Ζαγοροχωρια

Μηνύματα
9
Likes
0
Σε όλα τα χωριά υπάρχουν καφέ/εστιατόρια.Τα χωριά είναι κάπως ομαδοποιημένα πχ Μονοδένρι/Βίτσα-Πάπιγκο/Αρίστη-Τσεπέλοβο/Καπέσοβο κτλ.Αν χαλάσει ο καιρός τουλάχιστον θα πηγαίνετε στα πιο κοντινά.
μα τωρα που μίλησα με το ξενοδοχείο στο μονοδενδρι λεει οτι ειναι το μεγαλυτερο χωριο και μ ειπε οτι τα γιαννενα ειναι περιπου μιση ωρα σαν να μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν εχει κοσμο εκει?δεν εχει μαγαζια?ααα δεν θελω ετσι :(

και το αστειο ειναι οτι παταω google μονοδενδρι και μου βγαζει φωτο τα σπιτια που ειναι τα μαγαζακια ?τα ταβερνακια??
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
μα τωρα που μίλησα με το ξενοδοχείο στο μονοδενδρι λεει οτι ειναι το μεγαλυτερο χωριο και μ ειπε οτι τα γιαννενα ειναι περιπου μιση ωρα σαν να μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν εχει κοσμο εκει?δεν εχει μαγαζια?ααα δεν θελω ετσι :(
Το Μονοδένδρι ίσως έχει τα περισσότερα μαγαζιά μαζί με το Πάπιγκο.Και τουριστικά με διάφορα είδη για να ψωνίσεις αν θέλεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Εξαρτάται τι μαγαζιά ψάχνεις. Ταβερνουλες, καφέ κλπ. έχει παντού σχεδόν όπως σου είπαν. Και στο Παπιγκο και στην Αρίστη και στα Άνω Πεδινά κτλ. Τα Ζαγοροχώρια έχουν κρατήσει τον γραφικό τους χαρακτήρα και την ταυτότητα τους. Μην περιμένεις να είναι τίγκα στα εμπορικα καταστήματα σαν την Αραχωβα.
Αντε ξεσηκωθηκα τώρα πάλι. Ενώ είμαι εξωτερικό,διάβασα αυτό το θέμα και σκέφτομαι πότε θα ξαναβρεθώ στην πανέμορφη Ήπειρο .
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Εγώ είχα μείνει στο Διλοφο, το πιο ομορφο για μένα χωριό. Στο χωριό αυτό δεν επιτρέπονται τα αυτοκινητα γι αυτό έχει κρατήσει και τον πλέον γραφικό του χαρακτήρα. Αν πήγαινα ξανά, που το θέλω ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΎ, θα πήγαινα ξανά εκεί, Αλλά, έχει πολύ ερημιά, κάτω από 10 μόνιμους κατοίκους, όμως θα έβρισκα την ησυχία που έψαχνα. Επειδή μάλλον δεν ψάχνεις κάτι τέτοιο θα διάλεγα Άριστη η Παπιγκο, σαν τα πιο διάσημα και ίσως πιο επισκεψιμα. Η άλλη εκδοχή που θα σου πρότεινα, να έσπαζες τη διαμονή σου 2 βραδιά σε ένα χωριό από αυτά και τα άλλα 2 στα Γιάννενα, από τις πιο ατμοσφαιρικες πόλης της χώρας μας! Ο, τι και να διαλέξεις να περάσεις όμορφα!
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Καλησπερα!!Εχει μεινει κανεις στο Αρχοντικο Διλοφου να μου πει εντυπωσεις;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Τις καλύτερες από εμένα!Τι να πρωτοθυμηθω,τσίπουρο καλωσορίσματος, διακόσμηση,συμβουλές, εγκάρδια φιλοξενία,πρωιναρα....

Οι φωτογραφίες είναι από τη δεύτερη φορά που πήγαμε Ζαγοροχώρια,μόνο και μόνο να ξαναδούμε το χώρο που είχε μείνει την πρώτη τόσο ωραία φορά.Αχ και να ήμασταν ξανά εκεί....
IMG_20201015_165947.jpg
IMG_20201015_165903.jpg
IMG_20201015_165948.jpg
IMG_20201015_165909.jpg
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Τις καλύτερες από εμένα!Τι να πρωτοθυμηθω,τσίπουρο καλωσορίσματος, διακόσμηση,συμβουλές, εγκάρδια φιλοξενία,πρωιναρα....
Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!Και μόνο που είπες ότι έχει πρωινάρα είμαι καλυμμένη 😂😂
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Οι φωτογραφίες είναι από τη δεύτερη φορά που πήγαμε Ζαγοροχώρια,μόνο και μόνο να ξαναδούμε το χώρο που είχε μείνει την πρώτη τόσο ωραία φορά.Αχ και να ήμασταν ξανά εκεί.... View attachment 376494 View attachment 376495 View attachment 376496 View attachment 376493
Καλά εσύ είχες πάει και γαμω τις εποχές... Ομίχλη, κρύο.. Αντε γειά.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Θάνο,την πρώτη φορά ήταν 27/10/2017 και στις 20.00 είχε 1βαθμο κελσίου!Έχει και το χιόνι τις χαρές του αλλά νομίζω το φθινόπωρο είναι η καλύτερη εποχή!
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Καλημέρα, θα ήθελα και εγώ κάποιες προτάσεις για φαγητό στα Ζαγοροχώρια. Επίσης, να ρωτήσω, επειδή θα φτάσουμε ανήμερα Πρωτοχρονιάς, χρειάζεται κάπου κράτηση και γενικά θα είναι ανοιχτά ταβέρνες κτλ.;
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα, θα ήθελα και εγώ κάποιες προτάσεις για φαγητό στα Ζαγοροχώρια. Επίσης, να ρωτήσω, επειδή θα φτάσουμε ανήμερα Πρωτοχρονιάς, χρειάζεται κάπου κράτηση και γενικά θα είναι ανοιχτά ταβέρνες κτλ.;
Η πίτα της Κικίτσας (Μονοδένδρι)
Στα Ριζά (Βίτσα)
Μικρή Άρκτος (Τσεπέλοβο)
Salvia (Αρίστη) ιδιαίτερες γεύσεις, λίγο πιο ακριβό από τα υπόλοιπα.

Οι ταβέρνες θα είναι ανοικτές αλλά θα έχει πολύ κόσμο τις γιορτές, οπότε ίσως χρειάζεται κράτηση, μίλα με τους υπεύθυνους στο κατάλυμα σου και θα σε καθοδηγήσουν ανάλογα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου! κυριως θέλουμε να ειμαστε καπου κεντρικά για να μην τρωμε τον χρόνο μας σε αποστάσεις πχ για εναν καφέ να κανουμε 30 λεπτα να πάμε και αλλα τοσα να ερθουμε εκτος αυτού έχουμε ιχ και σκέφτομαι ότι επειδή θα εινα τέλος νοεμβρίου μην τυχον και χιονίσει και αποκλέιστούμε
Αν σας αρέσουν τα μανιτάρια Κανέλα και Γαρύφαλλο στην Βίτσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom