Η Ανάπλαση της Ν.Παραλίας της Θεσνίκης

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Διάβασα προχθες στις εφημερίδες ότι η Ανάπλαση της Ν.Παραλίας αναδείχθηκε νικήτρια! στην τρίτη διοργάνωση των Βραβείων αρχιτεκτονικής...
Πρόκειται για βραβεία που απονέμονται απο το ελληνικό Ινστιτούτο Αρχιτεκτονικής σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη (για το 2008).Στην κατηγορία΄΄Εργα με εντολοδότη φορεις του δημοσίου η του ευρύτερου δημόσιου φορέα΄΄,νικητής αναδείχθηκε η αναπλαση της Ν.Παραλίας:Πρασινα δωμάτια στο θαλάσσιο μέτωπο της θεσσαλονίκης,των Προδρομου Νικηφορίδη και Μπερνάρ Κουομο.
Σαν βέρα θεσσαλονικιά που είμαι επιτρέψτε μου να παινέψω και λίγο τα καλά της πόλης μας......όλο γκρινιάζουμε για τα στραβά....
Πρόκειται για μια όαση πρασινου και ομορφιας στην πολη μας που ακόμα και πολλοι θεσνικεις (οπως διαπιστώνω μετά λυπης μου απο φίλους)αγνοούν.Εκτείνεται απο το υψος του ναυτικου ομίλου μέχρι περίπου το μεγαρο μουσικής,φαρδύ πλακόστρωτο με ποδηλατόδρομο ο οποιος βέβαια ξεκινάει ηδη απο το Λευκό Πύργο,δενδρα και μάλιστα θα σας φανει παράξενο (παντως σε μενα φάνηκε)πεύκα!κατα μηκος,...,επίσης λίμνες με νουφαρα και τρεχούμενα νερά,παιδικές χαρές,χώροι για άθληση των παιδιών,......μεγάλα παγκάκια,κλπ
Μια όμορφη βόλτα τα απογέματα και τα βραδάκια κι ένα καταπληκτικο ηλιοβασίλεμα σας υπόσχεται η Ν.Παραλία Θεσνίκης!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ναι,ενταξει ...δεν τρελλαθηκα κιολας!σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που ηταν,αλλα οαση πρασινου δεν θα το ελεγα(προσωπικη μου αποψη).οταν δε σκεφτομαι οτι ο δημαρχος ηθελε να το κανει σαν την barcelonetta με πιανουν και τα γελια!
παντως για μια χαλαρη βολτα προσφερεται(εγω το κανω συχνα)!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Σκίουρε συμφωνώ μαζί σου ,σαγλως και είναι καλύτερα απο πριν αλλα στο θέμα πράσινο έπαισε πολύ τσιγκουνιά .
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
και τα νουφαρα την τελευταια φορα που περασα ,επειδη ηταν απεριποιητα μονο για λιμνη δεν εμοιαζε,μαλλον κατι σε γουρνα εφερνε!

υ.γ. νεα μοδα τωρα οι νυφες δεν φωτογραφιζονται πια στα καστρα αλλα στην ν.παραλια!το ειδαμε και αυτο!!
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Προσωπικά μ αρέσει πολύ η παραλία έτσι όπως έχει γίνει τώρα,
και χαίρομαι που μαζεύει και πολύ κόσμο, κάθε ηλικίας!

Όχι ότι παλαιότερα δεν μάζευε...

απλά τώρα, μετά την διαμόρφωση-ανάπλαση της παραλίας, όλα φαίνονται πιο ωραία!

Μακάρι να μείνει έτσι η ομορφιά αυτή και μην χαλάσει για οποιδήποτε λόγο.

Αξίζει βολτίτσα, πόδια ή με ποδήλατο, ερωτικό περίπατο ή "πέσιμο" χαζεύοντας τους περαστικούς :clap:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Mόνο που θα πρέπει να υπάρχει αστυνόμευση, γιατί όπως πληροφορήθηκα όλα τα κατά καιρούς κατεστραμμένα δέντρα της κατά τα άλλα όμορφης πόλης σας, ως δια μαγείας συμπίπτουν με το οπτικό πεδίο των νεόπλουτων που ζουν κατά μήκος της παραλίας.
Και για να γίνω πιο κατανοητός, αν δεν υπάρξει αστυνόμευση ( σιγά μην υπάρξει ), σε ένα- δυό χειμώνες, τα πεύκα που φυτεύτηκαν, θα έχουν γίνει μία ωραία ανάμνηση, από όσους υπολογίζουν ότι σε μερικά χρόνια θα έχουν ψηλώσει και θα κλείσουν την ακριβοπληρωμένη θέα των παραθαλάσσιων πολυκατοικιών.
Οι προσφιλέστερες μέθοδοι: σπάσιμο του λεπτού ακόμα κορμού, ξεφλούδισμα του κορμού, ή οξύ στις ρηχές ακόμα ρίζες.
Συνέβη και σε όλα τα δεντράκια της περιοχής Στρατηγείου, που είχαν φυτευτεί κατά μήκος της λεωφόρου και μόλις φέτος αντικαταστάθηκαν με καινούργια μελλοθάνατα δέντρα.
Αν θέλετε να έχετε - και να διατηρήσετε - την ομολογουμένως ωραιότερη προκυμαία της Ελλάδας, φυλάξτε τα δεντράκια σαν τα μάτια σας.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Mόνο που θα πρέπει να υπάρχει αστυνόμευση, γιατί όπως πληροφορήθηκα όλα τα κατά καιρούς κατεστραμμένα δέντρα της κατά τα άλλα όμορφης πόλης σας, ως δια μαγείας συμπίπτουν με το οπτικό πεδίο των νεόπλουτων που ζουν κατά μήκος της παραλίας.
Και για να γίνω πιο κατανοητός, αν δεν υπάρξει αστυνόμευση ( σιγά μην υπάρξει ), σε ένα- δυό χειμώνες, τα πεύκα που φυτεύτηκαν, θα έχουν γίνει μία ωραία ανάμνηση, από όσους υπολογίζουν ότι σε μερικά χρόνια θα έχουν ψηλώσει και θα κλείσουν την ακριβοπληρωμένη θέα των παραθαλάσσιων πολυκατοικιών.
Οι προσφιλέστερες μέθοδοι: σπάσιμο του λεπτού ακόμα κορμού, ξεφλούδισμα του κορμού, ή οξύ στις ρηχές ακόμα ρίζες.
Συνέβη και σε όλα τα δεντράκια της περιοχής Στρατηγείου, που είχαν φυτευτεί κατά μήκος της λεωφόρου και μόλις φέτος αντικαταστάθηκαν με καινούργια μελλοθάνατα δέντρα.
Αν θέλετε να έχετε - και να διατηρήσετε - την ομολογουμένως ωραιότερη προκυμαία της Ελλάδας, φυλάξτε τα δεντράκια σαν τα μάτια σας.
αυτο τώρα το σχόλιο πραγματικα δεν το κατάλαβα;δηλ εσυ πληροφορηθηκες και απο που ότι οι ......κατοικοι της περιοχης κοβουν τα δενδρα;εγω που ειμαι σχεδον μερα παρα μερα εκει περα και κανω βολτα γιατι δεν ειδα τιποτε απ αυτα που λες ; ; οπως ηταν ετσι ειναι τα δενδρα της παραλιακης λεωφορου απο πυργο ,στρατηγειο,μακεδον παλλας κλπ κλπ.κατα καιρους εχουν κοπει στο παρελθον καποια δένδρα,οταν λογω ιδιαιτερων καιρικων συνθηκων μιλαμε για δυνατους ανεμους καποια επεσαν οποτε παρθηκε η αποφαση να κοπουν και να αντικατασταθουν με άλλα δενδρα αλλου .....ειδους για να αποφευχθει το ιδιο,ολα αυτα βασει μελετης.Οσον αφορα τα πευκα αυτα τοποθετηθηκαν στο πλακοστρωτο και οπως με πληροφορησε φιλη μου διαβασε καπου οτι και η αποφαση για Πευκα παρθηκε απο γεωπονους για καποιους λογους.....(δεν ετυχε να το διαβασω)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προσωπικά μ αρέσει πολύ η παραλία έτσι όπως έχει γίνει τώρα,
και χαίρομαι που μαζεύει και πολύ κόσμο, κάθε ηλικίας!

Όχι ότι παλαιότερα δεν μάζευε...

απλά τώρα, μετά την διαμόρφωση-ανάπλαση της παραλίας, όλα φαίνονται πιο ωραία!

Μακάρι να μείνει έτσι η ομορφιά αυτή και μην χαλάσει για οποιδήποτε λόγο.

Αξίζει βολτίτσα, πόδια ή με ποδήλατο, ερωτικό περίπατο ή "πέσιμο" χαζεύοντας τους περαστικούς :clap:
ετσι μπραβο,:clap::clap:,σημερα παλι το βραδακυ κατα κει θα ειμαι......
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
αυτο τώρα το σχόλιο πραγματικα δεν το κατάλαβα;δηλ εσυ πληροφορηθηκες και απο που ότι οι ......κατοικοι της περιοχης κοβουν τα δενδρα;εγω που ειμαι σχεδον μερα παρα μερα εκει περα και κανω βολτα γιατι δεν ειδα τιποτε απ αυτα που λες ; ; quote]

Αγαπητή μου, πέρσι περπατούσα με φίλο μου Θεσσαλονικιό στην παραλία, εκεί που αρχίζει η λεωφόρος, στη μεγάλη στροφή. Όλα τα καινούργια δεντράκια καμιά δεκαπενταριά δεξιά και αριστερά της στάσης που υπάρχει εκεί, ήταν κατεστραμμένα και μόνο τετράγωνες τρύπες έβλεπες εκεί που θα έπρεπε να υπήρχαν δέντρα τουλάχιστον 3 χρόνια φυτεμένα. Το ίδιο συνέβαινε και στο απέναντι πεζοδρόμιο, κοντά σε ένα σχολείο. Φέτος έμαθα ότι ο δήμος τα ξαναφύτεψε.
Όπως με ενημέρωσε ο φίλος μου - που ζει στη Θεσσαλονίκη από τα γεννοφάσκια του -όσοι μένουν σε σπίτια με θέα τη θάλασσα, δεν καλοβλέπουν το φύτεμα δέντρων στην παραλία, γιατί φοβούνται ότι θα τους κρύψουν τη θέα. Και έτσι, σιγά-σιγά ξεπαστρεύουν τα δέντρα με τους τρόπους που προανέφερα. Όπως μου είπε, το ίδιο συμβαίνει σε περιοχές στο Καραμπουρνάκι, ή στη Νέα Κρήνη, όπου αν δεν μπορούν να καταστρέψουν το δέντρο, φωνάζουν το δήμο και το κλαδεύει/κατακρεουργεί. Έτσι ξεπαστρεύτηκε η αιωνόβια πευκοδεντροστοιχία στην οδό Πλαστήρα, που μόνο υπολείμματα της βλέπεις σήμερα. Έτσι κατακρεουργήθηκαν τα δέντρα στη Θ. Σοφούλη, μπροστά στην σούπερ πολυκατοικία της Eurobank.
Γι'αυτό το λόγο και ξεσηκώθηκαν οι κάτοικοι - της παλιάς παραλίας αυτοί - επειδή κάποιος παλιότερος δήμαρχος έκανε την πρόταση να φυτευτεί δεντροστοιχία με φοίνικες μπροστά στις πολυκατοικίες. Μπροστά στον ξεσηκωμό η πρόταση πήγε άπατη. Η δικαιολογία: θα χάσει τον χαρακτήρα της η παλιά παραλία αν φυτευτούν ψηλά δέντρα. Αρκούν τα κακορίζικα νανώδη δεντράκια που φτάνουν-δεν φτάνουν στον πρώτο όροφο. Λες και δεν έχασε τον χαρακτήρα της η παλιά παραλία με τα αρχιτεκτονικά κακουργήματα που χτίστηκαν, ούτε με την κιτσαρία των ατελείωτων φραπεριών, που έχουν κατακλύσει το σύμπαν.
Και αν εσύ περνάς από εκεί μέρα παρά μέρα, αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Αυτές οι δουλειές γίνονται νύχτα. Δηλαδή, τι περίμενες? Να βγει ο άλλος με το βιτριόλι και να το ρίχνει στο δέντρο, μέρα μεσημέρι, μπροστά στον κόσμο?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
αυτο τώρα το σχόλιο πραγματικα δεν το κατάλαβα;δηλ εσυ πληροφορηθηκες και απο που ότι οι ......κατοικοι της περιοχης κοβουν τα δενδρα;εγω που ειμαι σχεδον μερα παρα μερα εκει περα και κανω βολτα γιατι δεν ειδα τιποτε απ αυτα που λες ; ; quote]

Αγαπητή μου, πέρσι περπατούσα με φίλο μου Θεσσαλονικιό στην παραλία, εκεί που αρχίζει η λεωφόρος, στη μεγάλη στροφή. Όλα τα καινούργια δεντράκια καμιά δεκαπενταριά δεξιά και αριστερά της στάσης που υπάρχει εκεί, ήταν κατεστραμμένα και μόνο τετράγωνες τρύπες έβλεπες εκεί που θα έπρεπε να υπήρχαν δέντρα τουλάχιστον 3 χρόνια φυτεμένα. Το ίδιο συνέβαινε και στο απέναντι πεζοδρόμιο, κοντά σε ένα σχολείο. Φέτος έμαθα ότι ο δήμος τα ξαναφύτεψε.
Όπως με ενημέρωσε ο φίλος μου - που ζει στη Θεσσαλονίκη από τα γεννοφάσκια του -όσοι μένουν σε σπίτια με θέα τη θάλασσα, δεν καλοβλέπουν το φύτεμα δέντρων στην παραλία, γιατί φοβούνται ότι θα τους κρύψουν τη θέα. Και έτσι, σιγά-σιγά ξεπαστρεύουν τα δέντρα με τους τρόπους που προανέφερα. Όπως μου είπε, το ίδιο συμβαίνει σε περιοχές στο Καραμπουρνάκι, ή στη Νέα Κρήνη, όπου αν δεν μπορούν να καταστρέψουν το δέντρο, φωνάζουν το δήμο και το κλαδεύει/κατακρεουργεί. Έτσι ξεπαστρεύτηκε η αιωνόβια πευκοδεντροστοιχία στην οδό Πλαστήρα, που μόνο υπολείμματα της βλέπεις σήμερα. Έτσι κατακρεουργήθηκαν τα δέντρα στη Θ. Σοφούλη, μπροστά στην σούπερ πολυκατοικία της Eurobank.
Γι'αυτό το λόγο και ξεσηκώθηκαν οι κάτοικοι - της παλιάς παραλίας αυτοί - επειδή κάποιος παλιότερος δήμαρχος έκανε την πρόταση να φυτευτεί δεντροστοιχία με φοίνικες μπροστά στις πολυκατοικίες. Μπροστά στον ξεσηκωμό η πρόταση πήγε άπατη. Η δικαιολογία: θα χάσει τον χαρακτήρα της η παλιά παραλία αν φυτευτούν ψηλά δέντρα. Αρκούν τα κακορίζικα νανώδη δεντράκια που φτάνουν-δεν φτάνουν στον πρώτο όροφο. Λες και δεν έχασε τον χαρακτήρα της η παλιά παραλία με τα αρχιτεκτονικά κακουργήματα που χτίστηκαν, ούτε με την κιτσαρία των ατελείωτων φραπεριών, που έχουν κατακλύσει το σύμπαν.
Και αν εσύ περνάς από εκεί μέρα παρά μέρα, αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Αυτές οι δουλειές γίνονται νύχτα. Δηλαδή, τι περίμενες? Να βγει ο άλλος με το βιτριόλι και να το ρίχνει στο δέντρο, μέρα μεσημέρι, μπροστά στον κόσμο?
εμένα ξερεις τι μου κανει εντυπωση;οτι τον κακο τον λογο τον εχουμε στο στομα ευκολο,και επειδη το ηξερα ουτως η αλλως,γιαυτο οταν εγραψα αυτο που εγραψα αρχικα ,το θεμα, ανεφερα οτι να μη γκρινιαζουμε μονο και να βλεπουμε τα ασχημα αλλα να δουμε και τα καλα........
Εσυ ηδη μας προκαταλαμβανεις και για το ασχημο που θα .....ακολουθησει,και μαλιστα δεν εισαι κατοικος αυτης της πολης και μας μεταφεερεις πληροφοριες απο ...φιλο σου που μενει εδω!!
Πολυ καλος και αντιπροσωπευτικος παντως ο τιτλος του γκρουπ Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου......
Δες σε παρακαλω ενα σχετικο αρθρο που παρεθεσα για Την πολη σου Την Αθηνα,στεκοντας στα καλα της που ειναι παμπολα.......και σαφως τα στραβα τα ξερω ,γιατι ερχομαι πολυ συχνα και τα ξερω απο δικη μου γνωση και οχι απο τριτους,αλλα ελεος ας σταθουμε καποιες φορες στα καλα μπορουμε αραγε;
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πάντως, το budget της ανάπλασης το είδατε? 10.300.000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Είναι πολλά τα λεφτά, πατριώτη!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
εμένα ξερεις τι μου κανει εντυπωση;οτι τον κακο τον λογο τον εχουμε στο στομα ευκολο,και επειδη το ηξερα ουτως η αλλως,γιαυτο οταν εγραψα αυτο που εγραψα αρχικα ,το θεμα, ανεφερα οτι να μη γκρινιαζουμε μονο και να βλεπουμε τα ασχημα αλλα να δουμε και τα καλα........
Εσυ ηδη μας προκαταλαμβανεις και για το ασχημο που θα .....ακολουθησει,και μαλιστα δεν εισαι κατοικος αυτης της πολης και μας μεταφεερεις πληροφοριες απο ...φιλο σου που μενει εδω!!
Πολυ καλος και αντιπροσωπευτικος παντως ο τιτλος του γκρουπ Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου......
Δες σε παρακαλω ενα σχετικο αρθρο που παρεθεσα για Την πολη σου Την Αθηνα,στεκοντας στα καλα της που ειναι παμπολα.......και σαφως τα στραβα τα ξερω ,γιατι ερχομαι πολυ συχνα και τα ξερω απο δικη μου γνωση και οχι απο τριτους,αλλα ελεος ας σταθουμε καποιες φορες στα καλα μπορουμε αραγε;

Σιγά καλή μου, μην εξάπτεσαι, θα πάθεις τίποτα και άντε να τρέχουμε με τις πάπιες και τα πιεσόμετρα. :haha:
Λυπάμαι αν από ότι έγραψα, το μόνο που κατάλαβες είναι έχω τον κακό το λόγο στο στόμα εύκολο, αλλά δεν μπορώ να σου τα συλλαβίσω κιόλας. Την Θεσσαλονίκη την υπερασπίστηκα δεόντως σε παλιότερα ποστ και μάλιστα είναι μια πόλη την οποία επισκέπτομαι τακτικότατα.
Μπορώ να σου πω μάλιστα, ότι ύστερα από την αψυχολόγητη επίθεση σου, μάλλον την ξέρω καλύτερα και από σένα, που δεν έχεις πάρει πρέφα για το τι παίζεται. :roll:
Αντί λοιπόν να κάτσεις και να βάλεις το μυαλουδάκι (?) σου να σκεφτεί τι θέλει να πει ο ποιητής και να δεις πως μπορείς να προστατέψεις την πραγματικά εκπληκτική παραλία που σας έδωσε ο δήμαρχος σας από κάτι αλήτες που δεν υπολογίζουν το καλό των υπολοίπων, κάθεσαι και τα βάζεις με κάποιον που σου επισήμανε ότι αυτοί οι αλήτες έχουν κάνει κακό και πολύ πιθανόν να το ξανακάνουν.
Τι βαθμούς αλήθεια παίρνεις στο σχολείο? είσαι καλή μαθήτρια? :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom