Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Σε μια χώρα όπως η Ουγγαρία που δεν έχει ευρώ αλλά είναι χώρα Σένγκεν, ισχύει η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Σε μια χώρα όπως η Ουγγαρία που δεν έχει ευρώ αλλά είναι χώρα Σένγκεν, ισχύει η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης;
Δεν έχει σχέση το νόμισμα ή Σένγκεν. Ισχύει σε 27 χώρες της ΕΕ, καθώς και στην Ισλανδία, το Λιχτενστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία ή το Ηνωμένο Βασίλειο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιποι ταξιδεύουν ανασφαλιστοι ή με αλλού είδους ασφαλιστική κάλυψη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιποι ταξιδεύουν ανασφαλιστοι ή με αλλού είδους ασφαλιστική κάλυψη.
«Ανασφαλιστος» (εννοια αγνωστη σε ευρωπαικη χωρα) δεν ταξιδευει καποιος που δεν εχει την καρτα. Εξαλλου αν την χασεις γινεσαι «ανασφαλιστος»? Αν τυχει κατι τυπωνεις, κατεβαζεις ενα προσωρινο πιστοποιητικο κ οκ.
επειτα οι «ανασφαλιστοι» εδω δικαιουνται ακριβως τα ιδια στις δημοσιες δομες με τους «ασφαλισμενους», γιατι οχι και εξω? Δεν ξερω αν βγαζουν κ πως καρτα, αλλα αν δεν βγαζουν ειναι μεγαλη αδικια κ λαθος.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιποι ταξιδεύουν ανασφαλιστοι ή με αλλού είδους ασφαλιστική κάλυψη.
Ξέρω άτομα (ασφαλισμένους)που δυστυχώς δεν είχαν ιδέα για την κάρτα αυτή και ΝΑΙ ταξίδευαν χωρίς κάρτα εννοώ χωρίς να έχουν μεριμνήσει να βγάλουν ευρωπαική κάρτα...,,αμέλεια,..όπως θες πές το,
σ αυτή την περίπτωση αν σου τύχει μιά στραβή και χρειασθείς νοσηλεία βγαίνοντας απο το νοσοκομείο θα πρέπει να πληρώσεις τα έξοδα και μετά γυρνώντας πίσω στην ελλάδα να προβείς στις απαραίτητες ενέργειες για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω απο τον ΕΦΚΑ.

Αν είχες κάνει τις ενέργειες και δεν πρόλαβες να την πάρεις,η την έχασες κλπ ...επικοινωνία (πριν βγείς από το νοσοκομείο)με ΕΦΚΑ ώστε να αποσταλουν τα στοιχεία κλπ και είσαι εντάξει ΔΕΝ πληρώνεις τίποτε


Δεν ξέρω τι γινεται με τους ανασφάλιστους,
αλλά το άρθρο νομίζω ότι αναφέρεται κυρίως σε ασφαλισμένους που είτε από αμέλεια είτε ...ξεχνώντας πολλές φορές(μπορεί νάχει λήξει η κάρτα και να ξεχάσεις να ανανεώσεις..το έπαθα κι εγώ)ταξιδεύουν χωρίς την κάρτα μη συνειδητοποιώντας ότι ΑΝ τύχει η στραβή θα πρέπει να βάλουν βαθειά το χέρι στην τσέπη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξέρω άτομα (ασφαλισμένους)που δυστυχώς δεν είχαν ιδέα για την κάρτα αυτή και ΝΑΙ ταξίδευαν χωρίς κάρτα εννοώ χωρίς να έχουν μεριμνήσει να βγάλουν ευρωπαική κάρτα...,,αμέλεια,..όπως θες πές το,
σ αυτή την περίπτωση αν σου τύχει μιά στραβή και χρειασθείς νοσηλεία βγαίνοντας απο το νοσοκομείο θα πρέπει να πληρώσεις τα έξοδα
Μα η ευρωπαικη καρτα δεν ειναι ασφαλιστικη καρτα ουσιαστικα, αλλα ενα απλο πιστοποιητικο που βγαινει αμεσως. Εκτυπωνεις, κατεβαζεις την προσωρινη καρτα οπου κι αν εισαι, εχει ισχυ κανονικα και δεν πληρωνεις τπτ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.285
Επίσης πολύ σημαντηκο, από το εξωτερικό είναι αδύνατη η πρόσβαση σε σελίδες GOV . GR.
Ίσως μόνο με VPN.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Ξέρω άτομα (ασφαλισμένους)που δυστυχώς δεν είχαν ιδέα για την κάρτα αυτή και ΝΑΙ ταξίδευαν χωρίς κάρτα εννοώ χωρίς να έχουν μεριμνήσει να βγάλουν ευρωπαική κάρτα...,,αμέλεια,..όπως θες πές το,
σ αυτή την περίπτωση αν σου τύχει μιά στραβή και χρειασθείς νοσηλεία βγαίνοντας απο το νοσοκομείο θα πρέπει να πληρώσεις τα έξοδα και μετά γυρνώντας πίσω στην ελλάδα να προβείς στις απαραίτητες ενέργειες για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω απο τον ΕΦΚΑ.

Αν είχες κάνει τις ενέργειες και δεν πρόλαβες να την πάρεις,η την έχασες κλπ ...επικοινωνία (πριν βγείς από το νοσοκομείο)με ΕΦΚΑ ώστε να αποσταλουν τα στοιχεία κλπ και είσαι εντάξει ΔΕΝ πληρώνεις τίποτε


Δεν ξέρω τι γινεται με τους ανασφάλιστους,
αλλά το άρθρο νομίζω ότι αναφέρεται κυρίως σε ασφαλισμένους που είτε από αμέλεια είτε ...ξεχνώντας πολλές φορές(μπορεί νάχει λήξει η κάρτα και να ξεχάσεις να ανανεώσεις..το έπαθα κι εγώ)ταξιδεύουν χωρίς την κάρτα μη συνειδητοποιώντας ότι ΑΝ τύχει η στραβή θα πρέπει να βάλουν βαθειά το χέρι στην τσέπη
Η καρτα βγαινει μεσω ιντερνετ ακομη και στο ταξιδι στο ταξι για το νοσοκομειο. Κατι εχεις μπερδεψει με την περασμενη 10ετια, δεν χρειαζεται καμια επικοινωνια με τον ΕΦΚΑ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Επίσης πολύ σημαντηκο, από το εξωτερικό είναι αδύνατη η πρόσβαση σε σελίδες GOV . GR.
Ίσως μόνο με VPN.
Τριχες, την εβγαλα οσο ημουν στη Γαλλια τη μερα που εληξε η προηγουμενη και ηρθε στο κινητο μου Andoid.
Μεχρι περσι βγαζαμε πιστοποιητικα ταξιδιου απο το gov στο ταξιδι.
Αυτο πρεπει να ειναι το τοπικ που συστηματικα αναφερονται οι πιο λανθασμενες πληροφοριες για μια δ ω ρ ε α ν παροχη της Πολιτειας.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.285
Τριχες, την εβγαλα οσο ημουν στη Γαλλια τη μερα που εληξε η προηγουμενη και ηρθε στο κινητο μου Andoid.
Μεχρι περσι βγαζαμε πιστοποιητικα ταξιδιου απο το gov στο ταξιδι.
Αυτο πρεπει να ειναι το τοπικ που συστηματικα αναφερονται οι πιο λανθασμενες πληροφοριες για μια δ ω ρ ε α ν παροχη της Πολιτειας.
Για την συγκεκριμένη υπηρεσία δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Για άλλες στο γκοβ δεν μπαίνεις τον σταυρό σου να κάνεις από το εξωτερικό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom