Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Πέρσι 2,5 ώρες αναμονή στον ΟΠΑΔ. Φέτος να δούμε. Αλλά τη βγάζουν σε 5 λεπτά, αφού φτάσεις στο γκισέ...
 

MOUMOU

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Eνα απο τα καλα να μενεις σε επαρχιακη πολη ειναι πως εξυπηρέτησε σχετικα ποιο ευκολα εγω σε λιγοτερο απο 5 λεπτακια απο τον οπαδ:):):)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
νομίζω ότι παίζει ρόλο και το πότε θα πας.εγώ κάθε χρόνο βγάζω καινούριες τον Φεβρουάριο,αν πάω μεγάλη εβδομάδα π.χ. πιθανόν και εγώ να κάνω 2,5 ώρες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
που τη βγαζεις και ποσο κοστιζει?
Στο ΙΚΑ η κάρτα δε βγαίνει απευθείας, σου δίνουν όμως μια σελίδα με τα στοιχεία της κάρτας που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις προσωρινά μέχρι να λαβεις την κανονική κάρτα (η προσωρινή ισχύει για ένα μήνα). Και μέσα σε 1-2 βδομάδες η κανονική κάρτα έρχεται ταχυδρομικώς στο σπίτι σου. Η διάρκεια της είναι μέχρι 1 έτος (φλεβάρη με φλεβάρη, επειδή τότε γίνεται η θεώρηση του βιβλιαριου υγείας) αν όμως τη βγάλεις π.χ. δεκεμβρη θα διαρκεί μέχρι το φλεβάρη..
Αν είσαι υπάλληλος δημοσίου και μένεις οπουδήποτε στην Αττική απόσο ξέρω δε μπορείς να την βγάλεις στην πόλη διαμονής σου (όπως γινόταν παλιότερα), αλλά όλη η Αττική εξυπηρετείται από τα κεντρικά γραφεία τους στην Αθήνα. Εκεί όμως στην δίνουν επιτόπου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
νομίζω ότι παίζει ρόλο και το πότε θα πας.εγώ κάθε χρόνο βγάζω καινούριες τον Φεβρουάριο,αν πάω μεγάλη εβδομάδα π.χ. πιθανόν και εγώ να κάνω 2,5 ώρες.
Ναι, αλλά τη μεγάλη εβδομάδα δεν πάμε στη δουλειά, κύριε Μάκη μας. Αν ζητήσουμε άδεια σε εργάσιμη για τέτοιο λόγο, φαντάζεσαι τι θα πάρουμε :bleh:
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Πέρσι 2,5 ώρες αναμονή στον ΟΠΑΔ. Φέτος να δούμε. Αλλά τη βγάζουν σε 5 λεπτά, αφού φτάσεις στο γκισέ...
Δεν υπάρχει γκισέ για την έκδοση της κάρτας.
Παίρνεις αριθμό από το ισόγειο και πας στον 1ο όροφο που περιμένεις έξω από ένα γραφείο που συνήθως δεν έχει κόσμο σε αναμονή γιατί δεν υπάρχει όπως φαίνεται και μεγάλο ενδιαφέρον για την έκδοση της κάρτας. Αν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά μαζί σου (αίτηση, βιβλιάριο, Φ/Α ταυτότητας ή διαβατηρίου, ΑΜΚΑ) η διαδικασία έκδοσης είναι πράγματι 5 λεπτά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ναι, αλλά τη μεγάλη εβδομάδα δεν πάμε στη δουλειά, κύριε Μάκη μας. Αν ζητήσουμε άδεια σε εργάσιμη για τέτοιο λόγο, φαντάζεσαι τι θα πάρουμε :bleh:
δεν χρειάζεται να είσαι η ίδια.πάει ο οποιοσδήποτε με το βιβλιάριό σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Δεν υπάρχει γκισέ για την έκδοση της κάρτας.
Παίρνεις αριθμό από το ισόγειο και πας στον 1ο όροφο που περιμένεις έξω από ένα γραφείο που συνήθως δεν έχει κόσμο σε αναμονή γιατί δεν υπάρχει όπως φαίνεται και μεγάλο ενδιαφέρον για την έκδοση της κάρτας. Αν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά μαζί σου (αίτηση, βιβλιάριο, Φ/Α ταυτότητας ή διαβατηρίου, ΑΜΚΑ) η διαδικασία έκδοσης είναι πράγματι 5 λεπτά.
Στον ΟΠΑΔ Αθήνας είναι έτσι; :shock: Βάλανε χαρτάκια στο ισόγειο και μεταφέρανε την έκδοση από τα γκισέ της γραμματείας σε άλλο γραφείο και περιμένεις απ' έξω τώρα;;
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Στον ΟΠΑΔ Αθήνας είναι έτσι; :shock: Βάλανε χαρτάκια στο ισόγειο και μεταφέρανε την έκδοση από τα γκισέ της γραμματείας σε άλλο γραφείο και περιμένεις απ' έξω τώρα;;
Έτσι ακριβώς...
Έβγαλα την κάρτα πριν 10 ημέρες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
καλα εγω θυμαμαι στον ΟΠΑΔ θεσσαλονικης πηγαινα απο τις 6 το πρωι, για να παρω αριθμο (εγραφες το ονομα σου σε ενα χαρτι), περιμενες κανα 4ωρο, για να καταθεσεις την αιτηση μονο.
Μετα απο κανα 2 βδομαδες πηγαινες να παρεις την καρτα (χωρις να περιμενεις σε αυτη την φαση)

τρελο γλεντι....

ΥΓ το πιο ανοητο απο ολα, ακουγες ΔΥ να λενε στους υπαλληλους πισω απο τον γκισε (δηλαδη σε αλλους ΔΥ αρα συναδελφους): "καλα κανουν και θελουνε να σας απολυσουν ολους....μπλα μπλα μπλα"..... Πολυ σουρεαλ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom