Γενικά Ημερομηνία λήξεως Ελληνικής Ταυτότητας

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εν τω μεταξύ σήμερα έμαθα ότι θα μπορεί κανείς να δίνει τη φωτογραφία για την ταυτότητα ψηφιακά σε usb stick ή μέσω του myphoto.gov.gr (του οποίου αγνοούσα την ύπαρξη)
Σωστά, αλλά και αυτό στο μέλλον! Ρώτησα τον φωτογράφο, δεν ισχύει ακόμη.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
224
Likes
475
Σου τα πήραν ψηφιακά. Πρέπει να έβαλες το δάχτυλό σου σε μια συσκευή.
το 2011 μου ειχαν παρει αποτυπωματα ψηφιακα για διαβατηριο και εβγαλα παλι διαβατηριο το 2020, δεν μου πηραν παλι αποτυπωματα, μαλλον τα ειχαν απο τοτε...
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Ανασταίνω το θρεντ, έχουμε κλείσει εισητηρια για τέλος Φλεβάρη για Λισαβώνα

Η κοπέλα μου έχει ακόμα τη παλιά ταυτότητα από 2006, μπήκε να δει ραντεβού για να βγάλει καινούρια και έχει διαθέσιμο μόνο μια μέρα πριν φύγουμε

Θα χει θέμα πιστεύετε με τη παλιά ταυτότητα για το ταξίδι;

Αλλιώς εγώ της είπα μήπως δηλώσει απώλεια για να της κανονίσουν πιο γρήγορα ραντεβού από την αστυνομία
 

nikith

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους! Ταξιδεύω για Κωνσταντινούπολη την Τρίτη. Συνειδητοποίησα ότι η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2005 αφού είχα κλείσει τα εισιτήρια... Έκανα αίτηση τη Δευτέρα για νέα ταυτότητα αλλά δε γνωρίζω αν θα την έχω στα χέρια μου έγκαιρα. Υπάρχει κάποιος να με ενημερώσει από τυχόν πρόσφατη εμπειρία από αντίστοιχο ταξίδι αν θα έχω πρόβλημα στον έλεγχο του αεροδρομίου;
Σας ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Καλησπέρα σε όλους! Ταξιδεύω για Κωνσταντινούπολη την Τρίτη. Συνειδητοποίησα ότι η ταυτότητα μου εκδόθηκε το 2005 αφού είχα κλείσει τα εισιτήρια... Έκανα αίτηση τη Δευτέρα για νέα ταυτότητα αλλά δε γνωρίζω αν θα την έχω στα χέρια μου έγκαιρα. Υπάρχει κάποιος να με ενημερώσει από τυχόν πρόσφατη εμπειρία από αντίστοιχο ταξίδι αν θα έχω πρόβλημα στον έλεγχο του αεροδρομίου;
Σας ευχαριστώ!
Αν δεν πάρεις την νέα ταυτότητα δεν έχεις καμιά εναλλακτική...Θα κάνεις το ταξίδι και θα δεις τι θα προκύψει...Προηγούμενη/πρόσφατη εμπειρία δεν λέει κάτι γιατί ότι συνέβη πρίν δεν σημαίνει ότι θα ισχύσει και μελλοντικά...Ούτε μπορείς να το επικαλεστείς....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έκανα αίτηση τη Δευτέρα για νέα ταυτότητα αλλά δε γνωρίζω αν θα την έχω στα χέρια μου έγκαιρα.
Έκανα αίτηση Τετάρτη μεσημέρι, με ειδοποίησαν και την παρέλαβα Τετάρτη. Μιλάμε για αστυνομικό τμήμα επαρχίας όχι Αθήνας. Ίσως οριακά την παραλάβεις πριν το ταξίδι.
 

nikith

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Αν δεν πάρεις την νέα ταυτότητα δεν έχεις καμιά εναλλακτική...Θα κάνεις το ταξίδι και θα δεις τι θα προκύψει...Προηγούμενη/πρόσφατη εμπειρία δεν λέει κάτι γιατί ότι συνέβη πρίν δεν σημαίνει ότι θα ισχύσει και μελλοντικά...Ούτε μπορείς να το επικαλεστείς....
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.. Στην αστυνομία (επαρχία μένω ) με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν κανένα έγγραφο συμπληρωματικό...

Έκανα αίτηση Τετάρτη μεσημέρι, με ειδοποίησαν και την παρέλαβα Τετάρτη. Μιλάμε για αστυνομικό τμήμα επαρχίας όχι Αθήνας. Ίσως οριακά την παραλάβεις πριν το ταξίδι.
Κι εγώ επαρχία αλλά τίποτα ακόμα ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.. Στην αστυνομία (επαρχία μένω ) με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν κανένα έγγραφο συμπληρωματικό...
Η την νέα ταυτότητα(αν την πάρεις) ή με την παλιά και με κάποιο ρίσκο..Μπορεί βέβαια και όλα να πάνε καλά...
 

nikith

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Η την νέα ταυτότητα(αν την πάρεις) ή με την παλιά και με κάποιο ρίσκο..Μπορεί βέβαια και όλα να πάνε καλά...
Θα το τολμήσω εννοείται με την παλιά αν δε παραλάβω τη νέα... Απλά το ελληνικό κράτος ξέρει να σε ενημερώνει μόνο όταν πρόκειται να εισπράξει.. γιατί δε νομίζω ότι πολλοί το γνωρίζουν αυτό με τις ταυτότητες ειδικά και μετά από περίοδο με covid που είχαμε σταματήσει τα ταξίδια...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
879
Likes
1.945
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θα το τολμήσω εννοείται με την παλιά αν δε παραλάβω τη νέα... Απλά το ελληνικό κράτος ξέρει να σε ενημερώνει μόνο όταν πρόκειται να εισπράξει.. γιατί δε νομίζω ότι πολλοί το γνωρίζουν αυτό με τις ταυτότητες ειδικά και μετά από περίοδο με covid που είχαμε σταματήσει τα ταξίδια...
Αν είναι με λατινικά στοιχεία μάλλον θα περάσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.195
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom