ΗΠΑ ΗΠΑ μεσω κωνσταντινουπολης

brasidas12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπερα στην παρεα.πρωτο ταξιδι για Αμερικη και Νεα Υορκη κ για μενα κ θελω τα φωτα σας. θα παω μεσω κωνσταντινουπολης.φευγω απο Αθηνα στις 21:45 και θα ειμαι στην πολη καπου στις 23:05. η πτηση για JFK ειναι στις 07:30 το πρωι κ αυτο που θελω απο οσους γνωριζουν να μου πουν τι ειναι καλυτερο.αξιζει να παω να δω κατι εστω κ βραδιατικα οπως η πλατεια ταξιμ πχ γιατι ειναι πολλες οι ωρες η να κατσω και να την πεσω καπου στο αεροδρομιο. ποση ωρα πριν πρεπει να ειμαι παλι στο αεροδρομιο για την ανταποκριση; καμια ωρα; δολαρια να κανω απο ελλαδα η απο εκει; θα εχω πιστωτικη και χρεωστικη καρτα μαζι μου αλλα θελω να εχω κ μετρητα.
ευχαριστω
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Στο πρώτο σκέλος δεν ξέρω δεν απαντώ:)
Για το δεύτερο σκέλος..όσα δολάρια θέλεις τα κάνεις Ελλάδα..εδώ θα κλαις από την τιμή συναλλάγματος..από εκεί και πέρα συμφέρει να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου και αν χρειαστείς περισσότερα μετρητά με 3$ ανά συναλλαγή με την Debit σου μπορείς να σηκώσεις λεφτά στα περισσότερα ATM με τιμή συναλλάγματος ότι λέει η αγορά την συγκεκριμένη μέρα (τουλάχιστον με κάρτα τις εθνικής..κρατάω μια επιφύλαξη αν είναι έτσι με όλες)..
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Δεν βοηθάς ιδιαίτερα. Σε ποιο αεροδρόμιο θα είσαι? Αν είσαι στο Κεμάλ Ατατούρκ, είναι κοντά στο κέντρο, περίπου 13 χιλιόμετρα, ενώ αν είσαι στο Σαμπιχά είναι περίπου 33 χιλιόμετρα από το κέντρο. Υποθέτω ότι είσαι στο Κεμάλ λοιπόν. Δύο τρόποι υπάρχουν για να πας στο κέντρο τέτοια ώρα που θέλεις. Το ταξί, που θα σου κοστίσει περίπου 16 ευρώ για την πλατεία Ταξίμ, αφού εκεί θα πρέπει να πας, και άλλα 16 για την επιστροφή σε αυτό, άρα περίπου 32 ευρώ. ο δεύτερος τρόπος είναι τα λεωφορεία. Κοστίζουν περίπου 4 ευρώ για να πας και 4 για να επιστρέψεις και λειτουργούν από τα ξημερώματα στις 4 έως στη 1 το άλλο πρωί. Προσοχή στην κίνηση στους δρόμους. Στη θέση σου δεν θα το έκανα, καθώς μπορεί να συμβεί οτιδήποτε και να μην φτάσεις στην ώρα σου, οπότε και θα σου καταστραφεί το ταξίδι, κι από την άλλη μεριά, δεν μπορώ να καταλάβω τι θα πας να κάνεις στις 3 τα χαράματα στην πλατεία ταξίμ.
Στην αμερική θα έχεις όσο το δυνατό πιο λίγα μετρητά πάνω σου. Από τη μία δεν θα κινδυνεύεις να τα χάσεις ή να σου τα κλέψουν κι από την άλλη πραγματικά δεν τα χρειάζεσαι. Παντού μα παντού μπορείς να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου, για ό,τι θέλεις να κάνεις. Ουσιαστικά να σου πω την αλήθεια, τα μετρητά σου χρειάζονται για κανένα χοτντογκ στο δρόμο ή για να δώσεις σε κάποιον ζητιάνο. Κατά τη γνώμη μου όσο το δυνατό πιο λίγα είναι και καλύτερα, για να μη σου περισσέψουν κιόλας. Χίλιες φορές να χρησιμοποιείς την κάρτα σου παντού, παρά να πληρώνεις για αναλήψεις μετρητών προμήθειες.
Καλό ταξίδι και μην ξεχάσεις να πάρεις μαγνητάκι ψυγείου!!!!
 

brasidas12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ναι συγνωμη στο ατατουρκ παμε. ξερω πως η ωρα ειναι περιεργη αλλα ελεγα επειδη ειναι πολλες οι ωρες να εβλεπα κ κατι απο εκει αλλα τωρα το ξανασκεφτομαι. ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν θέλεις να διαθέσεις χρήματα, πηγαίνεις κέντρο, κάνεις καμιά βόλτα, πίνεις-τρως και τίποτα και επιστρέφεις με ταξί... Θα είναι κουραστικό να περιμένεις τόσες ώρες στο αεροδρόμιο και η πτήση για Νέα Υόρκη θα είναι εξίσου κουραστική, οπότε καλύτερα να κάνεις κάτι ενδιαφέρον στο ενδιάμεσο...
 

brasidas12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
παιδια μια απορια με το online check in. μπήκα στο σαιτ της turkish και εκανα κανονικα check in για το Αθηνα-Κωνσταντινουπολη αλλα δεν μου δίνει να κανω για Κωνσταντινουπολη-Νεα Υορκη. δεν μπορω να κανω κ μου δινουν αυτοι οποια θεση θελουν ή απλα θα πρεπει να μπω παλι αυριο να κανω check in μιας κ η πτηση είναι την κυριακη το πρωι αρα και το check in πρεπει να το κανεις 24 ωρες πριν; ευχαριστω
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Θα κάνεις τσεκ ιν στην πτήση για Νέα Υόρκη μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο. Ετσι κι αλλιώς έχεις πολλές ώρες για την πτήση. Μην αγχώνεσαι. Η τούρκις Ερλάινς δεν έχω ακούσει να χρεώνει το τσεκ ιν στο γκισέ οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
παιδια μια απορια με το online check in. μπήκα στο σαιτ της turkish και εκανα κανονικα check in για το Αθηνα-Κωνσταντινουπολη αλλα δεν μου δίνει να κανω για Κωνσταντινουπολη-Νεα Υορκη. δεν μπορω να κανω κ μου δινουν αυτοι οποια θεση θελουν ή απλα θα πρεπει να μπω παλι αυριο να κανω check in μιας κ η πτηση είναι την κυριακη το πρωι αρα και το check in πρεπει να το κανεις 24 ωρες πριν; ευχαριστω
Το δεύτερο. Αν θέλεις να κάνεις on line check in θα πρέπει να το προσπαθήσεις 24 ώρες πριν την πτήση ή λιγότερο.
 

kate310585

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια μια απορια με το online check in. μπήκα στο σαιτ της turkish και εκανα κανονικα check in για το Αθηνα-Κωνσταντινουπολη αλλα δεν μου δίνει να κανω για Κωνσταντινουπολη-Νεα Υορκη. δεν μπορω να κανω κ μου δινουν αυτοι οποια θεση θελουν ή απλα θα πρεπει να μπω παλι αυριο να κανω check in μιας κ η πτηση είναι την κυριακη το πρωι αρα και το check in πρεπει να το κανεις 24 ωρες πριν; ευχαριστω

ποτε πετας?
 

aristotle

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα θα ταξιδέψω σε 2 εβδομάδες περίπου για L.A. απο Αθήνα με την Turkish Airlines μεσω Κωνσταντινούπολης. Ηθελα να βεβαιωθώ αν χρειάζομαι κάτι ακόμα εκτός απο το διαβατήριο μου και την ESTA που έχει εγκριθεί. Γνωρίζετε αν το διαβατήριο θα ελεγχθεί ξανά στην Τουρκία; Και μια τελευταία ερώτηση επειδή δεν έχω ταξιδέψει ξανά με ανταπόκριση , γνωρίζει καποιος αν οι αποσκευες μου θα μεταφερθουν κατευθείαν στο άλλο αεροπλάνο η θα πρέπει να τις παρω και να παω να τις ξαναπαραδώσω; Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλα θα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος μιας και ταξιδευω μονος
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δεν παίρνεις τις αποσκευές.Πάνε κατευθείαν.Εστα και διαβατήριο χρειάζεται.Φυσικά θα το ξαναδείξεις για να περάσεις στην πύλη για την δεύτερη πτήση.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Εσύ το μόνο που κάνεις ειναι να παραδώσεις στο βενιζέλος τις αποσκευες σου(2 βαλιτσες δικαιουσε με την turkish) και να εχεις ανα χειρας διαβατηριο κ esta. Στο ατατουρκ θα ξαναπεράσεις έλεγχο για το transit και οι ουρες να περιμένεις οτι είναι μεγάλες. Και μία συμβουλή, απο το αεροδρόμιο της Κων/πολης πάρε κατι βρώσιμο για το αεροπλάνο π.χ. m&m s γιατι είναι 14 ώρες ταξίδι χωρίς τις καθυστερήσεις...και σερβίρουν ή 2 ή 3 γευματα αν θυμάμαι καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom