Η «Απαγορευμένη Πόλη» του Πεκίνου έρχεται στο Μουσείο Ακρόπολης

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
πόσο άκυρο μέρος, ούτε η τελευταία μπανανία δεν θα το έκανε, λες και δεν υπάρχει το Γουλανδρή, το Ζάππειο, το εντελώς άδειο ΕΜΣΤ ή τα κτήρια στο λιμάνι που είναι και της COSCO
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
πόσο άκυρο μέρος, ούτε η τελευταία μπανανία δεν θα το έκανε, λες και δεν υπάρχει το Γουλανδρή, το Ζάππειο, το εντελώς άδειο ΕΜΣΤ ή τα κτήρια στο λιμάνι που είναι και της COSCO
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά το Μουσείο της Ακρόπολης έχει το πρεστίζ που δεν έχει κανένας άλλος χώρος.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά το Μουσείο της Ακρόπολης έχει το πρεστίζ που δεν έχει κανένας άλλος χώρος.
Το Μπενάκη έχει ένα τεράστιο πανέμορφο χώρο στην Πειραιώς με αρκετό, για την περίσταση, πρεστίζ, οι καλύτερες εκθέσεις θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν εκεί. Αυτοί που αποφάσισαν για το Μουσείο Ακρόπολης, η απλώς αγνοούν τι σημαίνει αυτό για την παγκόσμια ιστορία ώστε να φιλοξενείς δωμάτια αυτοκρατόρων ή είναι πέραν του δέοντος δουλικοί, δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο από τα δύο είναι χειρότερο.
 
Last edited:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν μπορώ να φανταστώ πως ισχύει το πρώτο....
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αυτοί που αποφάσισαν για το Μουσείο Ακρόπολης, η απλώς αγνοούν τι σημαίνει αυτό για την παγκόσμια ιστορία ώστε να φιλοξενείς δωμάτια αυτοκρατόρων ή είναι πέραν του δέοντος δουλικοί, δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποιο από τα δύο είναι χειρότερο.
Τι σημαίνει δηλαδή το μουσείο της Ακρόπολης για την παγκόσμια ιστορία?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Τι σημαίνει δηλαδή το μουσείο της Ακρόπολης για την παγκόσμια ιστορία?
καλώς ή κακώς η Ακρόπολη και κατά επέκταση το Μουσείο της είναι το σύμβολο ενάντια του ολοκληρωτισμού και η βάση της ελεύθερης σκέψης του δυτικού κόσμου. Κατά τον ίδιο τρόπο δεν μπορώ να φανταστώ οι Γάλλοι να φιλοξενούν στο Πάνθεον τη σωρό κάποιου κινέζου αυτοκράτορα δίπλα στον Ζολά τον Βολταίρο και τον Ουγκώ. Από την άλλη βέβαια, κρίνοντας από την αντίδρασή σου, μπορεί όλα αυτά που λέω να είναι μία ηλίθια αντίδραση ενός υπερσυντηρητικού, μερικοί δεν αντιλαμβανόμαστε ότι όλα αλλάζουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα μου αρέσει πολύ να βλέπω στο κατεξοχήν μουσείο ενός πολιτισμού προσωρινή έκθεση για κάποιον άλλον. Το βρίσκω καταπληκτική ιδέα και τα υπόλοιπα τα βρίσκω ελαφρώς σωβινιστικά. Μακάρι να κάνουν έκθεση και για τους Ίνκας, τους Μαορί, τους Χετταίους και τους Αζτέκους και τους Αιγύπτιους. Ο πολιτισμός δεν είναι τείχη, το αντίθετο είναι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Εμένα μου αρέσει πολύ να βλέπω στο κατεξοχήν μουσείο ενός πολιτισμού προσωρινή έκθεση για κάποιον άλλον. Το βρίσκω καταπληκτική ιδέα και τα υπόλοιπα τα βρίσκω ελαφρώς σωβινιστικά. Μακάρι να κάνουν έκθεση και για τους Ίνκας, τους Μαορί, τους Χετταίους και τους Αζτέκους και τους Αιγύπτιους. Ο πολιτισμός δεν είναι τείχη, το αντίθετο είναι.
Αυτή είναι μια καθαρή φετιχιστική άποψη που αντιμετωπίζει ένα πολιτισμό σαν όμορφα μπιμπελό και εντυπωσιακά οικοδομήματα, την υποστηρίζεις πολύ και στις πραγματικά πολύ ωραίες ιστορίες σου. Η ουσία παραμένει αυτό που προσπάθησα, με η χωρίς επιτυχία να εξηγήσω παραπάνω.
Σωβινιστής δεν μπορώ να είμαι γιατί γνωρίζω καλά ότι ως νεοέλληνας δεν έχω καμιά σχέση με τους αρχαιοέλληνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.781
To 2012 οντας στο Cambridge την περιοδο των Ολυμπιακων Αγωνων ειδα τμημα του πηλινου στρατου στα πλαισια εκθεσης Κινεζικου πολιτισμου που φιλοξενουνταν στο Fitzwilliam Musewm εκει μαζι με αλλα απιστευτα δανεια απο Πεκινο. Η αρχη του στησιματος της εκθεσης ηταν η αποκεντρωση και οχι γιατι δεν ειχε χωρους το Λονδινο.
Θα μου αρεσε κι εμενα στο Μουσειο Μπενακη για να δω να ζωντανευει και η Πειραιως. Αρκετη ζωντανια και προβλημα παρκαρισματος εχει το Νιαρχος και το Μουσειο Ακροπολης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτή είναι μια καθαρή φετιχιστική άποψη που αντιμετωπίζει ένα πολιτισμό σαν όμορφα μπιμπελό και εντυπωσιακά οικοδομήματα,
Όχι, είναι μια άποψη που θεωρεί τον πολιτισμό ενιαίο, ότι ανήκει σε όλους κι έχει θέση παντού, πόσο μάλλον σε χώρους πολιτισμού. Και στα γραφεία της Θύρας 7 να γίνει η έκθεση, κέρδος θα είναι.

Το τι ανάγνωση δίνει ο καθένας σε κάθε μουσείο, πολιτισμό κι εποχή είναι υποκειμενικό. Για σένα μπορεί η Ακρόπολη και το μουσείο της να είναι χώρος που υπογραμμίζει το αρχαίο πνεύμα. Άλλος μπορεί να βλέπει την κλασική Αθήνα ως σύμβολο δουλείας, ιμπεριαλισμού και στρατιωτικο/οικονομικής επικράτησης. Θέμα οπτικής είναι. Αυτό δε βλέπω ως θέμα οπτικής είναι το πώς μια έκθεση πολιτισμού, ιστορίας ή αρχαιολογίας έχει θέση σε ένα χώρο... πολιτισμού, ιστορίας και αρχαιολογίας. Μου φαίνεται παράλογο να το συζητάμε αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom