Ελβετία Ζυρίχη και πέριξ

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πρώτα απόλα έχω την εντύπωση πως δύσκολα δεν θα σου αρέσει η Ζυρίχη... αν ψάξω για κάποιο μείον, το μόνο που θα βρω είναι ότι είναι εξωφρενικά ακριβή... στο δια ταύτα... στην θέση σου και ανάλογα με τον καιρό θα έκανα μια ημερίσια στους καταρράκτες του Ρήνου... έπειτα θα επιδίωκα μια διήμερη απόδραση στην Μπόντενσε βλέποντας πρώτα τον περίφημο καθεδρικό του Σαν Γκάλεν. Με βάση π.χ το Μπρέγκενς θα χαιρόμουν την υπέροχη φύση της λίμνης βλέποντας μερικά εντυπωσιακα Γερμανικά χωριά της ανατολικής όχθης αρκεί όπως προανέφερα να είναι ο καιρός σύμμαχός μου... μια άλλου τύπου ιδέα θα ήταν να έκανες δύο εκδρομές σε Ελβετικές πόλεις, στην Βέρνη οπωσδήποτε και στην Βασιλεία ή την Λουκέρνη... την στιγμή που θα είσαι στην Ζυρίχη θα ήταν κρίμα να μην πάρεις μια σφαιρική εικόνα της χώρας και να πας προς Νότια Γερμανία...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μπορεις, εκτος απο την ιδια την Ζυριχη να επισκευθεις και αλλες πολεις της χωρας, πχ Γενευη, Βερνη. Πολυ μου αρεσε και το Μοντρε, κοντα στη Γενευη. Σαν δευτερη επιλογη θα εβαζα τη Λωζαννη και τη Λουκερνη. Αλλη πολυ ωραια ημερησια εκδρομη ειναι να πας απο Ζυριχη με το τρενο Λιχτενσταιν, και το απογευμα να πας στο Μπρεγκεντζ της Αυστριας. Απο εκει γυρνας το βραδυ πισω στη Ζυριχη με το τρενο.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Θα τα μελετήσω αυτά που είπατε.
Δεν ξέρω το λόγο αλλά μου χει κάτσει στραβά σαν προορισμός.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
O προορισμος ειναι για μενα υπεροχος.Μιλαμε για Ελβετια,ετσι?Θα σου πω τις εκδρομες που εκανα εγω.Μια στη λουτροπολη Baden-αν κανεις και μπανιο στα λουτρα ακομα καλυτερα-,μια στο Σαουφχαουσεν και τους καταρρακτες του Ρηνου,μια στο πανεμορφο χωριο Stein am Rhein-μην το χασεις.Ολες αυτες ειναι κοντα,για πιο περα Λουκερνη η Βερνη η Βασιλεια.Η Λωζαννη και η Γενευη ειναι μακρια νομιζω.Το θεμα ειναι το οικονομικο οπως σωστα εγραψε ο traveller και ο καιρος γιατι εγω ολα αυτα τα ειχα κανει καλοκαιρι.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Για τεσσερα "ζυριχατα" βράδια, παραμονης εκει, τι πόλεις-μερη προτεινετε; Η Λουκερνη απο ο,τι ειδα, ενδεικνυται. Κατι αλλο, που να "παλευεται" κατα καποιο τροπο, για ημερησια; Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για τεσσερα "ζυριχατα" βράδια, παραμονης εκει, τι πόλεις-μερη προτεινετε; Η Λουκερνη απο ο,τι ειδα, ενδεικνυται. Κατι αλλο, που να "παλευεται" κατα καποιο τροπο, για ημερησια; Ευχαριστώ!
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το θέμα στο οποίο τα μέλη έχουν προτείνει αρκετούς προορισμούς. Διάβασε επίσης αυτό:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ζυρίχη-και-τι-άλλο.50364/
και ψάξε σε αυτά:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=46
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=46
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Για τεσσερα "ζυριχατα" βράδια, παραμονης εκει, τι πόλεις-μερη προτεινετε; Η Λουκερνη απο ο,τι ειδα, ενδεικνυται. Κατι αλλο, που να "παλευεται" κατα καποιο τροπο, για ημερησια; Ευχαριστώ!
Δύο ημερήσιες είχα κάνει όταν βρέθηκα στη Ζυρίχη. Η μία στην περιοχή του Μέλανα Δρυμού και στους καταρράκτες του Ρήνου σε συνδυασμό με την λίμνη Τίτιζε (υπέροχο τοπίο), περιοχή όπου κατασκευάζονται τα παραδοσιακά ρολόγια με κούκο, όπου είχαμε την ευκαιρία να δούμε και από κοντά ένα εργαστήριο (αν έχεις χρόνο στην προτείνω).
Η άλλη, πάλι ημερήσια, στο κρατίδιο του Λιχτενστάιν. Γραφική πόλη η πρωτεύουσα το Βαντούζ, αλλά δεν έχει κάτι το ξεχωριστό από τις υπόλοιπες πόλεις της Ελβετίας ή της Αυστρίας.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το θέμα στο οποίο τα μέλη έχουν προτείνει αρκετούς προορισμούς. Διάβασε επίσης αυτό:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ζυρίχη-και-τι-άλλο.50364/
και ψάξε σε αυτά:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=46
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=46
ευχαριστω και συγγνωμη για τον κοπο που σε εβαλα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Δύο ημερήσιες είχα κάνει όταν βρέθηκα στη Ζυρίχη. Η μία στην περιοχή του Μέλανα Δρυμού και στους καταρράκτες του Ρήνου σε συνδυασμό με την λίμνη Τίτιζε (υπέροχο τοπίο), περιοχή όπου κατασκευάζονται τα παραδοσιακά ρολόγια με κούκο, όπου είχαμε την ευκαιρία να δούμε και από κοντά ένα εργαστήριο (αν έχεις χρόνο στην προτείνω).
Η άλλη, πάλι ημερήσια, στο κρατίδιο του Λιχτενστάιν. Γραφική πόλη η πρωτεύουσα το Βαντούζ, αλλά δεν έχει κάτι το ξεχωριστό από τις υπόλοιπες πόλεις της Ελβετίας ή της Αυστρίας.
πολυ ενδιαφερουσα η περιπτωση του λιχτενσταϊν! Ευχαριστω!
Σκεπτομαι να κλεισω πεντε διανυκτερευσεις στην Ζυριχη. Απο εκει, να κανω δυο εκδρομες ημερησιες, με αυθημερον επιστροφη στο ξενοδοχειο δηλαδη· μια για καταρρακτες ρηνου (που διαβαζω οτι ειναι λιαν ελκυστικοι) και μαλλον λιχτενσταϊν.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
και μαλλον λιχτενσταϊν.
Αν και πολλά μέλη του forum έχουν αναφέρει ότι το Λιχτενστάιν είναι αδιάφορο, προσωπικά μου άρεσε πολύ. Φτάνεις με τραίνο από Ζυρίχη στο Buchs και από εκεί με λεωφορείο (έχει δρομολόγια πολύ συχνά) έξω από το σταθμό σε 10' είσαι στο κέντρο του Βαντούζ. Συνολικά το ταξίδι είναι περίπου μιάμιση ώρα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Αν και πολλά μέλη του forum έχουν αναφέρει ότι το Λιχτενστάιν είναι αδιάφορο, προσωπικά μου άρεσε πολύ. Φτάνεις με τραίνο από Ζυρίχη στο Buchs και από εκεί με λεωφορείο (έχει δρομολόγια πολύ συχνά) έξω από το σταθμό σε 10' είσαι στο κέντρο του Βαντούζ. Συνολικά το ταξίδι είναι περίπου μιάμιση ώρα.
μια χαρα! προσθετουμε και μια χωρα σε αυτες που επισκεφθηκαμε!:haha:
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Η Ζυριχη "βγαινει" σε τρεις μερες;

Σκεπτομαι να κανω 5 διανυκτερευσεις - 5 μερες, εκ των οποιων τις δυο· μια για Λιχτενσταϊν και μια Λουκέρνη.

Ο,τι περισσευει, ειναι αρκετο, λετε, για Ζυριχη; Μερσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom