Η... Ατλαντίδα του Ντουμπάι

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Συμφωνώ με όλα αυτά που έχετε πει όλοι επειδή όμως πέρασα από εκεί πριν λίγο καιρό αυτό που πρέπει να κρατήσουμε και ίσως να παραδειγματιστούμε και μεις, με την κουλτούρα, τον πολιτισμό και τις ατέλειωτες παραλίες στη χώρα μας είναι πως πριν 30 χρόνια το Ντουμπάι και γενικά τα UAE ήταν μία έρημος και αυτή την στιγμή είναι ένα θαυμάσιο μέρος για επενδύσεις απ όλο τον κόσμο και οικονομικό επίκεντρο. Μόνο στο αεροδρόμιο του Ντουμπάι απασχολούνται 3.700 άτομα. Ας κρατήσουμε λοιπόν και εμείς μερικά θετικά ως χώρα. Γιατί αν αναλογιστούμε που ήμασταν ως χώρα πριν 30 χρόνια και που είμαστε τώρα δεν βλέπω και πολλά βήματα!!
Αααα, να σας ενημερώσω πως τα Duty Free του Ντουμπάι στις 20 Δεκεμβρίου κλείνουν τα 25 χρόνια και ειδικά εκείνη την ημέρα θα κάνουν έκπτωση 25% στα περισσότερα προϊόντα τους. Όποιος δεν ξέρει τι να κάνει τον 13ο μισθό του ας σπεύσει λοιπόν! Και για την ιστορία πέρυσι την ίδια ημερομηνία με 24% έκπτωση οι πωλήσεις για ένα 24ωρο έφτασαν στα $12.8 εκατομμύρια ενώ για τον μήνα Δεκέμβριο ξεπέρασαν τα $100 εκατομμύρια....
Νομίζεις οτι μπορει να γίνει στα σοβαρά, οποιαδήποτε συγκριση μεταξύ Ελλάδας και Ντουμπάι;
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
αν αναλογιστούμε που ήμασταν ως χώρα πριν 30 χρόνια και που είμαστε τώρα δεν βλέπω και πολλά βήματα
Για κοίτα καλύτερα που δεν βλέπεις βήματα!!!
Πριν τριάντα χρόνια η Ελλάδα ήταν λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και το αγόρι μου.
Σήμερα είναι μια ύπερτιμημένη χωριάτικη, αρκετά κωλοβακτηρίδια και one night stand στη Χερσόνησο.
Τα βήματα καλύπτουν χιλιόμετρα, αλλά προς τα πίσω!!!
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
με ολα τα αρνητικα που εχει η χωρα μας και τα εχω πει αρκετες φορες ,παρολα αυτα εγω την προτιμω σε συγκριση με το προκατ Ντουμπαι που τα στηριζει ολα στο χρημα του.Στηριζει την αναπτυξη του στα φτηνα εργατικα χερια που ζουν σε αθλιες συνθηκες,δεν υπαρχει οικολογικη αντιληψη,δεν υπαρχει κουλτουρα,ιστορια,τεχνες.Και στην τελικη ο επισκεπτης ειναι ενα αποστειρωμενο κινητο δολαριο σε μια γυαλα γεματη κιτς,χρυσο και πετρελαιο.Προσωπικα δεν μου αρεσει.Υπαρχουν και αλλα μερη που τα προτιμω
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
συμφωνω βαγγελη στα περι κακογουστης αισθητικης.
το μονο που μαρεσει ειναι οτι, σε τοσο αντιξοες συνθηκες δημιουργουν, δειχνοντας το μεγαλειο του ανθρωπου.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Vagantos και βέβαια δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ Ελλάδας και Ντουμπάι όμως πάντα εγώ σαν άνθρωπος θέλω να βλέπω και μερικά θετικά στοιχεία από κάποια χώρα όχι μόνο αρνητικά. Και ναι, συμφωνώ πως τα βήματα της Ελλάδας είναι προς τα πίσω τα τελευταία 30 χρόνια και δεν πρόκειται ποτέ να τους μοιάσουμε.
Τώρα όσο αφορά τα φθηνά εργατικά χέρια εμείς οι Έλληνες δεν πρέπει να πολυμιλάμε γιατί κάτι παρόμοιο κάναμε με τους αλλοδαπούς που ήρθαν πριν μερικά χρόνια στην χώρα μας και τους εκμεταλλευτήκαμε με το χειρότερο τρόπο παρά την "κουλτούρα μας και τον πολιτισμό μας", όμως αυτή είναι μία άλλη μεγάλη συζήτηση.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Vagantos και βέβαια δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ .
Τώρα όσο αφορά τα φθηνά εργατικά χέρια εμείς οι Έλληνες δεν πρέπει να πολυμιλάμε γιατί κάτι παρόμοιο κάναμε με τους αλλοδαπούς που ήρθαν πριν μερικά χρόνια στην χώρα μας και τους εκμεταλλευτήκαμε με το χειρότερο τρόπο παρά την "κουλτούρα μας και τον πολιτισμό .
fellow τους μετανάστες τους πληρώνομε κανονικά .πρίν δύο χρόνια για ένα μήνα ανακαίνηση του σπιτιού .50 ευρώ μεροκάματο του ηλία απο αλβανία..χαλάλι του..ξέρω καλά οτι πληρώνονται κανονικά ..νομίζω δεν ειναι το ίδιο ...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και εμείς οι ίδιοι Έλληνες, κακοπληρωμένοι είμαστε συνήθως, οπότε εκμετάλλευση είναι κι αυτό. Και συγκρίνουμε υπολογίζοντας ότι είμαστε πιο προχωρημένη πολιτισμικά χώρα, ε;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Vagantos και βέβαια δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ Ελλάδας και Ντουμπάι όμως πάντα εγώ σαν άνθρωπος θέλω να βλέπω και μερικά θετικά στοιχεία από κάποια χώρα όχι μόνο αρνητικά. Και ναι, συμφωνώ πως τα βήματα της Ελλάδας είναι προς τα πίσω τα τελευταία 30 χρόνια και δεν πρόκειται ποτέ να τους μοιάσουμε.
Για πλάκα μπήκα στο τόπικ μια που το θέμα Dubai δεν με απασχολεί καθόλου... Την γνώμη μου την έχω πει στο παρελθόν και έχω προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων... Με ταξιδιωτικά σκουπίδια δεν ασχολούμε...

Το θέμα είναι άλλο... Αρχίσαμε και τα ανέκδοτα... Διαβάζω ότι η Ελλάδα έχει κάνει τα τελευταία χρόνια βήματα προόδου προς τα πίσω... Έχετε υπόψιν τι ήταν η Ελλάδα το 1978 και καταλαβαίνετε τι είναι τώρα?? Παιδιά πάω να πιώ για να ξεχάσω... ...Σοβαρά υπάρχουν άνθρωποι στο φόρουμ που υποστηρίζουν ότι η ζωή στο Dubai είναι καλύτερη από την Ελλάδα?? Πάει έπεσα στα ναρκωτικά...
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Σίγουρα οι δύο διαφορετικές απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα δεν θα συμφωνήσουν ποτέ...

Και που το πρόβλημα λοιπόν?

Σε άλλον αρέσει το Dubai και δεν τον καταλαβαίνουν και το ίδιο συμβαίνει για το Ροβανιέμι, την Ινδία, την Παταγωνία, την Μπανγκόκ, το Λουτράκι κλπ.

Και εμένα η ξαδέλφη μου πιστεύει ότι διακοπές καλύτερες απο αυτές που κάνει στο εξοχικό της στην Σαλαμίνα δεν θα κάνει πουθενά! Πρέπει να χάσω κι άλλο από τον πολύτιμο χρόνο μου (που το έχω κάνει αμέτρητες φορές...) για να της αλλάξω τον τρόπο σκέψης?

PS. Εμένα το Dubai μου άρεσε πάντως (για πολλούς λόγους) και πέρασα και πάρα πολύ καλά!!!! Το αν θα ξαναπάω δεν το γνωρίζω, αλλά σε κάποιους ανθρώπους, με συγκεκριμένα ταξιδιωτικά κριτήρια το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom