Η Ανάπλαση της Ν.Παραλίας της Θεσνίκης

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Η ανάπλαση σαφώς έκανε καλύτερη την εικόνα της παραλίας. Το αν είμαστε σαν Θεσσαλονικείς ικανοποιημένοι ή όχι είναι συνισταμένη του πολύ υψηλού κόστους (που εμείς πληρώνουμε από τα πιο μεγάλα δημοτικά τέλη) και του αποτελέσματος που ο καθένας το εκτιμά με το δικό του κριτήριο. Αν όμως το όλο έργο δεν έχει την συντήρηση που πρέπει (και έχουμε δείγματα ότι δεν έχει) τότε πραγματικά υπάρχει πρόβλημα που θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο στο μέλλον.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
την περασμένη βδομάδα, γύρω στις 20.30 βραδάκι είπα να επισκεφτώ με καλή παρέα κ εγώ την αναπλασμένη μας παραλία.

Μετά από 1,5 ώρα περπάτημα μπορώ να πω πως μας άρεσε.
Κάτι το διαφορετικό, τα αλλιώτικο και το ομορφώτερο σε σύγκριση με το πριν.
Τα ονόματα, κήπος της μνήμης, των ρόδων η του νερού λίγο μας έκαναν να σκεφτούμε τι ήθελε να μας πει ο αρχιτέκτονας.
Μας άρεσε η θέα προς το πλακόστρωτο και όχι μόνο, πάνω στο μπλε χρωματιζόμενο αντλιοστάσιο του πρώην ΟΥΘ.

Μπράβο δήμαρχε Βασίλη.
Εκανες και εσύ κάτι της ψιλοπροκοπής!:clap:
Βαρκελώνη φυσικά δεν θα καταφέρεις να κάνεις τη νύφη του Θερμαϊκού!!!;)
Για πολλούς και διάφορους λόγυς!:D
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Δε θυμάμαι αν το αναφέραμε και παραπάνω.
Στη παραλία υπάρχουν 8 ή 9 ποδηλάτες αστυνομικοί (εναλλάξ βάρδιες). Κάνουν ποδήλατο στο μήκος της παραλίας και επιτηρούν το καινούριο έργο. Μου φάνηκε πολύ καλό! Πρότυπο σχεδόν.. Συχνά πυκνά σταματούν και μιλάνε με τον κόσμο!
Μια τέτοια κίνηση δε σε οδηγεί για μια πιο φιλική σχέση με το εν λόγω επάγγελμα??
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Μια τέτοια κίνηση δε σε οδηγεί για μια πιο φιλική σχέση με το εν λόγω επάγγελμα??
Αστυνομικοί είναι Άλεξ, επάγγελμα και αυτό.

Δεν είναι ... δολοφόνοι! :shock:

Δεν καταλαβαίνω γτ υπάρχει αυτή η προκατάληψη για το συγκεκριμένο επάγγελμα από πολλούς Έλληνες...

Anyway...

Μεγάλη κουβέντα, i guess, αυτή οπότε την σταματάμε κάπου εδώ καλύτερα ;)
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Καμμία προκατάληψη φίλε! Παρεξήγησες! Έχω φίλους αστυνομικούς, κ μαλίστα πολύ καλούς!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Κέντρο Αρχιτεκτονικής Δήμου θεσσαλονίκης

Όσοι θα είστε στην πόλη θα καταλάβατε ότι ξεκίνησε και η κατασκευή των υπόλοιπων 8 κήπων στη νέα παραλία. Στο παραπάνω λίνκ θα βρείτε περιγραφές, τεχνικές εκθέσεις ακόμη και (πρωτοφανές) σχέδια!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το αναφέρω εδώ γιατί "τα πήρα" προχθές: από το τμήμα με τα αρωματικά φυτά, το παρτέρι με την μέντα είναι "τρυγημένο". Τα έχουν κουρέψει τα φυτά για να τα κάνουνε μοχίτο!!! Ο Έλληνας δεν αλλάζει ούτε κι αν βγει ο ήλιος απ' τη δύση. Δυστυχώς!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Κρίμα! Αν και αυτός ο κήπος από την αρχή ήταν συζητήσιμος για το μέλλον του
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το θέμα δεν είναι μόνο να φτιάχνει κανείς! Το θέμα είναι να έχει προβλεφθερί κονδύλι συντήρησης, έτσι ώστε να μεταφυτευτούν νέα φυτά! Σιγά το έξοδο του δυόσμου και της μέντας: δεν είναι και κανένα σπάνιο τροπικό φυτό! Σε κάθε μπαλκόνι φύεται!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τουλαχιστον αυτοι που τα κοβουν ξερουν να φτιαχνουν καλο mojito; Μην ειναι σαν αυτο που πιναμε πριν μια βδομαδα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τουλαχιστον αυτοι που τα κοβουν ξερουν να φτιαχνουν καλο mojito; Μην ειναι σαν αυτο που πιναμε πριν μια βδομαδα...
Πού να ξέρω φίλε μου? Ούτε ξέρω στην πραγματικότητα γιατί τα κλάδεψαν, μια υπόθεση έκανα. Αλλά τέτοια "σφαγή" για τι άλλο θα ήταν?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.890
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom