Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
πριν απο αρκετα χρονια (1990) δεν γνωριζαν στο ΙΚΑ την υπαρξη της, ουτε οι υπαλληλοι του ... τοτε λεγοταν Ε111... εγω επειδη εκανα ταξιδια με μηχανη , το ηξερα και την εβγαζα μετα απο πολλες φασαριες μεσα στα γραφεια του ΙΚΑ...
ηταν ενα Α4 γραμμενο στα Ελληνικα, που δεν καταλαβαιναν, στα νοσοκομεια του εξωτερικου τιποτα...
το μονο που ειχε στα λατιν ηταν η σφραγιδα , που εγραφε στα λατιν "ΙΚΑ AGIAS SOFIAS"...
Βεβαια εγραφε επανω Ε111, οποτε ευρισκες ακρη στο τελος σε συνδιασμο με διαβατηριο...
τωρα ειναι πολυ απλα και ψηφιακα οστοσο ακομα υπαρχει κοσμος που δεν ξερει την υπαρξη της
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Παρολα αυτα ειπες οτι δεν γινεται να βγει η καρτα.
Είπα ότι είναι αδύνατη η πρόσβαση σε σελίδες γκοβ και χρειάζεται προσοχή. Για την συγκεκριμένη δεν γνωρίζω ακριβώς. Την κάνω πάντα πριν λήξει από Ελλάδα. Ίσως κάτι να άλλαξε. Από Λ Αμερική που δοκίμασα να μπω σε διάφορες υπηρεσίες δεν με άφηνε και ζήτησα τον λογιστή μου να με εξυπηρετήσει. ο @Samion που ζει έξω ίσως μας διαφωτίσει περισσότερο πως μπαίνει στο γκοβ, αν μπαίνει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είπα ότι είναι αδύνατη η πρόσβαση σε σελίδες γκοβ και χρειάζεται προσοχή. Για την συγκεκριμένη δεν γνωρίζω ακριβώς. Την κάνω πάντα πριν λήξει από Ελλάδα. Ίσως κάτι να άλλαξε. Από Λ Αμερική που δοκίμασα να μπω σε διάφορες υπηρεσίες δεν με άφηνε και ζήτησα τον λογιστή μου να με εξυπηρετήσει. ο @Samion που ζει έξω ίσως μας διαφωτίσει περισσότερο πως μπαίνει στο γκοβ, αν μπαίνει.
Κανονικοτατα με ελληνικο νουμερο. Γινεται να μπαινεις και με ξενο νουμερο και χωρις καν να εχεις λογαριασμο σε ελληνικη τραπεζα. Απλα πρεπει να δηλωσεις το ξενο νουμερο. Με ελληνικο κανενα προβλημα., εχω εκδοσει μπολικες υπευθυνες δηλωσεις πχ
https://mindigital.gr/archives/4751
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.036
Είπα ότι είναι αδύνατη η πρόσβαση σε σελίδες γκοβ και χρειάζεται προσοχή. Για την συγκεκριμένη δεν γνωρίζω ακριβώς. Την κάνω πάντα πριν λήξει από Ελλάδα. Ίσως κάτι να άλλαξε.
Παραπληροφορηση παλι. Ειναι αδυνατον να εκδωσεις καρτα πριν ληξει. Το προσπαθησα φετος που αγχωθηκα να την εχω στο ταξιδι, αλλα δεν επιτρεπεται να δηλωθει ημερομηνια πριν τη ληξη. Ομως μπορουν να ειναι επεξεργασμενα και αποθηκευμενα τα στοιχεια και μολις ληξει η προηγουμενη να δεχθει την επομενη μερα το ανοιγμα της δυνατοτητας με ενα κουμπι.
Γιατι το κανετε αυτο, να λετε πραγματα που δεν συνεβησαν ποτε?
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Κανονικοτατα με ελληνικο νουμερο. Γινεται να μπαινεις και με ξενο νουμερο και χωρις καν να εχεις λογαριασμο σε ελληνικη τραπεζα. Απλα πρεπει να δηλωσεις το ξενο νουμερο. Με ελληνικο κανενα προβλημα., εχω εκδοσει μπολικες υπευθυνες δηλωσεις πχ
https://mindigital.gr/archives/4751
Δυστυχως δεν ειναι οτι απλα δηλωνεις το ξενο νουμερο. Εμεις πηγαμε στην προξενικη αρχη, το σαιτ δεν εστελνε τον κωδικο, κολλησε η διαδικασια κ η προξενικη αρχη του Λουξεμβουργου απλα δεν ασχοληθηκε.

Αλλα ασχετα απο αυτο, στο gov εννοειται πως μπαινεις κ απο αλλες χωρες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δυστυχως δεν ειναι οτι απλα δηλωνεις το ξενο νουμερο. Εμεις πηγαμε στην προξενικη αρχη, το σαιτ δεν εστελνε τον κωδικο, κολλησε η διαδικασια κ η προξενικη αρχη του Λουξεμβουργου απλα δεν ασχοληθηκε.
Μου περιεγραψαν τη διαδικασια ως ολιγολεπτη κ χασλ φρι που λενε κ στο χωριο μου. Προφανως αλλη η προξενικη αρχη λουξεμβουργου αλλη του ανω κολοκοτρωνιτσιου. Τη βρηκα περιττη παντως αφου το κοστος συντηρησης ελληνικου νουμερου ειναι ανευ σημασιας.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Δυστυχως δεν ειναι οτι απλα δηλωνεις το ξενο νουμερο. Εμεις πηγαμε στην προξενικη αρχη, το σαιτ δεν εστελνε τον κωδικο, κολλησε η διαδικασια κ η προξενικη αρχη του Λουξεμβουργου απλα δεν ασχοληθηκε.

Αλλα ασχετα απο αυτο, στο gov εννοειται πως μπαινεις κ απο αλλες χωρες
Οχι πάντα με τους κωδικούς εισόδου.... αυτό είναι το σφάλμα με IP Αμερικής. τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα της κάρτας.
IMG_8E944C36C9E5-1.jpeg
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μα η ευρωπαικη καρτα δεν ειναι ασφαλιστικη καρτα ουσιαστικα, αλλα ενα απλο πιστοποιητικο που βγαινει αμεσως. Εκτυπωνεις, κατεβαζεις την προσωρινη καρτα οπου κι αν εισαι, εχει ισχυ κανονικα και δεν πληρωνεις τπτ.
Η καρτα βγαινει μεσω ιντερνετ ακομη και στο ταξιδι στο ταξι για το νοσοκομειο. Κατι εχεις μπερδεψει με την περασμενη 10ετια, δεν χρειαζεται καμια επικοινωνια με τον ΕΦΚΑ.
Στο ταξί. Η. Αμέσως. Την βγάζει αυτός που ξέρει,που έχει δεδομένα στο κινητό που ξέρει. Κωδικούς κλπ, και όπως βλέπετε το λένε και κάποια άτομα μπορεί να μη λειτουργούν η σελίδα κλπ κλπ
Μη γενικεύεται λοιπόν και λέτε Ε σιγά. Τη βγάζεις εκείνη την ώρα
Η έχεις την κάρτα και είσαι ξένοιαστος η άλλιως.....θα ταλαιπωρηθεις και μπορεί και να πληρώσεις,πχ για το Χ ψ λόγο δεν μπορείς να την βγάλεις και χρειαζεσαι μια ..βραχεία νοσηλεία για μια μίνι αλλεργική αντίδραση σε κρατάν μια νύχτα μόνο ....πως θα α βγεις;;; τζάμπα
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Στο ταξί. Η. Αμέσως. Την βγάζει αυτός που ξέρει,που έχει δεδομένα στο κινητό που ξέρει. Κωδικούς κλπ, και όπως βλέπετε το λένε και κάποια άτομα μπορεί να μη λειτουργούν η σελίδα κλπ κλπ ,όταν λέω επικοινωνία με εφκα αυτό εννοούσα
Μη γενικεύεται λοιπόν και λέτε Ε σιγά. Τη βγάζεις εκείνη την ώρα

Η έχεις την κάρτα και είσαι ξένοιαστος η άλλιως.....θα ταλαιπωρηθεις
Η δικιά μου ήταν άπλα σημείωση προσοχής σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στην σελίδα του Εφκα, άλλα όπως μας είπαν άλλοι είναι δυνατή από Ευρώπη, κυριολεκτικά βγαίνει σε ένα λεπτό.

Όλοι πρέπει να έχουμε τους κωδικούς τάξις αποθηκευμένους κάπου γιατί μας χρειάζονται ανά πάσα στιγμή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.036
Στο ταξί. Η. Αμέσως. Την βγάζει αυτός που ξέρει,που έχει δεδομένα στο κινητό που ξέρει. Κωδικούς κλπ, και όπως βλέπετε το λένε και κάποια άτομα μπορεί να μη λειτουργούν η σελίδα κλπ κλπ
Μη γενικεύεται λοιπόν και λέτε Ε σιγά. Τη βγάζεις εκείνη την ώρα
Η έχεις την κάρτα και είσαι ξένοιαστος η άλλιως.....θα ταλαιπωρηθεις και μπορεί και να πληρώσεις,πχ για το Χ ψ λόγο δεν μπορείς να την βγάλεις και χρειαζεσαι μια ..βραχεία νοσηλεία για μια μίνι αλλεργική αντίδραση σε κρατάν μια νύχτα μόνο ....πως θα α βγεις;;; τζάμπα
Δεν γενικευω εγω που λεω οτι δεν ξεκιναμε ταξιδι με ΝΟΚΙΑ, ακομη και η μανα μου στα 70 εχει smartphone και δεδομενα στο εξωτερικο. Στα ξενοδοχεια εχει δωρεαν wifi, ο ταξιτζης κανει hot spot. Ακομη και το Σωτηρια εδω στην ψωροκωσταινα εχει δωρεαν wifi. Εκτος αν υπαρχει τεχνοφοβια και εμπιστευεται κανεις μονο το φαξ στον ΕΦΚΑ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η δικιά μου ήταν άπλα σημείωση προσοχής σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στην σελίδα του Εφκα, άλλα όπως μας είπαν άλλοι είναι δυνατή από Ευρώπη, κυριολεκτικά βγαίνει σε ένα λεπτό.

Όλοι πρέπει να έχουμε τους κωδικούς τάξις αποθηκευμένους κάπου γιατί μας χρειάζονται ανά πάσα στιγμή.
Εδώ σου λέει το άρθρο...και όπως είπα το ξέρω. Και από γνωστά μου άτομα ταξιδεύουν έτσι χωρίς κάρτα από άγνοια πολλές φορές,και θα έχουν αποθηκευμένους και κωδικούς τάξις;;;
εφιστά την προσοχή και τη γνώση σε άτομα που ,Δεν......
...είτε επειδή δεν πολυταξιδεουν είτε απλά δεν ήξεραν,...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom