Ζαγοροχωρια

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
έχω διαβάσει στο forum οτι είναι παίδεμα οι αποστάσεις. ένα γρήγορο search όμως στο google maps μου έβγαλε Πάπιγκο - Τσεπέλοβο (η πιο μεγάλη απόσταση) 1 ώρα και 15 λεπτά. δεν το βρίσκω κ τόσο τραγικό.
ειδικά αν πας για να βολτάρεις και να δεις πράγματα και θαύματα.
Να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με την οδήγηση κ τις στροφές εφ' όσον έχω να δω κάτι.
Φίλε αν το έχεις με την οδήγηση δεν υπάρχει θέμα. Οι δρόμοι είναι κλασσικοί ελληνικοί επαρχιακοί με τις στροφές τους κ.λ.π Υπάρχουν και πιο δύσκολοι από αυτούς του Ζαγορίου.

αν και τα περισσότερα ξενοδοχεία τα βρίσκω Πάπιγκο και Αρίστη
Δεν είναι βολικά χωριά αν θέλεις να κάνεις εκδρομές στα υπόλοιπα αλλά είναι πανέμορφα, ειδικά το Πάπιγκο, και έχουν θέα σε ένα από τα πιο όμορφα κομμάτια του βουνού.

Κ επειδή είναι η πρώτη φορά στα μέρη δεν ξέρω τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε αν υπολογίσουμε και το καταχείμωνο. Ιδέες;;;;;;
Όπως πάντα αυτό εξαρτάται από τον καιρό και την κατάσταση των δρόμων. Αλλά όπως και να είναι, αρκεί που θα είσαι εκεί. Αν τα πράγματα είναι ευνοικά να θυμάσαι ότι τα αξιοθέατα που έχουν ήδη αναφερθεί είναι απλώς κάποια από τα κορυφαία. Τα πάντα στο Ζαγόρι μπορούν να χαρακτηριστούν ως αξιοθέατα. Το βουνό , τα ποτάμια, τα παλιά γεφύρια, ,τα χωριά., τα μονοπάτια, οι εκκλησίες, τα μοναστήρια.....Καλά να περάσετε...!
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Παιδιά οτι κ να πω είναι λίγο για τον χρόνο που μου αφιερώσατε και τις πληροφορίες που μου δώσατε.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Τελικά θα πάω Πήλιο..... Πλάκα κάνω (μάλλον δεν ήταν πολύ καλή πλάκα αφού και η κοπέλα μου μόλις με βάρεσε)....
Κλείσαμε στο Μονοδένδρι στο ξενοδοχείο Αρχοντικό Ζαρκάδα. Μου φάνηκε αρκετά καλό αν ισχύουν αυτά που βλέ[ω. Αλλά είμαστε ζευγάρι της άποψης οτι καλό το ξενοδοχείο αλλά έναν ύπνο θα κάνουμε μωρέ.. Πιο πολύ μετράνε οι εμπειρίες και τα μέρη. να χορτάσει το μάτι
Εκτός αν πας κάπου για να ευχαριστηθείς το ξενοδοχείο και την ησυχία σου. Τόσα χρόνια και ακόμα να βρούμε τέτοια ευκαιρία..... χοχοχοχοχο ..... Merry Christmas
Οπότε σίγουρα θα πάω σε όλα τα must μέρη που μου προτείνατε (αν βοηθήσει και ο καιρός λιγάκι) και θα φάω πολυυυυυυυυυυ
Κρίμα που κάποιος ενημέρωσε οτι η ταβέρνα Στα ριζά έκλεισε. Κ φυσκιά κρίμα που έκλεισε πριν την δοκιμάσω, αλλά δόξα τον Θεό προτείνατε άπειρα μέρη
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
526
Να φάτε πίτα της κικιτσας και να πάτε βόλτα στην αγια Παρασκευή με τα πόδια είναι κοντά. Εχει απίστευτη θέα στη χαράδρα του βικου
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γυρίσαμε και εμείς από τις διακοπές των τελευταίων ημερών.
Λοιπόν τα λόγια είναι περιττά. Τα μέρη είναι απίστευτα και θα πάω κάποια στιγμή και πιο ζεστή περίοδο.

Το δωμάτιο του ξενοδοχείου ήταν αρκετά καλό, ζεστό κ καθαρό. Ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες αυτές τις μέρες.
Αυτό που με ξένισε υπερβολικά ήταν το πρωινό του. 4 φέτες ψωμί από τις οποίες οι 2 ήταν μπαγιάτικες. 3 φέτες ζαμπόν και 3 φέτες τυρί!!! μαρμελάδες τουλ από Lidl. Προφανώς και ξενερώσαμε. Βέβαια δεν ήταν δυνατόν να ανοίξουν μπουφέ για δυο άτομα μόνο - πράγμα που καταλαβαίνω - αλλά κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που συναντήσαμε το περίμενα.

Τα μέρη απίστευτα. Περπατήσαμε την σκάλα του Βραδέτου, κάτι το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα. Το κακό - που μάθαμε κατόπιν εορτής δυστυχώς - μόλις φτάνεις στο Βραδέτο αν περπατήσεις ακόμα μισή ώρα φτάνεις στο καλύτερο σημείο για θέαση του φαραγγιού στην θέση Μπελόη. Δεν το ξέραμε οπότε καπάκι γυρίσαμε πίσω.

Ένα άλλο αρνητικό που πετύχαμε ήταν ότι λόγω ημερομηνιών (αμέσως μετά τις γιορτές - πήγαμε 8-11/01 - και ειδικά Τρίτη, Τετάρτη όοοολα σχεδόν τα εστιατόρια ήταν κλειστά). Αυτά που βρήκαμε ανοιχτά ήταν η Κικίτσα στο Μονοδένδρι, στου Μιχάλη στους Κήπους, μία ταβέρνα στο Τσεπέλοβο, 2-3 στο Πάπιγκο και.... αυτά!

Πάλι καλά όπου φάγαμε ήταν το λιγότερο σούπερ και κατευχαρηστηθήκαμε.

@apos
Να φάτε πίτα της κικιτσας και να πάτε βόλτα στην αγια Παρασκευή με τα πόδια είναι κοντά. Εχει απίστευτη θέα στη χαράδρα του βικου
Όπως είπα φάγαμε και ήταν πολύ ωραία. Αν κ πήγαμε στην Αγία Παρασκευή κ είχε πολύ ωραία θέα, λίγο πιο πάνω από το Μονοδένδρι είναι η θέση Οξυά - που αναφέρουν πολλοί φίλοι - που αν κ είναι απίστευτη χάνει λίγο από την θέση Μπελόη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Θα σας στενοχωρήσω και τους δύο (αλλά και όσους σκέφτονται να την επισκεφθούν) αλλά η ταβέρνα έκλεισε. Όχι γιατί δεν πήγαινε καλά, το αντίθετο μάλιστα, αλλά διαμάχη με τη δημοτική αρχή και άλλοι λόγοι οδήγησαν στο αναγκαστικό της κλείσιμο λίγες μέρες πριν τις εορτές των Χριστουγέννων.
Ανταπόκριση απο την περιοχή...Η ταβέρνα άνοιξε ξανά μόλις μια εβδομάδα πριν. Έξω απο την Βίτσα και πριν το Μονοδένδρι.Θα δοκιμασθεί....
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Γειά σας!! Καλό χειμώνα εύχομαι με πολλά ταξίδια!!! :)
Έχω ενα 4ήμερο στην διαθεσή μου τέλη Νοεμβρίου ο άντρας μου θέλει απεγνωσμένα κάπου ελλάδα εμένα πάλι το μυαλό μου είναι εξωτερικό.αλλά λέω να μην του χαλάσω το χατηρι και να πάμε καπου εδώ.
Θέλουμε Ζαγοροχώρια αλλά έχω μπερδευτεί ώς προς ποιο χωριό να κοιτάξω για να μείνουμε ? έχετε κάποιες προτάσεις ; δεν έχω πάει ποτέ θα ήθελα να μεινω κάπου που να εχει κοντα φαγητο καφε βολτα δεν θέλω να είμαι πολύ μακρια από το ΄΄κέντρο΄΄.
Ευχαριστώ πολύ!! :)
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γειά σας!! Καλό χειμώνα εύχομαι με πολλά ταξίδια!!! :)
Έχω ενα 4ήμερο στην διαθεσή μου τέλη Νοεμβρίου ο άντρας μου θέλει απεγνωσμένα κάπου ελλάδα εμένα πάλι το μυαλό μου είναι εξωτερικό.αλλά λέω να μην του χαλάσω το χατηρι και να πάμε καπου εδώ.
Θέλουμε Ζαγοροχώρια αλλά έχω μπερδευτεί ώς προς ποιο χωριό να κοιτάξω για να μείνουμε ? έχετε κάποιες προτάσεις ; δεν έχω πάει ποτέ θα ήθελα να μεινω κάπου που να εχει κοντα φαγητο καφε βολτα δεν θέλω να είμαι πολύ μακρια από το ΄΄κέντρο΄΄.
Ευχαριστώ πολύ!! :)
Νομίζω οτι το Μονοδένδρι είναι αυτό που ζητάς. Επίσης βρίσκεται στη μέση της περιοχής για να κάνετε εκδρομές
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Νομίζω οτι το Μονοδένδρι είναι αυτό που ζητάς. Επίσης βρίσκεται στη μέση της περιοχής για να κάνετε εκδρομές

Καλημέρα!! αμα σου πώ ότι εκεί βρήκα ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο αλλά ο αντρας μου μου ειπε να κοιτάξω για τσεπελοβο κατι περιεργα ονόματα δεν έχω ιδεα που να κλείσω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γειά σας!! Καλό χειμώνα εύχομαι με πολλά ταξίδια!!! :)
Έχω ενα 4ήμερο στην διαθεσή μου τέλη Νοεμβρίου ο άντρας μου θέλει απεγνωσμένα κάπου ελλάδα εμένα πάλι το μυαλό μου είναι εξωτερικό.αλλά λέω να μην του χαλάσω το χατηρι και να πάμε καπου εδώ.
Θέλουμε Ζαγοροχώρια αλλά έχω μπερδευτεί ώς προς ποιο χωριό να κοιτάξω για να μείνουμε ? έχετε κάποιες προτάσεις ; δεν έχω πάει ποτέ θα ήθελα να μεινω κάπου που να εχει κοντα φαγητο καφε βολτα δεν θέλω να είμαι πολύ μακρια από το ΄΄κέντρο΄΄.
Ευχαριστώ πολύ!! :)
Γεια. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα, από το οποίο μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες, μέχρι να σου απαντήσουν οι γνώστες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλημέρα!! αμα σου πώ ότι εκεί βρήκα ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο αλλά ο αντρας μου μου ειπε να κοιτάξω για τσεπελοβο κατι περιεργα ονόματα δεν έχω ιδεα που να κλείσω
Μονοδένδρι-Βίτσα είναι στο κέντρο περίπου και όλες οι αποστάσεις(με αυτοκίνητο) είναι σχετικά κοντά.Μετά κοίταξε για Πάπιγκο.Τσεπέλοβο κάπως εκτός για να μείνεις.Ωραίο είναι αλλά οι διαδρομές θα είναι μεγαλύτερες.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Μονοδένδρι-Βίτσα είναι στο κέντρο περίπου και όλες οι αποστάσεις(με αυτοκίνητο) είναι σχετικά κοντά.Μετά κοίταξε για Πάπιγκο.Τσεπέλοβο κάπως εκτός για να μείνεις.Ωραίο είναι αλλά οι διαδρομές θα είναι μεγαλύτερες.
ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου! κυριως θέλουμε να ειμαστε καπου κεντρικά για να μην τρωμε τον χρόνο μας σε αποστάσεις πχ για εναν καφέ να κανουμε 30 λεπτα να πάμε και αλλα τοσα να ερθουμε εκτος αυτού έχουμε ιχ και σκέφτομαι ότι επειδή θα εινα τέλος νοεμβρίου μην τυχον και χιονίσει και αποκλέιστούμε
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου! κυριως θέλουμε να ειμαστε καπου κεντρικά για να μην τρωμε τον χρόνο μας σε αποστάσεις πχ για εναν καφέ να κανουμε 30 λεπτα να πάμε και αλλα τοσα να ερθουμε εκτος αυτού έχουμε ιχ και σκέφτομαι ότι επειδή θα εινα τέλος νοεμβρίου μην τυχον και χιονίσει και αποκλέιστούμε
Σε όλα τα χωριά υπάρχουν καφέ/εστιατόρια.Τα χωριά είναι κάπως ομαδοποιημένα πχ Μονοδένρι/Βίτσα-Πάπιγκο/Αρίστη-Τσεπέλοβο/Καπέσοβο κτλ.Αν χαλάσει ο καιρός τουλάχιστον θα πηγαίνετε στα πιο κοντινά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom