Ζαγοροχωρια

Thomas L.

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
@carouzos Κατάλαβα..Θα το σκεφτώ λοιπόν και θα αποφασίσω :p
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σου αλλά κυρίως τον χρόνο σου :)
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Μακραν η καλυτερη θεα για τη χαραδρα του βικου ειναι προς οξια και μετα το πετρινο δασος.Τερματιζει ο δρομος αφηνεις αμαξι και μετα ποδαρατο οσο παει το μονοπατι.Απο τις πιο ωραιες θεες που εχω δει ποτε μου.Αξιζει και με το παραπανω.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με πολλά ταξίδια και ακόμη περισσότερη υγεία!!!!

Έχω αποφασίσει να πάω Ζαγοροχώρια 8-11/01
Κ προφανώς ψάχνω ξενοδοχείο ( η μόνη παγίδα οτι πρέπει να είναι pet friendly - όχι για μένα, για την γάτα μας :bleh: ).

έχω διαβάσει στο forum οτι είναι παίδεμα οι αποστάσεις. ένα γρήγορο search όμως στο google maps μου έβγαλε Πάπιγκο - Τσεπέλοβο (η πιο μεγάλη απόσταση) 1 ώρα και 15 λεπτά. δεν το βρίσκω κ τόσο τραγικό.
ειδικά αν πας για να βολτάρεις και να δεις πράγματα και θαύματα.
Δηλ αν μια μέρα πας ανατολικό Ζαγόρι και γυρίσεις βράδυ (κάπως έτσι είναι τα προγράμματά μας κάθε μα κάθε φορά)), δεν θα είναι κ τόσο τραγικό (λέω εγώ τώρα)
Να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με την οδήγηση κ τις στροφές εφ' όσον έχω να δω κάτι.
Κ ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και δεν θα μπορούμε να κάνουμε πεζοπορίες και άλλες δραστηριότητες.

Οπότε.... αν και τα περισσότερα ξενοδοχεία τα βρίσκω Πάπιγκο και Αρίστη, εγώ ψάχνω για σχετικά κεντρικό Ζαγόρι.

Έχω βρει το Hotel Machalas και το Αρχοντικό Ζαρκαδα.
Έχετε, οι γνώστες, να προτείνετε κάποιο άλλο; Κ επειδή είναι η πρώτη φορά στα μέρη δεν ξέρω τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε αν υπολογίσουμε και το καταχείμωνο. Ιδέες;;;;;;

Για φαγητό έχω βρει κάποιες προτάσεις σε διάφορα προηγούμενα post Που έχουν κάνει οι αγαπητοί συν-forumites.
Όχι ότι δεν θα δεχόμουν κάποια καινούρια πληροφορία


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
Χρόνια πολλά και Καλά Χριστούγεννα
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με πολλά ταξίδια και ακόμη περισσότερη υγεία!!!!

Έχω αποφασίσει να πάω Ζαγοροχώρια 8-11/01
Κ προφανώς ψάχνω ξενοδοχείο ( η μόνη παγίδα οτι πρέπει να είναι pet friendly - όχι για μένα, για την γάτα μας :bleh: ).

έχω διαβάσει στο forum οτι είναι παίδεμα οι αποστάσεις. ένα γρήγορο search όμως στο google maps μου έβγαλε Πάπιγκο - Τσεπέλοβο (η πιο μεγάλη απόσταση) 1 ώρα και 15 λεπτά. δεν το βρίσκω κ τόσο τραγικό.
ειδικά αν πας για να βολτάρεις και να δεις πράγματα και θαύματα.
Δηλ αν μια μέρα πας ανατολικό Ζαγόρι και γυρίσεις βράδυ (κάπως έτσι είναι τα προγράμματά μας κάθε μα κάθε φορά)), δεν θα είναι κ τόσο τραγικό (λέω εγώ τώρα)
Να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με την οδήγηση κ τις στροφές εφ' όσον έχω να δω κάτι.
Κ ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και δεν θα μπορούμε να κάνουμε πεζοπορίες και άλλες δραστηριότητες.

Οπότε.... αν και τα περισσότερα ξενοδοχεία τα βρίσκω Πάπιγκο και Αρίστη, εγώ ψάχνω για σχετικά κεντρικό Ζαγόρι.

Έχω βρει το Hotel Machalas και το Αρχοντικό Ζαρκαδα.
Έχετε, οι γνώστες, να προτείνετε κάποιο άλλο; Κ επειδή είναι η πρώτη φορά στα μέρη δεν ξέρω τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε αν υπολογίσουμε και το καταχείμωνο. Ιδέες;;;;;;

Για φαγητό έχω βρει κάποιες προτάσεις σε διάφορα προηγούμενα post Που έχουν κάνει οι αγαπητοί συν-forumites.
Όχι ότι δεν θα δεχόμουν κάποια καινούρια πληροφορία


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
Χρόνια πολλά και Καλά Χριστούγεννα
Έχουμε μείνει στο Τσεπελοβο στο ξενώνα Καδι. Παρά πολύ ωραίο χωριό κ πολύ ωραίος ξενώνας. Άνετα επισκέπτεσαι το Καπεσοβο από την ίδια μεριά του φαραγγιού καθώς κ το Μονοδενδρι από την άλλη Μαρία του φαραγγιού. Την επόμενη φορά μείναμε στα Άνω Πεδινα. Τίποτα το ιδιαίτερο σα χωριό αλλά πιο κεντρικά κ πιο κοντά σε Πάπιγκο κ Άριστη.
Οι αποστάσεις άνοιξη κ καλοκαίρι ήταν μια χαρά κ άνετα γίνονται ημερήσιες εκδρομές όπου κ να μείνεις. Δεν ξερω τι παίζει με πάγο κ χιόνια βέβαια
Για φαγητό μη παραλείψετε με τίποτα τη ταβέρνα τα Ριζα. Κατ εμε το ωραιότερο φαγητό στα Ζαγοροχωρια!
Να περασετε όμορφα. Αν κ είναι σίγουρο. Τα Ζαγοροχωρια είναι μαγικός τοπος

Επίσης ξέχασα την πίτα της Κικίτσας στο Μονοδενδρι κ το εστιατόριο Άστρα στο Πάπιγκο. Έχει κ ξενωνα
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δύο φορές που πήγα Ζαγοροχώρια έμεινα στη Βίτσα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Είναι σε κεντρικότατο σημείο και βολικό για εκδρομές γύρω-γύρω. Τη δεύτερη φορά μείναμε στο Εν Χωρα Βεζίτσα http://www.vezitsa-zagori.com/ το οποίο είδα απο το booking οτι είναι pet frendly. Εχει και εστιατόριο στο ισόγειο. Εξίσου βολικά είναι στο Μονοδένδρι.

Το Πάπιγκο και η Αρίστη είναι ωραία χωριά αλλά πρέπει να κάνεις χιλιόμετρα κάθε φορά που θέλεις να πας κάπου.

Σχετικά με φαγητό το Μπουραζάνι εχει γκουρμέ με τσουχτερές τιμές.
 

Laura

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Μια πολλή καλη ταβερνα ειναι στο χωριο ΑΣπραγγελοι και λεγεται Βιργινία.
Εχει φοβερές πιτες και ψητά κρέατα.
Αξιζει να την επισκεφτείς εχει και ξενώνα απο πανω αλλα πρεπει να ρωτήσεις γιατι εγω εμενα ΓΙαννενα οταν ειχα παει .
Επισης και η ταβερνα σταριζα ειναι καλη επιλογή.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με πολλά ταξίδια και ακόμη περισσότερη υγεία!!!!

Έχω αποφασίσει να πάω Ζαγοροχώρια 8-11/01
Κ προφανώς ψάχνω ξενοδοχείο ( η μόνη παγίδα οτι πρέπει να είναι pet friendly - όχι για μένα, για την γάτα μας :bleh: ).

έχω διαβάσει στο forum οτι είναι παίδεμα οι αποστάσεις. ένα γρήγορο search όμως στο google maps μου έβγαλε Πάπιγκο - Τσεπέλοβο (η πιο μεγάλη απόσταση) 1 ώρα και 15 λεπτά. δεν το βρίσκω κ τόσο τραγικό.
ειδικά αν πας για να βολτάρεις και να δεις πράγματα και θαύματα.
Δηλ αν μια μέρα πας ανατολικό Ζαγόρι και γυρίσεις βράδυ (κάπως έτσι είναι τα προγράμματά μας κάθε μα κάθε φορά)), δεν θα είναι κ τόσο τραγικό (λέω εγώ τώρα)
Να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με την οδήγηση κ τις στροφές εφ' όσον έχω να δω κάτι.
Κ ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και δεν θα μπορούμε να κάνουμε πεζοπορίες και άλλες δραστηριότητες.

Οπότε.... αν και τα περισσότερα ξενοδοχεία τα βρίσκω Πάπιγκο και Αρίστη, εγώ ψάχνω για σχετικά κεντρικό Ζαγόρι.

Έχω βρει το Hotel Machalas και το Αρχοντικό Ζαρκαδα.
Έχετε, οι γνώστες, να προτείνετε κάποιο άλλο; Κ επειδή είναι η πρώτη φορά στα μέρη δεν ξέρω τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε αν υπολογίσουμε και το καταχείμωνο. Ιδέες;;;;;;

Για φαγητό έχω βρει κάποιες προτάσεις σε διάφορα προηγούμενα post Που έχουν κάνει οι αγαπητοί συν-forumites.
Όχι ότι δεν θα δεχόμουν κάποια καινούρια πληροφορία


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
Χρόνια πολλά και Καλά Χριστούγεννα
Χρόνια Πολλά με υγεία! Είχαμε κερδίσει δωμάτιο στον Ξενώνα Γαία στο Διλοφο! Το χωρίο μοναδικό - μαγικό! Το ξενοδοχείο απίστευτο απλά! Με τζάκι μέσα και όλο πέτρινο και απίστευτο πρωινό!

Σου βάζω ακριβώς που φάγαμε:

Μαργαρίτες στο χωρίο Κήποι! Να φάτε τηγανιές!
Κανέλα & Γαρύφαλλο στο χωρίο Βίτσα! Οτι φάγαμε από μανιτάρι ήταν ότι καλύτερο φάγαμε ποτέ! Δικά του όλα!
Λίθος στο χωρίο Διλοφο! Όλα οκ!

Νομίζω πως τα 2 πρώτα δεν πρέπει να τα χάσεις με τίποτα!
 

Marshmallow

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με πολλά ταξίδια και ακόμη περισσότερη υγεία!!!!

Έχω αποφασίσει να πάω Ζαγοροχώρια 8-11/01
Κ προφανώς ψάχνω ξενοδοχείο ( η μόνη παγίδα οτι πρέπει να είναι pet friendly - όχι για μένα, για την γάτα μας :bleh: ).

έχω διαβάσει στο forum οτι είναι παίδεμα οι αποστάσεις. ένα γρήγορο search όμως στο google maps μου έβγαλε Πάπιγκο - Τσεπέλοβο (η πιο μεγάλη απόσταση) 1 ώρα και 15 λεπτά. δεν το βρίσκω κ τόσο τραγικό.
ειδικά αν πας για να βολτάρεις και να δεις πράγματα και θαύματα.
Δηλ αν μια μέρα πας ανατολικό Ζαγόρι και γυρίσεις βράδυ (κάπως έτσι είναι τα προγράμματά μας κάθε μα κάθε φορά)), δεν θα είναι κ τόσο τραγικό (λέω εγώ τώρα)
Να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με την οδήγηση κ τις στροφές εφ' όσον έχω να δω κάτι.
Κ ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και δεν θα μπορούμε να κάνουμε πεζοπορίες και άλλες δραστηριότητες.

Οπότε.... αν και τα περισσότερα ξενοδοχεία τα βρίσκω Πάπιγκο και Αρίστη, εγώ ψάχνω για σχετικά κεντρικό Ζαγόρι.

Έχω βρει το Hotel Machalas και το Αρχοντικό Ζαρκαδα.
Έχετε, οι γνώστες, να προτείνετε κάποιο άλλο; Κ επειδή είναι η πρώτη φορά στα μέρη δεν ξέρω τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε αν υπολογίσουμε και το καταχείμωνο. Ιδέες;;;;;;

Για φαγητό έχω βρει κάποιες προτάσεις σε διάφορα προηγούμενα post Που έχουν κάνει οι αγαπητοί συν-forumites.
Όχι ότι δεν θα δεχόμουν κάποια καινούρια πληροφορία


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
Χρόνια πολλά και Καλά Χριστούγεννα
Πολλές και όμορφες καλησπέρες! Πρόσφατα γύρισα από ένα μαγευτικό 5ήμερο στα Ζαγοροχώρια και έμεινα κατενθουσιασμένη. Με την παρέα μου μείναμε στο χωριό Δίλοφο, το οποίο ανήκει στο κεντρικό Ζαγόρι. Ένα έρημο χωριό(3 κατοίκους παρακαλώ), στο οποίο δεν μπαίνει μέσα αμάξι και γι αυτό το αφήνεις σε ένα παρκινγκ στην αρχή του χωριού και έπειτα το διασχίζεις με τα πόδια. To χωριό είναι πολύ γραφικό,όμορφο και ήρεμο και έχει μία μονο ταβέρνα η οποία λέγεται "Στου Τάκη" ,αλλά αρκεί γιατί έχει πολύ ωραίο φαγητό. Το Πάπιγκο είναι όμορφο αλλά για εμένα δεν είναι το καλύτερο μέρος να μείνεις στα Ζαγοροχώρια. Είναι πολύ ψηλά, είναι δύσκολος ο δρόμος μέχρι εκέι και επίσης θα χρειαστεί να κατεβαίνεις τις υπόλοιπες μέρες για να εξερευνήσεις τα υπόλοιπα χωριά. Τα χωριά που έχεις να επισκεφθείς είναι τα : Τσεπέλοβο, Καπέσοβο, Δίλοφος, Βίκος, Μονοδένδρι, Μικρό και Μεγάλο Πάπιγκο, Βίτσα καθώς και τα γεφυράκια, τον ποταμό Βοιδομάτη και να επισκεφθείς την Οξυά για να απολαύσεις τη χαράδρα του Βίκου. Ο Δίλοφος, σαν μέρος, μας διευκόλυνε πολύ στις μετακινήσεις και μας άρεσε, αλλά άμα ψάχνεις κάτι πιο "ανεβαστικό" καλύτερα να κοιτάξεις προς Μονοδένδρι-Τσεπέλοβο. Μαγαζιά που μας άρεσαν είναι οι "Μαργαρίτες" στους Κήπους, η "Στέρνα" στο Καπέσοβο, καφέ και φαγητό στο ξενοδοχείο "1700" στο Πάπιγκο και "Στου Τάκη¨στο Δίλοφο. Το δικό μας πρόγραμμα είχε ως εξής : 1η ημέρα πήγαμε Βίκο-Ποταμό Βοϊδομάτη-Μικρό και Μεγάλο Πάπιγκο, 2η ημέρα: Γεφυράκια-Κουκούλι-Καπέσοβο-Τσεπέλοβο-Βίτσα, 3η μέρα: Μονοδένδρι-Σκάλα Βραδέτου-Οξυά και την 4η ημέρα πήγαμε να δούμε και τα Γιάννενα. Στην Αρίστη είναι η αλήθεια δεν αφιερώσαμε χρόνο οπότε δεν μπορώ και να εκφέρω βάσιμη άποψη. Να περάσετε υπέροχα και εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο :lol::lol:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για φαγητό μη παραλείψετε με τίποτα τη ταβέρνα τα Ριζα. Κατ εμε το ωραιότερο φαγητό στα Ζαγοροχωρια!
.
Επισης και η ταβερνα σταριζα ειναι καλη επιλογή.
Θα σας στενοχωρήσω και τους δύο (αλλά και όσους σκέφτονται να την επισκεφθούν) αλλά η ταβέρνα έκλεισε. Όχι γιατί δεν πήγαινε καλά, το αντίθετο μάλιστα, αλλά διαμάχη με τη δημοτική αρχή και άλλοι λόγοι οδήγησαν στο αναγκαστικό της κλείσιμο λίγες μέρες πριν τις εορτές των Χριστουγέννων.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Εγω παιδια περισυ το μερος που επελεξα να μεινω ηταν το Μονοδενδρι...Θεωρω οτι επραξα πολυ καλα μιας που ουσιαστικα ηταν σχεδον κοντα σ ολα!Και ακομα και το βραδυ μπορουσες να κανεις μια βολτα ειχε 2-3 μαγαζακια με κοσμο να μην ειμαστε εμεις και ο κουκος αλλα οχι και με τρελο κοσμο...
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
528
Είχα μείνει Μονοδενδρι πριν 2 χρόνια. Μπορείς να πας αυθημερόν να επισκεφτείς Άριστη και Παπιγκο. Αλλα γενικά μη φανταστείς ότι θα έχει και πολύ κόσμο.. Εγώ είχα απογοητευτεί. Τρεις κι ο κούκος. Και είχα πάει σκ μετά το πασχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom