Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Τι είδαν τα ματάκια μου και δεν το πιστεύουν? :shock:
Εδώ μπορούμε να κάνουμε ηλεκτρονικά αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας (ΕΚΑΑ)
https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/elektronikes-yperesies-gia-asphalismenoys
Δεν το προχώρησα γιατί έχω ήδη κάρτα σε ισχύ. Όποιος το προσπαθήσει ας ενημερώσει!
Φοβερό νέο! Ήταν τόσο αγχωτικό αυτό κάθε χρόνο. Εν τω μεταξύ εληγαν σε περίοδο αιχμής για το Μητρώο του ΕΦΚΑ-ΙΚΑ και η αναμονή ήταν πάντα μεγάλη.

Μήπως έχει κάνει και η Αστυνομία τίποτα παρόμοιο και για ανανέωση των διαβατηρίων;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Φοβερό νέο! Ήταν τόσο αγχωτικό αυτό κάθε χρόνο. Εν τω μεταξύ εληγαν σε περίοδο αιχμής για το Μητρώο του ΕΦΚΑ-ΙΚΑ και η αναμονή ήταν πάντα μεγάλη.

Μήπως έχει κάνει και η Αστυνομία τίποτα παρόμοιο και για ανανέωση των διαβατηρίων;
Αν στέλνουν και τα διαβατήρια στο σπίτι,θα κάνω πολιτικό σχόλιο,δεν θα κρατηθώ.... :haha:
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Πάντως, με αφορμή και την ηλεκτρονική δήλωση και επειδή βλέπω ότι το συζητουσάτε πριν κάποιο καιρό, αν μπω στο σύστημα μου βγάζει ότι "Ο αιτών και δικαιούχος κάρτας πρέπει να έχουν ασφαλιστική ικανότητα".
(άνεργος/ανασφάλιστος που σκέφτεται να φύγει για χαμαλοδουλειά στο εξωτερικό :icon_redface: )
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Πάντως, με αφορμή και την ηλεκτρονική δήλωση και επειδή βλέπω ότι το συζητουσάτε πριν κάποιο καιρό, αν μπω στο σύστημα μου βγάζει ότι "Ο αιτών και δικαιούχος κάρτας πρέπει να έχουν ασφαλιστική ικανότητα".
(άνεργος/ανασφάλιστος που σκέφτεται να φύγει για χαμαλοδουλειά στο εξωτερικό :icon_redface: )
Ναι είναι πρόβλημα αν είσαι ανασφάλιστος.Δεν έχεις καμιά παροχή υγείας στην Ελλάδα για να ζητήσεις παρόμοια και για το εξωτερικό;Αν πας έξω για δουλειά δεν θα ασφαλιστείς εκεί;
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Στην Ελλάδα οι ανασφάλιστοι έχουν πρόσβαση στη δημόσια υγεία (τουλάχιστον μέχρι να ξαναλλάξει αυτό).
Πάντως αν πάω μάλλον όντως θα ασφαλιστώ εκεί, τουλάχιστον απ'ότι έχω καταλάβει, γιατί περιμένω και γραπτά τις λεπτομέρειες.
Απλά δε θα είχα την ίδια δυνατότητα αν πήγαινα χωρίς να έχω κάτι, για να ψάξω εκεί για δουλειά, και πέτυχα τη διαφωνία ψάχνοντας στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ, οπότε είπα να το αναφέρω.:)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στην Ελλάδα οι ανασφάλιστοι έχουν πρόσβαση στη δημόσια υγεία (τουλάχιστον μέχρι να ξαναλλάξει αυτό).
Πάντως αν πάω μάλλον όντως θα ασφαλιστώ εκεί, τουλάχιστον απ'ότι έχω καταλάβει, γιατί περιμένω και γραπτά τις λεπτομέρειες.
Απλά δε θα είχα την ίδια δυνατότητα αν πήγαινα χωρίς να έχω κάτι, για να ψάξω εκεί για δουλειά, και πέτυχα τη διαφωνία ψάχνοντας στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ, οπότε είπα να το αναφέρω.:)
Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν έφευγα για εράσμους πρακτική. Είχα ένα χρόνο που δε δικαιούμουν ασφάλιση των γονέων λόγω ηλικίας, άνεργη δε μπορούσα να είμαι γιατί ήμουν φοιτήτρια, στη σχολή δε με ασφάλιζαν γιατί είχα περάσει τα ν+2 , οπότε τρέχα γύρευε. Μόλις τελείωσα τη σχολή γράφτηκα στο μητρώο ανέργων αλλά έπρεπε να περάσει ένα χρονικό διάστημα ώστε να μπορώ να βγάλω την ΕΚΑΑ κι εγώ έφευγα καπάκι.

Εδώ στην Ισπανία πάντως νομίζω ότι μπορεί οποιοσδήποτε να βγάλει ΕΚΑΑ, πληρώνοντας πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom