Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Τι είδαν τα ματάκια μου και δεν το πιστεύουν? :shock:
Εδώ μπορούμε να κάνουμε ηλεκτρονικά αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας (ΕΚΑΑ)
https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/elektronikes-yperesies-gia-asphalismenoys
Δεν το προχώρησα γιατί έχω ήδη κάρτα σε ισχύ. Όποιος το προσπαθήσει ας ενημερώσει!
Μην λιποθυμησεις,την έκανα για δικό μου άνθρωπο και ήρθε Ισπανία,περίπου σε 15 ημέρες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ζούμε μεταξύ Σουηδία η Ελβετίας :)

Η αίτηση έγινε ηλεκτρονικά την Δευτέρα και η κάρτα ήρθε σήμερα με το ταχυδρομείο....

Υπήρχε και μια καρτούλα από ΕΦΚΑ ότι την επόμενη φορά η κάρτα θα συνοδεύεται με σοκολατάκια ή ένα μπουκάλι κρασί :clap:
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ζούμε μεταξύ Σουηδία η Ελβετίας
Πιθανον. Να ζουμε δηλ σε καποιες καλυβες στις Αλπεις. Σιγουρα οχι τις ιταλικες γιατι εκει η ευρωπαικη καρτα ειναι απλα η πισω πλευρα της καρτας υγειας που ανανεωνεται καθε 6χρονια κ στη στελνουν σπιτι χωρις να κανεις καμμια αιτηση.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ζούμε μεταξύ Σουηδία η Ελβετίας :)

Η αίτηση έγινε ηλεκτρονικά την Δευτέρα και η κάρτα ήρθε σήμερα με το ταχυδρομείο....

Υπήρχε και μια καρτούλα από ΕΦΚΑ ότι την επόμενη φορά η κάρτα θα συνοδεύεται με σοκολατάκια ή ένα μπουκάλι κρασί :clap:
Συστημένη ήρθε η απλός φάκελος
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ζούμε μεταξύ Σουηδία η Ελβετίας :)

Η αίτηση έγινε ηλεκτρονικά την Δευτέρα και η κάρτα ήρθε σήμερα με το ταχυδρομείο....

Υπήρχε και μια καρτούλα από ΕΦΚΑ ότι την επόμενη φορά η κάρτα θα συνοδεύεται με σοκολατάκια ή ένα μπουκάλι κρασί :clap:
Με πρόλαβες!!! Και μένα το ίδιο, ήρθε σήμερα. Πραγματικά δεν έχω λόγια:shock::shock::shock:
Αφού νόμιζα πριν ανοίξω τον φάκελο ότι είναι καμιά παλιά κάρτα που άργησε να έρθει!!!

(να παινέψουμε και τα ΕΛΤΑ ε!)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Μαααλιστα.Τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι δεν εχουμε κουταλια.Καθε χρονο τρεχαλα να βγαλουμε μια και τωρα που βγαινει τσακ μπαμ μας ειναι αχρηστη...
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Ε λογικο ειναι ρε παιδια,αναδουλειες εχουν.Ας αρχισει παλι να ταξιδευει μαζικα ο κοσμος και πιστευω πως θα γυρισουμε πισω στον παλιο καλο μηνα αναμονης.Ελλαδα ειναι εδω,δεν ειναι παιξε-γελασε :bleh:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στο μεταξύ είναι υπερβολικά εύκολη η όλη διαδικασία, όπως θα έπρεπε δηλαδή και θα ήταν λογικό να συμβαίνει. Να δούμε βέβαια και σε πόσο καιρό θα φτάσει στα χέρια μου.
Η σύγκριση με τη περσινή -ακριβώς τέτοιο καιρό- κατάσταση, την αναμονή στο ΙΚΑ, τη συγκέντρωση δικαιολογητικών και όλα αυτά με την υποχρέωση να τα επαναλαμβάνεις κάθε χρόνο αν θέλεις κάρτα εν ενεργεία, μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Στο μεταξύ είναι υπερβολικά εύκολη η όλη διαδικασία, όπως θα έπρεπε δηλαδή και θα ήταν λογικό να συμβαίνει. Να δούμε βέβαια και σε πόσο καιρό θα φτάσει στα χέρια μου.
Η σύγκριση με τη περσινή -ακριβώς τέτοιο καιρό- κατάσταση, την αναμονή στο ΙΚΑ, τη συγκέντρωση δικαιολογητικών και όλα αυτά με την υποχρέωση να τα επαναλαμβάνεις κάθε χρόνο αν θέλεις κάρτα εν ενεργεία, μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει!
Αυτό είναι που σε βγάζει από τα ρούχα σου..Κάτι πολύ απλό για το οποίο μέχρι πέρσι ξόδευες δύο επισκέψεις(περίπου 3 ώρες + τον χρόνο να πας εκεί).
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δηλαδή η κάρτα βγαίνει πλεον ηλεκτρονικά? Και αν ναι από που? Γιατί λίγο που το έψαξα δεν βρήκα κάτι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom