Εφαρμογη κινητού (προορισμοί)

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ έπαιζα και με το my maps της google. Μπορείς να κατηγοριοποιείς τα μέρη (φαγητό, ποτό, μουσεία κτλ) σε επίπεδα και να τα επισημαίνεις με διαφορετικά εικονίδια που διαλέγεις μέσα από μεγάλη γκάμα με διάφορα χρώματα. Οι χάρτες που φτιάχνεις είναι διαθέσιμοι από τους χάρτες της google. Δες εδώ περισσότερα About - Google Maps
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Εγώ έπαιζα και με το my maps της google. Μπορείς να κατηγοριοποιείς τα μέρη (φαγητό, ποτό, μουσεία κτλ) σε επίπεδα και να τα επισημαίνεις με διαφορετικά εικονίδια που διαλέγεις μέσα από μεγάλη γκάμα με διάφορα χρώματα. Οι χάρτες που φτιάχνεις είναι διαθέσιμοι από τους χάρτες της google. Δες εδώ περισσότερα About - Google Maps

Πολύ ενδιαφέρον μου ακούγεται

Ευχαριστώ πολύ 😁
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
69
Likes
959
Καλώς σας βρίσκω αγαπητοί συνταξιδιώτες :)

Γράφω το πρώτο μου μήνυμα με μια απορία.
Ταξιδεύω δεκαετίες και πάντα δυσκολεύομαι στο να βάλω σε μια σειρά τα αξιοθέατα μιας πόλης.

Αναρωτιέμαι αν έχετε βρει κάποιο πρόγραμμα ή site (όπως το Google Maps) που να του βάζεις 10 διαφορετικά μέρη και να σου βρίσκει την πιο λογική διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσεις για να μην πηγαίνεις άσκοπα μπρος πίσω.

Και εδώ που τα λέμε, ωραίο θα ήταν να υπήρχε και για το αυτοκίνητο. Να σου βγάζει τη βέλτιστη διαδρομή ενός road trip για παράδειγμα.

Μήπως έχετε συναντήσει κάτι τέτοιο;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
:welcome2:

Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει κάτι τέτοιο, λαμβάνοντας υπόψη και κάποιες ιδιαιτερότητες στις οποίες καθοριστικό ρόλο παίζει ξεκάθαρα ο ανθρώπινος παράγοντας.

Για παράδειγμα μπορεί η είσοδος ή η παραμονή σε κάποιο αξιοθέατο (π.χ. Λούβρο) να πάρει ώρα, να θέλεις να βρίσκεσαι κάπου συγκεκριμένη ώρα για να δεις το ηλιοβασίλεμα (οπότε θέλεις να το βάλεις προς το τέλος της μέρας) ή να μην ανεβοκατεβαίνεις υψομετρικά (κάτι που δεν πιστεύω τα απλά εργαλεία να το λαμβάνουν υπόψη). Χώρια που κάποια αξιοθέατα μπορεί να είναι κλειστά κάποιες μέρες ή να θέλεις να πας σε κάποιον αγώνα ή επίσκεψη σε φίλους κάποια συγκεκριμένη μέρα. Επίσης, π.χ. αν πας για πεζοπορία μια μέρα, ε, την επόμενη δεν θα βάλεις να γυρίσεις 10 αξιοθέατα.

Για αυτά, καθώς και το road trip, εγώ κάνω το εξής: σημειώνω στον εκτυπωμένο χάρτη π.χ. από Google Maps τα αξιοθέατα και προσπαθώ να τα ομαδοποιήσω γεωγραφικά, με βάση τις μέρες που έχω διαθέσιμες, λαμβάνοντας υπόψη τον χρόνο που (ξέροντας τα γούστα μου) υπολογίζω να χρειαστώ στο καθένα αξιοθέατο.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι ακόμη και το Google Maps θα σου βγάλει (χιλιομετρικά) τη βέλτιστη διαδρομή, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο εύχρηστο και δωρεάν εργαλείο που να λαμβάνει υπόψη τις πάρα πολλές ιδιαιτερότητες που έχει ο καθένας στον τρόπο που ταξιδεύει. Εξάλλου, και η προετοιμασία του ταξιδιού είναι η μισή χαρά.
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
69
Likes
959
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η αλήθεια είναι πως και εγώ έτσι κάνω, όπως τα περιγράφεις.

Εντωμεταξύ, χαζεύοντας στο ίντερνετ, έπεσα πάνω σε αυτό το site, Visit A City: Create Your Personal Travel Guide το οποίο το δοκιμάζω τώρα. Επιλέγεις την πόλη που θέλεις, τη διάρκεια του ταξιδιού και σου φτιάχνει ένα ωραίο πρόγραμμα, με λογικές στάσεις, και στη συνέχεια μπορείς να προσθέτεις διάφορα αξιοθέατα να αλλάζεις τη διάρκεια που θα παραμείνεις στο καθένα, κλπ

trv1.jpg trv2.jpg
Τα ετοιμάζει όλα σε ένα PDF που στο στείλει με mail.

Καλούτσικο φαίνεται και δωρεάν (αν και βάζει διαφημίσεις, αλλά ΟΚ)

Καλή εντύπωση μου έκανε και το μήνυμα που βγάζει όταν διαπιστώνει πως υπάρχει κάποιο conflict μεταξύ των αξιοθέατων που θέλεις να δεις στη διαδρομή σου.
trv3.jpg

Το μελετάω. Αν βρω κάτι καλύτερο θα το αναφέρω εδώ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Βρίσκεις και ακολουθείς το προτεινόμενο για τη συγκεκριμένη πόλη walking route του Lonely Planet ώστε να μη χαθείς στα πολλά ψαξίματα και προγράμματα. Πολλές φορές υπάρχουν περισσότερα του ενός, θεματικά walking routes για να γεμίσεις περισσότερες μέρες.
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Βρίσκεις και ακολουθείς το προτεινόμενο για τη συγκεκριμένη πόλη walking route του Lonely Planet ώστε να μη χαθείς στα πολλά ψαξίματα και προγράμματα. Πολλές φορές υπάρχουν περισσότερα του ενός, θεματικά walking routes για να γεμίσεις περισσότερες μέρες.
Ανυπομονώ να βγουν γυαλιά επαυξημένης πραγματικότητας για να βλεπω τη διαδρομή μπροστά μου. Όσες φορές πήγα να ακολουθήσω τα walking routes (ειδικα σε πόλεις με στενά) καταλήγω να κοιταω περισσότερη ώρα το κινητό παρα το δρομο γύρω μου.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εγώ εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ αυτό (υπάρχει και σε εφαρμογή Travel Planner and Itinerary Maker - Sygic Travel
Σου βγάζει όλα τα αξιοθέατα, ώρες λειτουργίας τους, τιμές εισιτηρίων και στα βάζει σε σειρά όταν ξεκινήσεις να βγάζεις πρόγραμμα. Έχεις φυσικά και την δυνατότητα να το αναπροσαρμόσεις. Επίσης διαθέτει και ξενοδοχεία, οπότε μπορείς στην αρχή της μέρας να βάζεις το χοτελ σου ως αφετηρία!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ανυπομονώ να βγουν γυαλιά επαυξημένης πραγματικότητας για να βλεπω τη διαδρομή μπροστά μου. Όσες φορές πήγα να ακολουθήσω τα walking routes (ειδικα σε πόλεις με στενά) καταλήγω να κοιταω περισσότερη ώρα το κινητό παρα το δρομο γύρω μου.
Κατεβάζεις offline χάρτες της χώρας στο Here WeGo, περνάς τα 10-15 σημεία ενδιαφέροντος του walking route στην εφαρμογή, φοράς ακουστικά και ενεργοποιείς τη φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά. Ούτε ντόπιος δε θα βρίσκει τόσο γρήγορα τα αξιοθέατα.
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
69
Likes
959
Πολύ χρήσιμο και το Here WeGo, σε ευχαριστώ. Και το είχα εγκατεστημένο στο κινητό μου και δεν το είχα δοκιμάσει καν. Κατέβασα και offline χάρτες όπως πρότεινες και πέρασα και κάποιες τοποθεσίες που θα επισκεφθώ την άλλη βδομάδα που θα πάω στην Κατάνια. Να σε ρωτήσω κάτι, αφού υποθέτω χρησιμοποιείς και το Google Maps, πιστεύεις πως είναι πιο πρακτικό και εύχρηστο από αυτό της Google;
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
69
Likes
959
Συνεχίζοντας την έρευνα πάνω σε αυτό που ψάχνω, να βάζω δηλαδή διάφορες πόλεις και να μου βρίσκει κάποιο πρόγραμμα με ποια σειρά πρέπει να πάω σε αυτά τα μέρη, βρήκα και το Circuit

Αρχικά έβαλα στο Google maps διάφορες πόλεις των Βαλκανίων (επίτηδες ανακατεμένες) για ένα υποθετικό road trip και φυσικά το αποτέλεσμα έγινε μπάχαλο αφού τα έβαλα με όποια σειρά που μου ερχότανε .

trv4.jpg

Έκανα το ίδιο σε αυτό το προγραμματάκι και μου τα έβαλε όλα στη σωστή σειρά, συνυπολογίζοντας μάλιστα και τα δεδομένα κίνησης των δρόμων.
Πολύ εξυπηρετικό μου φαίνεται :)

Image3004223730476153615.jpg . Image1154735827668926592.jpg

ΟΚ, έκανα ένα χοντροκομμένο παράδειγμα απλώς για τη δοκιμή. Όταν όμως θέλεις να επισκεφθείς μικρά χωριά και πόλεις σε ένα μέρος, όπως συχνά μου συμβαίνει στα road trip που κάνω, είναι πολύ χρήσιμο.

Από ό,τι διάβασα είναι φτιαγμένο για εταιρείες courier και το χρησιμοποιούν κάποιες γνωστές εταιρίες, αλλά νομίζω κάνει μια χαρά τη δουλειά του και για μας και κυρίως είναι δωρεάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.771
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom