Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Η Στοκχόλμη ΔΕΝ είναι οικονομικός προορισμός όπως η Βουδαπέστη, η Πράγα και το Βερολίνο και ΔΕΝ είναι φιλική προς τον επισκέπτη απο Νοέμβρη μέχρι Φλεβάρη λόγω μικρής διάρκειας "ηλιοφάνειας".
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για πότε λες? Φθινόπωρο? Γιατί είναι τέλεια εποχή για την Στοκχόλμη.
Κοίτα όλες είναι ωραίες πόλεις. Αν το μπάτζετ δεν σε περιορίζει θα πω Στοκχόλμη ίσως επειδή η Σκανδιναβία είναι πιο ψηλά και όχι τόσο προσιτή σαν τις υπόλοιπες. Δεν ξέρω και τι αεροπορικά θα βρείς. Εγώ βέβαια έχω και μια αγάπη για τη Σκανδιναβία.

Οι άλλες τρείς που ανέφερες είναι πολύ πιο οικονομικές και στα ξενοδοχεία και στο φαγητό και σε όλα. Ακόμα και η Βιέννη σε σύγκριση με την Στοκχόλμη τουλάχιστον. Σαν ποικολομορφία, σαν γεωφυσικό περιβάλλον σαν ομορφιά η Στοκχόλμη τις νικάει άνετα αν αυτό είναι το ζητούμενο. Βερολίνο ωραίο. Νεανικό, με ζωή, φτηνό φαγητό άριστες συγκοινωνίες, ιστορία, εξαιρετικά μουσεία και πολλές επιλογές.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.001
Για πότε λες? Φθινόπωρο? Γιατί είναι τέλεια εποχή για την Στοκχόλμη.
Κοίτα όλες είναι ωραίες πόλεις. Αν το μπάτζετ δεν σε περιορίζει θα πω Στοκχόλμη ίσως επειδή η Σκανδιναβία είναι πιο ψηλά και όχι τόσο προσιτή σαν τις υπόλοιπες. Δεν ξέρω και τι αεροπορικά θα βρείς. Εγώ βέβαια έχω και μια αγάπη για τη Σκανδιναβία.

Οι άλλες τρείς που ανέφερες είναι πολύ πιο οικονομικές και στα ξενοδοχεία και στο φαγητό και σε όλα. Ακόμα και η Βιέννη σε σύγκριση με την Στοκχόλμη τουλάχιστον. Σαν ποικολομορφία, σαν γεωφυσικό περιβάλλον σαν ομορφιά η Στοκχόλμη τις νικάει άνετα αν αυτό είναι το ζητούμενο. Βερολίνο ωραίο. Νεανικό, με ζωή, φτηνό φαγητό άριστες συγκοινωνίες, ιστορία, εξαιρετικά μουσεία και πολλές επιλογές.
Σκέφτομαι για Σεπτέμβρη, ίσως Αύγουστο μετά τις 20 (για του χρόνου), αεροπορικά που έριξα μια ματιά βρίσκω περίπου στα 130€ και δωμάτια στα 100€. Θέλω να αποφύγω τα κύματα των τουριστών (και των Κινέζων!). Νομίζω πως με το σχόλιο σου "Σαν ποικολομορφία, σαν γεωφυσικό περιβάλλον σαν ομορφιά η Στοκχόλμη τις νικάει άνετα αν αυτό είναι το ζητούμενο" αρχίζω και το βλέπω ζεστά! Δε ξέρω πόσο προσδιορίζεται μόνο το "ακριβό"...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το ''ακριβό'' ή ''φτηνό'' διαφέρει για τον καθένα όπως καταλαβαίνεις. Η 3ημερη κάρτα απεριορίστων μεταφορών είναι στα 23€ περίπου δηλαδή φυσιολογικότατη τιμή. Τα μουσεία είναι στα επίπεδα των περισσοτέρων ευρωπαικών χωρών δηλαδή 10-15€. Το φαγητό είναι πολύ ακριβό. Αν τη βγάλετε με σάντουιτς ή σαλάτες υπολόγισε 7-9€.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.001
Η Στοκχόλμη ΔΕΝ είναι οικονομικός προορισμός όπως η Βουδαπέστη, η Πράγα και το Βερολίνο και ΔΕΝ είναι φιλική προς τον επισκέπτη απο Νοέμβρη μέχρι Φλεβάρη λόγω μικρής διάρκειας "ηλιοφάνειας".
Η πολύ νύχτα είναι ένα θέμα, αλλά από την άλλη με συναρπάζει η ιδέα του κρύου και το χιονιού!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.001
Αν τη βγάλετε με σάντουιτς ή σαλάτες υπολόγισε 7-9€.
Δεν έφτασα στη κορυφή της τροφικής αλυσίδας για να την βγάζω με σαλάτες και σάντουιτς! :haha:
Πέρα της πλάκας, οι τιμές που μου ανάφερες τις θεωρώ λογικές, όσο για το φαγητό, η φετινή μου εμπειρία στη Φλωρεντία είναι ικανή για να μη με παραξενέψει τίποτα (μ.ο 25€)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εφόσον σκέφτεσαι για Σεπτέμβρη μη σε απασχολεί η διάρκεια της ημέρας που είναι φυσιολογικότατη. Τέλη Οκτώβρη που πήγα λίγες μέρες πριν την αλλαγή της χειμερινής ώρας βράδιαζε κατα τις 18:00. Χιόνι θα πετύχεις από Δεκέμβριο και μετά αν και με τον καιρό ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Τα 25 ευρώ είναι λίγα και μάλλον σπάνια για την Στοκχόλμη αν θες να φας σε εστιατόρια. Σε μπυραρία εκτός κέντρου, 2 σπέσιαλ μακαρονάδες και δύο μπύρες 52€!
Μήπως να ξανασκεφτείς τα σάντουιτς?:DΜια χαρά λύση είναι αν δεν θες να ξεπαραδιαστείς. Μια άλλη λύση όπως το αναφέρω και στην ιστορία είναι τα σούπερ μάρκετς που κλείνουν στις 11 το βράδυ και διαθέτουν ποικιλία σε σαλάτες και σε κρύα σάντουιτς. Μια σαλάτα 9€ δεν την λες φτηνή αλλά είναι μεγάλη, γευστική και χορταστική. Βάζεις ότι θες εσύ.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Είμαι σε αναζήτηση του επόμενου ευρωπαϊκού μου προορισμού και στις σκέψεις μου είναι και η Στοκχόλμη. Η ερώτησή μου είναι λοιπόν, γιατί Στοκχόλμη;
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη και θα προσθέσω: Εξαιρετικά μουσεία (ανάμεσα σε αυτά και ένα απο τα ωραιότερα υπαίθρια που θα δεις ποτέ), όμορφη αρχιτεκτονική (διαφορετική απο την κλασική ευρωπαϊκή που ενδεχομένως να έχεις συνηθίσει), για να πάθεις πλάκα με το επίπεδο ζωής της πόλης, με την ευγένεια των κατοίκων, για να δεις τον ήλιο του μεσονυκτίου και γιατί είναι η καλύτερη πόλη για να αρχίσει κάποιος να ανακαλύπτει τη Σκανδιναβία.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.001
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη και θα προσθέσω: Εξαιρετικά μουσεία (ανάμεσα σε αυτά και ένα απο τα ωραιότερα υπαίθρια που θα δεις ποτέ), όμορφη αρχιτεκτονική (διαφορετική απο την κλασική ευρωπαϊκή που ενδεχομένως να έχεις συνηθίσει), για να πάθεις πλάκα με το επίπεδο ζωής της πόλης, με την ευγένεια των κατοίκων, για να δεις τον ήλιο του μεσονυκτίου και γιατί είναι η καλύτερη πόλη για να αρχίσει κάποιος να ανακαλύπτει τη Σκανδιναβία.
Οι παραστάσεις μου είναι καθαρά μεσογειακές, αυτός είναι και ο λόγος που πλέον μη έχοντας κάτι περισσότερο να γνωρίσω, κοιτάζω τουλάχιστον την κεντρική Ευρώπη. Το ενδιαφέρον μου για τη Σουηδία δεν είναι καινούργιο, για 3η χρονιά γυρίζει στο μυαλό μου και νομίζω όσα μου περιέγραψες πως ανταποκρίνονται στις προσδοκίες μου. Διάβασα και την ιστορία του giannismits και νομίζω πως πρέπει να αρχίσω να το βλέπω πιο ζεστά.
 

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια
Κατ' αρχήν πολύ ωραία φωτογραφική ματιά! Η περιγραφή αναλυτικότατη και εξυπηρετικότατη για κάποιον που σχεδιάζει να πάει! Το Skansen με κέρδισε και εμένα αν και το φοβόμουν λίγο. Θα ξαναπήγαινα ευχαριστως σε αυτή την εκπληκτική πόλη. Νομίζω είναι τεράστιο σοκ για έναν νότιο να βρίσκεται αντιμέτωπος για πρώτη φορά με την Σκανδιναβία! Πάντως πρόλαβες και πήγες σε περισσότερα μέρη , πρέπει να ξεποδιαριάστηκες! χαχα! Αψογος
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κατ' αρχήν πολύ ωραία φωτογραφική ματιά! Η περιγραφή αναλυτικότατη και εξυπηρετικότατη για κάποιον που σχεδιάζει να πάει! Το Skansen με κέρδισε και εμένα αν και το φοβόμουν λίγο. Θα ξαναπήγαινα ευχαριστως σε αυτή την εκπληκτική πόλη. Νομίζω είναι τεράστιο σοκ για έναν νότιο να βρίσκεται αντιμέτωπος για πρώτη φορά με την Σκανδιναβία! Πάντως πρόλαβες και πήγες σε περισσότερα μέρη , πρέπει να ξεποδιαριάστηκες! χαχα! Αψογος
Ευχαριστω Βαγγελη
κι ομως στο πολυ χαλαρο γυρισαμε ολα τα μερη που ηθελα να παω. Απ' τα ταξιδια που δεν κουραστηκα. Ηθελα να τα γραψω αναλυτικα γιατι η πολη εχει εξαιρετικα μερη και ηθελα να βοηθησω τους επομενους.

Απιστευτο επιπεδο ζωης. Και γαμωτο κανεις τη συγκριση αναποφευκτα με την Ελλαδα και λυπασαι! Ενθουσιαστηκα με τα παντα. Τρομερη πολη. Καλα στο Skansen εκανα σαν παιδακι:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom