Βουλγαρία Ηράκλειο - Πάτρα - Θεσσαλονίκη = η Σοφία στη Σόφια

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340

Στους φίλους που χάθηκαν.


Μάλλον θα έχει συμβεί και σε σας.Να δείτε ή ν' ακούσετε κάτι και αμέσως να θυμηθείτε πράγματα
από το παρελθόν,ίσως ξεχασμένα για χρόνια.
Αυτό συνέβη σε μένα πριν λίγες μέρες,όταν αντίκρισα ξαφνικά μπροστά μου μια πιτσιρίκα(θα ταν δεν θα ταν 20χρ.)ίδια με μια φίλη από τα νεανικά μου χρόνια.
Αμέσως μνήμες κοιμισμένες για χρόνια όρμησαν στο μυαλό μου,με μια διαύγεια και καθαρότητα σαν να γιναν όλα χτες...
Αυτά θα σας διηγηθώ σ' αυτή την ιστορία μου σαν φόρο τιμής σ' αυτούς που δεν είναι πια εδώ.
Μία φορά και ένα καιρό,ήταν 3 φίλες,παλιά πολύ παλιά,τότε που η φιλία ήταν ιερή και απαραβίαστη.Τότε που οι νέοι συναντιόνται στις πλατείες τούτης της πόλης ,στα στέκια που βρίσκονταν εκεί μόνο και μόνο θαρρείς για να γιατρέψουν την ανάγκη τους για επικοινωνία!
Βρισκόμαστε λοιπόν εν έτη 1984(νομίζω).Οι φίλες δεν ζουν στην ίδια πόλη.Η Φαίη σπουδάζει στο Ηράκλειο,η Ζωή στη Θεσσαλονίκη και η Σοφία στη Πάτρα.
Εκείνη την προ κινητών εποχή,ακόμα και το σταθερό τηλέφωνο ήταν μεγάλη πολυτέλεια για τους φοιτητές.Αν λοιπόν ήταν μεγάλη ανάγκη να στείλεις ένα μήνυμα σε κάποιον,υπήρχε το τηλεγράφημα,στοπ!!ακριβό μεν,αποτελεσματικό δε!
Μια ήρεμη, κατά τα άλλα ,ημέρα η Ζωή λαμβάνει ένα τηλεγράφημα που έγραφε κατά λέξη:
σε θέλω τώρα εδώ!”.Όπως αποδείχτηκε αργότερα ένα πανομοιότυπο έλαβε και η Φαίη στο Ηράκλειο της Κρήτης.Αποστολέας ? η Σοφία...

Τέρμα η ηρεμία,φίδια τις έζωσαν,η κατάσταση απαιτεί ολονύκτιες διαβουλεύσεις,η απόφαση μονόδρομος:λεωφορείο η Ζωή,καράβι+τρένο η Φαίη,προορισμός η Πάτρα!!
Εδώ να αναφέρω πως η συνάντηση είναι μυστική και λαμβάνει χώρα σε άκρως συνωμοτική ατμόσφαιρα,όπερ σημαίνει πως Φαίη και Ζωή είναι στη Πάτρα incognito !:cool:
Αν τις δει κανά μάτι θα βρεθούν κρεμασμένες στη Πλ.Ολγας,πράγμα που δεν τους φαινόταν καθόλου καλή ιδέα,γι' αυτό περνούν τις μέρες τους στο μικρό διαμέρισμα της Σοφίας,αλλά,όλα κι όλα ,τα βράδια τοίχο-τοίχο,δίνουν το παρόν σ' όλα τα αγαπημένα στέκια της πόλης!! (η γνωστή απερισκεψία της νεότητας)
Θ' αναρωτιέστε τώρα τι σήμαινε το “σε θέλω τώρα εδώ”,που στάθηκε η αφορμή γι' αυτή τη συνάντηση στη ¨γιάφκα” των Πατρών!
Η Σοφία είναι ερωτευμένη με τον Μανώλη(κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια,αχ!!).
Μα ο Μανώλης είναι στη ξενιτιά,λύσσαξε να γίνει ντε και σώνει γιατρός...και μ'αυτά και με κείνα θα μας τη φάει τη φιλενάδα!
Ο Μανώλης σπουδάζει στη Σόφια(τον κυνηγάει και αυτόν το όνομα!) και δεν θα ρθει για Πάσχα,καθότι λέει πολλά τα μαθήματα και δύσκολα , η εξεταστική πλησιάζει...,ματσς-μουτσς,κτλ....:roll:
3 μέρες και 3 νύχτες κράτησαν οι διαβουλεύσεις με όλες τις δυνάμεις του χώρου,το γυρίσαμε απ'εδώ το φέραμε απ'εκεί,στο τέλος η Σόφη μας ξεφουρνίζει μια σοφή ιδέα:
"αφού δεν έρχεται ο Μανώλης Ελλάδα θα πάμε εμείς Βουλγαρία"(τι πιο φυσικό και εύκολο για εκείνη την εποχή??!!!)
-Βρε Σοφία μου,σύνελθε κοριτσάκι μου,θα ρθει το καλοκαίρι,μη κάνεις έτσι!!άλλωστε έχουμε και εμείς εξεταστική ..
-Σοφία μου λογικέψου δεν γίνεται να πάμε Βουλγαρία...δεν μπορούμε να μπούμε στη χώρα..δεν ξέρουμε τη γλώσσα...είναι επικίνδυνο ταξίδι ,3 κοπέλες μόνες τους...
-Δεν έχουμε λεφτά για τέτοιο ταξίδι..
-Θα μας κρεμάσουν αν το μάθουν(οι γονείς),που θα το μάθουν...
-Δεν μπορώ ν αφήσω τη μάννα μου μόνη της πασχαλιάτικα...!
Επιτέλους ένα επιχείρημα που συγκίνησε τη Σοφία και προς στιγμή Φαίη και Ζωή κοιτάχτηκαν ανακουφισμένες,άλλη μια μπόρα πέρασε...και έδωσε τη θέση της στη καταιγίδα.Η Σοφία πέρασε μεμιάς στη αντεπίθεση:
-Ωραίες φίλες είστε και οι δυο σας...
-Μια φορά ζήτησα και εγώ μια χάρη...
-Αφού δεν θέλετε,δεν πειράζει θα πάω μόνη μου...
Έδωσε πήρε,κέρδισε τη παρτίδα.Και με δημοκρατικές διαδικασίες αποφάσισε πως μετά τις πασχαλινές διακοπές,φεύγουν για Βουλγαρία.:cool:
Τους ζυγούς λύσατε και γρήγορα καθεμιά στη πόλη και στη σχολή της...τα της Σόφιας στη Σοφία!
 

Attachments

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
τι ωραια!εσυ θυμασαι τα παλια, αλλα εμενα ολα αυτα οι φοιτητικες τρελες με τρελαινουν!!συνεχισε!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ωραία και ενδιαφέρουσα εισαγωγή! Περιμένουμε τη συνέχεια...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Ελπίζω ο Μανώλης να έμεινε στη Σόφια για διάβασμα και να μην είδαν τα ματάκια σας πράγματα και θάματα...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Τι ωραία εισαγωγή ήταν αυτή? Μας μεταφέρεις σε ωραίες εποχές! Ένα ταξίδι στο (έστω και κοντινό) εξωτερικό να φαίνεται βουνό (εδώ να μου πείς υπήρχε δυσκολία στην τηλεφωνική επικοινωνία...), οι γονείς καθόλου εξοικειωμένοι με την ιδέα να ταξιδέψει το παιδί τους μόνο και έρμο σε μία άλλη χώρα (πράγμα που σήμερα είναι απόλυτα σύνηθες)...κι όμως υπήρχε τόση γλύκα και ρομαντισμός!
Περιμένω με ανυπομονησία για τη συνέχεια! :)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αρχικά σας ευχαριστώ που με βοηθάτε να συνεχίσω με τα σχόλιά σας,γιατί προβληματίστηκα πολύ πριν αποφασίσω να γράψω για αυτή την ιστορία...
vario είναι όπως τα λες.τότε ήταν πολύ δύσκολο να ταξιδέψει κανείς(ειδικά τα κορίτσια)και μάλιστα σε χώρες όπως η Βουλγαρία που εκτός των άλλων είχες και το θέμα του ότι προέρχεσαι από δυτικό κράτος.άλλο όσοι ήταν φοιτητές εκεί και άλλο εμείς...
είχε πολλές δυσκολίες αυτό το ταξίδι...αλλά όπως είπες ο ρομαντισμός (όχι μόνο του έρωτα αλλά και της φιλίας) υπερίσχυσε όλων...
διάβαζε ο Μανώλης,μα όχι μόνο...:shock:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Τι όμορφα που ξεκινάς! Ρομαντισμός, περιπέτεια, φιλία, έρωτας, ταξίδι! Ό,τι καλύτερο! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ομορφη ιστορια με νοσταλγική διάθεση...όλοι μας ίσως έχουμε "ταξιδια" σε άλλες εποχές που μας γεμίζουν με συναισθηματα....για συνέχισε τη δικιά σου...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ταξιδι με κολλητες σουπερ ταξιδι!!

Παντως ακομα και αν δεν παιζουμε ξεγνοιαστοι στις πλατειες πια, η φιλια ειναι ιερη και απαραβιαστη ακομα και τωρα, ετος 2010!

Ανυπομονω για τη συνεχεια!!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ ενδιαφέρουσα η αναδρομή...Σ΄ακολουθώ...;)
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιταλια ;!
εχω ηδη συγκινηθει με την ατμοσφαιρα της φοιτητικης τρελας, της κοριτσιστικης παρεας-φιλίας...και της "συνωμοσίας" :D
περιμένουμεεεεεεεεεεεε..........................!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom