Ζάκυνθος Ζάκυνθος

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Θα διαφωνήσω στο ότι σε 4 μέρες τα έχεις δει όλα.Εξαρτάται φυσικά τι θέλει να δει ο καθένας.Τουλάχιστον,όμως, όσον αφορά τις παραλίες σε 4 μέρες δεν καταφέρνεις να δεις ούτε τις μισές ¨καλές"
Επίσης για το ξενοδοχείο που αναφέρεις,δεν ξέρω αν είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, αλλά καλό θα ήταν να αναφέρεις πιο είναι γιατί είναι πραγματικά κρίμα να υπάρχουν κακοί επαγγελματίες .Ειδικά αυτή την εποχή που για να πάμε κάπου θα το σκεφτούμε οικονομικά πολύ περισσότερο από πριν.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Οταν λεω ολα εννοω να τρεχεις απο το πρωι ως το βραδυ οπως εκανα δυο μερες.κ φανταζομαι ο καθενας απο τις 5 παρομοιες παραλιες που ειναι το ιδιο πραγμα διπλα διπλα απλα αλλαζει το μαγαζι δε θα πηγαιναν με τη σειρα σε ολες,θα επελεγαν καποιες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δήμητρα καταλαβαίνω ότι όταν κάτι δεν πάει καλά από την αρχή τα πάντα πάνε ή μας φαίνονται στραβα.
Μπορώ να σου απαριθμίσω δεκάδες μέρη στη Ζάκυνθο που δεν είδες και είναι κορυφαία.Το νησάκι beach bar του Αγιου Σώστη,οι σπηλιές κερίου,ο φάρος κεριού με την θέα που σου κόβει την ανάσα ειδικά κατά το ηλιοβασίλεμα,το χωριό κερί με τις γραφικές του ταβέρνες,το μαραθονήσι,η θέα από τη Σχίζα στο Καμπι κτλ
Ο Λιμνιώνας είναι ουσιαστικά ένας όρμος ή φιορδ ή όπως θες πές το που πέφτεις κατευθείαν στη Θάλασσα από το τσιμέντο ή τα βράχια και θέλει προσοχή.Η φίλη μου είχε γλιστρίσει βγαίνοντας από τη θάλασσα και τραυματίστηκε στα πλευρά.Θέλει προσοχή.Το μέρος όμως ασχέτως αυτού αξίζει.

Τώρα για τους κακούς επαγγελματίες που συνάντησες είναι άλλο θέμα.
Το σίγουρο είναι πως σε τέσσερις μέρες δεν βλέπεις ούτε τα μισά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Οταν λεω ολα εννοω να τρεχεις απο το πρωι ως το βραδυ οπως εκανα δυο μερες.κ φανταζομαι ο καθενας απο τις 5 παρομοιες παραλιες που ειναι το ιδιο πραγμα διπλα διπλα απλα αλλαζει το μαγαζι δε θα πηγαιναν με τη σειρα σε ολες,θα επελεγαν καποιες!
Στην παραλία του Γέρακα πήγες?Γιατί εκεί δεν έχει beach bar καθώς το μέρος προστατεύεται για τις χελώνες.Η παραλία δεν είναι παρόμοια με τις άλλες πάντως και είναι μια απο τις καλύτερες.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ναι πηγα...δεν ηταν ασχημα..απλα προτιμω κατι πιο ηρεμο με λιγοτερο κοσμο.Απιστευτος ο αριθμος των τουριστων στο Γερακα...Δε μ αρεσει να κανω μπανιο με τον εναν πανω στον αλλον!Οσο για το μαραθονησι δεν ειναι λιγο απατη να ζητανε 20 κ 30 ευρω το ατομο?Κ να μου λενε οτι θα κολυμπησω αγκαλια με τη χελωνα???Σορυ παιδια απλως μου φανηκε ακρως τουριστικο νησι με μεγαλη εκμεταλλευση...κ η ομορφια του χανεται ετσι!!!Δεν ειπα οτι δεν εχει ωραια μερη!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι πηγα...δεν ηταν ασχημα..απλα προτιμω κατι πιο ηρεμο με λιγοτερο κοσμο.Απιστευτος ο αριθμος των τουριστων στο Γερακα...Δε μ αρεσει να κανω μπανιο με τον εναν πανω στον αλλον!Οσο για το μαραθονησι δεν ειναι λιγο απατη να ζητανε 20 κ 30 ευρω το ατομο?Κ να μου λενε οτι θα κολυμπησω αγκαλια με τη χελωνα???Σορυ παιδια απλως μου φανηκε ακρως τουριστικο νησι με μεγαλη εκμεταλλευση...κ η ομορφια του χανεται ετσι!!!Δεν ειπα οτι δεν εχει ωραια μερη!
Ναι αλλά μη ξεχνάς πως έχει άπειρες επιλογές για το ποιά εκδρομή θα επιλέξεις και να απορρίψεις το τουριστικό.Διότι εμείς δώσαμε 10 ή 15 ευρώ για διαδρομή με απλή βαρκούλα που μας πήγε για κολύμπι στις σπηλιές κεριού και μετά μαραθονήσι να καθησεις όση ώρα θες και να επιστρέψεις ότι ώρα θες.
Στο Γέρακα Αυγουστιάτικα κι όλας δεν είχε κανέναν χαμό.Και λόγω ωοτοκίας της χελώνας επικρατούσε ηρεμία και χαλάρωνες.
Τουριστικές παγίδες υπάρχουν παντού.Το θέμα είναι να επιλέξεις το σωστό.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επίσης για το ξενοδοχείο που αναφέρεις,δεν ξέρω αν είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, αλλά καλό θα ήταν να αναφέρεις πιο είναι γιατί είναι πραγματικά κρίμα να υπάρχουν κακοί επαγγελματίες .Ειδικά αυτή την εποχή που για να πάμε κάπου θα το σκεφτούμε οικονομικά πολύ περισσότερο από πριν.

Ναι, είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, γι'αυτό και το σχετικό link διεγράφη.

Από τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται αυστηρά καταγγελίες ή δυσφημιστικά μηνύματα στο forum, προς επαγγελματίες του ταξιδιωτικού αλλά και οποιουδήποτε άλλου χώρου. Όσα μέλη έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα μπορούν να τα καταγγείλουν επώνυμα στους αρμόδιους φορείς.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
καλημερα
περυσι ειχαμε παει διακοπες ζακυνθο
τελεια
φετος ελεγα να παμε και παλι
τσιλιβι μεναμε και εκει θελω
αλλα να εβρισκα εκει ενοικιαζομενα για τη μικρη που θα εχουμε μαζι
οχι εκει που μεναμε
ξερετε καποιο Τσιλιβι ?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ναι, είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, γι'αυτό και το σχετικό link διεγράφη.

Από τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται αυστηρά καταγγελίες ή δυσφημιστικά μηνύματα στο forum, προς επαγγελματίες του ταξιδιωτικού αλλά και οποιουδήποτε άλλου χώρου. Όσα μέλη έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα μπορούν να τα καταγγείλουν επώνυμα στους αρμόδιους φορείς.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
προσπάθησα να σου στείλω pm αλλά δεν γίνεται,μήπως επειδή είσαι moderator?Τέλος πάντων ,παρατήρησα ότι πιο πάνω στην απάντηση του μέλους
giannismits
υπάρχει καταχωρημένο ξανά το link οπότε σβήστο και από εκεί.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
προσπάθησα να σου στείλω pm αλλά δεν γίνεται,μήπως επειδή είσαι moderator?Τέλος πάντων ,παρατήρησα ότι πιο πάνω στην απάντηση του μέλους​


υπάρχει καταχωρημένο ξανά το link οπότε σβήστο και από εκεί.


Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Διεγράφη και αυτό το link.
Όσο για το πμ, προφανώς κάτι δεν έκανες καλά. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός ή απαγόρευση.
 

lostre

Member
Μηνύματα
28
Likes
24
Δεν διάβασα παρά μόνο αυτή τη σελίδα, οπότε έχω κάτι να προσθέσω. Η καλύτερη γνωστή παραλία + θάλασσα, είναι στο Γέρακα. Η παραλία + θάλασσα έκπληξη για μένα όμως, ήταν η "Πόρτο Καμίνια". Μαγεία! Αβαθή νερά με άμμο και νερό κρύσταλλο. Όσο για το Ναυάγιο και τις μπλέ σπηλιές, ένα έχω να προσθέσω κι ας κοπεί το σχόλιο μου. Η καλύτερη πρόσβαση και εξυπηρέτηση, γίνεται απο Πόρτο Βρώμη και όχι απο Αγ. Νικόλαο. Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει κι εγώ με αυτό της dimitra_tg. Μας πήγε τόση ώρα και μας είπε "μια βουτιά μόνο γιατί ο καιρός δε βοηθάει, πρέπει να γυρίσουμε!" Τον "στόλισα" όμως, σιγά μην τον αφήσω. Του είπα "έτσι θα πάμε μπροστά;" "Άντε τα κάνετε σε μας, αλλά ο τουρίστας τη γνώμη θα βγάλει;" Φυσικά είχαμε και ξένους στο καραβάκι οι οποίοι δυσανασχέτησαν όπως ήταν και φυσικό. Μάλιστα πριν πάω προς τα εκεί, του είχα τηλεφωνήσει αν έχει δρομολόγια λόγω καιρού και μου είπε, έλα! Οπότε δικαιολογημένα τα παράπονα όλων. Απο Πόρτο Βρώμη όμως, πολύ φιλικοί άνθρωποι και καλή εξυπηρέτηση. Να τα λέμε κι αυτά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δεν διάβασα παρά μόνο αυτή τη σελίδα, οπότε έχω κάτι να προσθέσω. Η καλύτερη γνωστή παραλία + θάλασσα, είναι στο Γέρακα. Η παραλία + θάλασσα έκπληξη για μένα όμως, ήταν η "Πόρτο Καμίνια". Μαγεία! Αβαθή νερά με άμμο και νερό κρύσταλλο. Όσο για το Ναυάγιο και τις μπλέ σπηλιές, ένα έχω να προσθέσω κι ας κοπεί το σχόλιο μου. Η καλύτερη πρόσβαση και εξυπηρέτηση, γίνεται απο Πόρτο Βρώμη και όχι απο Αγ. Νικόλαο. Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει κι εγώ με αυτό της dimitra_tg. Μας πήγε τόση ώρα και μας είπε "μια βουτιά μόνο γιατί ο καιρός δε βοηθάει, πρέπει να γυρίσουμε!" Τον "στόλισα" όμως, σιγά μην τον αφήσω. Του είπα "έτσι θα πάμε μπροστά;" "Άντε τα κάνετε σε μας, αλλά ο τουρίστας τη γνώμη θα βγάλει;" Φυσικά είχαμε και ξένους στο καραβάκι οι οποίοι δυσανασχέτησαν όπως ήταν και φυσικό. Μάλιστα πριν πάω προς τα εκεί, του είχα τηλεφωνήσει αν έχει δρομολόγια λόγω καιρού και μου είπε, έλα! Οπότε δικαιολογημένα τα παράπονα όλων. Απο Πόρτο Βρώμη όμως, πολύ φιλικοί άνθρωποι και καλή εξυπηρέτηση. Να τα λέμε κι αυτά.
Ως Ζακυνθινός όποτε θέλω να πάω στο ναυάγιο από Πόρτο Βρώμη πηγαίνω.Υπάρχει η επιλογή, σε low season που δεν είναι πλήρεις τα καραβάκια, να συννενοηθείς ώστε να σε αφήσουν στην παραλία με το ναυάγιο και να επιστρέψεις με το επόμενο δρομολόγιο.Και κλασικά μετά για φαγητό στο Καμπί.Δυο ταβέρνες εξαιρετικές,η μια καλύτερη από την αλλή, "στου παππά στο σταυρό" και το "ηλιοβασίλεμα",στην δική μου βαθμολογία κερδίζει με μικρή διαφορά ο παππάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom