Ζαγοροχωρια

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Είμαι από Κύπρο και θα ήθελα οικογενειακός ( με παιδιά 9 και 6 ετων) να ερθουμε για τις διακοπές του Πάσχα στα Ζαγοροχώρια. Ο άντρας μου ποτέ δεν οδηγησε αυτοκίνητο στην Ελλάδα. Ξέρετε τα αυτοκίνητα στη Κύπρο είναι αριστεροτιμονα . Θα μπορούσε κατά τη γνωμη σας να οδηγήσει εύκολα? Θα έχουμε και τα παιδιά να το ρισκάρω? Υπαρχει αλλος τρόπος να μετακινουμαστε με λεωφορειο ας πουμε??...
 

alej

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Γειά σας. Σκέφτομαι να επισκεφτώ τα Ζαγοροχώρια του Αγίου Πνεύματος.
Σκέφτομαι για το Kipi Suites στο χωρίο Κήποι.
Κάποια γνώμη, εντυπώσεις; Όλες οι απόψεις δεκτές. Με την γυναίκα μου θα είμαι ίσως και ένα φιλικό ζευγάρι.
Βασική ερώτηση, που παρκάρουμε εκεί βρε παιδιά; Εννοώ στο ξενοδοχείο αλλά και γενικά;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Σκέφτομαι να επισκεφτώ τα Ζαγοροχώρια του Αγίου Πνεύματος.
Καλά κάνεις!
Κάποια γνώμη, εντυπώσεις;
Το χωριό είναι πανέμορφο. Απλά έχει λίγη ανηφόρα παραπάνω από κάποια άλλα!:)

Βασική ερώτηση, που παρκάρουμε εκεί βρε παιδιά; Εννοώ στο ξενοδοχείο αλλά και γενικά;
Είδα στην σελίδα του ξενοδοχείου στο booking ότι υπάρχει κοντά δωρεάν δημόσιος χώρος στάθμευσης.
Αν το κλείσεις όμως ρώτα και την ρεσεψιόν, ειδικά αν μπορείς να φορτώσεις-ξεφορτώσεις κοντά στο ξενοδοχείο η υπάρχει και άλλη εναλλακτική.
 

tsaand

New Member
Μηνύματα
1
Likes
6
Θεωρώ ότι τα Ζαγοροχώρια είναι το ομορφότερο μέρος στην Ελλάδα. Η αρχιτεκτονική, τα μονοπάτια, τα μοναδικά φυσικά μνημεία κάνουν την περιοχή ξεχωριστή. Και βέβαια, μπορεί εύκολα κάποιος να πάει στα Ιωάννινα, την Κόνιτσα αλλά και τις περιοχές κοντά στα σύνορα. Ο Βοϊδομάτης είναι ο καθαρότερος ποταμός, με θερμοκρασία 4-6 σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Η αλπική Δρακόλιμνη της Τύμφης είναι το μέρος που όλοι πρέπει να καταφέρουν να δουν. Τα χωριά είναι ένα προς ένα ξεχωριστά και το φαράγγι του Βίκου είναι μεγαλειώδες. Το παρακάτω video το γύρισαν μαθητές από 2ο Λύκειο της Βούλας, που πήγαν 6 ημέρες με σκοπό να κινηματογραφίσουν την περιοχή. Δείτε το, αξίζει πραγματικά!!!
 

Thomas L.

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλημέρα σε όλους,

Εδώ και λίγο καιρό έχω αποφασίσει να κάνω οργανώσω ένα ταξίδι για τους γονείς μου και ύστερα από αναζήτηση πολλών χειμερινών προορισμών, κατέληξα στα Ζαγοροχώρια, καθώς δεν τα έχουν επισκεφτεί αλλά είναι και σχετικά κοντά (διαμένουν Θεσσαλονίκη).
Ύστερα από αρκετό ψάξιμο στο forum πήρα αρκετές πληροφορίες αλλά θα ήθελα την προσωπική άποψη από αυτούς που έχουν ταξιδέψει στα Ζαγοροχώρια.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Ποια θεωρείτε η ομορφότερη περίοδος του χρόνου για να επισκεφτείς τα Ζαγοροχώρια; Με κριτήριο την φυσική ομορφιά.
2) Σε ποιο χωριό θα μου προτείνατε να κλείσω έτσι ώστε να μην είναι τελείως απομακρυσμένο το χωριό από τα υπόλοιπα καθώς θα τους αρέσει η εξερεύνηση της περιοχής;
3) Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για ένα ταξίδι δύο ανθρώπων μέσης ηλικίας :p την συγκεκριμένη περίοδο, θα είναι πολύ χρήσιμη!

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων!

Υ.Γ. : Συγχαρητήρια στους διαχειριστές του forum αλλά κυρίως σε όλα τα μέλη που το έχουν καταστήσει πλήρως ενημερωτικό με τις ταξιδιωτικές τους εμπειρίες! :):clap:
 
Last edited:

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Καλησπερα σε ολους!!Τ Ζαγοροχωρια αποτελουν κατι πολυ ιδιαιτερο και απιστευτο σημειο στην Ελλαδα και στα Ιωαννινα!!!Αμαξι επιβαλλεται ομως...νομιζω με λιγη προσοχη δεν θα εχετε θεμα! @LIMGIRL
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Ποια θεωρείτε η ομορφότερη περίοδος του χρόνου για να επισκεφτείς τα Ζαγοροχώρια; Με κριτήριο την φυσική ομορφιά.
Δεν έχω πάει καλοκαίρι. Προσωπικά είμαι λάτρης του χειμώνα. Νομίζω όμως ότι το Ζαγόρι, δεν έχει εποχή. Οπότε και να πας είναι υπέροχο. Θα πρότεινα να αλλάξεις το ερώτημα. Ποιά εποχή τους αρέσει να ταξιδεύουν?

Σε ποιο χωριό θα μου προτείνατε να κλείσω έτσι ώστε να μην είναι τελείως απομακρυσμένο το χωριό από τα υπόλοιπα καθώς θα τους αρέσει η εξερεύνηση της περιοχής;
Το Μονοδένδρι.
Μην ξεχάσεις αυτό που λέει ο φίλος παρακάτω.
Αμαξι επιβαλλεται ομως...
 

Thomas L.

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Δεν έχω πάει καλοκαίρι. Προσωπικά είμαι λάτρης του χειμώνα. Νομίζω όμως ότι το Ζαγόρι, δεν έχει εποχή. Οπότε και να πας είναι υπέροχο. Θα πρότεινα να αλλάξεις το ερώτημα. Ποιά εποχή τους αρέσει να ταξιδεύουν?


Το Μονοδένδρι.
Μην ξεχάσεις αυτό που λέει ο φίλος παρακάτω.
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Νομίζω πως τα ταξίδια δεν έχουν εποχή καθώς είναι εμπειρίες ανεξαρτήτως εποχής. Στην δική μου περίπτωση, δεν νομίζω να έχουν κάποια ιδιαίτερη προτίμηση αλλά πιστεύω ότι θα τους άρεσε περισσότερο η άνοιξη κυρίως λόγω καιρού και της φύσης η οποία λογικά θα είναι στα καλύτερα της από άποψη άνθους και πράσινου.

Το αμάξι ούτως ή άλλως ήταν υποχρεωτικό στις σκέψεις μου :p
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@Thomas L. Αγαπητε μου φιλε εχω πηγα Ζαγοροχωρια 31Δεκεμβριου.Καναμε πρωτοχρονια εκει..Ναι μεν πολυ κρυο αλλα δεν θα το αλλαζα με τιποτα.Σκεψου πως το πρωι το αμαξι ηταν σκετο κρυσταλλο.Το πηγαινα στον ηλιο λιγο να παρει τα πανω του...Ειναι ενα μερος που οποτε και να πας εχει απιστευτες ομορφιες..απλα η καθε περιοδος εχει τα δικα της..Προσωπικη αποψη ειναι να μεινεις στο Μονοδενδρι..Εχε το σαν κεντρο και μπορεις να γυρισεις τα παντα απο εκει..Αλλωστε σχεδον απ ολα θα περασεις...
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@Thomas L. ειχα παει φετος..οχι δεν ειχε χιονισει αλλα ειχε πολυ κρυο..το οποιο οκ το αντεχες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom