Ιταλία Η Μπολόνια και οι … άλλες!

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Υπο έναν όρο....εσύ θα βάλεις τα λαζάνια και εγώ τα υπέροχα Ιταλικά κρασιά! ;) Όσο για τα αξιοθέατα, το ποδαρόδρομο και τα συναφή....έχω το ίδιο "ποινικό μητρώο" με εσένα :haha::haha::haha: Και για να γουστάρουμε ακόμα πιο πολύ, κερνάω και την οδήγηση ;)

@Dina Z όλοι οι καλοί χωράνε :hug:

Και κάπως έτσι ξεκίνησε η επόμενη ταξιδιωτική ιστορία....
Αφορμή; η παραπάνω συζήτηση!
Αιτία; Μα! Τα λαζάνια Μπολονέζ!

Μόνο να μην τσακωθούμε για το ποια απ’ όλες θα γράψει την ιστορία στο forum, όταν με το καλό γυρίσουμε!!! :rolleyes-80::rolleyes-80:
 
Last edited:

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Τέλεια η περιγραφή σου!!! Φεύγω σε λίγες μέρες για Μπολόνια κι έχω σκοπό να την χρησιμοποιήσω κι εγώ ως ορμητήριο για κοντινές εκδρομές. Σίγουρα Μόντενα αφου φτάνουμε κι εμείς πρωι πρωί μάλλον όμως όχι Ραβένα, θα γίνει μια μονοημερη Βενετια κι αλλη μια Ριμινι-Σαν Μαρίνο. Επίσης θα πάμε και Μάντοβα να συναντήσουμε φίλους Ιταλούς. Μένουμε 5 βράδια και φεύγουμε το μεσημεράκι της 6ης μέρας. Αν μπορεις πες μου κάτι. Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει είναι ακριβώς πίσω από τον σταθμό των τρένων (επίτηδες το έψαχνα εκεί τριγύρω λόγων των μετακινήσεων που είχα στο μυαλό μου). Για να πηγαινοερχόμαστε βραδάκι προς κέντρο για βόλτα και φαγητο είναι ασφαλές, έχει αρκετή κίνηση? Ειδα πως θα περνάμε από τη Via dell'Indipendenza αν δεν κάνω λάθος. Θα είμαι εγώ κι η μικρή μου και με προβλημάτισε λίγο αυτό που έγραψες για το εστιατόριο που ήθελες να πας αλλά γύρισες πίσω. Με το καλό το επόμενο ταξίδι σου!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν μπορεις πες μου κάτι. Το ξενοδοχείο που έχω κλείσει είναι ακριβώς πίσω από τον σταθμό των τρένων (επίτηδες το έψαχνα εκεί τριγύρω λόγων των μετακινήσεων που είχα στο μυαλό μου). Για να πηγαινοερχόμαστε βραδάκι προς κέντρο για βόλτα και φαγητο είναι ασφαλές, έχει αρκετή κίνηση? Ειδα πως θα περνάμε από τη Via dell'Indipendenza αν δεν κάνω λάθος. Θα είμαι εγώ κι η μικρή μου και με προβλημάτισε λίγο αυτό που έγραψες για το εστιατόριο που ήθελες να πας αλλά γύρισες πίσω.
Μέχρι να σου απαντήσει η Grerena: Εννοείται ότι την Via dell'Indipendenza θα παίρνετε. Είναι πολύ κεντρική και πολυσύχναστη. Δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας στη Μπολόνια. Το μόνο μέρος που είδα λίγο πιο ύποπτες φάτσες ήταν μέσα στο Parco Montagnola. Η περιοχή που περιγράφει η Grerena στην ιστορία της δεν έχει καμία σχέση με την περιοχή που σε ενδιαφέρει. Οι περιοχές των σταθμών των τρένων είναι πάντα λίγο υποβαθμισμένες. Όμως δεν παρατήρησα τίποτα ιδιαίτερα ανησυχητικό στης Μπολόνιας. Για το κέντρο μπορείτε να παίρνετε και λεωφορείο. Περνάνε πολλά από εκεί.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Σε ευχαριστώ πολύ katkats, πρέπει παντως να είναι σχετικά καλή περιοχή γύρω από το σταθμό της Μπολόνια γιατί το ξενοδοχείο έχει εξαιρετικές κριτικές και πάντα το προσέχω πριν κλείσω κάτι γιατί ταξιδεύω με το παιδί μου και θέλω να νοιώθω ασφάλεια. Μέσα στο πάρκο εννοείται δε θα έμπαινα βράδυ, ούτε στην Ελλάδα δεν το κάνουμε!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Θα συμφωνήσω και εγώ με την προλαλήσασα katkats. Η Μπολόνια είναι μια φοιτητούπολη και μπορείς να κυκλοφορείς άνετα ειδικά στους δρόμους που θα κινείσαι εσύ όπως είναι η Via dell'Indipendenza, η οποία είναι και η πλέον κεντρική.
Εγώ ένα βράδυ που "αγριεύτηκα" λίγο, κινήθηκα εκτός κέντρου σε μια αρκετά μοναχική περιοχή, πίσω από το νοσοκομείο της πόλης.
Η περιοχή κοντά στο σταθμό είναι πολύ καλή επιλογή. Αν είχα βρει και εγώ τότε που πήγα ξενοδοχείο της αρεσκείας μου εκεί κοντά στο σταθμό θα το έκλεινα. είπαμε ότι η πόλη είναι ιδανικό ορμητήριο για τα πέριξ.
Ωραία θα περάσετε. :)
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Το ξενοδοχείο που θα μείνω είναι αυτό, το βάζω έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να το έχει υπόψη του μελλοντικά. Οταν με το καλό γυρίσω θα σας πω κι εντυπώσεις https://www.guercino.it/
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Grerena μου να καταχραστώ λίγο ακόμα τις γνώσεις σου ή όποιου άλλου φίλου έχει άποψη? Επειδή χρησιμοποίησες με τις φίλες σου τα τρένα και θα κάνω κι εγώ το ίδιο στο μέγιστο βαθμό είχες κάνει σύγκριση τιμών, δηλαδή τι τιμές είχαν αν τα έκλεινες πριν από Ελλάδα και τι τιμές είχαν που τα έβγαλες εκείνη την ώρα? Δε θέλω να δεσμευτώ γιατί έχω πολλές εκδρομές και συνδυασμούς στο μυαλό μου που θα εξαρτηθούν όμως κι από τον καιρό π.χ. θα κάνουμε μονοήμερη στη Βενετία αν όμως την μέρα που την έχω προγραμματίσει στο μυαλό μου βρέχει θα προτιμήσω να μείνω Μπολόνια στα porticoes και να πάω Βενετία την επόμενη. Έτσι δε θέλω να κλείσω από Ελλάδα τα εισητήρια, θέλω να είμαι πιο ελεύθερη αρκεί όμως οι τιμές να είναι λογικές όχι εδώ να βλέπω 7 ευρώ το εισητήριο κι εκεί να μου πάει 20!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Grerena μου να καταχραστώ λίγο ακόμα τις γνώσεις σου ή όποιου άλλου φίλου έχει άποψη? Επειδή χρησιμοποίησες με τις φίλες σου τα τρένα και θα κάνω κι εγώ το ίδιο στο μέγιστο βαθμό είχες κάνει σύγκριση τιμών, δηλαδή τι τιμές είχαν αν τα έκλεινες πριν από Ελλάδα και τι τιμές είχαν που τα έβγαλες εκείνη την ώρα? Δε θέλω να δεσμευτώ γιατί έχω πολλές εκδρομές και συνδυασμούς στο μυαλό μου που θα εξαρτηθούν όμως κι από τον καιρό π.χ. θα κάνουμε μονοήμερη στη Βενετία αν όμως την μέρα που την έχω προγραμματίσει στο μυαλό μου βρέχει θα προτιμήσω να μείνω Μπολόνια στα porticoes και να πάω Βενετία την επόμενη. Έτσι δε θέλω να κλείσω από Ελλάδα τα εισητήρια, θέλω να είμαι πιο ελεύθερη αρκεί όμως οι τιμές να είναι λογικές όχι εδώ να βλέπω 7 ευρώ το εισητήριο κι εκεί να μου πάει 20!

Δεν έχω διαπιστώσει ότι αν βγάλεις τα εισιτήρια νωρίτερα έχεις καλύτερη τιμή. Έχω χρησιμοποιήσει την trenitalia και άλλες φορές σε άλλα ταξίδια και πάντα έβγαζα λίγο νωρίτερα εισιτήρια (έως και την προηγούμενη ημέρα). Ακόμα και στη Φλωρεντία που πήγα top ημέρα όχι μόνο βρήκα εισιτήρια (τα έβγαλα όμως την προηγούμενη), αλλά η τιμή τους ήταν η ίδια που έλεγε και το site της trenitalia εβδομάδες πριν που σχεδίαζα το ταξίδι.
Αντίθετα, μου έχει τύχει να βγάλω εισιτήρια και να πέσω σε απεργία (αρκετά συχνό στην Ιταλία) και να χάσω τα λεφτά μου και στο χρόνο μου, αλλά μου έχει τύχει να πάω στο σταθμό για να βγάλω εισιτήριο π.χ. με των 11:00 και να ανακαλύψω ότι είχε regionale τρένο πολύ νωρίτερα από τις 11:00 που δεν "φαινόταν" στο internet, το οποίο και με βόλευε περισσότερο.

Οπότε, η γνώμη μου είναι να έχεις ένα πλάνο στο μυαλό σου για τις ημερήσιες σου και ανάλογα με τον καιρό να το εφαρμόσεις. Ούτως ή άλλως θα μένεις κοντά στο σταθμό οπότε θα μπορείς να περάσεις τη μια μέρα για να βγάλεις τα εισιτήρια για την επόμενη ημέρα για τον προορισμό που θέλεις. Να ξέρεις πάντως ότι porticoes έχουν και η Modena και η Ferrara και την Βενετία την έχω πετύχει με ψιλόβροχο και ήταν πιο ρομαντική από ποτέ (και με λίγο κόσμο)!

Αχ! Ζηλεύω... και θέλω να ξαναπάω... :oops:
 
Last edited:

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Έλα, ετοίμασε βαλίτσες και 20 του μήνα ξημερώματα αναχωρούμε! Να ξέρεις πως είμαι σαν κι εσένα και χειρότερη, δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα ψώνια αλλά να δω όσα περισσότερα πράγματα μπορώ! Νααα μόλις σημείωσα κάτι που βρήκα σε ξένο site, στη Ferrara βρίσκεται η πιο παλιά ταβέρνα στον κόσμο σύμφωνα με τα ρεκόρ Γκινες, να μην πάω να τη δω απο κοντά, να πιω λίγο κρασάκι? Κάτι τέτοια τα λατρεύω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom