Γενικά Ζευγαράκια...hotels and restos in Europe... by traveller...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σήμερα θα πάμε διακοπές στη Ρώμη...

Τα ξενοδοχεία στη Ρώμη ήταν, είναι και θα είναι πάντα πανάκριβα... πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι αξιοπρεπές κάτω από 120... αλλά... το hotel ΤΗΕ ΒΕEHIVE είναι μία κούκλα... ντιζαινάτο καθαρό και προπαντώς φτηνό!!! Μιλάμε για 80 το δίκλινο... ok η περιοχή δεν είναι και η καλύτερη, δίπλα στο Termini και προσέξτε το αυτό, τα δωμάτια έχουν κοινό μπάνιο αλλά "πενία τέχνας κατεργάζεται"... αν το budget σας είναι περιορισμένο το ΤΗΕ ΒΕEHIVE είναι μακράν το φτηνότερο αξιοπρεπές ξενοδοχείο της πόλης... The Beehive - budget & ecological hotel - Rome, Italy

Με το HOTEL RIPA έχω μια σχέση πάθους... είναι υπέροχα μινιμαλιστικό, βρίσκετε στο Trastevere, ευκαιρία για μια καταπληκτική 10λεπτη βόλτα μέχρι το κέντρο της πόλης και στις καλές του μπορείς να το βρεις μέχρι και 120!! Οι νορμάλ τιμές του βέβαια είναι γύρω στα 150-170 αλλά στην πανάκριβη Ρώμη αυτή η τιμή για ένα ξενοδοχείο του στυλ Ripa είναι νορμάλ... Luxury design hotel 4 star Rome Trastevere

Το Caffe della Pace βρίσκεται στη Via Della Pace ένα μικρό δρόμο πίσω από την μυθική Piazza Navona και είναι η επιτομή του caffe... το καλοκαίρι ειδικά το μέρος είναι απίθανο... εκτός του υπέροχου καφέ θα απολαύσετε και την καλύτερη πασαρέλα της πόλης... μην κάνετε το λάθος και δεν το τιμήσετε...
CAFFE DELLA PACE

Χωρίς πολλά λόγια... το " Il Gelato di San Crispino" έχει το καλύτερο παγωτό της πόλης... πηγαίνετε χωρίς δεύτερη κουβέντα και μην μου σπάτε τα νεύρα... Il gelato di San Crispino - San Crispino Ice Cream

Στο Settimio All'Arancio πηγαίνω συνήθως μεσημέρι... όχι ότι δεν είναι ανοιχτό το βράδυ, αλλά το μεσημέρι μου αρέσει καλύτερα, απολαμβάνω την βόλτα μου στη via dei Condotti και μετά γραμμή για φαί... καταπληκτική οικογενειακή τρατορία, σχετικά φτηνή και ελάχιστα τουριστική... must η alle vongole και το tiramisu... προσοχή κλειστά την Κυριακή... http://www.settimioallarancio.com/index.html

Αν θέλετε μια έξοδο υπερπαραγωγή χωρίς να σας κοστίσει ο κούκος αηδόνι περάστε μια βόλτα από το Maccheroni... καταπληκτικό φαγητό,υπέροχος κόσμος, καλές τιμές... δυό βήματα από την piazza Navona... Ristorante Maccheroni
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Θα προσθετα και το Caminetto Roma | The best top restaurant in Rome Italy famous and highly recommended.
Καταπληκτικη ατμοσφαιρα και φαγητο.
Επισης, για ξενοδοχειο σε σχετικα κεντρικο σημειο, με πολυ καλη σχεση ποιοτητας-τιμης, θα προτεινα το hotel president.
Bρισκεται στην περιοχη San Giovanni in Laterano και στα 10 μολις μετρα, βρισκεται η σταση Manzoni του μετρο.
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Άντε να φύγουμε λίγο από την αγαπημένη μου Ευρώπη και να πάμε στη λατρευτή Ιαπωνία... Επόμενη στάση Tokyo...


Προς τους διαχειριστές...
Επειδή το πράγμα ξεφεύγει από την Ευρώπη μήπως θα έπρεπε να μεταφέρουμε το topic κάπου αλλού?
Σε ευχαριστούμε πολύ, και ξανά μπράβο...
Να τολμήσω να ρωτήσω και εγώ κάτι πέρα από την κοντινή Ευρώπη;
Τι έχεις για Ρωσία, Μόσχα;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το ξέρω ότι το περιμένετε... μου το ζητήσατε και θα το έχετε... 3+1 σωστές και όσο το δυνατόν φτηνές προτάσεις ύπνου στη Νέα Υόρκη... υπομονή μέχρι αύριο...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Δε γράφεις κανέναν οδηγό να κονομήσεις τρελά?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To Βερολίνο είναι από τις φτηνότερες Ευρωπαικές πόλεις πράγμα που σημαίνει ότι εύκολα μπορείτε να βρείτε ένα απλό ξενοδοχείο κάτω από 100?... δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο, το θέμα είναι να μείνετε σε κάτι φτηνό και φινετσάτο... προς το παρόν δεν θα ασχοληθώ με το Ανατολικό... θα περιοριστώ στη γοητεία του Δυτικού...

Aν παρόλα αυτά είστε ρέστος και σας αρέσουν οι cult καταστάσεις το Berolina είναι θεσμός... το δωμάτια είναι καθαρά, τα μπάνια κοινά , οι φάσεις σουρεαλιστικές, οι τιμές τσάμπα... αν πάτε αντροπαρέα και δεν σας νοιάζει τίποτε θα πέσει πολύ γέλιο... αν πάτε ζευγάρια καλό θα ήταν να το αποφύγετε... Hotel-Pension Berolina Charlottenburg - english

Πάμε στα σοβαρά όμως...

To Ku'damm 101 είναι πια μια κλασσική επιλογή... το μοναδικό του ίσως ψεγάδι είναι το location... ψηλά στην Kudamm... κατά τα άλλα το μέρος είναι απλά τέλειο... minimal, φτηνό με πρωινό υπερπαραγωγή... Hotel Berlin - Hotel Ku' Damm 101 am Kurf?rstendamm in Berlin

Το Ellington είναι new entry... η επιτομή του design hotel... από 125? στο κέντρο του Δυτικού Βερολίνου... Home

Ότι πιο φρέσκο και πιo ψαγμένο υπάρχει αυτή την στιγμή στο Βερολίνο... στο Charlottenburg... Michelbergerhotel


Eπίσκεψη στο Βερολίνο χωρίς φαγητό σε Τούρκικο, σκορδαλιά χωρίς σκόρδο...

Το καλύτερο καινούργιο κυριλέ Τούρκικο του Δυτικού Βερολίνου βρίσκετε στην αγαπημένη Savigny Platz... είναι το καλύτερο της πόλης... το εννοώ...
Restaurant Restaurant Mey, Berlin


Και μην ξεχνιόμαστε... σταθερή αξία... Hasir στο Kreuzberg μην το χάσετε θα χάσετε... cult γειτονιά, υπέροχο φαί, ακόμα πιό υπέροχες τιμές...
Hasir Kreuzberg, Hasir Ocakbasi, Hasir Wilmersdorf, Hasir Sch?neberg, Hasir Spandau. Hasir Mitte
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν μου επιτρεπετε αγαπητε μου θα ηθελα να συμπληρωσω κατι ακομα οσον αφορα στο Δυτικο Βερολινο.
Αν βρεθειτε στην fasanenstrasse στο νουμερο 41 , μακρια απο την πολυκοσμια ,υπαρχει ενα ιταλικο εστιατοριο ονοματι Fagiano.
Spaghetti alle vongole to die for, τραγανες μπρουσκετες, αξιολογη καβα ...
Το καλοκαιρι προτιμηστε να καθιστε εξω κατω απο την σκια των δεντρων.

www.fagiano-berlin.de
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αν όλα αυτά που γράφεις τα θυμάσαι απ΄έξω τότε πράγματι μας κάνεις πλάκα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είμαι ψυχάκιας ε?

Κοίτα... στα περισσότερα ξενοδοχεία ή έχω μείνει ή έχω πάει και έχω ζητήσει να δω τα δωμάτια... το ίδιο ισχύει και για τα εστιατόρια... σχεδόν σε όλα έχω φάει... εξαιρέσεις βέβαια υπάρχουν αλλά είναι ελάχιστες... τα πάντα βέβαια είναι καταχωρημένα... είπαμε είμαι ψυχάκιας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.165
Μηνύματα
882.645
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom