Ελβετία Ιταλία Ζυρίχη - Μιλάνο - Σιένα - Βενετία help!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
φανταζομαι το οτι εαν ξερω ή οχι να ταξιδευω θα το γνωριζω ελαχιστα καλυτερα απο εσενα.
Κάνεις ένα βασικό γενικό λάθος... άλλο το νομίζουμε ότι ξέρουμε κάτι και άλλο το ότι ξέρουμε κάτι... συνεπώς και σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενά σου, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω βάσιμα για τις ταξιδιωτικές σου γνώσεις...

δευτερον το οτι εσυ και καθε εσυ εχεις μια χι αποψη δεν συνεπαγεται οτι οποιαδηποτε αλλη αποψη πρεπει να γινεται πεδιο σκοποβολης της απαξιωσης και ειρωνιας σου.
και τριτον, επειδη δεν το κατανοω, απο που και ως που τετοια επιθεση προσωπικη?
Αγαπητέ καμία προσωπική επίθεση δεν έκανα... ρώτησες κάτι και απάντησα... την στιγμή εξάλλου που δεν σε γνωρίζω γιατί να έχω προσωπικά μαζί σου... το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος... ότι γράφει κάποιος κρίνεται... την γνώμη μου στις παρατηρήσεις σου έγραψα... αν εσύ τώρα δεν αντέχεις την κριτική είναι άλλο θέμα...

Επισης να πω οτι το εισητηριο τωρα που μιλαμε βενετια αθηνα εχει 96 ευρω το ενα.
Εμεις πεταμε για αθηνα απο ζυριχη τη δευτερα 1 σεπτεμβρη 9 το βραδυ, και θα φτασουμε απο βενετια κυριακη βραδυ. Αρα θα εχουμε τη δυνατοτητα να παμε αλλη μια τελευταια βολτα Ζυριχη το πρωι-μεσημερι για καφεδακι, καμμια τρουφιτσα και κανενα λουκανικακι στο δρομο :p
Τα 95€ έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πολλά με δεδομένο ότι το τρένο για να γυρίσεις πίσω στην Βενετία θα το βρεις κανένα σαραντάρι... αν βάλεις και την ταλαιπωρία του γυρισμού... αυτό όμως είναι δικό σου θέμα, εγώ απλά το έθεσα σαν προβληματισμό... οι μέρες πάντως όπως τις έφτιαξες είναι ιδανικές με μόνη ίσως παρατήρηση ότι θα μπορούσες για να μην σε φάνε οι δρόμοι, να κινηθείς προς βόρεια Ιταλία (maggiore, como, garda, bergamo,Verona, Padova) αφήνοντας την Σιένα για κάποια άλλη φορά, συνδυάζοντάς την με λίγο από Τοσκάνη και Ούμπρια...
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Κάνεις ένα βασικό γενικό λάθος... άλλο το νομίζουμε ότι ξέρουμε κάτι και άλλο το ότι ξέρουμε κάτι... συνεπώς και σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενά σου, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω βάσιμα για τις ταξιδιωτικές σου γνώσεις...
το να μην συμφωνει κανεις με την δικια σου οπτικη απο οτι ξερω δεν σημαινει σε καμια των περιπτωσεων οτι η δικια σου οπτικη ειναι η σωστη, ωστε να χαρακτηρίζεις ανθρωπους.

Αγαπητέ καμία προσωπική επίθεση δεν έκανα... ρώτησες κάτι και απάντησα... την στιγμή εξάλλου που δεν σε γνωρίζω γιατί να έχω προσωπικά μαζί σου... το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος... ότι γράφει κάποιος κρίνεται... την γνώμη μου στις παρατηρήσεις σου έγραψα... αν εσύ τώρα δεν αντέχεις την κριτική είναι άλλο θέμα...
Και οχι δεν σου επιτρεπω απολυτως τιποτα απο την στιγμη που οπως σωστα ειπες δεν με ξερεις.

Αλλο να διαφωνησεις σε μια προταση, αλλο να κρινεις με επιθετα την προσεγγισει μου και κατ'επεκαταση εμενα με ποικιλα σχολια.

Επειδη το παλικαρι εδω ειναι για συγκεκριμενο λογω οτιδηποτε αλλο σε π.μ.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
και τριτον, επειδη δεν το κατανοω, απο που και ως που τετοια επιθεση προσωπικη?
το να μην συμφωνει κανεις με την δικια σου οπτικη απο οτι ξερω δεν σημαινει σε καμια των περιπτωσεων οτι η δικια σου οπτικη ειναι η σωστη, ωστε να χαρακτηρίζεις ανθρωπους.

Αλλο να διαφωνησεις σε μια προταση, αλλο να κρινεις με επιθετα την προσεγγισει μου και κατ'επεκαταση εμενα με ποικιλα σχολια.
Δεν σου είπε και τίποτα, ούτε σε χαρακτήρισε, εμένα μου έχει πει χειρότερα. :p
Πάντως συμφωνώ κι εγώ ότι μία μέρα σε κάθε πόλη είναι αγώνας δρόμου και όχι ταξίδι, περισσότερο συλλογή πινεζών στο χάρτη θα το χαρακτήριζα.
Στο θέμα μας, εγώ ίσως να έβγαζα τη Σιένα και να έβαζα Βερόνα στη θέση της, για να μην κάνεις βόλτες πάνω κάτω. Δηλαδή ξεκινάς από Μιλάνο και ανεβαίνεις προς τα πάνω.
Αν το κάνεις έτσι, δες τις τιμές Μιλάνο-Βενετία και Βερόνα στο site της Trenitalia, συνήθως βάζει προσφορές με 9 ευρώ (μη επιστρέψιμη χρέωση).
Δεν ξέρω αν οι προσφορές παίζουν και στο Μιλάνο-Σιένα αν τυχόν πας Σιένα τελικά, ψάξ'το.
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλησπερα σε ολους. Τελικα δεν θα παμε Σιενα λογω του οτι ειναι αρκετη αποσταση απο μιλανο και για να μην κατεβουμε προς τα κατω, κλεισαμε Βερονα για το διημερο αντι Σιενα.
Ετσι θα παμε Μιλανο - βερονα - βενετια. Απο βενετια εκλεισα εισητηρια για επιστροφη ζυριχη γιατι τα βρηκα 125 ευρω το ενα, πιστευω καπως καλα.
Θελω τη γνωμη σας σχετικα με την τοποθεσια του ξενοδοχειου στη Βενετια. Μιλανο και βερονα ειναι κεντρικα και εχουν πολυ καλη βαθμολογια αρα ειμαστε οκ.
Βενετια κλεισαμε στο al ponte mocenigo http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...ws-Hotel_Al_Ponte_Mocenigo-Venice_Veneto.html στην περιοχη santa crose.
Ποια η γνωμη σας? Ειναι 20 λεπτα απο την πλατεια αγιου μαρκου.Να κλεισω πιο κεντρικα?
Απλα αυτο εχει φοβερες κριτικες αν και 2 αστερων.
Στο μιλανο κλεισαμε το nh president και στη βερονα http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...Abbazia-Verona_Province_of_Verona_Veneto.html
Επισης προτασεις για φαγητο και ποτο δεκτες!!!!!!!!
Σας ευχαριστω πολυ, προκαταβολικα.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Έχω μείνει στο Al Ponte Mocenigo.Εξαιρετικό και σε τέλεια τοποθεσία..όχι τόσο τουριστική και το βαπορέτο στα πόδια σου..Το ξενοδοχείο είναι σε 2 μέρη,το κεντρικό του κτίριο και απέναντι που είναι σαν οικοδομή.Τα χωρίζει απλά το κανάλι.Εμείς είχαμε το 4 ή το 5 δωμάτιο που έχει και μπαλκονάκι πάνω από το κανάλι.Απλά τέλειο!
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Έχω μείνει στο Al Ponte Mocenigo.Εξαιρετικό και σε τέλεια τοποθεσία..όχι τόσο τουριστική και το βαπορέτο στα πόδια σου..Το ξενοδοχείο είναι σε 2 μέρη,το κεντρικό του κτίριο και απέναντι που είναι σαν οικοδομή.Τα χωρίζει απλά το κανάλι.Εμείς είχαμε το 4 ή το 5 δωμάτιο που έχει και μπαλκονάκι πάνω από το κανάλι.Απλά τέλειο!
Ωραια!!Αρα δεν το αλλαζω με τιποτα αν ειναι οκ η αποσταση ! Thanx :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom