Ημιυπαιθριοι ..Ωρα Μηδεν!

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Κανένας καλός και οικονομικός για Νότια Προάστια? Δώστε τα φώτα σας γιατί χανόμαστε..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το πρωτο σκελος της απαντησης σου μας απαντα ξεκαθαρα την περιπτωση μη δηλωσης του ημιυπαιθριου χωρου.
Τωρα σχετικα με το δευτερο σκελος: δεν θυμαμαι επακριβως 4 χρονια πριν αν υπογραψαμε για κλειστους η ανοιχτους και πως τους δειχνουν τα συμβολαια ..θα πρεπει να το κοιταξω αυτο.
Παντως οπως ειπε και η αννυ διαμερισμα χωρις ημιυπαιθριο δεν εβρισκες.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνατε συμβόλαιο με κλειστούς ημιυπαίθριους.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τώρα για το αν πρέπει να πληρώσουν οι εργολάβοι. Μην ξεχνάτε ότι όποιος αγόρασε σπίτι με ημιυπαίθριους κλεισμένους έχει υπογράψει συμβόλαιο που τους δείχνει ανοιχτούς. Άρα τυπικά ο αγοραστής και μόνο φέρει την ευθύνη και αυτός είναι υπαίτιος της αλλαγης χρήσης του ημιυπαίθριου. Δεν μπορεί να αποδειχθεί καμία ευθύνη του εργολάβου.

Σε αυτά που λες έχεις δίκιο, αλλά αν υπήρχαν οι σωστοί έλεγχοι πριν φτάσουν να τους κλείσουν και να τους πουλήσουν, δε θα είμασταν τώρα σε αυτή τη θέση.

Το να αγοράσω το σπίτι με ανοιχτούς ημιυπαίθριους και να τους κλείσω μόνη μου ή να ζητήσω από τον κατασκευαστή να το κάνει πριν τελειώσει η πολυκατοικία, τότε φέρω εγώ την ευθύνη. Το να μην έχω επιλογή αγοράς νόμιμου σπιτιού όμως (και αυτό με την ανοχή του κράτους), είναι άλλη ιστορία.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνατε συμβόλαιο με κλειστούς ημιυπαίθριους.
Οπως τα λέει η Μαρία είναι. Στα συμβόλαια φυσικά και φαίνονται ανοιχτοί.

Επίσης, ένας άλλος παράγοντας στη μη δήλωση των ημιυπαίθριων είναι η δυσκολία που θα υπάρχει σε μελλοντικές περιπτώσεις αγοραπωλησίας, γονικής παροχής ή κληρονομιάς του σχετικού ακινήτου.

Και κάτι ακόμα. Η δήλωση αυτή δεν νομιμοποιεί τα αυθαίρετα τετραγωνικά για πάντα, αλλά για 40 χρόνια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν διαφωνώ επί της ουσίας γι' αυτό και τόνισα το τυπικά στην παραπάνω παράγραφο. Οι ημιυπαίθριοι έγιναν άλλη μια πατέντα που τελικά έφερε χρήμα (και δη αφορολόγητο) στους εργολάβους. Τώρα ομως δεν μπορεί κανείς να αποδείξει τίποτα μετά την απομάκρυνση από το ταμείο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν διαφωνώ επί της ουσίας γι' αυτό και τόνισα το τυπικά στην παραπάνω παράγραφο. Οι ημιυπαίθριοι έγιναν άλλη μια πατέντα που τελικά έφερε χρήμα (και δη αφορολόγητο) στους εργολάβους. Τώρα ομως δεν μπορεί κανείς να αποδείξει τίποτα μετά την απομάκρυνση από το ταμείο.
Και στην τελικη λοιπον ..και κεραταδες και δαρμενοι απ ο,τι φαινεται.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βεβαια ξερεις οταν δηλωσα στους γνωστους μου που ελεγαν μη δηλωσεις, οτι οντως θα υπαρχει προβλημα σε περιπτωση γονικης παροχης -αγοραπωλησιας κλπ ,εξακολουθουσαν να λενε οτι το κρατος ειναι σε φαση διαλυσης και μπορει να γινουν προωρες εκλογες και να αλλαξουν αυτα τα δεδομενα και ο νομος περι ημιυπαιθριων ..και κοινως πιασ' το αυγο και κουρευτο.
Και να φανταστειτε οτι εχουν και αυτοι ημιυπαιθριο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Βεβαια ξερεις οταν δηλωσα στους γνωστους μου που ελεγαν μη δηλωσεις, οτι οντως θα υπαρχει προβλημα σε περιπτωση γονικης παροχης -αγοραπωλησιας κλπ ,εξακολουθουσαν να λενε οτι το κρατος ειναι σε φαση διαλυσης και μπορει να γινουν προωρες εκλογες και να αλλαξουν αυτα τα δεδομενα και ο νομος περι ημιυπαιθριων ..και κοινως πιασ' το αυγο και κουρευτο.
Και να φανταστειτε οτι εχουν και αυτοι ημιυπαιθριο.

Είναι πολλοί αυτοί που δε θα τους δηλώσουν για διάφορους λόγους. Ο κυριότερος είναι η έλλειψη χρημάτων. Από εκεί και πέρα, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του, όποια κι αν είναι αυτά.
Και εκλογές πάντως να γίνουν και η κυβέρνηση να αλλάξει, ο σχετικός νόμος μπορεί να αλλάξει μόνο με νόμο πάλι. Άρα, μέχρι να γίνει αυτό....

Στο θέμα ημιυπαίθριοι, υπάρχει και μια άλλη παράμετρος. Η τωρινή ρύθμιση αφορά μόνο την πολεοδομία. Ποιός μας λέει ότι μόλις θα έχουν έτοιμα στοιχεία από τις δηλώσεις δεν θα ακολουθήσει η εφορία (η οποία δεν έχει πληρωθεί για αυτά τα τετραγωνικά κατά την αγοραπωλησία) και η ΔΕΗ στην οποία συνήθως δηλώνονται τα νόμιμα τετραγωνικά που φαίνονται στο συμβόλαιο.

Κάτι μου λέει ότι έπεται συνέχεια...γιατί υπάρχει πολύ ζουμί εδώ.
Και αυτό, με όποια κυβέρνηση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τωρα Αννυ μου μας εκανες την καρδια περιβολι!
Κατι τετοια λενε και οσοι μου προτεινουν να μην δηλωσω.
Ουσιαστικα δηλαδη παιδια μας κρατανε απο τα ..τετοια ..με αυτο το θεμα.
Θα επρεπε κανονικα να μην αγορασουμε σπιτι με τετοιους χωρους και να μπουμε σε τετοιες περιπετειες ..αλλα θα μου πεις .εβρισκες?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Στο θέμα ημιυπαίθριοι, υπάρχει και μια άλλη παράμετρος. Η τωρινή ρύθμιση αφορά μόνο την πολεοδομία. Ποιός μας λέει ότι μόλις θα έχουν έτοιμα στοιχεία από τις δηλώσεις δεν θα ακολουθήσει η εφορία (η οποία δεν έχει πληρωθεί για αυτά τα τετραγωνικά κατά την αγοραπωλησία) και η ΔΕΗ στην οποία συνήθως δηλώνονται τα νόμιμα τετραγωνικά που φαίνονται στο συμβόλαιο.

Σωστη και βασικη παρατηρηση.
Αρα,ο καθενας εχει 10% πιθανοτητες να τον ελεγξουν.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σωστη και βασικη παρατηρηση.
Αρα,ο καθενας εχει 10% πιθανοτητες να τον ελεγξουν.
Θεωρητικά, εδώ και 5 και κάτι χρόνια υπάρχει κάποια εγκύκλιος στις εφορίες που λέει ότι μπορούν να κάνουν ελέγχους για το θέμα των ημιυπαίθριων, για τα συμβόλαια που φθάνουν στα χέρια τους. Όμως ελεγκτικοί μηχανισμοί δεν υπάρχουν. Δεν είδα, ούτε άκουσα να έψαξαν κανέναν μέχρι τώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom