Ημερα ανεξαρτησιας!

Εύα

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Απο αυτά τα λίγα ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό κανένα απο αυτά δεν ήταν οργανωμένο!
Το πρώτο ήταν στο Σάλτζμπουργκ με γονείς και άλλες 3 οικογένειες(είμασταν group απο μόνοι μας!), η οργάνωση απο μέρος γονιών ήταν απίστευτη, και έτσι δεν είχαμε κανένα πρόβλημα!Και έτσι απο τότε μπήκε το ζιζάνιο της ανεξαρτησίας και τυχερή γιατί το έτερον ήμιση είναι αυτής της άποψης!!!
Το πρώτο ανεξάρτητο ταξίδι μόνη ήταν το 2007 στη Βιέννη 4 ημέρες, όπου με έναν οδηγό όλα πήγαν μια χαρά, μας βόλεψε απίστευτα το μετρό, και γενικότερα δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα!
Επόμενος προορισμός Βερολίνο - Δρέσδη για μια βδομαδούλα τον Δεκέμβρη, ανεξάρτητα όπως πάντα!!!Εμπειρίες και απο αυτό το ταξίδι ...στο...επόμενο επεισόδιο!
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
Το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ηταν με τον αδερφο μου για ενα σκ στο Λονδίνο. αλλα αυτο που μετράω σαν ανεξαρτητη ήταν οταν πήγα ολομόναχη σε Ρώμη, Παρίσι και Λονδίνο για συνολικά 8 μέρες.Ηταν τελεια!Βέβαια το μόνο αρνητικό ήταν που δεν είχα κανέναν να μοιραστω τον ενθουσιασμό μου, αλλα ας είναι καλα τα κινητά.Θα το ξαναέκανα ανετα να πω κάπου μόνη μου, χωρις κανόνες,διαφωνίες για τα μερη, για το ποσες ώρες θα κοιμηθεις κτλ.. (όχι πως μου έχουν συμβει κ πολλες φορες) αλλα είναι αλλη αισθηση
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Το πρώτο μου ανεξάρτητο ταξίδι ήταν και το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό, στη Πράγα και ήταν οργανωμένο! Ναι, ναι οργανωμένο από πρακτορείο σε κάθε λεπτομέρεια με ωραίο πρόγραμα σε ιλουστρασιόν χαρτί, χωρίς "σκοτούρες" και άλλα τέτοια, μέχρι που έφτασα στο αεροδρόμιο (με ένα χαμόγελο από αφτί σε αφτί) για αναχώρηση και συνάντησα ένα γκρουπ από κακοδιάθετους γκρινιάριδες με τα μούτρα μέχρι το πάτωμα οι άντρες και οι γυναίκες να τσιρίζουν προς τον οδηγό, εναν ασπρομάλλη κύριο που μάλον είχε ασπρίσει εκεί... ο λόγος ήταν ασήμαντος (νομίζω κάτι σε 30 λεπτά καθηστέρηση)... δεν ακολούθησα καμία ξενάγηση, φαγητό, κ.τ.λ. Με το που φτάσαμε στο ξενοδοχείο στην Πράγα εγώ και η παρέα μου χαράξαμε δικιά μας πορεία κα περάσαμε τέλεια! (να είναι καλά και ο DK).
Το γκρούπ (και τον ασπρομάλλη κύριο) το ξανείδαμε επτά μέρες μετά στο αεροδρόμιο της Πράγας να τσακώνονται μεταξύ τους δια ασήμαντον αιτία...
Ημι-ανεξάρτητο δε θεωρείται?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω το θεωρω ανεξαρτητο gmavro75 και ευτυχως που καταλαβες απο το αεροδρομιο οτι πρεπει να αποκοπεις απο το γκρουπ και να χαραξεις δικη σου πορεια..Αραγε ξανακλεισες με γκρουπ ή αυτη η πρωτη γευση ηταν αρκετη για να συνεχισεις εντελως ανεξαρτητα?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Εγω το θεωρω ανεξαρτητο gmavro75 και ευτυχως που καταλαβες απο το αεροδρομιο οτι πρεπει να αποκοπεις απο το γκρουπ και να χαραξεις δικη σου πορεια..Αραγε ξανακλεισες με γκρουπ ή αυτη η πρωτη γευση ηταν αρκετη για να συνεχισεις εντελως ανεξαρτητα?
Ακριβώς. Το πρώτο μου ταξίδι, ήταν και η αιτία που έκτοτε ταξιδεύω ανεξάρτητα!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω το πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο το εκανα με την μητερα μου στα 14. Γερμανια, Ολλανδια, Ελβετια, 15 μερες. Πηγαμε σε φιλους, οποτε κλεισαμε μονο τα εισιτηρια και μετα τριγυρνουσαμε. Ηταν τελεια! Απο τοτε προτιμω να ταξιδευω ανεξαρτητα, ετσι γυρισα αλλωστε σχεδον ολη την Ευρωπη, σε ενα αυτοκινητο και με ενα χαρτη για οδηγο. Δεν ειναι παντα ευκολο. Υπηρχαν φορες που κοιμηθηκαμε στο αυτοκινητο, που το αυτοκινητο χαλασε, που χασαμε το δρομο... Ομως αυτες οι στιγμες τελικα μενουν. Απο τοτε το καλυτερο μου ειναι να πηγαινω σε ξενους φιλους μου και να μενω μαζι τους, να μαθαινω τις συνηθειες τους και να με ξαναγουν αυτοι. Αν βεβαια αποφασισω ενα ταξιδι τελευταια στιγμη, τοτε κλεινω με γκρουπ (γιατι ετσι εχω εισιτηριο και ξενοδοχειο σε νορμαλ τιμες) και μετα κανω σολο καριερα!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.026
Τα πρώτα μου ταξίδια με γονείς και προ-internet έγιναν με γκρούπ!
Από τότε που "μεγάλωσα" όμως προτιμώ να πηγαίνω ανεξάρτητη!
Οι λόγοι?
Καταρχήν με γκρούπ νιώθω σαν πρόβατο! Εγώ θέλω το χρόνο μου να απολαύσω το κάθετι, είτε μουσείο είναι αυτό είτε παραλία είτε απλά ο καφές μου!
Κατά δεύτερον, ακόμα κι αν δεν πάω με γκρούπ και απλά κλείσω τα εισητήρια με κάποιο πρακτορείο έχω τσεκάρει επανειλημμένως ότι δεν με συμφέρει οικονομικά. Κλείνοντας μόνη μου εισητήρια, ξενοδοχεία και τις εκεί εκδρομές κερδίζω από 300?-600?, απ' ότι αν έκλεινα με πρακτορείο.

Όσο για το πρώτο μου ανεξάρτητο ταξίδι ήταν στον Μαυρίκιο! Το αποφάσισα γιατί τα πρακτορεία μου έδιναν "εξωφρενικές" τιμές, οπότε είπα "δεν το ψάχνω και μόνη μου?". Αυτό ήταν! Μου ήρθε πολύ οικονομικότερα, ένιωθα απόλυτα ελεύθερη και εφόσον πήγαν και όλα εντάξει, έκτοτε το ανεξάρτητο ταξίδι είναι ο μόνος δρόμος!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εγω αρχισα μεγαλος το εξωτερικο,Παρισι για γαμηλιο ταξιδι πριν 4 χρονια...αναγκαστικα με γκρουπ!Ως τοτε δε μου ειχε περασει απο το μυαλο κατι τετοιο.Το θεμα ειναι οτι κολλησα και απο τοτε κανω 2 ταξιδια το χρονο.Αλλα επειδη ως τωρα ολα ειναι ομαδικα,εχω δαπανησει αρκετα χρηματα.Οποτε φανταζομαι οταν επιχειρησω κατι ανεξαρτητο,θα το αναφερω αμεσως εδω,χεχε!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πολύ ωραίο θέμα!
Αλλά με προβλημάτισε. Προσπάθησα να θυμηθώ πότε έκανα το πρώτο μου ταξίδι...
Από πολύ μικρή ταξίδευα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με τους γονείς μου. Το μοναδικό οργανωμένο ταξίδι ήταν στο Ισραήλ. Και αν και μικρή, η εμπειρία μάλλον δεν ήταν τόσο καλή, ώστε ποτέ δεν μου μπήκε καν η σκέψη ποτέ να ταξιδέψω με γκρουπ.
Στα 19 μου ταξίδεψα μόνη στην Αμερική για 10 μέρες(το πιο μεγάλο ταξίδι που έχω κάνει εντελώς μόνη μου) και από εκεί και πέρα άλλοτε με τη μεγάλη μου αδερφή ταξίδια στο εξωτερικό για για τουρισμό ή για επαγγελματικούς λόγους μόνη μου. Ποτέ με γονείς πια, γιατί αρκετές φορές, ειδικά όταν ταξιδεύουμε όλη η οικογένεια(είμαστε και πολύτεκνοι) είναι μια μικρογραφία των γκρουπ που περιγράφετε!
Αλλά όταν ταξιδεύω εντελώς μόνη, μου φαίνεται τεράαααστια η διαδρομή, και κουράζομαι περισσότερο(οχι στη χώρα, στη διαδρομή).
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Το πρώτο ταξίδι που έκανα μόνος μου ήταν στη Σερβία και μάλιστα λίγο μετά τον πόλεμο!!!Είχα πάει να επισκευτώ έναν φίλο μου και μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο φυσιολογικά φαινόπταν ότι κυλούσε η ζωή για μια χώρα όπου τα βομβαρδισμένα από τους Αμερικάνους κτίρια ήταν σε πρώτο πλάνο!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το πρωτο ταξιδι μονη εγινε στο Λονδινο.
Εχω κανει πολλα ταξιδια στην Ελλαδα με γκρουπ .
Ο υψηλος μεσος ορος ηλικιας και η γκρινια που πολλες φορες τον συνοδευε ...με οδηγησε στο independence day...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.957
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom