπορούσε αυτό το ένα να είναι στη Θεσσαλονίκη ή αλλού, βέβαια και να στέλνουν από κει τις κάρτες σε όλη την Ελλάδα, αλλά για λόγους που δεν είναι της παρούσης βρίσκεται στην Αθήνα...)
Προφανώς και χρειάζεται μια και ο μισός πληθυσμός της Ελλάδας δεν μένει στην Αθήνα!
Και επίσης το εκτυπωτήριο δε στοιχίζει και τόσο, δεδομένου οτι το Ταμείο Προνοίας Δικηγόρων Θεσσαλονίκης με καμια 8.000 ενεργά μέλη-μόνο, ισως και λιγότερα- έχει προμηθευθεί εδώ και χρόνια τέτοιο εκτυπωτήριο και εκδίδει τις κάρτες αυτές αυθημερόν. Αν λάβεις υπόψη σου και τα ταχυδρομικά τέλη που καταβάλονται για να φθάσει η κάρτα αυτή κάποτε σπίτι σου-αν φυσικά δεν έχει χαθεί με τη συνεπακόλουθη έρευνα "τι-έγινε- η- κάρτα" η οποία στοιχίζει σε εργατοώρες- καταλαβάινεις οτι πρόκειται για καθαρή δημοσιοϋπαλληλική ανεγκεφαλία και ουχί για πνεύμα οικονομίας!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Πήγα στο ΙΚΑ...η κάρτα δεν ήταν εκεί, έρχεται από Αθήνα, είναι στο δρόμο, παίρνουν τηλέφωνο σε περίπτωση που ο ταχυδρόμος δε βρει το γραμματοκιβώτιό μας (δλδ δεν έχουμε), έπεσαν περιέργως πολλές αιτήσεις για τέτοιου είδους κάρτα :shock: Κοινώς θα φύγω με το χαρτί Α4 το οποίο, λέει, έχει τη σφραγίδα του φορέα και αυτό το ξέρουν οι Άγγλοι. Εγώ πάλι απλά εύχομαι να μη μου χρειαστεί.
Αυτό το "ξέρουν οι Άγγλοι" να ήξερες πόσες φορές το έχω ακούσει...

Όπως και να'χει για πολλά πράγματα είσαι ήδη καλυμμένη...

Are you visiting the United Kingdom? : Department of Health - Health care
 

neni

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
χαχαχα!!!

Πήγα στο ΙΚΑ...η κάρτα δεν ήταν εκεί, έρχεται από Αθήνα, είναι στο δρόμο, παίρνουν τηλέφωνο σε περίπτωση που ο ταχυδρόμος δε βρει το γραμματοκιβώτιό μας (δλδ δεν έχουμε), έπεσαν περιέργως πολλές αιτήσεις για τέτοιου είδους κάρτα :shock: Κοινώς θα φύγω με το χαρτί Α4 το οποίο, λέει, έχει τη σφραγίδα του φορέα και αυτό το ξέρουν οι Άγγλοι. Εγώ πάλι απλά εύχομαι να μη μου χρειαστεί.
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!
Παρεμβαίνω στην κουβέντα διότι, σήμερα το πρωι στεκόμουν 3 ώρες στην ουρά στο ΙΚΑ Αθηνών για να βγάλω αυτή τη κάρτα για την μητέρα μου (που μένει μαζί μου προσωρινά) και στο τέλος μου είπαν ότι δεν γίνεται διότι πρέπει να κάνει αίτηση στο κατάστημα διαμονής της που είναι ....η Δράμα!!!!!
Μάλιστα η υπάλληλος μου τόνισε ότι "δεν γίνονται όλα από την Αθήνα"
Συγχωρήστε την παρέμβασή μου λοιπόν...απλά μου φάνηκε πολύ αστείο το ότι η κάρτα έρχεται από την Αθήνα!!!!!
Επίσης, επειδή διάβασα τα περισσότερα σχόλια για το θέμα, σιγουρευτείτε πρώτα ότι θα μιλήσετε με κάποιον στο μητρώο πριν πάτε σε κάποιο κατάστημα
(στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν απαντούσαν και είπα να κάνω μια απόπειρα...καλά να πάθω) Καλή χρονιά και καλά ταξίδια σε όλους!!! :xmas_cheesygrin:
 

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Η"κάρτα"που"διευκολύνει"τις"μετακινήσεις"των"πο λιτ ών"στην"Ευρώπη

Οταν προκειται να ταξιδεψουμε σε ευρωπαικους προορισμους καλο ειναι να εχουμε βγαλει την συγκεκριμενη καρτα την Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης Ασθενειας απο τον ασφαλιστικο μας φορεα σε περιπτωση που (χτυπα ξυλο) συμβει κατι και χρειαστει να επισκεφτουμε καποιο νοσοκομειο.
Ειναι πολυ ευκολο να βγει εμενα μου την εβγαλαν μεσα σε 5 λεπτα.
http://www.forth.gr/rc/_docs/about/Eyrwpaiki_karta asfalisis.pdf
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Αμέ, ειδικά όταν η ΔΕΗ έχει μόνο ένα μηχάνημα, και περιμένω 2 βδομάδα...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Απ'οτι γνωριζω,στην Ελλαδα,την εκδιδει ο ασφαλιστικος φορεας(πχ.ΙΚΑ,ΟΑΕΕ) και ειναι δωρεαν.Για τον χρονο εκδοσης,δεν ειμαι σιγουρη οτι ολα τα ταμεια,την εκδιδουν σε 5 λεπτα.Καλο ειναι να φροντισεις να πας λιγες μερες πριν το ταξιδι σου(παντα μιλαμε για ταξιδι σε χωρα της Ε.Ε.)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
εγώ έβγαλα την δική μου από τον ΟΑΕΕ και της γυναίκας μου από τον ΟΠΑΔ μέσα σε 5 λεπτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom