Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Πως θα το γνωρίζουν στο ξένο κράτος χωρίς την κάρτα;
Από την στιγμή που έχουμε οι γονείς τις δικές μας κάρτες το νήπιο λογικά είναι προστατευόμενο μέλος σε έναν από τους δύο γονείς. Ρωτάω γιατί έκανα την νέα αίτηση για εμάς και δεν βρήκα κάποια επιλογή για τον μικρό οπότε αναρωτιέμαι μήπως δεν βγάζουμε για τόσο μικρά παιδιά κάρτα μιας κ εννοείται ότι είναι προστατευόμενο μέλος σε έναν από τους δύο γονείς. @penelopebek ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα αν καταλαβαίνω σωστά πρέπει να επιλέξω νέα αίτηση ?
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει,αλλά δεν μπορεί και να ελεγχθεί.Στην περίπτωση της μητέρας μου,είναι μόνιμος κάτοικος της Βαρκελώνης,αλλά και δημότης.
Με την κάρτα της μητέρας μου,την πήγαμε στο νοσοκομείο ,την εξέτασαν,τις έγραψαν φάρμακα,και
πληρώνει την συμμετοχή της σαν να είναι Ισπανίδα.Το νοσοκομείο δωρεάν.Δεν είχε κάτι τρομερό αλλά νευροπίεση.
Επίσης πηγαίνει στο αστικό κέντρο υγείας της γειτονιάς μας και της γράφουν τα φάρμακα της κάθε
τρίμηνο.
Μάλιστα αυτές τις ημέρες έληξε η κάρτα της και θα πρέπει να στείλω ΦΑΞ ,ναι φαξ
στην Αθήνα να την ανανεώσουν.Βέβαια δεν την στέλνουν στην Ισπανία,αλλά πηγαίνει ένας φίλος μου
και την παίρνει μια εβδομάδα μετά την αίτηση.Ισχύει ένα χρόνο από την ημερομηνία έκδοσης.
Το ταμείο είναι το πρώην ΤΑΠΟΤΕ και όλη η Ελλάδα εξυπηρετείτε από την Αθήνα.
panpan τα φώτα σου: Έχει η μητέρα σου κάποια βεβαίωση από ΤΑΠΟΤΕ που δείχνει ότι είναι συνταξιούχος ώστε να πληρώνει εκεί 10% συμμετοχή στα φάρμακα και όχι 40 ή 60% όπως πληρώνουν οι μη συνταξιούχοι στην Ισπανία; Φαίνεται σαφώς στον φαρμακοποιό από την κάρτα της ότι είναι συνταξιούχος και όχι εργαζόμενη; Ή τι;
Επίσης έχετε πρόσθετη ιδιωτική ασφάλιση για ιδιώτες γιατρούς ή έξοδα που δεν καλύπτει το ισπανικό σύστημα υγείας; Βλέπε γυαλιά, οδοντιατρική προσθετική. Ή τα πληρώνει εκεί και τα υποβάλλετε στην Ελλάδα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.787
panpan τα φώτα σου: Έχει η μητέρα σου κάποια βεβαίωση από ΤΑΠΟΤΕ που δείχνει ότι είναι συνταξιούχος ώστε να πληρώνει εκεί 10% συμμετοχή στα φάρμακα και όχι 40 ή 60% όπως πληρώνουν οι μη συνταξιούχοι στην Ισπανία; Φαίνεται σαφώς στον φαρμακοποιό από την κάρτα της ότι είναι συνταξιούχος και όχι εργαζόμενη; Ή τι;
Επίσης έχετε πρόσθετη ιδιωτική ασφάλιση για ιδιώτες γιατρούς ή έξοδα που δεν καλύπτει το ισπανικό σύστημα υγείας; Βλέπε γυαλιά, οδοντιατρική προσθετική. Ή τα πληρώνει εκεί και τα υποβάλλετε στην Ελλάδα;
Όταν έκανε την αίτηση, έγραφε ότι είναι συνταξιούχος και υποθέτω ότι ήταν περασμένο
στην κάρτα της με κωδικό. Δεν κάναμε καμία έξτρα ενέργεια. Πηγαίναμε στο κέντρο υγείας
και στην συνταγή πάνω έγραφε αυτόματα την συμμετοχή. Πλέον αφού μένει μόνιμα εδώ,
την έχουμε γράψει στο Ισπανικό σύστημα υγείας.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Από την στιγμή που έχουμε οι γονείς τις δικές μας κάρτες το νήπιο λογικά είναι προστατευόμενο μέλος σε έναν από τους δύο γονείς. Ρωτάω γιατί έκανα την νέα αίτηση για εμάς και δεν βρήκα κάποια επιλογή για τον μικρό οπότε αναρωτιέμαι μήπως δεν βγάζουμε για τόσο μικρά παιδιά κάρτα μιας κ εννοείται ότι είναι προστατευόμενο μέλος σε έναν από τους δύο γονείς. @penelopebek ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα αν καταλαβαίνω σωστά πρέπει να επιλέξω νέα αίτηση ?
Με τους κωδικους σου θα μπεις στη δικη σου ασφαλιση και θα επιλεξεις εμεσα ασφαλισμενος.

Από την στιγμή που έχουμε οι γονείς τις δικές μας κάρτες το νήπιο λογικά είναι προστατευόμενο μέλος σε έναν από τους δύο γονείς. Ρωτάω γιατί έκανα την νέα αίτηση για εμάς και δεν βρήκα κάποια επιλογή για τον μικρό οπότε αναρωτιέμαι μήπως δεν βγάζουμε για τόσο μικρά παιδιά κάρτα μιας κ εννοείται ότι είναι προστατευόμενο μέλος σε έναν από τους δύο γονείς. @penelopebek ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα αν καταλαβαίνω σωστά πρέπει να επιλέξω νέα αίτηση ?
Ναι θα επιλεξεις νεα αιτηση και μετα σε ρωτα να προσδιορισεις τους δικαιουχους
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
255
Likes
261
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Εντυπωσιάστηκα... είχα κάνει ηλεκτρονικά αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης στις 20/9 στον ΕΦΚΑ,ταχυδρομηθηκε στις 21/9 και σήμερα την παρέλαβα.

Καλημέρα, χαχα και εγω το ιδιο. Την παρελαβα πολυ γρηγορα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.838
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εντυπωσιάστηκα... είχα κάνει ηλεκτρονικά αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης στις 20/9 στον ΕΦΚΑ,ταχυδρομηθηκε στις 21/9 και σήμερα την παρέλαβα.
Έτσι........ να τα λέμε και αυτά :haha:
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Άλλαξε η προσωρινή κάρτα μορφή;

Πριν από λίγο έκανε μια γνωστή μου αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης και έλαβε ένα "Πιστοποιητικό Προσωρινής Αντικατάστασης της Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης" όπου όλα είναι γραμμένα στα ελληνικά.

Είναι σωστό ή έκανε κάτι λάθος; Αλλιώς τη θυμόμουνα εγώ την προσωρινή κάρτα (εννοείται σε έγγραφο pdf).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Άλλαξε η προσωρινή κάρτα μορφή;

Πριν από λίγο έκανε μια γνωστή μου αίτηση για την ευρωπαϊκή κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης και έλαβε ένα "Πιστοποιητικό Προσωρινής Αντικατάστασης της Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης" όπου όλα είναι γραμμένα στα ελληνικά.

Είναι σωστό ή έκανε κάτι λάθος; Αλλιώς τη θυμόμουνα εγώ την προσωρινή κάρτα (εννοείται σε έγγραφο pdf).
Τελευταία φορά πριν τρείς μήνες περίπου μόνον το επώνυμο και το όνομα ήταν με λατινικούς χαρακτήρες.΄Ολα τα άλλα στα Ελληνικά.Pdf βέβαια.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Τελευταία φορά πριν τρείς μήνες περίπου μόνον το επώνυμο και το όνομα ήταν με λατινικούς χαρακτήρες.΄Ολα τα άλλα στα Ελληνικά.Pdf βέβαια.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Περίεργο έτσι; Να δίνουν έγγραφο που να είναι όλα στα ελληνικά (εκτός φυσικά από αυτά που ανέφερες)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Περίεργο έτσι; Να δίνουν έγγραφο που να είναι όλα στα ελληνικά (εκτός φυσικά από αυτά που ανέφερες)
Στο μεταξύ είδα ότι και το 2020 και 2021 το ίδιο ήταν.Επομένως δεν άλλαξε.Επειδή στέλνουν τώρα πολύ γρήγορα την φυσική κάρτα πιθανόν να μην έχει πολύ σημασία το προσωρινό έγγραφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.657
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom