Η Ανάπλαση της Ν.Παραλίας της Θεσνίκης

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σιγά καλή μου, μην εξάπτεσαι, θα πάθεις τίποτα και άντε να τρέχουμε με τις πάπιες και τα πιεσόμετρα. :haha:
Λυπάμαι αν από ότι έγραψα, το μόνο που κατάλαβες είναι έχω τον κακό το λόγο στο στόμα εύκολο, αλλά δεν μπορώ να σου τα συλλαβίσω κιόλας. Την Θεσσαλονίκη την υπερασπίστηκα δεόντως σε παλιότερα ποστ και μάλιστα είναι μια πόλη την οποία επισκέπτομαι τακτικότατα.
Μπορώ να σου πω μάλιστα, ότι ύστερα από την αψυχολόγητη επίθεση σου, μάλλον την ξέρω καλύτερα και από σένα, που δεν έχεις πάρει πρέφα για το τι παίζεται. :roll:
Αντί λοιπόν να κάτσεις και να βάλεις το μυαλουδάκι (?) σου να σκεφτεί τι θέλει να πει ο ποιητής και να δεις πως μπορείς να προστατέψεις την πραγματικά εκπληκτική παραλία που σας έδωσε ο δήμαρχος σας από κάτι αλήτες που δεν υπολογίζουν το καλό των υπολοίπων, κάθεσαι και τα βάζεις με κάποιον που σου επισήμανε ότι αυτοί οι αλήτες έχουν κάνει κακό και πολύ πιθανόν να το ξανακάνουν.
Τι βαθμούς αλήθεια παίρνεις στο σχολείο? είσαι καλή μαθήτρια? :rolleyes:
ακόμα παντως δεν είμαι σε ηλικία για ..:haha:.:haha:, ..πιεση και τα σχετικά και ουτε προκειται με τοσο περπάτημα και γυμναστική,οσο για την .....αψυχολογητη οπως λες επιθεση,δεν ειναι επιθεση είναι αντίσταση στη ......γκρίνια :cool:,ειδικά όταν πρόκειται για κάτι καινουργιο και ομορφο
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
υ.γ. νεα μοδα τωρα οι νυφες δεν φωτογραφιζονται πια στα καστρα αλλα στην ν.παραλια!το ειδαμε και αυτο!!
Το ίδιο έγινε και με το πάρκο της Κατερίνης όταν αναπλάστηκε! :haha:

Αλήθεια, υπάρχουν πουθενά φωτογραφίες να δούμε πως έγινε σήμερα;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το ίδιο έγινε και με το πάρκο της Κατερίνης όταν αναπλάστηκε! :haha:

Αλήθεια, υπάρχουν πουθενά φωτογραφίες να δούμε πως έγινε σήμερα;
Τις φωτογραφήσεις κλπ τις βαριέμαι γιαυτο ουτε και στο προφιλ μου εχω βαλει,ουτε αλμπουμ ουτε σκανερ και πως τα λεν αυτά εχω......
Πάντως χθες βράδυ που εκανα πάλι βολτα εκεί και βράδυ πρώτη φορά,προσεξα και ωραιους μοντέρνους φωτισμους,εκτος απο φωτα κολώνες έχι κυριως φώτα δαπέδου,κάτω,σε όλο το μήκος,και ένα κτίριο( στο μέσον περιπου της όλης περιοχής μενα τεράστιο μπαλκόνι ταράτσα αποπου έχεις μια εκπληκτική αποψη του θερμαικου),ηταν φωτισμένο όλο μπλε και πράσινο ......
Προσεξα και τα λουλούδια,ενα μεγάλο κομμάτι του πάρκου τοχουν.....αφιερωμένο στις τριανταφυλλιές,με ποικίλα χρωμάτων,ένα επίσης μεγάλο παρτέρι τοχουν αποκλειστικά για αρωματικά φυτά και βότανα (εκει πιστεύω ότι θα χρειασθουν ταμπέλες για να τα ξεχωριζουμε),είδα με χαρά οτι ειχε κοσμο στο γηπεδο τεννις και παιζανε,επισης και σκέιτ μπολ ....:)
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
αυτο το κτιριο παλιοτερα δεν ειχαν πει οτι ηταν για τον βιολογικο καθαρισμο??
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
αυτο το κτιριο παλιοτερα δεν ειχαν πει οτι ηταν για τον βιολογικο καθαρισμο??
Το φωτισμένο λες; δεν έχω ακούσει,ειναι και δική μου απορία σε τι ακριβώς χρησιμεύει....γιατί να ειναι μονο για το μπαλκόνι δεν το νομίζω,επιφυλάσσομαι να μάθω και θα σας πω
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Την ειδα και εγω την νεα παραλια και νομιζω οτι ειναι πολυ κακο για το τιποτα. Οχι οτι δεν εγινε καλυτερη απο πριν (ο,τιδηποτε θα ηταν καλυτερο απο πριν), αλλα για αυτο το αμφιβολο αποτελεσμα δαπανηθηκε ενα απιστευτο ποσο και η παραλια ηταν κλειστη για πολυ καιρο στερωντας απο τους κατοικους τον απογευματινο τους περιπατο. Σε μια πολη οπως η Θεσσαλονικη που η αναλογια πρασινου/κατοικο ειναι απο τις χαμηλοτερες της Ευρωπης, αν οχι η χαμηλοτερη, περιμενα πολλα παραπανω... Και ο βιολογικος καθαρισμος πρεπει να σταματησε να λειτουργει, γιατι η θαλασσα ειναι παλι βρωμικη και βρωμερη οπως παλια... Κριμα...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
καλο αυτος ο βιολογικος,εκανε τρομερη δουλεια.:haha:.....no comments
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Την ειδα και εγω την νεα παραλια και νομιζω οτι ειναι πολυ κακο για το τιποτα. Οχι οτι δεν εγινε καλυτερη απο πριν (ο,τιδηποτε θα ηταν καλυτερο απο πριν), αλλα για αυτο το αμφιβολο αποτελεσμα δαπανηθηκε ενα απιστευτο ποσο και η παραλια ηταν κλειστη για πολυ καιρο στερωντας απο τους κατοικους τον απογευματινο τους περιπατο. Σε μια πολη οπως η Θεσσαλονικη που η αναλογια πρασινου/κατοικο ειναι απο τις χαμηλοτερες της Ευρωπης, αν οχι η χαμηλοτερη, περιμενα πολλα παραπανω... Και ο βιολογικος καθαρισμος πρεπει να σταματησε να λειτουργει, γιατι η θαλασσα ειναι παλι βρωμικη και βρωμερη οπως παλια... Κριμα...
για τη θάλασσα θα συμφωνήσω οσες φορες κατεβαίνω τελευταία,στο ίδιο χάλι την βλέπω.....πολύ βρωμιά πραγματι ,βιολογικος επομένως αμφιβάλω αν υπάρχει ........
όσο για το κτίριο που ειναι στο μέσο της Ν.Παραλίας,ειναι τελικά αντλιοστάσιο της ΕΥΑΘ:roll:.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Το κτίριο είναι όντως της ΕΥΑΘ και απότι ξέρω το χρησιμοποιούσαν για βιολ.καθαρισμό τώρα δε γνωρίζω αν συνεχίζει. Νομίζω πως έχουν εγκαταστάσει παράμονα, όπως και σε πολλά σημεία στην Ελλάντα, κεραίες κινητής τηλεφωνίας στην οροφή του με αποτέλεσμα την διαμαρτυρία κατοίκων και οικολόγων.

Για τη παραλία... Την παρακολουθούσα από όταν γινόταν ο διαγωνισμός. Στη πράξη οι κήποι θα συνεχίσουν και θα είναι σύνολο 18. Θα φτάνουν ως το Λευκό Πύργο. Κ η υπόλοιπη κατασκευή (έχει ολοκληρωθεί η μελέτη και ψάχνουν λεφτά) θα ειναι στο ίδιο ύφος και με την ίδια λογική κατασκευής. Για το κομμάτι που υπάρχει τώρα και είναι έτοιμο και το χαιρόμαστε θεωρώ ότι έχει γίνει αρκετά καλή προσπάθεια ανάδειξης του χώρου με πληθώρα θετικών χαρακτηριστικών. Αλλά θα είναι πάντα 'σαν το καλό σαλόνι της γιαγιάς μου'. Νομίζω πως όλοι ξέρετε πως είναι ένα τέτοιο σαλόνι. Σχεδόν αχρησιμοποίητο.. και στη προκειμένη δεν εννοώ από πλευράς κόσμου.

Χωρίζω την ανάλυση μου σε δύο φάσεις.
-Στην πρώτη (που εκεί αναφέρεται κυρίως η ρομάντικ γούμαν) που αφορά το τώρα και το κατα πόσο χρησιμοποιείται. Έξυπνες παρεμβάσεις και σύγχρονα υλικά. Χρήσιμα τα κολονάκια μεταξύ δρόμου και πεζόδρομου γιατί είχε επικρατήσει η παραλία ένα ατελείωτο πάρκινγκ. Καλά και αυστηρά τα σημεία επικινδυνότητας κυρίως για τα παιδιά (μαλακά και σκληρά υλικά σε σωστά σημεία), υλικά κάποια φιλικά (αρκετό ξύλο, χαλίκι, νερό), ελάχιστο έως καθόλου πράσινο, πολύ τσιμέντο, αισθητικά ωραία η ζώνη ξύλου μεταξύ ξηράς και θαλάσσης για να τα διαχωρίζει. Σχεδόν άκυρη η τοποθέτηση νερού στα περισσότερα σημεία. Μήπως ξέχασαν ότι δίπλα είναι ο Θερμαικός??? Άλλωστε δε ξέρουν ότι επιδυνώνουν τη καθαριότητα του με τον τόσο ενεργοβόρο σχεδιασμό. Κατεστραμένα ήδη μερικά σημεία της παραλίας όπως στον κήπου του ήχου. Αναφέρομαι κυρίως σε λειτουργικότητα. Για αισθητική αυτό που θέλω να πω είναι πως τα φωτιστικά με το αεροδυναμικό τους σχήμα και φωτισμό παραπέμπουν κομματάκι σε αεροδρόμιο, κ δεν αφήνουν τον περιπατιτή να συγκεντρωθεί στην όψη προς τη θάλασσα.

Το δεύτερο σημείο αφορά κυρίως στο 'τι σημαίνει ολιστικά αυτό το έργο για τη Θεσσαλονίκη'. Εκεί δε θεωρώ ότι έχει τίποτα υπέρ του να δώσει. Το κόστος της κατασκευής είναι τεράστιο. Μόνο οι πλάκες που αλλάχτηκαν έχουν αστρονομικό κόστος. Ένα ποσό που δεν διαθέτουμε και που δεν είναι ανάλογο των προσδοκιών από το αποτέλεσμα. Αν το δούμε κλιματικά θα ήταν αναγκαιο το πράσινο σε όλα τα επίπεδα της πλατείας με σωστές χαράξεις που θα κόστιζε σίγουρα πολύ φθηνότερα. Εδώ που τα λέμε η παραλία έχει ένα πράγμα να αναδείξει. Την ίδια τη παραλία, τη θάλασσα της. Αυτόνο το μοναδικό της μετώπο, αρκετών χιλιομέτρων. Αν κάνεις ένα τόσο μεγάλο έργο το κάνεις εκεί? ΕΚεί που ήδη το τοπίο είναι μοναδικό από μόνο του συγκρίνοντας το με όλη τη θεσσαλονίκη? Τέτοιο μέτωπο δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο από αυτό που ήδη είναι. Πολλές φορές θυμάμαι τη κακοφτιαγμένη παραλία με γεμάτη λακούβες από νερό να περπατιέται από όλο το κόσμο και να το απολαμβάνουν. Δε λέω πως θέλω λακούβες αλλά είναι ξεκάθαρο για το πιο λόγο πάει ο κόσμος εκεί. Έπειτα το κόστος συντήρησης είναι τεράστιο. Κ επειδή είναι τεράστιο είναι λογικό να αμεληθεί για κάποιο χρονικό διάστημα στο μέλλον. Έχουν δημιουργηθεί ακριβώς στη σχισμή της θάλασσας μερικές πισινούλες από θάλασσα και επειδή είχε κάποια στιγμή στη ζωή του νερό κ τώρα δεν έχει έχει αρχήσει και βρωμίζει. Δεν είπε κανείς στον αρχιτεκτονα ότι το στεκούμενο νερό γίνεται πηγή ακαθαρσιών? Στα κινητά συντριβάνια που έχει σε κάποιο κήπο αναρωτιέσαι αν ήρθες εκεί να απολαύσεις τη θάλασσα ή το τεχνητό συντριβάνι. Κ όλα αυτά με τεράστια έξοδα. αυτό εννοώ καλό σαλόνι.
Στα σχέδια του δήμου ήταν -δε ξέρω αν συνεχίζει να είναι- μια υποθαλάσσια που το τεράστιο οικολογικό καταστροφικό κόστος θα μας μείνει ανυπολογίστο για πολλές δεκαετίες αν πραγματοποιηθεί. Είχα διαβάσει ότι η υποθαλάσσια θα βγαίνει στο βασιλικό θέατρο σε δρόμο 9!!!!!!!(αν έχουν το το θεό τους) λωρίδες κάνοντας τον υπερπεριφερειακό. Πόσο να αντέξει η πόλη κ να μη πνιγεί. Το χειρότερο? Οι λωρίδες για να γίνουν εννιά θα πάρει χώρο από τους κήπους μου μόλις έφτιαξε και που ετοιμάζεται να συνεχίσει για τους υπόλοιπους οκτώ. Μια χούφτα χωριό είμαστε στη Θεσσαλονίκη τι θέλουν επιτέλους να μας την κάνουν?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Oλοκληρωμένη άποψη με πολύ καλή τεκμηρίωση.
Το εθνικό σπορ των πλακοστρώσεων, έχει αναπτυχθεί για πολλούς και σκοτεινούς λόγους.
 

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
Nα πω κ γω τν γνώμη μ για την παραλία;

Σαφώς πολύ καλύτερη από πριν, όμως υπάρχουν περισσότερες δυνατότητες. Τοοοοοοοοοοοσο καιρό κ τοοοοοοοοοοοοοοοσα λεφτά....θα μπορούσε να γίνει κ καλύτερη. Το πάρκο με τους ήχους είναι λίγο....σπαστικό για τους κατοικους της γύρω περιοχής κ σίγουρα το θέμα είναι από εδώ κ πέρα να διατηρηθεί σε καλή κατάσταση. (Λίγο δύσκολο έως ακατόρθωτο)

By the way....αυτό το σχετικά νέο κτίσμα στο Μακεδονία Παλλάς, τι κακόγουστο που είναι...Μήπως είναι αυθαίρετο, μήπως; Αλλά τι ψάχνω τώρα....:mad:
 

vespa

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Παιδιά,εγώ ένα ξέρω...ο δήμαρχος έχει πολύ φαντασία....μα πού τα σκέφτηκε όλα αυτά;ο κήπος της μνήμης,των ήχων,του νερού,των ρόδων..τι άλλο θα σκεφτούν,μου λέτε;δηλαδή έλεος!τόσο καιρό δεν μπορούσαμε να κάνουμε βόλτα λόγω των έργων(ασχολίαστο).....τώρα περιμένουμε να φτιάξουν κ το υπόλοιπο κομμάτι,εκεί να δούμε τι σόι κήπους θα δούμε;αχ θεσσαλονίκη μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom