Ζάκυνθος Ζάκυνθος

giorgopap

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Na ρωτησω 2-3 πραγματα.

Το κοστος μιας εκδρομης με σκαφος στο ναυαγιο ποσο ειναι?
αυτο σε παει και στις γαλαζιες σπηλιες?

το τσιλιβί είναι καλο για διαμονη ποια η γνωμη σας?
γιατι εχει οικονομικα καταλυματα
το τσιβιλι σαν περιοχη ειναι ομορφα αλλα εχει πολλουs αγγλουs πολλα μπαρακια προσαρμοζονται σε αγγλικο στυλ διασκεδασηs
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
κοιτάξτε είμΑι ανάμεσα σε τσιλιβι αργασι κ πόλη η πόλη μάλλον όχι. από αυτά που ακούω για το τσιλιβι μου μοιάζει για καθένας 2? το αργασι είναι ποιο ήρεμο? όπως είπα οι παραλίες δεν με νοιάζουν κ τόσο μιας κ θα πάω σε πολλές! όσο για το καραβάκι κάνει μόνο 15ευρω για το ναυάγιο? υπάρχει κάποιο σάιτ να δω τι εκδρομές κάνουν κ που? θα με ενδιέφερε κ στις σπηλιές κ αν υπάρχει κ σπηλιές με ναυάγιο μαζί !
 

stavroul

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας! Στις 06/07/13 πάω Ζάκυνθο και θα ήθελα να ρωτήσω αν οι παραλίες είναι οργανωμένες ή πρέπει να κουβαλάμε ομπρέλες, καρεκλάκια κλπ. Και αν είναι οργανωμένες είναι ακριβές? Όπως στη Κέρκυρα που θέλανε 15€??? Για όλα τα υπόλοιπα έχω καλυφθει από όσα είπε η alisaxni & την ευχαριστώ πολύ!!! :)
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω ποιες παραλιες αξιζουν περισσοτερο στο νησι οταν καποιος εχει μονο 2 μερες στη διαθεση του.Επισης,η βολτα με καραβι στο ναυαγιο κ στις γαλαζιες σπηλιες ποσο κοστιζει?
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η υφήλιος...
Καλημερα! Ηθελα να ρωτησω ποιες παραλιες αξιζουν περισσοτερο στο νησι οταν καποιος εχει μονο 2 μερες στη διαθεση του.Επισης,η βολτα με καραβι στο ναυαγιο κ στις γαλαζιες σπηλιες ποσο κοστιζει?
Δυο μερες λιγο σκοτωμα μου κανει αλλα οκ.
Παραλιες που πρεπει να δει καποιος για πρωτη φορα ειναι: Γερακας, Πορτο Ζορο, Δαφνη, Μαραθιας, Ναυαγιο, Μαραθονησι, Πορτο Ξυγκια, Λιμνιωνας κτλ.
Βολτα με καραβι αν θες να κανεις, ΜΗΝ κανεις το γυρο του νησιου το ημερησιο, ειναι σκοτωμα και δεν ευχαριστιεσαι τιποτα. Καλυτερα να πας ως μια καποια κοντινη ακτη στα δυο μερη και να παρεις βαρκα η ταχυπλοο απο κει.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μενω κοντα στη Κυλληνη οποτε ειναι μια ωρα για μενα το νησι.Οι παραλιες που αναφερεις πολλες νομιζω για δυο μερες...θα παω για χαλαρωση κ ψαχνω κατι σχετικα κοντινο απο παραλια αλλα οχι στυλ Λαγανα...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Eίναι κρίμα να πας Ζάκυνθο και να μη πας στο ναυάγιο.Βέβαια απορώ που είσαι από Κυλληνηκαι δεν έχεις πάει Ζάκυνθο.Εγώ θα την είχα λιώσει!
Απ τη στιγμή όμως που είσαι τόσο κοντά σίγουρα θα ξαναπάς.Σωστά?

Για ναυάγιο λοιπόν προτείνω να πας μέχρι τον Αγ.Νικόλαο και από κεί να πάρεις κάποια βάρκα ή ταχύπλοο και να κάνεις την εκδρομή που πέρνάει και κάνει στάση και στις γαλάζιες σπηλιές και στο ναυάγιο σταματάει για περίπου 1,5 ώρα.
Τιμή δυστυχώς δεν θυμάμαι πριν 3 χρόνια.
Επειδή όμως ναυάγιο είναι και η πανοραμική άποψη του αν έχετε αυτοκίνητο πάτε μέχρι το χωριό Αναγωνήτρια για να το δείτε από ψηλά.Αν με ρωτήσεις τι προτιμώ θα σου έλεγα πως δεν θα έχανα την πανοραμική θέα του ναυαγίου σε σύγκριση με το να κολυμπήσω στο ναυάγιο.

Αν ήμουν 2 μέρες θα επέλεγα σίγουρα την παραλία του Γέρακα που είναι και εύκολα προσβάσιμη.

Γενικά προτάσεις υπάρχουν πολλές όχι μόνο για τις παραλίες αλλά τι να πρωτοκάνεις σε 2 μέρες.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ευχαριστω!!!! :) Εχω παει πριν πολλα χρονια κ ειπα να θυμηθω τα παλια στα γρηγορα...επειδη ειναι ευκολα προσβασιμο νησι παμε προς το παρον Κυκλαδες! Αλλα το ναυαγιο αξιζει πραγματικα εχεις δικιο!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Σκέφτομαι κι εγώ φέτος για Ζάκυνθο. Αρχές Ιούλη, 5-6 μέρες, με παιδί 1,5 έτους.
Σκέφτομαι διαμονή στο Βασιλικό. Δεν έχω ξαναπάει στο νησί.
Καμιά γνώμη από όσους έχουν πάει ή έχουν καταγωγή από εκεί?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σκέφτομαι κι εγώ φέτος για Ζάκυνθο. Αρχές Ιούλη, 5-6 μέρες, με παιδί 1,5 έτους.
Σκέφτομαι διαμονή στο Βασιλικό. Δεν έχω ξαναπάει στο νησί.
Καμιά γνώμη από όσους έχουν πάει ή έχουν καταγωγή από εκεί?
Προτείνω να μείνετε ή στο Αργάσι ή στο Τσιλιβί που απέχουν 4 χλμ από την πόλη της Ζακύνθου.Η πόλη δεν λέει πολλά με εξαίρεση την Μπόχαλη.Το νησί σαν σύνολο είναι καταπληκτικό.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Όσον αφορά την θέα από ψηλά προς το ναυάγιο, πριν ένα έτος, άγνωστοι είχαν κόψει την εξέδρα και νομίζω δεν έχει αποκατασταθεί.Μπορείς φυσικά να το δεις αλλά σίγουρα δεν υπάρχει η ασφάλεια της εξέδρας.
Σε κάποιο μήνυμα νωρίτερα αναφέρθηκε ο Λιμνιώνας ως τοπ παραλία για κάποιον που θα πάει 2 μέρες στο νησί.Να εξηγήσουμε ότι δεν είναι παραλία αλλά ένας όμορφος κολπίσκος με υπέροχα κρυστάλλινα παγωμένα νερά,μπορείς να έχεις πρόσβαση στο νερό μόνο από τα βράχια και δεν συνίσταται για ηλικιωμένους ή παιδιά.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Πολύ σωστό το μηνυμα σου aeras μονο που το ειδα αφου γυρισα.. :) Για να ειμαι ειλικρινης λοιπον οι δυο αυτες μερες δεν ηταν κ οι καλυτερες μου..δε λεω οτι φταιει το νησι..αν κ δε θεωρω οτι εχει τις top παραλιες που θα δουμε αλλου.Οι διακοπες για χαλαρωση λοιπον λογω Αγ.Πνευματος ειχαν ως εξης:
1)Eιχα κλεισει δωματιο απο booking με 9.3 στις κριτικες κ αντικρυσα ενα μπουντρουμι χωρις καν μπαλκονι,ισογειο που με το ζορι θα επερνε 6.Απ οτι καταλαβα μετα ο ιδιοκτητης σε μετεφερε στο λιμανι,εδινε φουλ πληροφοριες κ στο τελος σου ελεγε για ανταλλαγμα να γραψεις κατι καλο στο booking..για να παραμυθιαστουν κ αλλοι..
2)Νοικιασαμε αυτοκινητο στα 40 ευρω για μιαμιση μερα,ειδαμε τις κοντινες παραλιες κ ειπαμε να ξεκινησουμε για τον τρομερο Λιμνιωνα κ στη μεση της διαδρομης μεσα στο πουθενα ...παθαμε λαστιχο!!!!Δεν υπηρχε ουτε γρυλος για να κανουμε δουλεια μας,με τα πολλα μας βοηθησε ενα ζευγαρι κ μετα απο διαδικασια βενζιναδικο κτλ καταληξαμε Λιμνιωνα που περισσοτερο θυμιζε ποταμι παρα θαλασσα..δε μπηκαμε ,ηταν ηδη περασμενη η ωρα.
3)Στο ναυαγιο τα καραβια δεν πηγαιναν λογω καιρου.Πηγαμε στον Αγ.Νικολαο οπως με ειχατε πληροφορησει για γαλαζιες σπηλιες.Μας ειπαν 1 ωρα συνολικα κ 20 λεπτα μπανιο με 15 ευρω τα δυο ατομα.Τελικα μας πηγε 40 λεπτα κ μπανιο...3 λεπτα!!!πραγματικα!!νομιζαμε οτι παμε σε αλλη σπηλια κ αυτος γυρισε πισω!
Μπορει να ειμαι περιεργη αλλα η παραλια που μ αρεσε ηταν η plaka beach με ωραια χαλαρη μουσικη κ ατμοσφαιρα που χαιροσουν μπανιο.Πολυ τουριστικα μου φανηκαν τα περισσοτερα οπως τσιλιβι,λαγανας κτλ.Απο τα καλυτερα που εχω να θυμαμαι ειναι ενα ωραιο μαγαζακι στη Μποχαλη με ζωντανη μουσικη απο ζακυνθινες κανταδες κ η θεα στο Ναυαγιο!Η εξεδρα υπαρχει κ οι φωτογραφιες απο κει ειναι απιστευτες!Παντως ειναι ενα νησι που σε 4 το πολυ μερες τα εχει δει ΟΛΑ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom